Gönderen Konu: SAMSUN MERKEZİNE YAKIN SABİT ARICILIK YERLERİ  (Okunma sayısı 3232 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı çağlayan

• Boş Petek
  • Yer: çorum-alaca
  • Kovan Sayısı: 15
SAMSUN MERKEZİNE YAKIN SABİT ARICILIK YERLERİ
« : Şubat 10, 2015, 00:34:07 »
Değerli Samsunlu arıcı arkadaşlarım. Ben Çorum İli, Alaca İlçesinde ikamet etmekteyim. 21 Yıl Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü yaptım. Müdürlüğüm süresince ilçemin merkezinde ve 100 köyünde arıcılık kursları açtım. İlçem şu anda arıcılık alanında Çorumun ve ilçelerinin önünde yer almaktadır. Şu anda lise müdürüyüm ve bu yaz emekli olacağım. Kızım Samsun da yaşadığı için, bende Samsun'a göçmeye karar verdim. Ancak; çok sevdiğim arılarımdan ayrılmam da mümkün değil. Bu nedenle arıcılığa uygun ( nektarı, poleni çok olan)Samsun'a yakın, gidiş-dönüş yapabileceğim bir köy veya  belde de 2-3 dönüm bahçe almak ve buraya da arılık kurup yazın burada, kışın Samsun'da kalmak istiyorum. Bu arada siz değerli arıcı arkadaşlarımla muhabbet etmek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olursanız mutlu olurum.

Mustafa Zakir ÇAĞLAYAN
05052506042
mzakircaglayan@msn.com

Çevrimdışı IbrhmAkgl

• Ana Arı
  • Yer: Çarşamba / Samsun
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 17
  • Rakım: 30 Metre
Ynt: SAMSUN MERKEZİNE YAKIN SABİT ARICILIK YERLERİ
« Yanıtla #1 : Şubat 10, 2015, 09:29:15 »
Sayın Mustafa Zakir Çağlayan,

Öncelikle hoş geldiniz. Ben Çarşamba'da ikamet ediyorum ve arılarım da burada. Çarşamba arı gelişimi için güzel bir yer ama yaz aylarında çiçek kaynağı zayıflıyor. Size de biraz uzak kalıyor.

Samsun merkezin dağ köyleri var merkeze yakın sayılabik durumda. Oraları araştırmanızı öneririm.

Şimdiden hayırlı olsun.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Kovan Sayısı: 38 kovan kayıtlı
« Yanıtla #2 : Şubat 10, 2015, 12:59:33 »
Sayın Mustafa Zakir Çağlayan foruma hoş geldiniz. İnşallah gönlünüze göre bir arılık kurarsınız. Bol ballı bir sezon dileğiyle.

Çevrimdışı çağlayan

• Boş Petek
« Yanıtla #3 : Şubat 10, 2015, 13:13:02 »
Değerli İbrahim ve Mümün Beyler; ilginiz , alakanız ve temennilerinizden dolayı teşekkür ederim. Selamlar.

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
« Yanıtla #4 : Şubat 10, 2015, 17:38:03 »
Değerli İbrahim ve Mümün Beyler; ilginiz , alakanız ve temennilerinizden dolayı teşekkür ederim. Selamlar.
Mustafa bey Samsunun Bafra ve kavak tarafından girişleri arıcılık için çok uygun,dereler,ormanlıklar tarım alanları,meyve çiçekleri,meralar iç içe benden tavsiye isterseniz ,ekonominize bağlı olarak deniz yada gölet görebilen dağ köylerinden bir yer satın alınız,ruhunuza ve kültürünüze uygun olarak çok imkanlı yerler bulacağınızı düşünüyorum,dikkat etmeniz gereken imar durumu da önemlidir.
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

Çevrimdışı çağlayan

• Boş Petek
« Yanıtla #5 : Şubat 11, 2015, 00:42:58 »
Değerli Mustafa Bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Malumunuz bölgenin yabancısı olduğumdan genel yönlendirmeden daha çok merkezi yani köy, belde ismleri veya varsa tanınmış yer ismiyle bilgilendirirseniz çok mutlu olurum. Selamlar...

