Gönderen Konu: Arısütü nasıl kullanılır?  (Okunma sayısı 5038 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Önder BOSTANCI

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara - Ortabereket
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 16
  • Rakım: 1105
Arısütü nasıl kullanılır?
« : Ocak 30, 2015, 14:30:37 »
Arısütü üretimi konusu Sayın Halil Bilen'in çabasıyla forum gündemine taşınınca Arısütü başlığı altındaki hemen hemen bütün iletileri okumaya çalıştım.

Forumun arıcılar açısından taşıdığı önem kadar arı ürünlerini bilinçli biçimde kullanacak olan tüketiciler açısından da referans alındığını bildiğimden, arısütü kullanacaklar için doğru kullanım yönteminin açıklanmasına gerek olduğunu düşündüm.

Bu konuda herhangi bir birikime sahip olmadığımdan ve dahi Türkçe sitelerde genellikle safsatalara yer verildiğinden "how to use royal jelly" cümlesiyle arama yaparak otuza yakın siteye bakarak bir derleme yapmaya çalıştım.

Forumdaki iletilerden birinde Sayın Murat Çakır'ın kullanım önerisi dikkatimi çekmişti. Büyük şef, arısütünün dil altına konulmasını, dil altında eritilerek tüketilmesi gerektiğini belirtiyordu.

Doğruymuş...   ;) Dikkatimi çekmemiş bu öneri...

Meme bozarken yuttuklarımız yalanmış meğer...  :-X

Yabancı sitelerde de özellikle endüstriyel ürünlerin baskısı hissedilmekte. Tablet kullanımına doğru bir iteleme hali söz konusu. Aynı durum, arısütünün kullanıldığı hastalıklar açısından da geçerli; bu nedenle o alana hiç değinmedim. ABD gıda ve ilaç idaresi FDA verilerine ulaşmakta da zorlandım. Orayı kurcalama ısrarım, daha net bilimsel veri ve tanıma ulaşmaktı ama beceremedim.

Şimdi gelelim nasıl kullanılacağına...

Ecza sektörü, arı sütünün en iyi tüketim formunun kuru dondurma (liyofilizasyon) yöntemiyle gerçekleşeceğini iddia etse de, insan söz konusu sektörün başka bir öneri getiremeyeceğini düşününce çok da rahat kabullenemiyor bu önermeyi.

Bu endüstriyel yaklaşıma rağmen, arıcılar ve apiterapi uzmanları, günlük olarak alınması gereken dozun dil altına yerleştirilmesini ve burada 5 – 10 dakika içinde gerçekleşecek erimeyle barındırdığı yararlı içeriğin dolaşım sistemine geçeceğini belirtiyorlar. Bu yöntem, doğrudan yutma sonucunda midede oluşacak bozunmanın engellenmesi açısından şiddetle öneriliyor ve arısütünün sindirim yerine kan dolaşımı üzerinden alınmasının gerekliliğine pek çok kaynakta vurgu yapılıyor.

Arısütünü bu yöntemle kullanabilmek için, arısütünün hangi formda tüketildiğinin önemi çok büyük. Kullanılacak süt, ya soğuk zincirde korunmuş ve katkısız olmalı ya da % 15 – 20 oranında çok az balla karıştırılmış olmalı. Balla karışık ürünlerde yutmanın önüne geçebilmek için günlük doz belirli miktarlara bölünerek aralıklarla alınabilmekte.

Arısütü kullanımı 15 – 30 günlük kürler halinde uygulanabilmektedir. Her kür sonrasında bir veya iki hafta ara verilmesi de yine apiterapi uzmanları tarafından önerilmektedir. Bu boşluk, arısütünün antibakteriyel etkisinin sindirim sisteminde yol açabileceği etkiyi sınırlamak, barsak florasını korumak amacıyla önerilmektedir.

