Gönderen Konu: Özer SELÇUK Arılığı  (Okunma sayısı 416752 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: Özer SELÇUK Arılığı
« Yanıtla #3960 : Mart 21, 2020, 21:23:01 »

Arılar suluga alıştı sonunda

Bu depoyu güneşten korumak için sarmalısın hem de arılar sıcak günde serin su içerler .

Çevrimdışı Acemiarici4806

• Pupa
  • Yer: Artvin
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 800-2000 metre civarı
« Yanıtla #3961 : Mart 21, 2020, 22:33:40 »

Arılar suluga alıştı sonunda

Katlarimiz devam

Tepsiler izlemek adi altinda taktım

LG-H870 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Maşallah özer ana nektar akımına kadar eğer ki oğul vermezse kovanlar 5-6 kat rahat olucak gibi görünüyor.Bizde genel çalışma hep yanlamasına sayıyı çoğaltma tarzında ama adamlar dikine çalışıyor avrupa da,o yüzden kovan başına 80-100 kiloları yakalayabiliyorlar.Ariligin yakınlarına boş yerlere otsu ballı bitki olarak faselya ekersen,akasya ıhlamur gibi ballı ağaçların fidanından ekersen avrupalıları yakalama potansiyelin çok yüksek başarılar dilerim.

SM-G928C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #3962 : Mart 25, 2020, 20:02:58 »
24 mart 2020 de gene koye kactim.hem yemleme hemde kati kontrol icin.
İyiki gitmişim.

22 ve 20 numara da kata 3 tane tek kabarmis petek atmıştım.
Hem yavru kapatmış..hemde el kadar dalak atmislar.
4 tane daha ham koyup 2 yemligi ful doldurup veedim.
17 numaradaki 3 kata izgara ve yarım naylon koymustum.kati guzel sarinca bende naylonu aldım.3 tane yemlik doldurdum.
Digerleride ayni durumdaydi.yemliklerini fazlasi ile fulledim.
Nicota yavru atmis mi diye bakim dedim onu polen blokesi yapmış.gozler polenle dolmuş bende bir one aldım.
İçini temizlesin diye.

Havalar cok guzel koyde aşırı polen geliyordu.

ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

• Pupa
« Yanıtla #3963 : Mart 25, 2020, 21:55:24 »
Özer maşallah ülke arıcılığında bir devrim yapmak üzeresin.Şimdiye kadar 5 kat atan hiç görmedim 4 kat attık ama.Bakalım bizim arılarımız yabancı ülkelerdeki gibi 5 6 katlara çıkıyormu çıkmıyor mu sayende görmüş olacağız hemde Anadolunun ortasında ve Anadolu ırkıyla.Oğul verdirmezsen eğer şu zamanda  3 katta çalışan arı ana nektar akımına 5 kat rahat girer diye düşünüyorum.Sanırım bölgende ana nektar akımı 6.cı ayın 15 leri gibi olsa gerek.Eğer öyleyse 2.5 ay zaman var hemen hemen.

Çevrimiçi Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Kovan Sayısı: 38 kovan kayıtlı
« Yanıtla #3964 : Mart 25, 2020, 22:46:55 »
Özer maşallah ülke arıcılığında bir devrim yapmak üzeresin.Şimdiye kadar 5 kat atan hiç görmedim 4 kat attık ama.Bakalım bizim arılarımız yabancı ülkelerdeki gibi 5 6 katlara çıkıyormu çıkmıyor mu sayende görmüş olacağız hemde Anadolunun ortasında ve Anadolu ırkıyla.Oğul verdirmezsen eğer şu zamanda  3 katta çalışan arı ana nektar akımına 5 kat rahat girer diye düşünüyorum.Sanırım bölgende ana nektar akımı 6.cı ayın 15 leri gibi olsa gerek.Eğer öyleyse 2.5 ay zaman var hemen hemen.

Arkadaşlar hadi beyin fırtınası yapalım.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Ben 3 kata kadar bal sezonu öncesi yönetim.

Ama 4-5 kat nasıl olur.

Ben hiç denemedim.

Bunu nasıl yapabiliriz.

Bir arı nasıl 4-5 kata çıkabilir.

Neler yapmalıyız.?

• Pupa
« Yanıtla #3965 : Mart 25, 2020, 23:45:56 »
Eğer ki elde hazır kabarmış petekler varsa yeterli miktarda bence mümkün.Alt kattan çıkmaya yakın yavrulu çerçeve bir üst kata çekilip alttan çekilenin yerine kabarmış verilirse,düzenli şerbet ve polen ikamesi beslemesi yapılırsa ana yumurtlamaya devam eder.Bal akımından 3 hafta önce şerbet vermeyi kesmek gerek ben genelde öyle yapıyorum arılar stok yaptıysa bal akimindan önce tüketmiş oluyor.Ikinci katla üçüncü kat arasına metal ana ızgarası da konulmalı derim böylelikle anayı kontrol etmek kolay olur.Her arılığa gidildiğinde oğul vermemesi için düzenli olarak ana memesi kontrolü de kesinlikle yapılmalı mümkünse gün sayılıp 10 günde bir bu kontrol yapılsa yeterli olur sanırım.Bu başka kovandan destek çerçevesi vermeden yapılacak yöntem.

