Gönderen Konu: GÜNEŞ ve RÜZGAR TÜRBİNİ ile Elektrik Üretmek ve Aydınlatma  (Okunma sayısı 16909 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ertuğrul

• İşçi Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa/BURSA
    • Arı Bahçesi
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 23
Ynt: GÜNEŞ ve RÜZGAR TÜRBİNİ ile Elektrik Üretmek ve Aydınlatma
« Yanıtla #30 : Şubat 14, 2015, 21:51:36 »

Yerden ısıtmalar 25 - 38 derecede tüm yapılan binayı ısıtırlar..  Oysa Kalorifer petekleri 65 derece ısıya su çıkmadan ısıtma yapmaz su pompası sıcak suyu peteklere yollamaz..

Aslında aynı şeyi söylüyoruz. Tabandan ısıtma için daha düşük bir sıcaklık yeterli. Güneşin açısı tabiki önemli. Bu, yaz aylarına göre birim maliyette daha az enerji demek. Az enerjiyi daha verimli kullanmak gerekir.  Bu nedenle tabandan ısıtma kullanılıyor.

Kaliteli malzeme ve işçilik tartışılmaz tabiki.

Birgün müstakil bir evim olursa benzer bir sistemi kurmak isterim. Kimbilir belki ısı pompası sistemi kullanırım.

Çevrimdışı German-Teknik

• Larva
  • **
  • Yer: Adana Mersin Stuttgart
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: YOK
« Yanıtla #31 : Şubat 15, 2015, 02:11:48 »

Aslında aynı şeyi söylüyoruz. Tabandan ısıtma için daha düşük bir sıcaklık yeterli. Güneşin açısı tabiki önemli. Bu, yaz aylarına göre birim maliyette daha az enerji demek. Az enerjiyi daha verimli kullanmak gerekir.  Bu nedenle tabandan ısıtma kullanılıyor.

Kaliteli malzeme ve işçilik tartışılmaz tabiki.

Birgün müstakil bir evim olursa benzer bir sistemi kurmak isterim. Kimbilir belki ısı pompası sistemi kullanırım.

Ertuğrul bey, bu tür sistemler bina yeni yapılırken projelendirilirlerse daha sağlıklı kablo boru tesisat görünmüyor ve harici sıcak su depolama izoleli tankları bina altına yada bahçesine gömülebiliyor.. Akıllı evler yağmur suyunu bile depolayıp Tuvaletlere bağlanıyor artık. Akıllı evde neler olduğunu tam bilmekte önemlidir.birkaç led takarak akıllı ev olmaz.

Çevrimdışı BillKara

• Pupa
  • Yer: Tekirdag
  • Bilge Karabay
  • Kovan Sayısı: 60
« Yanıtla #32 : Şubat 16, 2015, 20:40:54 »
   Isıtma sistemleri yerden merkezi sistemdir Kalorifer tarihe karışıyor Avrupada. Binalar ve taban betonu çok güçlü izole ediliyorlar.

Amerika da da yerden ısıtmanın terkedilmeye başlandığını duyuyoruz. Yerden yada tavandan evi dolanan hava kanalları ile evlerin ısitilması da çok sağlıkli bir sistem. Isı pillerinin hala kullanılmaması sanırım insanların3 5 katlı apartmanları tercih etmeleri sanırım. Malum 10 daireli bir apartmanda 120kwh gibi bir ısı pili sistemi mantıklı olmayabilir de, ... İzolasyon konususunda yerden göğe kadar haklısınız. 80 90 larda toyota ile ford un dizayn anlayışlarında ki gibi hersey birbiriyle daha önemlisi kullanıcı ve ihtiyaçları ile uyumlu olmalı.

Hibrit sistemlerde, güneş paneli+jeneratör sistemi yüksek kapasiteli yada orta kapasiteli aküler ile nasil olmalı? Doğanın göbeğinde sabaha kadar pervane vızıltısı çekmemeyi tercih ederim.

