Gönderen Konu: Varroa ilaçlama şirketi kurayım diyorum :)  (Okunma sayısı 3294 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 100+
  • Rakım: 260
Ynt: Varroa ilaçlama şirketi kurayım diyorum :)
« Yanıtla #15 : Aralık 10, 2015, 08:22:06 »
Kullandığım maske bu

LGLS990 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #16 : Aralık 10, 2015, 13:41:13 »
Bitkisel ürünlerin parayla ilaçlanması hakkında yönetmelik var.

Bu yönetmeliğe ilaçlamayı, ilaç kullanma yetkisi olan üretici yapabilir. Yetkisi olan üretici komşu ürünlerini ilaçlayamaz.

Eğer yabancı birisine ilaçlama yaptıracaksanız, işi yapan kişi "profesyonel kullanıcı" olmalıdır. Belgesi olan "profesyonel kullanıcı'nın" tanımı da yönetmelikte yapılmıştır.

İlaç yapan çok, atan atana. Kendi kendine ilaç icadı yapan da çok,

Her şeye aynı ilacı atma,

motor yağı + DN...vs,

kireç + del... vs gibi.

Arıya da ilaç uyduran da çok olur.  B.ti..l+ayçiçek yağı vs gibi.  :D :D
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı Yeşil Çay'lı

• Ahmet BAŞKURT
  • Ana Arı
  • Yer: Kütahya
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 7
  • Rakım: 969
« Yanıtla #17 : Aralık 11, 2015, 08:49:57 »
Bu emeklilik zor iş her yere sarıyor insan  :)

Arı ölür senden yaşar kendilerinden bilirler zor bir iş.

Tutar mı bilmiyorum,bölgesel de olursa Arılar ve arıcılar yaşar.

Arılığa geliş şehir içi 30 + kovan başı 2 tl oksalid ve formik için.

Arıcılık yapanlar var , birde arıcılık yapanlardan geçinenler var.
1 nci den ikinciye geçiş mi var yoksa her ikiside mi olacak ...?
EY KENDİNİ İNSAN BİLEN İNSAN ! KENDİNİ OKU...

Çevrimdışı Şevket Topal

• Ana Arı
  • Yer: Bursa Mustafakemalpaşa
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 100 ama arı bu ölürde çoğalırda
« Yanıtla #18 : Aralık 11, 2015, 09:37:43 »
Tebrik ederim Mustafa bey sizdeki bu karadenizli müteşebbis ruhu varya kesin başarı demektir
Cefa çekmeden sabır etmeden sahip olduğumuz hiçbirşeyin kıymeti olmaz unutma kolay sahip olunan çabuk kaybedilir.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #19 : Aralık 11, 2015, 09:40:04 »
Bitkisel ürünlerin parayla ilaçlanması hakkında yönetmelik var.

Bu yönetmeliğe ilaçlamayı, ilaç kullanma yetkisi olan üretici yapabilir. Yetkisi olan üretici komşu ürünlerini ilaçlayamaz.

Eğer yabancı birisine ilaçlama yaptıracaksanız, işi yapan kişi "profesyonel kullanıcı" olmalıdır. Belgesi olan "profesyonel kullanıcı'nın" tanımı da yönetmelikte yapılmıştır.

İlaç yapan çok, atan atana. Kendi kendine ilaç icadı yapan da çok,

Her şeye aynı ilacı atma,

motor yağı + DN...vs,

kireç + del... vs gibi.

Arıya da ilaç uyduran da çok olur.  B.ti..l+ayçiçek yağı vs gibi.  :D :D

Arıya uyduran çok :) yazdığınız gizli formülü yapıp, yeni ilaç keşfettim deyip yevmiye karşılığı çerçeve başlarına sürenlere denkgeldik.

