Gönderen Konu: Amitraz yerine Oksalik Asit  (Okunma sayısı 8119 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

buzul

• Ziyaretçi
Ynt: Amitraz yerine Oksalik Asit
« Yanıtla #15 : Ekim 30, 2014, 14:14:54 »
Elimden geldiğince yabancı İnternet sitelerini de takip etmeye çalışıyorum.
Yabancı dilim olmadığı için google çeviriden destek alıyorum.
http://www.beesource.com/forums/showthread.php?304131-Oxalic-Acid-Vaporizer-Results-Users-post-here!
internet sitesinde bir yorum buldum.
Yorumu yapan elektrikli oksalik asit buharlaştırıcısı satıyor.
3 yıldır yaptığı uygulamayı anlatmış.
metnin orjinali;
 Re: Oxalic Acid Vaporizer Results - Users post here!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Quote Originally Posted by JWChesnut  View Post
Mixed experience with OAV.

1. OAV overdose can kill hives outright. OAV is toxic to bees, and the therapeutic-to-toxic ratio is narrow. OAV has shifted from a 1x application, to a 3x at 7 day interval, to a 4x at 5 day interval prescription. Obviously, in the repeated application, hives will be approaching the toxic threshold. The 4x-5 day prescription is ad hoc and annecdotal --- I don't see any research on the limits to this, or how the hives buffers the accumulated application.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
JW......I'm sure an overdose of OAV can kill bees outright, but a gram per brood chamber is not an overdose, it is the recommended dosage based on many studies. I have treated my hives now going on 3 years with OAV in the multiple treatment mode and have experienced no toxic threshold reactions. The hives are thriving. While the 3 or 4 times 5 day treatment may seem ad hoc or anecdotal with hives that have brood, it is not. It coincides with the emergence of mites with the brood. You want to kill those mites as they are emerging and before they have a chance to enter a brood cell and start breeding again.
OAV during the brooding period is labor intensive for a commercial beekeeper and there are better choices until a quicker method of applying OA is found at a reasonable price. However, for those who wish (or have the time) to do so using OAV three or four times in a 5 day treatment program works and works well.
http://OxaVap.com Your source for the Varrox OA Vaporizer,
"One of the highest ranked" by R. Oliver

----------------------------------------------------

Google ile çevirilmiş hali;

Re: Oksalik Asit Buharlaştırıcı Sonuçları - Kullanıcılar burada sonrası!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
AlıntıOriginally Posted by JWChesnut  Mesajı
OAV Karışık deneyim. 1. OAV aşırı doz düpedüz ürtikere öldürebilir. OAV arılar için zehirlidir ve tedavi edici-için toksik oranı dardır. OAV 5 gün ara reçete bir 4x, 7 günlük aralıklarla bir 3x için, 1x uygulamasından kaymıştır. Açıkçası, tekrarlanan uygulama, ürtiker zehirli eşiğe yaklaştığını olacaktır. 4x-5 günlük reçete ad hoc ve annecdotal --- seni bu sınırlar üzerinde herhangi bir araştırma bakın veya nasıl kurdeşen birikmiş uygulamayı tamponlar yok.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
JW ...... Ben Oav aşırı dozda düpedüz arı öldürmek eminim, ama yavru odasının başına bir gram bir dozda değil, birçok çalışmalara dayanarak önerilen doz olduğunu. Benim kurdeşen şimdi birden fazla tedavi modunda Oav ile 3 yıl oluyor ve hiçbir toksik eşik tepkileri yaşamış tedavi etmiş. Kurdeşen başarılı olan. 3 veya 4 kere 5 günlük tedavi ad hoc veya yavru olması kovan ile anekdot görünse de, öyle değil. Bu yavrularıyla akarların çıkması ile çakışmaktadır. Onlar ortaya olarak bu akarları öldürmek isterler ve bir kuluçka hücreye girerek tekrar üreme başlamak için bir şans var önce.
Büyütme döneminde OAV emek ticari bir arıcı için yoğun ve iyi seçimler OA uygulayarak daha hızlı bir yöntemle kadar vardır makul bir fiyata bulunur. Ancak, isteyen (ya da zamanı var) yani çalışıyor ve iyi çalışan bir 5 günlük tedavi programına Oav üç veya dört kez kullanarak yapmak isteyenler için.

