Gönderen Konu: ARI YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ: DOĞAL YAPISI BOZULMUŞ UCUZ BAL ÜRETİLİYOR  (Okunma sayısı 8893 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abadile

• Ziyaretçi
Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Bahri Yılmaz, bazı üreticilerin glikoz kullanarak, bal esansı ve çeşitli renklendiriciler yardımıyla doğal yapısı bozulmuş ucuz bal ürettiklerini söyledi.

ANKARA (ANKA) – Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Bahri Yılmaz, bazı üreticilerin glikoz kullanarak, bal esansı ve çeşitli renklendiriciler yardımıyla doğal yapısı bozulmuş ucuz bal ürettiklerini söyledi.

Türkiye`nin iklim koşulları, 40 binin üzerinde arıcısı ile arıcılığa en uygun ülkelerden biri olduğunu söyleyen Yılmaz, şimdiye kadar bu potansiyeli yönlendirecek, arıcıların sorularına cevap verecek bir kurum olmadığını belirtti. Yılmaz, `Kurduğumuz birlik ile bu açığı kapamaya çalışacağız ve bu konuda büyük yol kat ettik` şeklinde konuştu.

Konuya ilişkin ANKA`nın sorularını yanıtlayan Yılmaz, Türkiye`de sahte bal üretiminin son zamanlarda arttığını ifade etti. Yılmaz, `Bal sektörü büyük bir sektör. Bunların denetimi anlamında eksiklik var. Bu eksikliği gidermek lazım. Denetime ağırlık vermek şart. Özellikle küçük üreticiler sıklıkla denetlenmeli. Fiyat dengesi sağlanmalıdır. Hükümet bu konuda yasal yönden gerekli önlemleri biran önce almalıdır` dedi.

Aracı firmaların balı üreticilerden çok ucuza aldıklarını, fakat aldıkları balı tüketiciye `fahiş` fiyata sattıklarını kaydeden Yılmaz, `Bu aynı zamanda merdiven altı diye tabir ettiğimiz sağlıksız ve sahte balların üretimine neden oluyor. Vatandaşta bu bal olmayan, ballardan alarak sağlıksız beslenmekte. Yedikleri glikoz kullanarak, bal esansı ve çeşitli renklendiriciler yardımıyla doğal yapısı bozulmuş ucuz bal` şeklinde konuştu.

-`YERLİ ÜRETİCİ TEHDİT ALTINDA`-

Orman yangınlarında devletin yaklaşık 500 milyon TL harcadığını vurgulayan Yılmaz, `Arılar ormanları koruyor bir bakıma. Erozyonla mücadeleye devlet milyonlarca TL harcıyor. Arılar erozyonu önlüyor. Arıların bitkileri döllemesiyle oluyor bu. Arıcılık ormanları kurmaya başlayacağız. Buna Çevre ve Orman Bakanlığı da sıcak bakıyor. Macaristan`da da var bu ormanlardan. Bu ormanlara sahip olduğundan 17 milyon tona yakın bal satıyorlar. Biz neden böyle olmayalım. Biz çam balında tekeliz. Ama bunu iyi değerlendiremiyoruz. İhracatçılarımız tüketiciyi düşünmeden hareket ediyorlar. Üretim izni alınmamış ve Türkiye`ye kaçak yollardan getirilen balların kilogramının 4-5 TL`den satılması yerli üreticileri tehdit ediyor` şeklinde konuştu.

-`ARI ÜRÜNLERİNİN TEDAVİ EDİCİ YÖNÜ VAR`-

Yılmaz, bir soru karşısında son zamanlarda arı ürünleri konusunda çok mesafe kaydedildiğini söyledi. Yılmaz, `Bizim sadece bal olarak tadabildiğimiz üründen çeşitli ürünler yani şarap, krem, şampuan, dış macunu, pastil, krem, losyon ve sabun gibi ürünler elde edilmekte. Ayrıca polen, arı sütü, arı zehiri ya da propolis gibi çok önemli diğer arı ürünleri de bir çok hastalıkta tedavi edici olarak kullanılıyor. Aynı zamanda bu ürünlerden antibiyotik olarak kullanılmaktadır` dedi.

-`ULUSLARARASI ÇALIŞMALARIMIZ VAR`-

Yılmaz, bir soru üzerine şunları anlattı:

`Arıcılıkta uluslararası çalışmalarımız var. Gelecek Şubat ayında Türkiye-İsrail arıcılık konferansı yapacağız. Dünyada arıcılık her ülke kendi belli programlarla yapılmaktadır. Arıcılık aslında bir teknoloji. Dünyada bunu Türkiye Arıcılar Birliği olarak çalışmalar yapıyoruz. Arıcılık faaliyetlerini iyileştirmek için çalışmalarımız var. Irk ıslahı üzerinde Tarım Bakanlığı ile ortak çalışıyoruz. Sayın Tarım Bakanıyla konuya ilişkin olumlu şeyler konuştuk. Onunda yaklaşımı olumlu. Bakanlıkla ortak çalışmalarımız var` dedi.