Arısütü beş yaşından küçük çocuklarda önerilmemektedir. Önerilen doz, yetişkinler için günlük 1 gram olup çocuklarda 0,5 gramdır. Çocuklarda uygun doz, bireyin kilosu başına 0,01 gram olarak da hesaplanabilir.
Yıllık kullanım açısından, yetişkinlerin kür zamanları ve molalar dikkate alındığında arısütü ihtiyacının 180 gram olabileceği söylenebilse de, kullanım miktarı arısütünün hangi amaçla kullanıldığına bağlı olarak değişebilmektedir.

Günlük doz, mümkünse sabah kalkar kalkmaz alınmalı; daha iyisi, ikiye bölünerek öğleden sonra da alınacak şekilde günlük miktar ikiye bölünmeli.

Enerji seviyesini artırdığı ve uykusuzluğa yol açabileceği için, akşam saatlerinden itibaren arısütü kullanımı önerilmemektedir.
İster belirli bir hastalığın tedavisi amacıyla ister koruyucu amaçla olsun, arısütü kullanımında en etkili kavramlardan birinin kullanım disiplinine uymak olduğu unutulmamalı.

Ne kadar ciddi ve bilime dayalı olduğunu kestiremediğim bir internet sitesi, arısütü tableti kullanımı halinde yemeklere eklenecek karabiberin emilim açısından faydalı olabileceğini ve bozulan barsak florasının kendini yenileyebilmesi için günlük diyette yoğurdun yer almasını önermekte. Ne diyelim, ikisi de zararlı olabilecek bir öneri gibi durmuyor.
Hayvan yularından, adam sözünden tutulur.

Çevrimdışı bidissarmisak

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Rakım: 980
Ynt: Arısütü nasıl kullanılır?
« Yanıtla #1 : Ocak 30, 2015, 14:50:57 »
Önder bey yanlis bildiklerimizi Dogru olanlariyla  bu yazi vesilesi ile duzelttiginiz icin tesekkurler.
Cümle eşya Hâlıkındır, kul eliyle işlenir,
Emr-i Bari olmayınca, sanma bir çöp deprenir!

Çevrimdışı uzuner

• Ana Arı
  • Yer: Massachusetts, Amerika
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 8
« Yanıtla #2 : Ocak 30, 2015, 15:50:19 »
FDA den bilgi nasıl kullanilacaguna dir mi, actiginiz baslikla ilgili olarak yoksa neye bilimsel olarak iyi geldigi ve de bilimsel olarak ispatlamamış ama iyi geldigini piyasada soylenen seylerin ne oldugunu bulmak miydi ?
Zengin bir flora hepimizi daha iyi arici yapar.
Bey yerine adimla hitap edebilirsiniz.

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #3 : Ocak 30, 2015, 16:36:16 »
Sayın Uzuner,

FDA'nın arısütünün nitelikleri, üretimi, korunması, kullanılması alanlarındaki ölçütleri gerekli. Şu ana değin sadece FDA tarafından gerçekleştirilmiş bazı işletme denetimlerine ilişkin rapor ve önerileri görebildim ama bu raporlardaki linkler bile çalışmadığı için güncel mevzuata  erişemedim.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #4 : Ocak 30, 2015, 19:14:35 »
Bu başlık altında ne yazarsak yazalım sıkıntılı...

Ürün yani arı sütü hiçbir zaman standart bir ürün değil.

Her gün farklı değerler içerebilir çok fazla unsur etkisiyle.

Çok zor bir konu çok zor, önerilerde bulunmak için.

Çok değil 3-5 yıl sonra Apiterapi konusunda Tıp ekipleri devreye girsin esas çatırtı ondan sonra...

Sorun şurada...

YERLİ KALİTELİ ARI SÜTÜ üretebilecek yeterli altyapımız yok.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı hamravat

• Ana Arı
  • Yer: Yapraklı--Ergani
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 950
« Yanıtla #5 : Şubat 01, 2015, 01:20:22 »
5 yaşın altındaki çocuklara neden önerilmiyor?
Bilimsel bir açılımı var mı?

