Gönderen Konu: Arı ıslahı hakkında bir soru  (Okunma sayısı 13745 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Muzaffer Tasdemir

• Ana Arı
  • Yer: Besigheim-Almanya
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 20 Anakoloni(Wirtschaftsvölker)
  • Rakım: D 350
Ynt: Arı ıslahı hakkında bir soru
« Yanıtla #75 : Şubat 09, 2015, 23:36:50 »
Adem bey belki birilerine göre  her sey yolunda ,

belki tuzlarida kuru ,benim gördügüm yerlerde (Her ne kadar  yerel  yetkili Aricilarimiz  dünya sampiyonluguna aday olsalarda ) durum
öyle degil ben konu baska alanlara gitmesin diye  acmiyorum . Arilar koyun gibi degilki,sana küstüm arkadas deyib sürünü ayirib gidemiyorsun. 

Benim söyledigim  o degildi.

Aricilik bal icin yapilirsa kar kazanir, Ari icin yapilirsa Diyar kazanir.

Çevrimdışı ferahzade

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: KONYA/ BEYŞEHİR
  • Kovan Sayısı: 10+40
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #76 : Şubat 10, 2015, 01:18:00 »
Halt etmiş dediğim kişi Önder abi. ☺

Ne demek istediğimi bilir.

Sessizce oturup farklı masalarda oturup sohbet eden insanların olduğu bir kahveye...

Hoppppppp yeni birisi geliyor ve oturup bir boş masaya.

Yüksek sesle ıslah, geçmiş hayatı ve birkaç konuda konuşmaya başlıyor.

Kahvedekiler şöyle döner bakar.

Sonra küçük küçük müdahaleler olur.

Akil insanlar açıklama yapar.

Sessizlik sağlanamazsa ÇAYCI devreye girer ve akil insana bile halt ettin der. Halt etmeyeceğini bile bile.

Burada bu tür olaylar çok çok çok fazla olduğundan kahvede sessizce oturanlar hiçbir şey olmamış gibi sohbete devam eder.

Sessizce kahveye girmiş ve tam da bu olayların üzerine denk gelenlerde Çaycıyı üslup konusunda eleştirebilir. Ta ki böyle birkaç olay daha görene kadar.

Çaylarrrrrrr.

Algıyı ve söylemi eleştirmeyeceğim...
Öğretirken öğretmen, öğrenirken öğrenci, her zaman her ikisi, çok meraklı biri.

Çevrimdışı Muzaffer Tasdemir

• Ana Arı
  • Yer: Besigheim-Almanya
  • Kovan Sayısı: 20 Anakoloni(Wirtschaftsvölker)
  • Rakım: D 350
« Yanıtla #77 : Şubat 21, 2015, 14:44:01 »
Algıyı ve söylemi eleştirmeyeceğim...
Efendim gaye üzüm yemek olunca Bagciya Eyvallah da ne Mahsur var ,
Ayrica haddi asmamak erdemdendir. (Bir kez Zalim olacagina bin kez Mazlum ol.): Haci Bektas.
Baslikta bahsettiginiz  calismalar olcaktir , 3 mil.-6 mil kovan potansiyelini göz önüne alirsak bunun zaruriyetide kendiliginden
ortaya cikiyor zaten, Ben her nekadar On bin ana kapasiteli anlage lerde cok kaliteli analarin üretile bilecegine akil erdirememekle
birlikte, üretimin taleb olursa olcagindan ;sikintinin burada olmadigini düsünüyorum.
Problemin; Asil Bilgili suurlu ve imkani müsait aricilarin yetistirilmesi noktasinda oldugu kanaatindeyim.
Kulaktan duyma, reklam amacli bile olsa ,bende deneyecegim bende deneyecegim diyen Aricilarimiz oldugu sürece cok fazla mesafe
alacagimizi sanmiyorum (Bu durum Hastalik mücadeleri konusu icinde gecerli)

Abi ben ürettigi Ananin bir kac  yavrusunun sirtinda tek cizgi turuncu reng gördügünde,Bu Zilli (Afedersiniz) yoldan cikmis  artik benim isime yaramaz deyip aninda Ana yi ezen Arici gördüm.

iyi bir Arici kalitesinden emin olmadigi bir Ana yi arilinda müsafir bile etmez,etmek istemez.
Onbinlerce Ana nin üretildigi bir yerde bir Ana nin Ciftlesme Kontrolunü, kalitesini, takibini, denetimini, ne derece saglikli yapabiliriz,bilmiyorum.
Baska yerlerde,Isole bir bögeye Ciftlestirme icin gönderilen ana kutusunda ,daha kutuyu acmadan kontrol ediyorlar ,eger
bir erkek ari görseler,bütün paketi kapatip geri gönderiyorlar ve sizden bir daha Ana kabul etmiyorlar.
bunlari baskalarini ögmek icin yazmiyorum.

Kisacasi Biz,bir yerlere gelmis Bilinc li  Kabiliyetli Aricilar yetismeden manevra kabiliyeti kazanamayiz diye düsünüyorum.
Slml.

Aricilik bal icin yapilirsa kar kazanir, Ari icin yapilirsa Diyar kazanir.

Çevrimdışı KadirUstun

• Ana Arı
  • Yer: Kütahya
  • Kovan Sayısı: 150 (+ - %10)
  • Rakım: 340
« Yanıtla #78 : Şubat 21, 2015, 15:24:39 »
Forumun bambaşka bir havası ve yargı sistemi var aslında bunu çözebilen bireyler dayanıp birşeyler kapabiliyor.
Yeni gelen çoğu insan normal olarak kabullenilmeyi isteyerek farklı olaylardan çeşitli konulardan bahsediyor.
Lakin bütün arkadaşlar çoğu arıcıdan çok daha fazla bilgi birikimine sahip olsalarda bazı şeyleri tartışmak yerine kestirip atmanın çok daha yerinde olacağı kanaatindeler. Yeni üye olan arkadaşlarda bunun şahsına yapılmış bir saygısızlık olduğunu düşünerek öfkeleniyor hemen.
Eğer birşeyleri biliyor olduğunuza eminseniz burada yapacağınız tek şey inadına savunmaktır. Yanlış olduğunu ikame ettiğiniz anda doğrusunu öğrendim der geçersiniz. Doğruysa ne alâ tadından yenmez.
Aradaki kalp kırıcı itirazlara aldırış etmeyiniz.
Burada kaçan her zaman kaybeder.