TANIŞALIM KAYNAŞALIM > Arıcılık Hatıraları

ÇAM BALI NASIL OLUŞUYOR :)

(1/9) > >>

Murat Çakır:
Havaların soğumasıyla birlikte, yakın çevremizdeki arıcılarla sohbetimiz de arttı.

Bugün, Ordulu 75 yaşlarında bir arıcı amcamızla da sohbet imkanımız oldu. Laf döndü dolaştı, bu seneki bal rekoltesi, bal fiyatları ve çam balına geldi. Çam balı sohbeti enteresandı.

Kişisel gözleme dayalı subjektif bilginin ne kadar yanıltıcı olabileceğinin güzel bir örneğiydi.

- Hemşerim ben bu çam balını bedava verseler yemem.
- Hayırdır Bahattin amca niye öyle diyorsun.
- Böcekten oluyor o böcek balı, ağaçtan olmuyor.
- Sen gittin mi hiç çam balına gördün mü?
- Gittim 2 kere, çok bal oldu ama tadına bile bakmadım. Bir daha da gitmem.
- Böcekten olduğu için mi yemiyorsun?
- Evet
- Böcekten nasıl oluyor bal?
- Bu böcekler çam ağacının dallarında yaşıyor. Sonra daldan aşağı ağacın dibine düşüp patlıyorlar. Patlayınca arı da gidip topluyor patlayan böcekten çıkanları. Yenir mi öyle bal?

mehmet uslu:
gerçekten güzel :D

hatkobi:
 Gerçekten çoğu bilgi kulaktan dolma.Buda genelde yanıltır.Yanınızda biraz çam balını çiçek balı diye ikram edebilseydiniz.Sonunda gerçekle yüzyüze gelirdi belki.Teşekkürler.

KinDar:
bende çam balı diye satılan ballardan pek almam niye derseniz çok farklı bir lezzeti yok daha pahalı ben işin aslı böcek meselesini yakın zamanda bu yıl ögrendim ben çamın reçinemsi yapısından arılar alır zannederdim ve baldada o reçine aroması gibi birlezzet bulamayınca hiç begenmezdim. :P

yalçın meriç:
    Sayın Murat Çakır,konuyu açmışken çam balının özelliklerinide yazarmısınız.?

Özelliği nedir,içindeki şeker oranı,şekerin hangi kategorsine uyar. ;) :(

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git