ARI ÜRÜNLERİ > Diğer Arı ve Arıcılık Ürünleri

Elma ve Ballı Sirke

(1/3) > >>

Ahmet Ünsal Civeli:
hakiki sirkede baldan yapılıyor. :)
ELMA SİRKESİ YAPIMI:

Doğal, ilaçsız yetişmiş elmalarınızı yıkmadan dörde bölün ve çekirdekli kısımlarını bıçakla kesip alın. Elmaları dörde bölün ve 5lt lik kavanoza yerleştirin. Elmalar kavanozun yarısından biraz azını (2/3) doldurmalı.
Üzerine kavonozun üst kısmını boş bırakacak şekilde su doldurun. İçine bir miktar sirke anası veya 3 çorba kaşığı halis bal koyun(petek bal da kullanabilirsiniz).
Sirkenin kapağını tülbentle kapatın ve karanlık, ılık bir yerde 2 ay kadar bekletin. (Çevrede sirke sinekleri oluşmaya ve sirke kokusu gelmeye başladığında sirke fermente olmuş demektir. )
Sirkenizi süzün ve elma posalarını atın. Sirke kavonozunu yıkamadan süzdüğünüz sirkeyi tekrar doldurun. Sirke içine 2 çorba kaşığı bal katın ve kapağını kapatıp serin yerde beklemeye bırakın. Arada bir kontrol edin, keskinleştiği zaman sirkeniz hazır demektir. Sirke ne kadar uzun beklerse okadar etkili olur.
Bu aşamadan sonra sirkenizin üzerinde beyaz, deniz anası görünümünde bir tabaka oluşmaya başlamış olması gerekiyor. Buna ‘sirke anası’ deniyor. Sirke anasını bir sonraki sirkenizde maya olarak kullanacaksınız. Yalnız sirke uzun süre beklemez. Bu durumda evinizde daimi olarak sirke üretiyor olmalısınız.

Yeşil Çay'lı:
harika bir sirke tarifi
Ahmet bey,ben normal sirkede karıştırmıştım, olur mu?
Birde sadece kabuklarından yapmamız söylendi, daha önce elmanın kendisinden yapmıştım olmadı...

Ahmet Ünsal Civeli:

--- Alıntı yapılan: Yeşil Çay'lı - Aralık 08, 2014, 08:55:02 ---harika bir sirke tarifi
Ahmet bey,ben normal sirkede karıştırmıştım, olur mu?
Birde sadece kabuklarından yapmamız söylendi, daha önce elmanın kendisinden yapmıştım olmadı...

--- Alıntı sonu ---
çekirdeklerini çıkarırsanız küçük parçalarda bölün olması lazım.yukarıda sirkenin kapagını kapatın bölümüne eklenecek kapak degil ince bir tülbantle kapatmak. :)

Osman Hocaoğlu:
Şu an benzer yöntemle yaptığım 5 lt elma sirkesi var.
BEn elmaları yıkadım, doğradım (blendırda) kavanoza doldurdum. içerisine yarım kilo kadar bal kattım. ağzı açık şekilde üstüne tülbent bağladım. 1 ay kadar sonra elmalar kendini salıyor zaten. sonra elmalarını aldım ve sirkeyi süzdüm. (içinde kalan bakteri atıklarını almak için 3-4 kat katladığım temiz bir tülbent ile süzdüm. kavanozuna geri doldurdum. gölge bir yerde (kilerde) duruyor. Oldukça keskin ve güzel oldu.
Not: geçen sene başka bir yöntemle yapmıştım, oldukça berrak olmuştu ama tadı bu seneki kadar güzel değildi.bu seneki biraz bulanık oldu ama tadı çok güzel.

sirke ile ilgili "Gençlik ve sağlık iksiri sirke" adlı bir kitapçık var bende yazarı marıe – france muller (sanırım karı koca)

Bu kitaptaki elma sirkesi tarifi ise şöyle :

Ev yapımı elma sirkesi
Kendi sirkemizi kendimiz yapmak eğlenceli ve keyifli olabilir. Ama unutmayalım ki bu işlem kolay değildir, iyi neticeler elde etmek için, bu işleme uygun malzemeleri ve yöntemleri kullanmanız gerekir.
Bu arada meraklıları için, en basit sirke tarifi. Şayet bu işten keyif alırsanız, misafirlerinize değişik tadlardaki sirkelerinizden sunabilir ve mutfağınızı daha leziz bir şekle getirebilirsiniz.
•   İsteğinize göre elmaları seçiniz (elmaların işlem görmemiş olması gerekmekte): yabani elmalar bu iş için en uygun olanlarıdır çünkü nadir bulunan elementler açısından oldukça zengindirler. En uygun olanı ekşi ve tatlı elmaları karıştırmaktır. Bunlar diğerlerine göre daha şekerli olduğundan daha sonra aside dönüşecek olan alkolü üreteceklerdir.
•   Elmaları kabuklarını soymadan kesin ve kararmasını bekleyin, sonra katı meyve sıkacağında suyunu çıkartın.
•   Elde ettiğiniz elma suyunu bir testiye doldurup ağzına bir balon geçirin: alkol mayalanması sürdükçe bu balon şişecektir ve bu arada içindekilerin hava ile temasını engelleyecektir. Şeker alkole dönüştükten sonra elma şarabı elde etmiş olacağız. Bu mayalanmayı hızlandırmak için, içinde elma suyu bulunan testiyi sıcak bir ortamda (25-26 derece) bulundurun. Yaklaşık bir ile altı hafta süren bu işlem ortam sıcaklığı ve elmalann kalitesine bağlıdır.
•   Elma şarabını daha sonra bir salata kâsesi içine dökün, bu işlem şarabın hava alma yüzeyini genişletecektir. Üzerine de tozdan, böceklerden korumak için bir tülbent örtün ve ikinci mayalanma için bir süre bekletin. Şayet elinizde saf sirke varsa, bundan şarabın yüzeyine dikkatlice biraz ekleyin (söz konusu aerobakteriler çok narin ve hassastır) bu işlem aylar gerektiren süreci biraz hızlandıracaktır.
•   Sirkeniz hazır olduğunda süzüp kullanmaya başlayabilirsiniz.

bu kitaptan başka sirke tarifi öğrenmek isteyen arkadaş olursa ÖM atabilir.

Yeşil Çay'lı:
Geçenlerde radyoda prof. İbrahim Saraçoğlu bahsetmişti, sirke sineklerinden.etkisi nedir acaba?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git