• Pupa
« Yanıtla #3966 : Mart 26, 2020, 00:02:44 »
Yabancı arıcıların videolarında gördüğüm bir diğer husus kışlatmaya kuluçkalık ve bir ballık katıyla giriyorlar.Bu sonbaharda bende bir kovanla denicem eğer ki kışlatmadan çıkışta tek kata göre pozitif fark görürsem tüm arıları katla kışlatırım hep.Adamların -30 larda arıcılık yaptıkları yerde çift katla kışlatmasının bir nedeni olmalı.Sonbahar beslemesini iki kata göre yapıyorlar.Daha kış bitmeden açtıkları katlarda bizim bahardaki koloni gibi kolonileri oluyor anada yeni sezona kalabalık kadroyla girdiği için daha çok yumurta atıyor sanırım.Açıkcası bizde nasıl olur merak ediyorum hiç bir tanıdığım arıcıda çift katla kışlatan görmedim ben dahil hep tek kat kışlatılıyor.

Çevrimiçi Mümün Kula

• Ana Arı
« Yanıtla #3967 : Mart 26, 2020, 00:41:00 »
Öncelikle ana ari flora düzgün ise iyi beslenir se,

Günde 2000 yumurta attığını varsayalım.

3 günde 1 bir çerçeve doldu.

Yavru arılar 21 günde doğarsa.

21 günde 7 çerçeve.

6×7 42 bin yavru.

42 bin arıda içerde olsa.

Totalde 84 bin Arı.

Daha fazlası sizce olabilir mi?

Bu kadar arı kuluçka lik ve kaç balliğı doldurabilir.

Çevrimiçi Mümün Kula

• Ana Arı
« Yanıtla #3968 : Mart 26, 2020, 00:58:05 »
Yabancı arıcıların videolarında gördüğüm bir diğer husus kışlatmaya kuluçkalık ve bir ballık katıyla giriyorlar.Bu sonbaharda bende bir kovanla denicem eğer ki kışlatmadan çıkışta tek kata göre pozitif fark görürsem tüm arıları katla kışlatırım hep.Adamların -30 larda arıcılık yaptıkları yerde çift katla kışlatmasının bir nedeni olmalı.Sonbahar beslemesini iki kata göre yapıyorlar.Daha kış bitmeden açtıkları katlarda bizim bahardaki koloni gibi kolonileri oluyor anada yeni sezona kalabalık kadroyla girdiği için daha çok yumurta atıyor sanırım.Açıkcası bizde nasıl olur merak ediyorum hiç bir tanıdığım arıcıda çift katla kışlatan görmedim ben dahil hep tek kat kışlatılıyor.

Arının çalıştığı zaman ömrü 45 gün.

Çalışmaz ise 90 ile 120 gün.

Bizim ülkemizde kış ayında en fazla 90 gün.

Eylül Ekim aylarında flora zayıf genelde balda gelmiyor.

Biz aricilar kuluçkaya sağmadik.  Bal bıraktık.

Beslemeye gerek yok deyip.

Bırakıyoruz. Birde düzgün varoa ilacı yapılmadı.

Arı kısa 3-4 çerçeve girer. Kıştan ya çıkar ya çıkmaz.

Yaşlı varoa hasarlı arı.

İner bir iki çerçeveye.

Arici baharda besleye besleye nisanda yapar 6 çerçeve.

Sonuçta renkli televizyon olmaz. Kalır siyah beyaz.

Temmuzda ballığı anca doldurur.

En iyi  verim 15 kilo..

Gelelim yurt dışına;

Soğuk Avrupa ve Amerika'daki aricilar 5-6 katlı arı ile kıştan çıkıyor.

Baharda uçsuz bucaksız badem tarlalarında badem balı alıyor.

(Bizler ise baharda arı çoğaltmaya uğraşıyoruz.)

Neden 5-6 kat ile kıştan cikabiliyorlar acaba.

Bence; 5-6 ay soğuk kış yaşayan Amerikada arılar bizdeki gibi dışarı çıkmıyor.

Arıcı kovan içinde arıyı bol bol besliyordur.

Dışarı çıkmayan her arının ömrü uzun olduguna göre.

Adamlar birde polen ikame ürünler veriyor.

Polenli kekide veriyor. Bizde poleni alıp satıyoruz.

Biz 2 ayda 3 kat yaparken.