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #6 : Şubat 01, 2015, 01:32:17 »
Bilimsel temelleri, akademik çalışmaları bilemiyorum.

Genel olarak:
Alerjik tepkilere yol açabileceğinden,
Bağışıklık sistemine etkileri olabileceğinden,
Arısütünün kullanıldığı hastalıklar beş yaş altındaki çocuklarda genel olarak görülmediğinden...

diye özetlenebilir.

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #7 : Şubat 02, 2015, 00:46:33 »
Merhabalar. Güzel konu...

Arı sütü ile birlikte süt ürünlerinin tüketilmemesi gerektiği öğretildi bize.

Ben biraz araştırayım yerli kaynak var mı?
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı Velibey

• Ana Arı
  • Yer: Antalya
  • Kovan Sayısı: 17
  • Rakım: 20 m
« Yanıtla #8 : Şubat 02, 2015, 17:01:06 »
  Bu başlıkta ve ya başka bir başlık altında polen tüketimi ve saklanması konusunu da güncelleyerek bir bilgi arşivi oluştursak nasıl olur? Çünkü polenin hep kuru pazarlandığını görüyoruz.Ancak kuru polen zerreciklerinin besin öğelerinin tam açığa çıkarılamadığı bilgisi tüketicilerde soru işareti doğuruyor.
Umut, yarına zinde uyandırır.

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #9 : Şubat 02, 2015, 20:52:29 »
Konunun  çiçektozuyla (polenle) ilgili bölümü için:
https://www.aricilik.gen.tr/index.php?topic=9275.0

Çevrimdışı Emrah Kütükçü

• Ana Arı
  • Yer: bilecik
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 900-1100
« Yanıtla #10 : Mayıs 11, 2015, 12:39:36 »
Hafta sonu yaptığımız kontrellerde babam ana gözünün birini yalnışlıkla bozdu ve bizde arı sütü tatma heycenıyla koparıp koyduk hemen kıyıya.

Eve geldiğimde ortadan bölüp bir kısmını komsuma verdim yaladıktan sonraki surat ifadesi acayip oldu:)

Birde ben deneyince hic beklemediğim tuaf bir tadı oldugunu anladım.Tabi biz balla karıştırmak yerine doğrudan yemek isteyince o şekil geldi sanırsam:)

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Mayıs 11, 2015, 12:46:53 »
Hafta sonu yaptığımız kontrellerde babam ana gözünün birini yalnışlıkla bozdu ve bizde arı sütü tatma heycenıyla koparıp koyduk hemen kıyıya.

Eve geldiğimde ortadan bölüp bir kısmını komsuma verdim yaladıktan sonraki surat ifadesi acayip oldu:)

Birde ben deneyince hic beklemediğim tuaf bir tadı oldugunu anladım.Tabi biz balla karıştırmak yerine doğrudan yemek isteyince o şekil geldi sanırsam:)

birtane ana memesi sütünü kaç kişi paylaştınız öyle ;D

Çevrimdışı ahmetoflaz

• İşçi Arı
  • Yer: ADANA
  • Kovan Sayısı: 50 olduk şükür
  • Rakım: 180
« Yanıtla #12 : Mayıs 11, 2015, 12:54:15 »
birtane ana memesi sütünü kaç kişi paylaştınız öyle ;D

İbrahim hocam 10-12 tane ana memesinki sütü sabah aç karnına ziyan olmasın bari diyip bir kişi tek başına yiyince akşama kadar cayır cayır yanıyormuş, her yerini ateş basıyormuş. Yapar mı süt böyle bir şey.

Bi arkadaş yemiş de böyle ondan sordum  ;D ;D ;D

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Mayıs 11, 2015, 12:58:39 »
aç karına yapabilir,

tok alındığında süper oluyor ;D

Çevrimdışı Emrah Kütükçü

• Ana Arı
  • Yer: bilecik