Evet yavrusuz dönemde tek uygulama yeterli olabiliyor.
Ama yavrulu dönemde 5 gün arayla 3 yada 4 kez uygulamanın en iyi sonuç verdiğini anlatmış.
Tabi yabancı dil bilgisi iyi olan arkadaşlar bize daha doğru çeviri yaparak ne demek istediklerini anlatabilirlerse çok seviniriz.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #16 : Ekim 30, 2014, 14:27:04 »
Serkan bey, alıntı yaptıkların da forum sitesinden alıntı. Kişilerin denemelerini anlatıyor.

Bizim forumda eksik bir bilgi yoktur. Orada yazanlarda hata var. Kuluçkanın sürdüğü zamanda, 5 gün arayla yapılan uygulamada randıman en üst seviyede olamaz. Çünkü varroa gözlere girmek için 5-6 gün beklemez.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

buzul

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Ekim 30, 2014, 15:56:20 »
Bizim forumda eksik bir bilgi yoktur. Orada yazanlarda hata var
Sanırım bir yanlış anlaşılma oldu. Kesinlikle forumları kıyaslama yapmıyorum. Ya da forumumuz hakkında asla toz kondurmam o ayrı..
Sadece yabancı dili olan arkadaşlar konuyu incelerse iyi olur..

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
« Yanıtla #18 : Ekim 30, 2014, 18:02:34 »
Aslında bütün ilaçlar için aynı düşünülmeli.
Hocam bu yönde bir yol haritası bulup geliştirmeliyiz.
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #19 : Ekim 30, 2014, 18:47:02 »
Sanırım bir yanlış anlaşılma oldu. Kesinlikle forumları kıyaslama yapmıyorum. Ya da forumumuz hakkında asla toz kondurmam o ayrı..
Sadece yabancı dili olan arkadaşlar konuyu incelerse iyi olur..

Yok be Serkan, yanlış anlasam da ses etmem. Ben tartışmaya yönelmem, insanın üstüne gitmem, yoksa ayıptır.

Sen burada bize katkıda bulunmak için varsın, paylaştığın yazı da katkı sağlamak içindi, farkındayım.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı Huseyin Selen

• Larva
  • **
  • Yer: eskisehir merkez
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 2
« Yanıtla #20 : Aralık 07, 2015, 00:07:07 »
Bu gün oksalit le uğrasin ca gece gece kafama takıldı serkan bey acaba uygulama yaptınız mı yaptıysam olumlu olumsuz sonuç nedir

• Ana Arı
« Yanıtla #21 : Aralık 07, 2015, 01:39:17 »
İkiside amitrazın dökemediği son kalıntıları oksalid süpürdü.

Yavrunun kesildiği bir dönemde Arının uçuş yapabileceği bir sıcak gün yakalarsanız Amitraz dumanı yapıp,ertesi hafta oksalidin yapılmasının çok etkili olacağını düşünüyorum.

Kovanınızda olan tüm olumsuzlukların sebebi varroadır lütfen bunu unutmayınız.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

Çevrimdışı Huseyin Selen

• Larva
  • **
« Yanıtla #22 : Aralık 07, 2015, 09:11:31 »
Tamam abi sağolasın asıl merak ettiğim yavrulu dönemde zarari varmi mesela baharda veya bali aldık ozaman oksalit le baslasak zarari nedir tesekkurler

Çevrimdışı Müslüm Öncel

• İşçi Arı
  • Yer: Şanlıurfa
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 550
« Yanıtla #23 : Aralık 07, 2015, 09:41:03 »
İkiside amitrazın dökemediği son kalıntıları oksalid süpürdü.