Hemşerim senin keşif B.ti...l+ayçiçek yağı olmasın sakın diye sorduğunda da seninle muhabbeti kesiyorlar hemen :) )

Çevrimdışı H.Kaya

• İşçi Arı
  • Yer: BOZÜYÜK
  • Hüseyin KAYA
  • Kovan Sayısı: 73
  • Rakım: 1000 m.
« Yanıtla #20 : Aralık 11, 2015, 10:21:11 »

Arıya uyduran çok :) yazdığınız gizli formülü yapıp, yeni ilaç keşfettim deyip yevmiye karşılığı çerçeve başlarına sürenlere denkgeldik.

Hemşerim senin keşif B.ti...l+ayçiçek yağı olmasın sakın diye sorduğunda da seninle muhabbeti kesiyorlar hemen :) )

Murat abi, peki amitraz etken maddeli dumanlar, coumafos etken maddeli perizin, B.ti...l+ayçiçek yağından daha mı masum? Buradan benim B.ti...l+ayçiçek yağını savunduğum sanılmasın. (Ben şahsen Formik Asit, Oksalik uygulaması ve Timol etken maddeli ilaç dışında ilaç kullanmıyorum.)

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
« Yanıtla #21 : Aralık 11, 2015, 11:24:05 »
Tebrik ederim Mustafa bey sizdeki bu karadenizli müteşebbis ruhu varya kesin başarı demektir
Hocam teşekkür ederim,hayırlı cumalar dilerim,amacımız örnek olmak.çözüm bulmak  :)

Murat Bey şu işi  arı tanesi başına bağlayalım  :)
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
« Yanıtla #22 : Aralık 11, 2015, 13:18:16 »
Murat abi, peki amitraz etken maddeli dumanlar, coumafos etken maddeli perizin, B.ti...l+ayçiçek yağından daha mı masum? Buradan benim B.ti...l+ayçiçek yağını savunduğum sanılmasın. (Ben şahsen Formik Asit, Oksalik uygulaması ve Timol etken maddeli ilaç dışında ilaç kullanmıyorum.)

Bu konuyu yanlış hatırlamıyorsam, Halil Bilen Fransız üretici firmanın yetkili veterinerine sordu, Amitraz etken maddesi ile ilgili.

Gelen yanıt, özetle şu şekildeydi:

"Bizim şeritler arı sürtündükçe az miktarda etken maddeyi arıya aktarıyor. Amitrazın saf halde kendisi uçucu bir madde.

Şeritlerde amitraz saf halde olduğu için, arı üzerine değen miktar bir süre sonra uçup gidiyor.

Amitrazın sıvı formlarında, uçuculuğunun engellenmesi için sıvı tutucu maddeler kullanılıyor.

Sizin kullandığınız yağın fonksiyonu da, amitrazın uçuculuğu engellemek ve onu hapsetmek.

Bu açıdan amitrazın zehirleyiciliğinden çok, uygulama biçimi önemli. Yağın kendisi uçucu olmadığı için, zehirin çok uzun süre kovan içinde hapsedilmesine, bulaştığı yerde de bu etkiyi devam ettirmesine neden oluyor.

Siz taşıyıcı sıvı ya da yağ kullanmadan, saf amitraz kullansanız, kısa sürede uçup gideceği için sonuç alamazsınız. Uçup gitmesin diye tutucu yağ kullanıyorsunuz. Bu yüzden sizin kullandığınız yağlı karışımlar kalıntı açısından daha tehlikeli."

Yanlış hatırlamışsam, Halil düzeltsin. Farmakoloji bilgisine sahip veteriner arkadaşlar bu şekilde açıklıyor.

Çoğumuz konuyla ilgili ayrıntılı eğitim sahibi olmadığımız için, en azından ben, şu şöyledir bu böyledir şu yanlıştır şu doğrudur diyemem.

Sadece etken maddelere bakarak, hepsi aynı sonuçta düz mantığı da doğru görünmüyor.

Kalıntı riskinde uygulama şekli de çok önemli.