Onlar 5-6 ay içerde besleme ile arıyı 5-6 kat yapabiliyordur.

Bence bence tek mantıklı açıklaması bu.

Ben ise yönetebileceğim kadar güçlü koloni ile çalışmak isterim...

Farklı fikirleri ve uygulamaları olan arkadaşlarda paylaşırlarsa çok güzel olur.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
« Yanıtla #3969 : Mart 26, 2020, 02:41:44 »
Ben de bir iki katkı yapayım.

2 yıl önceki bereketli baharda ben de kuluçkalık üstüne 3 kat atmıştım. Arılar tam doldurdular. Fakat bizim uygulamalarımız kuluçkalığı tek tutup üstüne ana arı ızgarası atmak.

Halbuki Amerika ve Avrupa'da uygulanan, bahardan itibaren kuluçkalığı 2 kat olarak kullanıp üstüne ızgara atmak. Bizden farklı olarak yaptıkları esas nokta bu.

Yabancıların hepsi de 2 kat olarak kışlatma yapmıyorlar. Takip ettiğim kadar bir kısmı çift katlı, bir kısmı tek katlı kışlatıyor. Fakat ortak noktaları baharda kuluçkalığa 2 kat ayırıp, üstüne ballık atmak. Ana arı bu sayede istediği gibi bol alana kavuşup, çokça yumurta atıyor. Kuluçkalık sıkışmadığı için de ayrıca oğul verme arzusu duymuyor arılar.

Amerika'da son yıllarda yapılan bir ticari arıcılık uygulamasını anlatayım. Bizim için tam bir vahşet ama onlar için çok karlı bir uygulama. Bal hasat zamanı geldiğinde kovandaki bütün balı alıp, arıları silkeliyorlar ve açıkta ölüme terk ediyorlar. Bu şekilde arıya ayrılması gereken balı da satıyorlar. Kış bakımı ile hiç uğraşmıyorlar. bahar gelince ihtiyaç kadar paket arı alıp, kovanları arılandırıyorlar. Amerika'da paket arıcılık başlı başına bir sektör durumunda.

Sadece bir noktayı belirtmek isterim. Badem ağacı polen kaynağıdır ama nektar açısından zayıftır. Amerika dünyanın en büyük badem üreticisi ve ihracatçısıdır. Baharda, badem ağacı sahipleri arıcılara bol para vererek bademliklerine arıcıları getirtirler. Badem ağacı tozlaşmada arıya %100 bağımlıdır. Arılar sayesinde iyi verim alırlar. Dediğim gibi bizdekinin aksine arıcılar tozlaşma (pollinasyon) için para alır ve bu gelir her sene badem bahçelerine gitmeleri için oldukça cazip bir gelirdir. Arılar tozlaşmayı sağlarken kovana bolca polen taşırlar. Fakat dediğim gibi nektar kaynağı olarak zayıf bir ağaçtır.

Amerika'da baharda erken çiçeklenen Kolza (Kanola) bir sanayi bitkisi olarak oldukça büyük arazilere ekilmekte, arılar için erken baharda nektar ve polen kaynağı olarak çok büyük önemi bulunmaktadır.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • arı yoksa doğada yok
« Yanıtla #3970 : Mart 27, 2020, 11:45:00 »
Bu 3 katli ve iki katlilar karniyol troiseckh hatti ve petechz hattı

Yerli olan 5 kovan ari ise

1 tek gatali katli kisladi.ama ilk kontrolde alt katı boşaltıp sadece ust katta faaliyet gösterdiği alt katta arı ve stok olmadigi icin tekrar tek kata indirdim.ama suan geri kat attim.

100 numara gatalinin bölmesi.oda kata ilk çıkanlardan.16 çerçeve de suan

Dagli dedigim arida kışa 8 çerçeve girip 6 ile çıktı suan tekrar 8 çerçeve de.anca birdahaki gittigimde kata hazir olur

82 numara karniyol bölme. 3 çerçeve bölme idi.tarlaci takviyesi ile 5 çerçeve kisa girdi.4 çerçeve çıktı.suan 6 çerçeve.

Son gelen ogul .5 ağustosta gelmişti. 5 çerçeve kışa girdi.5 çıktı.suan 8 çerçeve .birdahaki gittigimde kati atarim

17 numara troiseckh 7 çerçeve kışa girdi 7 çıktı. Suan 25 çerçeve de

20 numara. Petechz 7 çerçeve girdi 7 çıktı .suan 13 çerçeve de

22 numara .petechz 8 girdi 8 çıktı .suan 15 çerçeve de.kadro olarak 17 ve 20 numaradan cok fazlaydı

Suan 17 numara 22 numara uçuyor digerleri ağır ağır gidiyor.