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
« Yanıtla #6 : Şubat 11, 2015, 10:39:35 »
Değerli Mustafa Bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Malumunuz bölgenin yabancısı olduğumdan genel yönlendirmeden daha çok merkezi yani köy, belde ismleri veya varsa tanınmış yer ismiyle bilgilendirirseniz çok mutlu olurum. Selamlar...
Çağlayan bey bu gibi durumlarda ekonomi,arazi secimi, köy halkı tercihi,yakınlık uzaklık çok çok daha önemli.Tanıdık olur sevemezsiniz,köyünü beğenemezsiniz,uzak kalır,arıcılığa uygun olmaz,veya pahalı olur.

Şimdiden Samsunun köylerinde satılık arazi veya satılık evli arazi araştırın kilometrelerine vs bakın adres alıp bir kaç gün gezin en iyisi bu hem ucuzunu hem gönlünüze göre olanı daha çok tercihli olarak bulabilirsiniz.

Ama Samsundan girişi olan Bafraya bağlı nebiyan dağlarında gerçekten balı ve florası çok güzel,meyve ,mera,kestane ve ıhlamuru çok Asmaçam,çakıldıbine giderseniz belki beş on hane bulursunuz ama ömrünüz uzar,ruhunuz dinlenir.
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

Çevrimdışı bahtiyar

• Larva
  • **
  • Yer: samsun merkez
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 20
« Yanıtla #7 : Şubat 14, 2015, 19:19:38 »
Sayın çağlayan samsuna ve foruma hoşgeldiniz. Ben  samsun merkez alanlı köyünde ayrımcılığa 2014 te başladım. MeRRkeze 15 km. Çok güzel polen var ama ben temmuzda 10 km daha yukarıya çıkarıyorum. Bölge olarak kocadağ etekleri insanlar buralardan 2/3 dönümlük araziler alıp meyve dikiyorlar. Doğa ile iç içe köy isimleri nevrek/meyvalı/aksu köyleri

Çevrimdışı çağlayan

• Boş Petek
« Yanıtla #8 : Şubat 20, 2015, 01:02:31 »

Değerli İbrahim Bey; Bu tür kursları genelde veteriner veya teknisyen lere verdirilirdi. Sonrada alınan sertifikaya ilaveten "Öğretici Belgesi" de istenmeye başlandı. Eğer veteriner, veye diger teknik eleman olmazsa sizin almış oldığunuz belgeyle Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne, Usta Öğretici olarak müracaat ediyorsunuz. Eğer kurs için müracaat eden kursiyerler varsa size görev veriyorlar.Kurs açılması içinde en az 12 kursiyer olması gerekiyor. Benim bu anlattıklarım 4,5 yıl önceydi. Sonradan mevzuat değiştimi bilmiyorum. Selamlar

Çevrimdışı sedat-dmrcn

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ordu/ünye
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 40
« Yanıtla #9 : Haziran 09, 2019, 19:58:35 »
Sayın çağlayan samsuna ve foruma hoşgeldiniz. Ben  samsun merkez alanlı köyünde ayrımcılığa 2014 te başladım. MeRRkeze 15 km. Çok güzel polen var ama ben temmuzda 10 km daha yukarıya çıkarıyorum. Bölge olarak kocadağ etekleri insanlar buralardan 2/3 dönümlük araziler alıp meyve dikiyorlar. Doğa ile iç içe köy isimleri nevrek/meyvalı/aksu köyleri
mrb.ben araya girdim kusura bakmayın:) ünyede ikamet ediyorum ama derecikte babamlar oturuyo.Siz alanlı deyince dikkatimi çekti.Meranızda bal veriminiz kovan başı kaç kg merak ettim teşekkürler.
Onların karınlarından, farklı renk ve çeşitlerde şerbet (kıvamından bir sıvı) çıkar ki onda insanlara şifa vardır. İşte bunda da düşünen bir topluluk için açık delil bulunmaktadır.