-`YILLIK 82 BİN TON BAL ÜRETİYORUZ`-

Merkez Birliği olarak 40 bin profesyonel üyelerinin olduğuna işaret eden Yılmaz şöyle konuştu:

`Birliğimiz 76 il`de örgütlüdür. Şuanda üreticilerin tamamına yakınını kayıt altına aldık. Yıllık yaklaşık 82 bin ton bal üretiyoruz. Bu ballar, Yayla Balı, Çam Balı, Pamuk Balı Ayçiçek Balı diye sınıflara ayrılıyor. Bu üretimin 20 bini Çam Balıdır. Çam Balı`nın yüzde 90`nını Türkiye karşılıyor. Dünyada 2. büyük arıcıyız. 4 milyon 600 bin kovan var. Bunların hemen hepsi kayıt altına alındığı arıcılık kayıt sistemi var. Arıcıları destekleme, kredi alımı gibi konularda yardımcı oluyoruz. Kontrolde, denetimde bu kayıt sistemi esas alınıyor. Ülkemizde üretilen balın büyük bir bölümü iç pazarda tüketiliyor. Buda insanımızın iyi beslendiğini gösteriyor.`

-ARICILIĞIN EKONOMİYE DE KATKISI-

Arıcılığın ekonomiye olan katkısına da değinen Yılmaz, `Arıcılığın ülke ekonomisine katkısı yadsınamaz. Şöyle hesapladığımızda milli hasılanın yüzde 7.5`una tekavül ediyor arıcılığın ekonomiye katkısı. Aslında arıcılığın katkısı hesap edilemez. Arıcılık erozyonu da engeller. Günümüzde en büyük sorunların başında göç geliyor. Yapılacak iş kolay. Köylüyü arı yetiştiriciliğine yönelmek. Böylece köylü toprağına da sahip çıkacak` dedi. (ANKA)

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
Başkan, enteresan şeyler söylemiş.

"Özellikle küçük üreticiler sıklıkla denetlenmeli. Fiyat dengesi sağlanmalıdır."

Çok örnek bir cümle. Küçük üretici toptancıya 4 liradan vermiyor, onları da denetleyip perakende bal sattırmayalım mı denilmek istenmiş acaba?

Küçük üreticiyi denetleyerek fiyat dengesi sağlamak ne anlama geliyor acaba?

Rekolte geçmiş yıllara göre düşük olmasına rağmen, fiyat yükselmesi beklentilerinin aksine, tekelci piyasa koşulları nedeniyle fiyatlar geçen yıla göre yüzde 50 düşürülerek, büyük üreticilerin eli kolu bağlandı.

(Bu operasyonda arıcılar birliğinin fonksiyonu nedir tam olarak bilemiyoruz. Dedikodu niteliğinde duyduğumuz şeyleri de kanıtlayamadığımız için yazmıyoruz.)

Sayın başkanın sözüne bakılırsa, yakın gelecekte küçük üreticiyinin elini kolunu bağlama operasyonu da yapılacak görülüyor.

Zaten arıcılar birliği yapısı içinde esamesi okunmayan küçük üreticinin, yakın gelecekte farklı bir örgütlenme modeline yönelmesi zorunlu hale gelecek sanırım.

Çevrimdışı murat_e

• İşçi Arı
  • Ertuğrul Murat
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 30-50
  • Rakım: 175
Alıntı
Şuanda üreticilerin tamamına yakınını kayıt altına aldık

ben kayıt altında değilim, ama başkan beni de dahil etmiş :)

Alıntı
Ülkemizde üretilen balın büyük bir bölümü iç pazarda tüketiliyor. Buda insanımızın iyi beslendiğini gösteriyor.`

bu sözü de hoş olmuş :)

Alıntı
Irk ıslahı üzerinde Tarım Bakanlığı ile ortak çalışıyoruz. Sayın Tarım Bakanıyla konuya ilişkin olumlu şeyler konuştuk. Onunda yaklaşımı olumlu. Bakanlıkla ortak çalışmalarımız var`

Bu açıklama da çok ilginç :)
Yaptığını bilen. Bildiğini yapan.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Şimdi bu açıklamalara o kadar şüpheci yaklaşıyoruz ki...