Yavrunun kesildiği bir dönemde Arının uçuş yapabileceği bir sıcak gün yakalarsanız Amitraz dumanı yapıp,ertesi hafta oksalidin yapılmasının çok etkili olacağını düşünüyorum.

Kovanınızda olan tüm olumsuzlukların sebebi varroadır lütfen bunu unutmayınız.
Sayın ustam hadim olmayarak soruyorum oksalik asit varken neden amitraz kullanalım. hangisi daha etkili sizce

Çevrimdışı H.Kaya

• İşçi Arı
  • Yer: BOZÜYÜK
  • Hüseyin KAYA
  • Kovan Sayısı: 73
  • Rakım: 1000 m.
« Yanıtla #24 : Aralık 07, 2015, 10:57:03 »
Sayın ustam hadim olmayarak soruyorum oksalik asit varken neden amitraz kullanalım. hangisi daha etkili sizce

Sadece oksalik asit amitrazın yerini tutmaz, mücadelenin formik asit ve timol, okaliptol, mentol içerikli esansiyel ürünlerle desteklenmesi gerekir.
Amitraz yağda çözünen bir etken madde. Balmumuna işliyor. Kalıntı bırakan bir zehir. Avrupa ülkelerinin çoğunda kullanımı yasak. Ama bizde çatır çatır kullanılıyor. Keşke organik asitler ve esansiyel içeriklilerle yetinilse.

Çevrimdışı Huseyin Selen

• Larva
  • **
« Yanıtla #25 : Aralık 07, 2015, 11:17:35 »
Bende bunu merak ediyorum işte sadece organik asit lerle bu işi cozebilirmiyiz  burdan ogrendiklerime göre portakal kabuklarını biriktirmeye başladım kekik zaten elinizin altı ama sonuç husran olmasin

• Ana Arı
« Yanıtla #26 : Aralık 07, 2015, 11:20:12 »
Tamam abi sağolasın asıl merak ettiğim yavrulu dönemde zarari varmi mesela baharda veya bali aldık ozaman oksalit le baslasak zarari nedir tesekkurler
Oksalidin yavrulara acık yavrulara zararı olduğunu duydum.Bizlerin derisine temas ettiğinde yakıyor kaşındırıyor ise o yumuşak günlüklere kimbilir neler yapar.
Sürekli asit Arıyı etkiliyecektir sonuçta yakıcı bir madde.Amitraz anında arının üzerinden varroayı alıyoraslında alırken Arıyada zarar veriyor koloniden varroayı alması daha önemli.

Kekik varroaya etkili ve ben her şerbette kullandım ama Amitrazın etkisini yapan bir madde görmedim.

Tam iki aydır sürekli önce formik,amitraz,fulumetrinle yola devam ettim.Oksalidle sonlandırdım.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

• Ana Arı
« Yanıtla #27 : Aralık 07, 2015, 11:36:16 »
Bende bunu merak ediyorum işte sadece organik asit lerle bu işi cozebilirmiyiz  burdan ogrendiklerime göre portakal kabuklarını biriktirmeye başladım kekik zaten elinizin altı ama sonuç husran olmasin
Portakal kabuğunu ben denedim Arının nusufu tavan yaptığı zaman ilk baharda bir kaç adedin döküldüğü yerde deneme amaçlı bir kaç koloniye Amitraz verdim sonuç hüsran.

Sürekli kekiği şerbette kullandım denemek için Amitraz verdim sonuç hüsran.

Herne kullanıyorsanız ruhsatında yazanı uygulamalısınız.Amitraz 3 gün arayla dört sefer 6 duman mı evetse aynen uygulayın.

Fomik aynı aralıklarla 15 mg evetse uygulayın.