Hadi bırakılım yağ kısmını, yağlı kartonu çerçeve arasına uzatmakla, yağlı karışımı doğrudan fırça ile çerçeve başlarına sürmek bile, kalıntı değerleri açısından büyük fark oluşturur.

Bir de, biz ne kadar organik davranırsak davranalım, ham petekleri piyasadan satın aldığımız sürece, kalıntı riskimiz devam ediyor.

İşin traji komik yanı, 1990'lı yıllardaki arıcılık yayınlarında da bu konu tartışılıyor. 2016'ya geldik, hala aynı konuları tartışmaya devam ediyoruz.

Çevrimdışı H.Kaya

• İşçi Arı
  • Yer: BOZÜYÜK
  • Hüseyin KAYA
  • Kovan Sayısı: 73
  • Rakım: 1000 m.
« Yanıtla #23 : Aralık 11, 2015, 13:36:07 »
Bir ara liste paylaşılmıştı; Avrupa ülkelerinin çoğunda ruhsatlı ilaçlar arasında Amitraz etken maddeli ilaçlar yoktu. Biz de en azından forum olarak, kovan içinde petek varken kalıntı bırakacak ilaçlara karşı duruş sergilememiz lazım diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
« Yanıtla #24 : Aralık 11, 2015, 13:57:40 »
Bir ara liste paylaşılmıştı; Avrupa ülkelerinin çoğunda ruhsatlı ilaçlar arasında Amitraz etken maddeli ilaçlar yoktu. Biz de en azından forum olarak, kovan içinde petek varken kalıntı bırakacak ilaçlara karşı duruş sergilememiz lazım diye düşünüyorum.

Hüseyin Bey, elbette tüketici, arıcı ve arının sağlığını tehdit eden riskli konularda duracağımız yer besbelli. Bu konuda herhangi bir ihtilafımız yok.

Fakat, riskin anlaşılabilmesi, gerekli önlemlerin alınıp ortadan kaldırılabilmesi için çok farklı birikimler ve iradeler gerekiyor.

Biz, toparlayabildiğimiz kaynaklara bakarak, amitraz, flumethrin vs etken maddelere karşı, ruhsatlı da olsalar tepkisel bir duyguya sahibiz.

Böcek öldürücü, zehirli, tarım  ya da büyükbaş hayvan parazitlerinde kullanılan maddelerin, gıda üretilen bir kovan içine yaklaştırılması, sokulması hiç birimizin içine yüzde yüz sinmiyor.

Fakat, bu zehirleri kovana yaklaştırmayın dediğimiz zaman, alternatiflerini de çok net şekilde önermeliyiz.

Ülkemizin piyasa şartları, hammaddeler ile ilgili bilgi birikimlerimiz, piyasaya arzedilmiş hammaddelerin orjinleri konusunda çok net bilgi birikimine sahip değiliz.

Sadece adından dolayı bir şeyi iyi ya da kötü olarak sınıflandırıyoruz.

Örneğin, çok çeşitli bürokratik ve kontrol testlerinden geçmiş ruhsatlı bir ilacın etken maddesinin ismi dolayısıyla, kovanda kalıntı bırakacağına, piyasada arayıp teknik kalite en ucuzunu bulduğumuz oksalik asitin, sadece isminden dolayı kovanda hiç bir kalıntı bırakmayacağına inanıyoruz.

Bu konular, hem tüketici arıcı bilinciyle, hem devlet ve arıcılık araştırma kurumlarının konuya ilgisiyle çözülebilecek şeyler.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #25 : Aralık 11, 2015, 19:43:46 »
Ruhsatlı ilaç kullanmak bile eleştiriliyor.

İyi de bugün kolonisi çöken adama ne diyeceğiz?

Bölgesellik çok önemli ayrıca.

Bilecik ve Eskişehir bölgesini biliyorum, hiç sesinizi çıkarmayın siz varroa konusunda şanslısınız. ☺

HB

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.