Bu açıklamaları da bizim gibi başka okuyan var mı acaba?

Satır aralarından, ipucu bulmaya çalışıyoruz.

Uzun süredir interneti takip edenler bilirler.

Daha önceki başkanın bir sözüne tepki vermiştik.

"Yeni arıcı istemiyoruz." demişti.

Yeni başkan bu anlamda mesafe katetmiş. Sadece denetim istiyor.

Ve artık gözün içine sokulmaya çalışılan bir kavram var.

"Profesyonel kavramı"

Bu kavramın içine girmek istemesen de birlik üyesi isen sanırım profesyonel sayılıyorsun.

Bir de bu açıklamayı kime yapıyor?

Diyelim tüketiciye...

Tüketiciye diyor ki, küçük üretici riskli ve denetime ihtiyacı var.

Ah ben bilirim büyük üreticilerin uygulamalarını da...

Ayrıca besleme yoluyla bal üreten profesyonellerinde başkanı olarak serzenişe gerek yok...

Ben şunu bilir, şunu söylerim artık...

Öyle bir çağdayız ki çağımız bilgi çağı...

Bu bilgiye ulaşan ve bu bilgiyi iyi kullanabilen topluluklar, atadan öğrenmiş oldukları bilgi ile devam eden ve bunu geliştiremeyen toplulukları profesyonel olarak adlandırılsalar da gün gelir ezip geçerler.

Bu anlamda eğitim seçeneğini hiç aklına bile getirmeyenler, küçük üreticinin denetime alınmasını ister sadece...

Küçük üretici bu ülkede arıcılığı hakkıyla yapıyor ve o yüzden dirayetli duruyor. Yaptığı yanlış uygulamalarında yanlış olduğunu biliyor olması bu anlamda pozitif.

Biz bu tür açıklamalardan bir fayda beklemek yerine şu ana kadar yaptığımız gibi bildiklerimizi paylaşmaya devam edeceğiz.

İstatistikler hiç yalan söylemez. Üstelik bu istatistik BALPARMAK firmasının kongre sunumlarında veriliyor.

Bu ülkede arıcılık eninde sonunda kendini küçük üretici olarak hissedenlere kalacak.

Büyükşef'in dediği gibi küçük üreticinin farklı bir model ile yola çıkamayacağını düşünüyorum ki, gözlerinde $ işareti olanlar hemen gelip o topluluğa giriyorlar ve sonuç malum...

Sadece kayıt sistemi ve destek anlamında teknik bir bağ kuracak ama kendisini o topluluğun içerisinde hissetmeyecek.

Biz başkandan nasıl bir açıklama bekleriz?

Tüketicinin yanlış bildiği doğruları anlatmasını bekleriz.

Örnek vermek gerekir mi?

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı YAREN

• Pupa
  • Yer: Düzce

Örnek vermek gerekir mi?

[/quote]

gerekir
Bütün arıcı kardeşlerime bereketli bir yıl dilerim.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
Örnek....

Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Bahri Yılmaz, bugün yaptığı bilgilendirme toplantısında şunları söyledi.

*Ülkemizin tüm bölgelerinde uçsuz bucaksız eşsiz yaylalarında ister 1 kovanla ister 1000 kovanla, ister gezgin isterse sabit arıcılık yapan hem profesyonel hem de amatör tüm arıcılarımızın doğaya yaptıkları katkıları dolayısı ile kendilerine toplumumuz ve ülkemizin güzel doğası adına teşekkür ediyoruz.

Arıcılığın doğaya yaptığı katkıların yanında, arıların çalışkanlıklarıyla ortaya çıkardıkları sağlık deposu ürünleri bu yılda sorunsuz biçimde hasat edildi. Uzun soluklu çalışmalar sonucu verilen eğitimler sayesinde, arıcılar tarafından arı ilaçları uygulamalarına azami dikkat edilerek sağlıklı ürünler elde edilmesi çabaları da takdire şayandı.

Ülkemizde üretilen en önemli arı ürünü olan balların, diğer batılı ülkelerde bal tüketilme oranlarının yüksekliğine rağmen bizim gibi arıcılık cenneti bir ülkede tüketiminin az olması ise düşündürücüdür.

Son olarak balların donması / kristalleşmesi veya şekerlenmesi olarak adlandırılan olayın yanlış bilinen boyutuna değinmek gerekiyor sanırım. Çiçek ballarının zaman içerisinde donması çok doğal bir sonuç olup, balın yaşadığını gösteren en önemli bir göstergedir. Bu olaya maruz kalan balların düşük ısıda benmari usülü ile eritilmesi ile değerinden hiçbir kayıp yaşamadan normale döndürülmesi gerektiğini öneriyoruz. Ayrıca yurtdışında seçkin bal tüketicilerinin donmuş balları tercih etmelerinin sebebini bir kez daha düşünmeliyiz.

diye konuştu...