Bu sistem, 3 derin dondurucu, 1 buzdolabı, 1 çamaşır makinası, tv, uydu, karanlıkta ziyaretçileri seçebileceğimiz kadar dışarının aydınlatılmasi için gerekli ışık kaynağı nı, 3 kapalı alan aydınlatması, 2 de entertainment cihazını çalıstırmali.
Ayrıca çamaşır makinesi çalışmazken 1500w lık bir alet kullanma ihtiyacı da olabilir.

Insanin en son ogrenecegi cahilligidir; bunu ogrenebilmek gercek bilginin ilk harfini ogrenmektir.

Çevrimdışı German-Teknik

• Larva
  • **
« Yanıtla #33 : Şubat 18, 2015, 12:46:28 »
Amerika da da yerden ısıtmanın terkedilmeye başlandığını duyuyoruz. Yerden yada tavandan evi dolanan hava kanalları ile evlerin ısitilması da çok sağlıkli bir sistem. Isı pillerinin hala kullanılmaması sanırım insanların3 5 katlı apartmanları tercih etmeleri sanırım. Malum 10 daireli bir apartmanda 120kwh gibi bir ısı pili sistemi mantıklı olmayabilir de, ... İzolasyon konususunda yerden göğe kadar haklısınız. 80 90 larda toyota ile ford un dizayn anlayışlarında ki gibi hersey birbiriyle daha önemlisi kullanıcı ve ihtiyaçları ile uyumlu olmalı.

Hibrit sistemlerde, güneş paneli+jeneratör sistemi yüksek kapasiteli yada orta kapasiteli aküler ile nasil olmalı? Doğanın göbeğinde sabaha kadar pervane vızıltısı çekmemeyi tercih ederim.

Bu sistem, 3 derin dondurucu, 1 buzdolabı, 1 çamaşır makinası, tv, uydu, karanlıkta ziyaretçileri seçebileceğimiz kadar dışarının aydınlatılmasi için gerekli ışık kaynağı nı, 3 kapalı alan aydınlatması, 2 de entertainment cihazını çalıstırmali.
Ayrıca çamaşır makinesi çalışmazken 1500w lık bir alet kullanma ihtiyacı da olabilir.

Arkadaşım Merhaba..
Bu sıralar seyahatlerim oluyor cevaplar gecikebilir alınmayın ama fısat oldukca yanıtlıyorum.
Evleri ısıtmak için yeni sistemleri deniyor olsalarda daha Yerden ısıtma kadar performans alınan başka bir sistem geliştiremediler..
Çünkü her yer aynı derecede saglıklı içerdeki nemi kurutup astıma sebeb olmayacak şekilde gürültüsüz ve en önemli yanı EKONOMİK  ısıtıyor.
  Kişilerin ekonomik gücüne göre Yerden ısıtma tesisatları yan duvarlardada 1,5 - 2 metre yüksekliğe kadar yapılan yeni uygulamalarda vardır..
  Yerden ısıtmalar  24 - 26  - 38  derece su ile ısıtma yaparlar..  Terlerde çatlama olmaması için emniyet sistemi 40 dereceyi geçince sistemi durdurur.
ASLINDA HESAP ÇOK BASİTTİR ÇAYDANLIKTAKİ SUYU 26 veya 38  DERECEYE ÇIKARTMAK ile 65 - 85 dereceye çıkartmak arasındaki ENERJİ KAYBI hesabıdır
Kalorifer petekleri için ise tesisattaki suyun 65 derece üzerine çıkması gerekirki sonra pompa peteklere yollar suyu önce tesisat sonra petek sonra oda sonra siz ısınabileceksiniz..  Yerden ısıtmada durum direk hemen oda içinde etki etmeye başlar..Ve ısındıktan sonra kapı pencere açıp kapanmayla hemen soğumaz pek etkilenmez.
Kalorifer peteklerinin olduğu evlerde zemin kısmı Yaşam alanınız tavandan daima 4 - 6  derece soğuktur..  KISACA TAVANI ISITMAYA DAHA ÇOK PARA ÖDERSİNİZ..