Oksalid yavru kestiğinde gevşek salkımda iki sefermi uygulayın.

Veya erkek kapalıları imhamı edeceksiniz sabırla kovanları acın ve yok edin veya erkek arı gözlü cerceveleri.

Demem oki mücadeleye başladınız ve varroayı sıfıra yakın yok edemediniz ihmal ettiniz üç ay sonra bir kaç tanesi koloninizi söndürmek için harekete gececektir,ÇÜNKÜ O BİR YOKEDİCİDİR.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

Çevrimdışı Müslüm Öncel

• İşçi Arı
  • Yer: Şanlıurfa
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 550
« Yanıtla #28 : Aralık 07, 2015, 13:38:01 »
Sadece oksalik asit amitrazın yerini tutmaz, mücadelenin formik asit ve timol, okaliptol, mentol içerikli esansiyel ürünlerle desteklenmesi gerekir.
Amitraz yağda çözünen bir etken madde. Balmumuna işliyor. Kalıntı bırakan bir zehir. Avrupa ülkelerinin çoğunda kullanımı yasak. Ama bizde çatır çatır kullanılıyor. Keşke organik asitler ve esansiyel içeriklilerle yetinilse.
Bana göre amitraz ve benzeri içerik maddelerini kesinlikle kovanlarımızda kullanmamalıyız. Çünkü zehir ve kalıntı bırakıyor katılıyorum.

Oksalidin yavrulara acık yavrulara zararı olduğunu duydum.Bizlerin derisine temas ettiğinde yakıyor kaşındırıyor ise o yumuşak günlüklere kimbilir neler yapar. Sürekli asit Arıyı etkiliyecektir sonuçta yakıcı bir madde.Amitraz anında arının üzerinden varroayı alıyoraslında alırken Arıyada zarar veriyor koloniden varroayı alması daha önemli.

Kekik varroaya etkili ve ben her şerbette kullandım ama Amitrazın etkisini yapan bir madde görmedim.

Tam iki aydır sürekli önce formik,amitraz,fulumetrinle yola devam ettim.Oksalidle sonlandırdım.
sayın ustam size katılıyorum  oksalik asit konusun da haklısınız günlük ve açık yavrulara zararlı kullanılmamalı oksalik asit damlatma veya buharlaştırma tamamen yavrusuz dönemde hava sıcaklığı 5 derece olduğu zaman kullanalım. varoa arılara çok zarar veriyor. bu nedenle varoa ilaçları çok iyi seçilmeli ve zamanında tatbik edilmeli aksi halde kayıplar büyük olur. kendimden biliyorum. Biz bölgemdeki çoğu arıcı arkadaşlarımla ortak hareket ediyoruz. mücadelemiz yıl boyu devam ediyor.
mücadelemize formik asit - oksalik asit - formik asit - laktik asit - kekik - portakal kabukları ile devam ediyorum. ben organik asitler dışında başka bir etken kullanmıyorum. şunu da belirtmek isterim organik asitler kullanılırken güvenlik tedbirlerimizi lütfen alalım.
tüm arkadaşlarıma varoa mücadelesinde başarılar dilerim. varoa ihmale gelmez kovanı söndürür.

Çevrimdışı H.Kaya

• İşçi Arı
  • Yer: BOZÜYÜK
  • Hüseyin KAYA
  • Kovan Sayısı: 73
  • Rakım: 1000 m.
« Yanıtla #29 : Aralık 07, 2015, 13:45:27 »

Aynı etken madde kekikte var nasıl olsa diye kekik suyu ile yapılan mücadele aynı etkiyi göstermeyebilir. Özellikle sabit arıcılıkta erkek gözü kesme+formik asit+ oksalik asit+ Timol etken maddeli ilaçlar yeterli oluyor. Ancak bu şekilde varroanın üstesinden gelebilmek son derece dikkat, bilgi ve tecrübe istiyor.