Gönderen Konu: KOVANLARIN ÜZERİNİ ÖRTMEK İÇİN MATBAA BASKI LEVHALARI  (Okunma sayısı 4024 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ariciahmet

• İşçi Arı
  • Yer: rize
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 150
  • Rakım: 350-----2100
İnternette değişik yörelerde arılık resimlerine bakınca kovanların üzerleri ekseri naylonvari şeylerle örtüldüğü veya hiç örtülmediğini görüyorum.

Bizler matbaada baskı yapıldıkdan sonra kalıp levhalar ki çok hafif, kullanılışlı ve hurda olarak alınabilir baskıdan sonra hurdacıya veriliyor. Kovanlarında üst kapağın kaplaması olarak da kullanılabilir.

Belki bilmeyen arkadaşlar vardır.

Çevrimdışı Ayhan Azak

• Ayhan Azak
  • Pupa
  • Yer: İzmir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 6
  • Rakım: 45
Ynt: KOVANLARIN ÜZERİNİ ÖRTMEK İÇİN MATBAA BASKI LEVHALARI
« Yanıtla #1 : Nisan 28, 2010, 23:41:33 »
Peki dostum, bu plakaların üzerinde kimyasal maddeler yok mu, yada mürekkep kalıntıları. Ben gazetede çalışan bir arkadaşıma bahsettim, bana kullanımdan sonra kimyasal sıvıdan geçirilip sonra hurdaya çıkartıldığını söyledi. Umarım kalıntı problemi olacak bişeyler yoktur.

Çevrimdışı Abdullah Bulca

• Ana Arı
  • Yer: mersin
    • Blog Sitem
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 47
  • Rakım: 350--1800
« Yanıtla #2 : Nisan 29, 2010, 01:09:25 »
cok doğru kimsayal olarak boya murekkeb yada diğer temizlik maddeleri arı ile temas edecetir muhakkak

bir başka konu ise ısı iletimi ile ilgili bu metalin ısı yalıtımı ile agacın ısı yalıtımı arasında fark yokmudur sizce

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #3 : Nisan 29, 2010, 09:20:15 »
Ben de matbaacı bir arkadaştan kalıp istediğimde, su ile iyice yıkadıktan sonra kullan demişti. Kalıplar bir çok kimyasal işlemden geçiyor.

Tabi bu kalıpların kapaklarda kaplama malzemesi olarak kullanılması, eğer zararlı kalıntılar içeriyorsa, en önce arıcı açısından riskli. Çünkü sürekli el temasımız oluyor.

Matbaa kalıplarının bir dezavantajı, özellikle taşımalı arıcılık yaparken çabuk yıpranmaları bir darbe halinde yırtılmaları.

Uzun süreli kullanım için galvenizli sac ya da alternatif olarak alüminyum sac kullanılabilir.

Alüminyum profil vs satanlarda rulo halinde bulunuyor kilo ile satılıyor. Üzeri düz değil grenli, uygulaması kolay ve matbaa kalıbına göre de oldukça sağlam. Kapak başına 2 tl ye geliyor.