Rüzgar türbinleri eger derme çatma merdiven altında uyduruk hurdacı motorlarından bozma dinamolardan yapılma Kanatları aynı keza.. Aerodinamikleri iyi hesaplanmış kanatlarsa ses seda yapmadan işini yapar. Pervane vızıltısı falan olmaz..  Bozuk havalarda HYBRİD  sistemler sizi enerjisiz bırakmaz.
Bunlar Maddi olanak ve kişisel tercih işleridir..
Bir sistem hesaplanırken önce maddi değil sistemde ne çalişacak bunların tam tüketim tespitleri yapılması ve nekadar süre çalışacağı tam hesaplanması gerek..  Sistemi eksik yaparsınız bataryalar erken biter yolda kalırsınız. gereğinden güçlü yaparsınız Çok masraf edip kullanmayacağınız gücü  üretirsiniz buda zarardır..

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
  • Yer: Balıkesir - Merkez
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 190
« Yanıtla #34 : Şubat 18, 2015, 13:30:36 »
Merhaba,

130 W güneş enerjisi paneli almak istiyorum.

Kararsız havalarda (Balıkesir için sonbahar verimi dikkat edilerek ) monokristal olanlar mı polikristal olanlar mı tercih edilmelidir.
Zeki insanları severim. Uyanıkları ise asla...

Çevrimdışı Erol Demirbağ

• Ana Arı
  • Yer: Kırklareli
  • Rakım: 186
« Yanıtla #35 : Şubat 18, 2015, 14:11:47 »
Merhaba,
Kararsız havalarda (Balıkesir için sonbahar verimi dikkat edilerek ) monokristal olanlar mı polikristal olanlar mı tercih edilmelidir.

Ülkemizde genelde monokristal olanlar tercih ediliyor.
05322827480

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
  • Yer: Balıkesir - Merkez
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 190
« Yanıtla #36 : Şubat 18, 2015, 14:31:11 »
Antalyanın bol güneşli iklimiyle karadenizin genellikle bulutlu ikliminde aynı panelin kullanılmaması gerektiğini sanıyorum.
Zeki insanları severim. Uyanıkları ise asla...

Çevrimdışı BillKara

• Pupa
  • Yer: Tekirdag
  • Bilge Karabay
  • Kovan Sayısı: 60
« Yanıtla #37 : Şubat 18, 2015, 21:38:47 »
Aynı şartlar aynı kurallar, farklı şartlar farklı kurallar. Burada uzmanlık ve tecrubé fark atıyor. Yerden ısıtmanın  kömür  odun yakacaksak sıkıntılı olacağını düşünüyorum. Şehir kullanımına bir şey diyemem. Sadece sağlık konusunda çekincelerim var.

YÜEK hibrit sistemler çokca adından söz ettiriyor. Fakat ben fosil yakıt+güneş enerjisi ile çalışan mobil bir sistem istesem, hatta başta fosil yakıtla, tercihen dizel, çalışan aküleri olan bir sisteme zamanla güneş panelleri de eklenmesini istesem; nelere dikkat etmem gerekir? Böyele bir sistemin gücü ne olmalı maliyeti ne olurdu? Böyle bir sistem mümkün müdür?

Böyle bir sisteme şimdiye kadar rastlamadığım için soruyorum. Bence üzerinde düşünmeye değer bir sistem olurdu. Kapalı havalarda günde 1 2 saat ekonomik olarak çalışıp bir nevi yedekleme görevi görecek, güneşli havalarda ise paneller işi götürecek. Mesela hidrofor, tv, aydınlatma akülerden direk beslenecek. Böylece % 20 30 enerji tasarrufu da ayrıca sağlanabilir.
Insanin en son ogrenecegi cahilligidir; bunu ogrenebilmek gercek bilginin ilk harfini ogrenmektir.

Çevrimdışı German-Teknik

• Larva
  • **
« Yanıtla #38 : Şubat 19, 2015, 22:51:21 »
Merhaba,

Arkadaşım  bu biraz kişisel bir karar ve maddi güç ile alakalı durumdur.. 

Monokristalin paneller hem soğuk hemde sıcakta kendilerini kanıtlamışlardır ancak her monokristalin iyi Her pollykristalin kötü demekte değildir Pollykristalin paneller soğuk bölgelerde daha çok kullanılırlar..   Kalitesi düşük bir panelden kalitesi yüksek olan elbette daima daha iyidir..  Panel seçimi yaparken satıcının sözünden ziyade yaptığı işlere sattığı ürünlere ve satış sonrasındaki süreçte nekadar yanınızda olacağını dikkate almaya ve ucuzunu değil.. KALİTELİNİN UCUZUNU SEÇMEYE ÇALIŞIN...
  Maksat  KALİTEYSE  YENİ NESİL MULTİKRİSTALİN PANELLERDE ÇIKMIŞTIR VE COK PERFORMANSLI OLDUKLARI YAZILIP SÖYLENİYOR.. ( Bu ay sonu 26 tane getirtiyorum 18 i sipariş )
Multikristalin panellerde diğerlerindeki pozitif negatif sorunların kaldırıldığı yeni nesil paneller olduğu bildirilmektedir..

Aynı şartlar aynı kurallar, farklı şartlar farklı kurallar. Burada uzmanlık ve tecrubé fark atıyor. Yerden ısıtmanın  kömür  odun yakacaksak sıkıntılı olacağını düşünüyorum. Şehir kullanımına bir şey diyemem. Sadece sağlık konusunda çekincelerim var.

YÜEK hibrit sistemler çokca adından söz ettiriyor. Fakat ben fosil yakıt+güneş enerjisi ile çalışan mobil bir sistem istesem, hatta başta fosil yakıtla, tercihen dizel, çalışan aküleri olan bir sisteme zamanla güneş panelleri de eklenmesini istesem; nelere dikkat etmem gerekir? Böyele bir sistemin gücü ne olmalı maliyeti ne olurdu? Böyle bir sistem mümkün müdür?

Böyle bir sisteme şimdiye kadar rastlamadığım için soruyorum. Bence üzerinde düşünmeye değer bir sistem olurdu. Kapalı havalarda günde 1 2 saat ekonomik olarak çalışıp bir nevi yedekleme görevi görecek, güneşli havalarda ise paneller işi götürecek. Mesela hidrofor, tv, aydınlatma akülerden direk beslenecek. Böylece % 20 30 enerji tasarrufu da ayrıca sağlanabilir.

Arkadaşım Hybrid sistemlerde  Mazot Odun Kömür LPG yada Doğalgaz seçenekleri çoktan yapılmış ve vardır ama ülkemizde gelişmemiştir buda başka yönü olayın..
Mesela  sulu şömineler yerden ısıtma desteklı  odun kömür doğalgazla brlikte çalışabilen tipleri ülkemizdede yapılmaya başlanmıştır..  SULU ŞÖMİNE  google den arattırın firmalara ve detaylara ulaşırsınız...

TV Hidrofor derken neyden %30 kar etmek gayeniz anlayamadım ..Sistemde her ne nekadar süre çalışacak ve ne güç tüketiyorsa tek tek hesaplanması gerekli töleransları eklemek gerekir projelendirirken. Sistem gerekirse 1 hafta güneş görmezse bile çalışacak güçtede dizan edilebilir veya bir küçük jeneratör ile sorunlu sürelerde bataryaları doldurmanız mümkündür..  %20 - 30  değil gerekli güneşi aldığı müddetçe   %100  tasarrufla kullanabilirsiniz..

Bu tür sistemler Eski bir pikap türü araca yada Römork üzerinde panelleri açılır kapanır şekildede dizaynı mümkündür.. yer değişirken paneller katlanır ve emniyetle yeni yerine nakledilir..  kablo panel batarya inverter sökme dağıtma derdi olmaz...

Çevrimdışı German-Teknik

• Larva
  • **
« Yanıtla #39 : Şubat 19, 2015, 23:33:42 »
Merhaba,

Arkadaşım size gerekli bilgileri önceki ve şimdiki yazılarımda detaylarıyla bulacağınıza inanıyorum..
  Elimde  4 tane 100 watt sıfır orjinal kartonunda  Almanyadan gelmiş MONOKRİSTALİN yüksek performans paneli var size lazım olan yakın güçteler.
Bunları piyasa panalleriyle karıştırmayın.. AB ve Almanya müsadeleri ve Kalite onaylı ürünlerdir ve performansları mükemmeldir.. Bunlara uygun normal ve MPPT sarj cihazlarıda mevcuttur.. Özel mesajınıza bakın ilginizi çekerse telefon numaramı yolladım ulaşabilirsiniz..

Çevrimdışı German-Teknik

• Larva
  • **
  Arkadaşlar  Türkiyede bir İlk i  uzun süren çaba ve masraflardan sonra nihayet başardım...
Resimde görülen kanat her biri 2742 gram ağırlığında olup avrupa standartlarında son teknolojilerle ülkemizde üretildiler
Yakında seri imalatına geçiş planlarım bulunmaktadır. Avrupayı kıskandıracak kalitede  Enjeksiyon ve Vakum sistemiyle Türkiyede Üretilmiş olan
%100 başarılı Resimdeki lazer testlerinde bile hatasız geçen her metal parçası her vidası
  TÜRK  MALI   olarak  Vatanımızda  Yüksek Teknik ve kaliteyle bitirilmişlerdir.. Bu kanatlar aslında Balans sorunu için 3 gram balansı bile kabul etmezler.
Yakında  sistemin tamamı bitirilecek olup Resimlerini sizlerle paylaşırım.. 
 Her Modelden sonra bir büyüğüne geçiş yapacağım..bundan sonraki model  185 - 240  cm tek kanat uzunluğu planlamaktayım.
 Bu Türbin yanında 4 - 6 Panel ile  Hybrid sistem dizaynıyla Normal bir evin her ihtiyacını Yaz kış karşılayacak kapasitededir..
 Sırada  tek kanatı 7.50  cm  olan modeller var nasip olursa..

Resimde Lazer cihazı ve Bu iş için Özel aparatlarla balans testinden başarıyla geçmiştir..  Henüz vidaları tam sabit olmadığı halde..!

Çevrimdışı German-Teknik

• Larva
  • **
« Yanıtla #41 : Haziran 28, 2015, 15:40:11 »
  Güneş panelleri  Rüzgar türbinleri aküleri saj cihazları kabloları pahalı diye hep bir konuşma her yerde sürmektedir..

Biraz çabalarsak elimizden iş geliyor ve o konuda eğitimliysek  Türkiyede neden yapamayalım..  Yukarıdaki kanatları Türkiyede ilk kez avrupa kalitesinde yapmayı başarmıştık. Türbini çoktan bitirirdim. Bunca emekle yapılan bu kanatların Avrupa yada  Yabancı bir dinamo ile çalışmasını istemedim.Oysa elmdede hazır vardı..  Biz birşey yarattıysak her tarafı elimizden çıkmış olmalı..Resimdeki profesyönelce  Modifiye edilmiş çamaşır makinesi motorudur. Yeni nesil permanent neodyum Alternatöre çevrilmiştir.   hazırı yokmuydu vardı elbet..   Bu işi yapacak Rüzgar türbini dinamosu  1400 - 1700  €   online internet sitelerinde  Çin de teslim fiyatına satılmaktadır. Elbette biz çok daha ucuza mal edebileceğiz.

Rüzgar Türbini dinamoları yeni nesilleri farklı teknoloji taşırlar düşük devirde güçlü elektrik üretmeleri için yapılırlar . İçindeki mıknatıslar özel ve çok pahalıdır..Buna rağmen  Çindeki teslim fiyatı   $   olarak  1400 - 1700 ödersek gümrüğüyle nakliyesiyle karcısıyla ülkemize size kaça gelir ve bu işler gelişmez arazide elektrik yok yazar arkadaşlarımız.

Bu işler ve bu alternatör  TR de yapıldı arkadaşlar..Pahalı deyip dışardan alacağımıza kendimiz üretmenin yollarını bulmalıyız..

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
« Yanıtla #42 : Haziran 28, 2015, 19:01:27 »
Tebrik etmek ten ve hayranlıkla seyretmekten başka bir şey gelmiyor şimdilik elimizden.
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

Çevrimdışı German-Teknik

• Larva
  • **
Mustafa bey size ve özelden yazan diğer arkadaşlara teşekkür ediyorum.
  Son gelişimden bu yana epey zaman olmuş özelden yazan arkadaşlarında mesajlarını cevaplayacağım birazdan.
Bu işlere ilgisi olan arkadaşlar içinde birkaç kısa video ekliyorum bu çalışmaların sonuçları ve performansı hakkında.