Akasyaya kadar ogul verdirmezsek yani mayis 5 e kadar sonucu gorecegiz.gecen sene yerliler acindan ölürken troiseckh hatti 4 parmak genişliğinde kemerlerle hava atıyordu
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • İşçi Arı
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
« Yanıtla #3971 : Mart 27, 2020, 14:05:43 »
İlle de yerli olsun diye tutturanlara duyurulur.

Birileri ne zaman yabancı ırkları tavsiye etmeye kalksa, sanki çok büyük bir ayıp yapmış gibi lafları ağzına tıkıyoruz. Kardeşim neden yerli kullanmıyorsun? Sen yerli arı düşmanı mısın? Yabancı arılar Türkiye arıcılığı için tehdittir, Bizim yerli arılarımız Dünya'nın her yerine götürülüyor. Siz yabancı ırk hayranlığı yapıyorsunuz... daha bir sürü şey. Tamam bu sözler yanlış değil, doğru. Katılıyorum fakat yerli arımızı bu haliyle kullanmak, kullanmak için kendini zorlamak mantıksız. Aşırı oğul isteği ( çok oğul nedeniyle bal alamama), yüksek düzeyde saldırganlık, Nosema'ya olan yüksek hassasiyet, Türkiye 'de gezginci arıcılığın kontrolsüz yapılması nedeniyle çok fazla ırk karışması ve yerel ırkların bozulmuş olması, Kafkas arısının Türkiye çapında dağıtılmasının olumsuz yansımaları olarak baharda daha geç gelişme ve çok fazla propolis biriktirme gibi kötü özelliklerin eklenmesi gibi olumsuz özelliklerinin ıslahla düzeltilmesi gerekiyor.

Anadolu arısı deyince tabii tek bir arıdan bahsedemiyoruz. Örneğin Ege'de Muğla ekotipi dediğimiz arı, Orta Anadolu'daki asıl Anadolu arısından çok farklı. Kanında İtalyan arısının özelliklerini de barındırıyor. Erkenciliği, yaz boyunca üremesi ve kendini çam balına hazırlaması, Orta Anadolu arısının doğasında olmayan şeyler.

Neden yerli ırk tartışmaları Hayvancılığın sadece Arıcılık kolunda var? Siz hiç Büyükbaş veya Küçükbaş hayvancılıkta yabancı ırk kullananlara sitem edildiğini hiç gördünüz mü? Holstein, Simmental ırkı inek besleyenlere, "Kardeşim neden yerli kara sığır bakmıyorsun" diyen birileri var mı? Yada böyle biri çıksa ağzının payını hemen almaz mı? İsviçre Saanen keçilerini besleyen birine, " Bizim yerli kara keçinin suyu mu çıktı?" diyebilecek birileri çıkar mı?

Bu memleketin evlatları, bireyleri olarak vatanımızdan, ülkemizden, Türklüğümüzden gurur duyuyorum. Suriyeli Araplar gibi zoru görünce kaçacak kahpelerden değilim. Kanımın son damlasına kadar bu vatana armağan olsun. Fakat vatanseverlik yerli yozlaşmış ırkları kullanmaya inat etmek değildir.  Vatanseverlik, bu bozulmuş ırkları ıslah edenlere destek olmaktır.

Vatanseverlik, görevini en iyi yapmaktır. Biz arıcıların görevi ıslah değildir. Zaten bilmediğimiz, anlamadığımız bir konuda ne yapabiliriz ki? Bu işi yapacak, görevi bu olan kurumlar var. Cumhuriyet tarihinin başından beri, Anadolu ırkı için ne yapılmıştır? Vatanseverlik bunun hesabını sorabilmektir.

Buradan tüm yetkililere sesleniyorum. Yerli arıya ıslah yapın, bütün kötü özelliklerini eleyip, iyi özelliklerini maksimize edin. Anadolu arısını hak ettiği yere çıkarın. Ortaya çıkan ıslah edilmiş arının özelliklerini sabitleyin. Anadolu arısını ALMAYAN; KULLANMAYAN NAMERTTİR.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • arı yoksa doğada yok
« Yanıtla #3972 : Nisan 03, 2020, 13:51:42 »
Salı çarşamba günü köye kaçtım gene
22 ve 20 numaranin katlarini doldurdum.petek istiyorlardi
100 numara katını doldurmuş

Katlari ve bos kovanlari temizleyip vernikledim

Kattaki petekler genelde böyle

100 numaranin attığı dalak

ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • arı yoksa doğada yok
« Yanıtla #3973 : Nisan 03, 2020, 13:52:57 »
Gecen seneden kalan yamuk petegi 22 numaraya koymustum.
Baya erkek basmış.

ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • arı yoksa doğada yok
« Yanıtla #3974 : Nisan 03, 2020, 13:54:44 »
Nikot kış boyu kovandaydi.eli kulaginda kapatmadan ana ari yumurta atacak gibi.

Dun kontrol ederken üstünde gozlere bakarken gördüm

ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk