Gönderen Konu: PORTATİF BİR MAKİNA  (Okunma sayısı 16626 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ümmetkapucu

• Günlük Yumurta
  • *
PORTATİF BİR MAKİNA
« : Nisan 04, 2008, 00:26:02 »
Sayın arkadaşlar bal süzme konusunda çok karşılaştığım, ihtiyaç hissettiğim bi durum var.

elimizde tüm petek olarak değerlendiremeyeceğimiz, kısmi bal ile dolu petekler olduğunda 2 petek için o büyük makinayı çalıştırmak, tekrar kaldırmak, temizlemek, hazırlamak pek mantıklı olmuyor,

benim tecrübeli arkadaşlara sorum,

Ev tipi, hani derler ya, piknik tipi portatif tencere kazan gibi tak çıkar yıka özellikli bir Bal süzme makinası edinebilmeyi,

veya bu mümkün değilse kendimizin böyle bir düzenenyi kurup,kuramayacağımız hususu

Bilgisi olan arıcı arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

Saygılar...

abadile

• Ziyaretçi
Ynt: PORTATİF BİR MAKİNA
« Yanıtla #1 : Nisan 07, 2008, 19:23:29 »
Bulunduğunuz yerdeki Endüstri meslek lisesine  yada Teknik meslek lisesine gidip  ilgili bölümden hocalarla görüşüp meramınızı anlatırsanız size yardımcı olacaklarını düşünüyorum.Genlde bu türden istekleri geri çevirmezler.

Çevrimdışı ysuwa

• Boş Petek
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 330
« Yanıtla #2 : Mayıs 07, 2008, 16:32:40 »
bence az mıkatar balı elde etmek için eski yöntemleri kullana bilirsiniz ballı peteği sıkarak balını cıkara bilirsiniz sonrasında süzersiniz. bence daha basit.

yunanıstan getirilen 8 ve 16 gözlü olan tek seferde peteğin iki tarafınıdaki balıda cıkaran makineyi kullanmaktayız .
iki bal süzme makinesinin yaptığı işi yapıyor ayrıcada 0-7 gün arası yumurtaları yerinden cıkarmıyor.
bal hasatında sorun yaşayan arkadaşlara tavsiye ederim.

Egehan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mayıs 07, 2008, 19:56:10 »
Siz açık larvalı çerçevelerin balını da süzüyor musunuz?

Çevrimdışı ismail_öz

• Pupa
  • Yer: Kırşehir
  • Kırşehir - Boztepe - Öğretmen
    • Domain - Hosting - Web Tasarým
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4 (şimdilik)
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #4 : Mayıs 10, 2008, 00:46:02 »
Bulunduğunuz yerdeki Endüstri meslek lisesine  yada Teknik meslek lisesine gidip  ilgili bölümden hocalarla görüşüp meramınızı anlatırsanız size yardımcı olacaklarını düşünüyorum.Genlde bu türden istekleri geri çevirmezler.

bende bir endüsstri meslek lisesi (elektrik) öğretmeniyim. bende biraz paraya kıyıp uygun bir şekilde hazır makine al :)
Kovanlarda hastalık belirlenmedikçe antibiyotik ve diğer ilaçlar verilmemelidir. Gereksiz ilaç kullanılması arılara fayda yerine zarar verir.

Çevrimdışı syclamen

• Boş Petek
« Yanıtla #5 : Temmuz 03, 2008, 14:41:56 »
  Arkadaşlar ben arıcılık konusuna yabancı sayılırım geçen sene 2 kovan arı almıştık kışa girerken öldüler bu sene tekrar aldık ve şimdik kitaplardan ve net'ten takip ediyorum.
  Geleli sorunun cevabına bizin geçen sene kalan peteklerleri eritmek suretiyle sadece içlerinde ki balı aldık.
 Önce büyük bir tencere aldık içerisine biraz su koydum daha sonra ise bu suyun içine bir tencere daha ekledim kalan petekleri eiçersine doldurdum ve sobanın üzerin de kayantmaya başladım su kaynayıpce tenceredeki petekler de erimeye başladı bir tahta kepçeyle karıştırdım eriyen bal mumları yukarıya çıktılar ve kepçe yardımıyla bal mumlarını toplayıp bir kenara koydum altta kalan balı başka bir tencereye aktardım. sonra bu işi bir kaç sefer tekrarladım. Enson kalan bal mumlarını bir kez daha kaynattım son olarak bir tülbentin içine döktüğüm bal mumlarını sıkarak içlerinde ki balların akmasını sağladım. Ben bu şekil de bir ayrım işlemi yaptım ne kadar sağlık lı derseniz oda sizlerin bakış açısına kalmış. Yardımım dokunduysa ne mutlu. Sağlıycakla kalın.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #6 : Temmuz 03, 2008, 21:52:12 »
Balı balmumunu eritecek ve birbirinden ayrıştıracak düzeyde ısıya tabi tutmak hiç de sağlıklı bir yöntem değil.

1) 45-50 derecenin üzerindeki bir ısıya uzun süre maruz kalma balın içindeki, arı tarafından konulmuş enzimleri yok edeceği için baldan beklenen faydayı kendi elimizle yok etmiş oluruz.

2) Bal içindeki HMF düzeyi ısı ile artmış olacağı için, belli bir orandan sonra kanserojen etki yaptığı bilinen bu maddeyi artırmış oluruz.

3) İlaç vs gibi istenmeyen kalıntılar baldan daha çok balmumunun bünyesinde bulunur. Bu şekilde bir eritme yaparak bu tür maddelerin de bala karışmasına neden oluruz.

Bu tür üretimler Anadolunun bazı yerlerinde uygulanıyor. Ama kesinlikle balın kalitesini düşüren ve sağlıklı olmayan bir yöntem.

Geçen sene trakyada arıları ölen ve petek içinde donmuş balları olan arıcıların bu şekilde eritme yaptığını ve diğer balların arasına karıştırarak sattıklarını da duydum.

Tüketici sağlığı açısından riskli bir durum.

Çevrimdışı metinakkurt07

• Boş Petek
« Yanıtla #7 : Temmuz 24, 2008, 21:34:49 »
Paslanmaz çelikten küçük makinalar var. Ancak alttaki süzme balın biriktiği hazne küçük. Sizin aradığınız da böyle bir şey herhalde. Nerede ikamet ediyorsunuz bilmiyorum ama Denizli ve Antalyada bu tip makinalar bulunuyor. Fiyatları da 200-250 Lira civarında.

Çevrimdışı ia2742717@ttnet

• Boş Petek
« Yanıtla #8 : Aralık 30, 2008, 20:32:49 »
Benim paslanmaz bal makinam var çevire çevire kolları yorardı. Geçen sene makinaya küçük bir şanzuman ve elkrik moturu taktım. şimdi çok rahat kendiliğinden süzüyor.

Çevrimdışı kepsutlu1

• Pupa
  • Yer: Kepsut/BALIKESİR
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 42
  • Rakım: 135
« Yanıtla #9 : Aralık 31, 2008, 12:28:18 »
Merhaba elindeki az miktardaki balı mutfak eşyası satan yerlerden alabileceğin püre makinasında düzebilirsin yalnız petekleri feda etmen gerkiyor iyi  seneler

Çevrimdışı Hüseyin İncesakal

• Ana Arı
  • Yer: KAYSERİ
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5 Yıldan sonra yer sıkıntısından dolayı Boş kovan sayısı 10 arı sayısı 0
  • Rakım: 1050
« Yanıtla #10 : Ekim 07, 2010, 01:33:11 »
Ben kendim plastik bir varil kullanarak iki çıtalı bir süzme makinası yaptım. İç mekanizmasınıda elimde bulunan demir çubuklardan kaynatarak tabiki. Maliyet derseniz tabiki 20 tlyi geçmedi ama verdiğim emek üzerine binince fiyat biçmek zor. Ama kendi yaptığınız bir makina ile sonuca ulaştığınızda hakkaten mutlu oluyor insan.

Resimlerinide yakında eklerim inşallah.

Çevrimdışı sarkisozleri

• Boş Petek
    • þarký sözleri
« Yanıtla #11 : Şubat 06, 2011, 23:03:11 »
Faydalı oldu, teşekkürler.

Çevrimdışı ariciahmet

• İşçi Arı
  • Yer: rize
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 150
  • Rakım: 350-----2100
« Yanıtla #12 : Şubat 07, 2011, 13:43:18 »
2,3 çerçeve den balı almak için:sırlarını al,ters çevir sıcak bir odada bir kabin üzerinde beklet içindeki ballar akar.

hkaan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Nisan 28, 2011, 14:33:05 »
MARKA TAVSİYE EDEBİLİRMİSİNİZ

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #14 : Nisan 28, 2011, 14:50:00 »
Sayın hkaan:

Yazılarınızı küçük harfle yazarsanız iyi olur.

Birde üyelerimizi korumak amacıyla, aleyhine kötü bir durum olmadıkça, genellikle marka ismi belirtmiyoruz.