Arkadaşlar pek vaktim olmasada amatörce birkaç çalışmalar bende yaptım.
  Yakın görüştüğümüz burdaki arkadaşlarda daha detayları bilmekteler.. Bu Çalışmalarda Maliyet hesapları yapılmadı.
Çoğumuzun hayranlıkla baktığı  Amerikan ve Alman Montaj imalat ve teknikleri kullanıldı.. Mıknatıslar yeni yapılan rotora CNC Frezede yataklandı.  İlkelde olsa Mıknatısları su altında ısıtmadan bozmadan yuvarlayıp yuvarlak mıknatıs sorunuda çözümlendi. Bu iş için her türlü mıknatısı su altında bozmadan yuvarlayacak bir makine geliştirmekteyiz.. Bunlar hem maliyetli hemde geniş zaman isteyen işler.. Diğer işlerimden vakit buldukca sırasıyla yapıyorum. Sonuç mükemmel..

VİDEO 1 
MANYETİK TUTUNMA YAPARMI   ?

izleyin kendiniz karar verin. 125 cm kanat gelince o takıntı gibi görünen adımlamayı yok edeceği kesindir.  Okadar tutunma oyuncak motorunda bile normaldir.

https://www.youtube.com/watch?v=BuHvQUoUFHA

VİDEO  2 
KALİTELİ BİR ÇALIŞMA ÇOK KÜÇÜK KIPIRTILARDA BİLE ÜRETİME GEÇİYOR.

buradaki video mıknatısları yataklanmış  mikron hesaplarıyla şaşmadan çalışan alternatör performansını ifade etmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=uiFMyCDbAAk

VİDEO  3   
DÜŞÜK DEVİRDE HEMEN GÜÇLÜ ÜRETİME GEÇEBİLİYOR VİDEODAKİ DUMAN ELİMDEKİ SİGARADANDIR.

Videoyu tek çekme sıkıntısını çekenler bilirler..Zaman zaman elimdeki sigaranın duman görüntüye karışmış olup yenisini çekecek vaktim olmadığından mevcut olanı yüklüyorum.  Akülü matkabı küçümseyip videodan önceki ilk test de ölçüm yapmadan aniden bastığım matkap sonucu malesef ampulün birini hemen patlattığı için denemeyi tek ampul ile yapmak zorunda kaldım.  55w   12 Volt projektör ampulüdür.

https://www.youtube.com/watch?v=IWljQR-lHGQ

VİDEO  4 
BU İŞLERDEN PEK ANLAMAYAN BAZI ARKADAŞLAR OTO AMPULÜNÜ KÜÇÜMSEMİŞ 220 V AMPULLE DENEMEMİ  İSTEMİŞLERDİ  2 AMPUL

Arkadaşlar ampulün boyu değil çektiği watt ve voltaj önemlidir.. Oto ampulü  2 tane  220 V ampulden daha çok alternatöre yüklenmektedir.  100 + 75 w  220 v

https://www.youtube.com/watch?v=SIilmlPRy5c

VİDEO  5   
220 V  AMPULLE YAPILAN BİR DİĞER TEST

https://www.youtube.com/watch?v=4mNzg19SEIs

Vaktim oldukça yenilik ve gelişmeleri youtube kanalına ekliyeceğim..  Şu anda Manyetik Fren ve kanatları rüzgardan koruma ile uğraşıyorum..
  Kısmet olursa  20 güne kadar DC  12V ile  150 kg  Torka sahip çelik dişlili ve kilitleme mekanizmasına sahip 2 şaft çıkışlı dakikada  4 devirli özel şanzuman Türkiyede olacak ve sistemi bitirdikten sonra büyük boylarına ve kendi dinamomuzu imal ederek yola devam edeceğim. Çoğunuzun bildiği üzere enjeksiyon kanatları çoktan hazır etmiştim ve sistem tek kanatı 7.50 metre yapacak donanıma sahip.   Şu anda  125 cm kanatlar  hazırlar.

Yorum ve görüşlerinizi beklerim.. Eksik hata varsa polemik değil samimiyse tesekkür eder eksiği giderme yönüne bakarız..