Böyle bir bilgilendirme toplantısı yapsa, bizler yine de bir sürü hata buluruz ama olsun...

halilbilen2@hotmail.com

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
Oyumu sana verdim gitti.  :)

Çevrimdışı Çetin ŞAHİN

• Pupa
  • Yer: Ankara
    • www.yaylakkoyu.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 67
  • Rakım: 1308
halil abi;
örnek yazınız ayakta alkışlıyorum.
 ::)
www.yaylakkoyu.com
0505 706 43 61

Çevrimdışı gezgin arıcı

• Pupa
merhaba ben zeki aydın ben birlik başkan yartımcısıyım 15 yıl aktif arıcılık yapmaktayım 350 koloni ile calışıyorum sayın bahri bey kazanıre sesleniyorum sahte balın önüne gecmek icin bal fiyatlarını ayarlayın lütfen120 ytl cicek bal fiyatı hanki arıcı bu fiyata satılan baldan para kazanır soruyorum 380 arı ile gezginci arıcılık yaptım nakliyelerimi zor ödedim gecen yıl 200 tl den bal verdim bu ucurum arıcıyı hileye zorluyor asla dasvip etmiyoruz ama arıcalar gercekden cok zor durumda bir kulak vermenizi isderim arıcı bunalım geciriyor saygılarımla

Çevrimdışı Halil GÜNEBAKMAZ

• Pupa
  • Yer: merzifon
küçük ölçekli arıcıların sahte bal ürettiği vurgulanıyor.bu tekelciliği ön plana çıkarmak için uygulanan bir plandan başka bir şey değil.sahte bal üretme büyük çaplı bir iş.ben sayın başkana kesinlikle katılmıyorum.aradaki küçük çaplı hakiki bal üreten20,50,80,kovan arısı olan emekçileri ortadan kaldırıp istenildiği gibi at oynatılmasına olanak sağlıyacağı kanatindeyim
HALİL GÜNEBAKMAZ

Çevrimdışı mehmet55

• Pupa
  • Yer: samsun çarşamba
    • http://mehmet55.blogspot.com/
sahte balları yapanlar arının a sını bile bilmeyenler bence
sokakta veya pazarlarda bazıları mustesna arcılık konusunda birsoru sorun bakalım kim ne biliyor
en basitinden varroaya hangi ilacı kullanıyorsun sorun 100 de biri cevap verebilir bunların çoğu hiç arı görmemiştir

Çevrimdışı gezgin arıcı

• Pupa
sayın bahri yılmaza soruyorum bu sorunlar hep vardı biz birlikler bunun icin kuruldu arıcılar bizleri bizim hakkımızı yüksek mercilerde arayın diye secdi yoksa birlikden maaş alın bol bol laf yapın diye değil fiyat denkesini siz üst birlik olarak acıklayacaksınız biz il birlikleri olarakda size sahip cıkacağız ama malesef tüccar acıklıyor kimsenin sesi cıkmıyor arıcı soruyor bizi savunamayacaksanız neden aday oldunuz diyor arıcılardan aidatlarını isdeyemiyoruz adamlar ne verdiniz ne isdiyorsunuz diyorlar malesef herkes arıcının sırtından gecinmeye calışıyor cok kişiler bu işden büyük rantlar elde ediyor ben buna şahitim 120 tl ye bal alımı yabanlar lütfen arıcının cebinden elinizi cekin? sayın başkanım lütfen sesinizi yükseldin bal fiyatlarını dengeleyin

Çevrimdışı HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN

• Ana Arı
  • Yer: ZONGULDAK
  • 2014 Benim arılık
    • HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 0-........ arası değişiyor.
Halil abi ne zaman emekli oluyorsun şu işin başına seni geçirsek.OYLARIMIZ SENİN ABİ
ARICILIK BİR HASTALIKTIR BİZDE BU HASTALIĞA YAKALANDIK ALLAH BİZE ŞİFA VERMESİN

ANTALYA LI  0 532 6886576
http://huseyinavniozcan.blogspot.com/

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
AMATÖR ARICILAR BİRLİĞİ ni hep birlikte kurarız inşallah

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
Yoğurt bulsam üfleyeceğim ben artık...

Otağı kurmaya kalkın da görün beylik peşinde koşanları...

halilbilen2@hotmail.com