Gönderen Konu: giresun'un arı ırkı  (Okunma sayısı 45961 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tabanca

• Pupa
Ynt: giresun'un arı ırkı
« Yanıtla #15 : Ocak 18, 2010, 01:46:16 »
Selamlar

Alyayın söylediğinde yanlış olan nedir ki?

Arıcılık yaparken amaç arıdan bal almak değil midir? Kovan modellerinin araştırılması, ana arı markalarının denenmesi, bu forumun takip edilmesi hersey daha fazla bal için değil mi?

Alyayın söylediği de hangi ırk fazla bal veriyosa onu tanırım... Farklı bir bakış açısı varsa öğrenmek isterim...

Saygılar...

Çevrimdışı alyay

• Boş Petek
  • Yer: Giresun-Görele
« Yanıtla #16 : Ocak 27, 2010, 14:07:53 »
ömergülbeyaz arkadaşım sen söylememiş ol bende duymamış olayım demişsin ben sana sorayım arıcılığı zevk amaçlımı ticari amaçlımı yapıyorsun.?Eğer ticari amaçlı yapıyorsan önemli olan arının bal yapması deyilmi zaten bizim bölgemizin arıları genel ırkı belli arılar çoğu kafkas melezi ama karışık ırklar da yok deyil saygılarımla.                                                                                                 

Çevrimdışı bekir albaş

• İşçi Arı
  • Yer: seferihisar -izmir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: kış sonrası 4 de düşmüştü şimdi8 oldu haziran 12 yeter
« Yanıtla #17 : Ocak 27, 2010, 18:28:13 »
arıcılık zevk içinde ticaret içinde yapılsa bana göre cok bal veren arı en iyisidir.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #18 : Ocak 27, 2010, 18:34:11 »
Tek bir ürüne endekslenmemek lazım...

Bence en iyi arı optimum tüm değerleri verebilen arıdır... Ama yok işte böyle bir arı....
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

[email protected]

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı alyay

• Boş Petek
« Yanıtla #19 : Ocak 27, 2010, 19:42:03 »
halil hocam kusura bakmayın size birşey sorabilirmiyim şuan bizim buralarda 1 metre kar var bugün hava güzeldi arılar dışarı cıkmıştı buhavada acaba arılar salkıma girmedimi.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #20 : Ocak 27, 2010, 21:24:35 »
Arıların salkımı kar yağışı ile alakalı değil ki...

Kar yağışı esnasında ve sonrası bulutlar dağılana kadar ısı kolay kolay negatif değerlere düşmez.

Bize atıştırdı geçti ve -12 ile tanışmak o kadar kolay oluyor İç Anadolu'da.

Güçlü arılarda kar yağışı esnasında ve sonrasında salkımda dahi olsalar az da olsa hareketlilik olur.

Gece o az sayıda salkımdan ayrılanlarda katılır salkıma...

Sizin arıları hareketli gördüğünüz esnadaki ısı ne kadar bu önemli...

Yani arılar haydi salkıma deyip, 3 ay kıpırdamadan durmazlar.

Hava soğudu salkım küçülür, hava ısındı gevşer.

Yuvarlak bir topun büyüyüp küçülmesi gibi...

Salkım ısı ile hareket eden bir arı topluluğudur.

Sabit değildir.

Güçlü oldukça salkımın yer değiştirmesi ve hareketlenmesi kolaylaşır.

Güçlü arı ısıyı kolay üretir.

Sonuçta arımızı güçlü kışa sokmalıyız. Nasıl bağladım ama...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

[email protected]

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı gezgin arıcı

• Pupa
« Yanıtla #21 : Ocak 27, 2010, 21:46:36 »
ordu giresun  buralarda saf kafkas kaldığına inanmıyorum neden derseniz bu illerdeki arıcılar gezgin arıcılık yabıyor ama coğu kafkasın 1. melezi kafkastan dahada verimli deneyenler bilir hızlı gelişir vs ama muğla  yöresinden bu bölgelere cok sayıta arı girdiğini biliyorum 3 yıltır  muğladan kamyon kamyon arı gidiyor orduya bu bölgelerde satılıyor ama sonu hüsran malesef NOT BU ARILARI İŞİ BİLMEYEN YENİ BAŞLAMAK İSDEYENLER UCUZ OLDUĞU İCİN ALIYOR

Çevrimdışı YAREN

• Pupa
  • Yer: Düzce
« Yanıtla #22 : Ocak 27, 2010, 22:38:25 »
Sn. Gezgin
Giresunda arıcılık yapanların Muğladan arı almaları neden hüsran, biraz açabilirmisiniz?
Bütün arıcı kardeşlerime bereketli bir yıl dilerim.

Çevrimdışı alyay

• Boş Petek
« Yanıtla #23 : Ocak 28, 2010, 08:37:58 »
Arkadaşlar ben kendi gördüklerimi anlatayım giresun-göreleye aydından koop.aracılığı ile sarı ırk arılar getirdiler arılar ilk geldiğinde kovanlarda narenciye balı vardı göreleye geldikten sonra o balıda yediler başla şuruplamaya ve o arılar bal zamanı bizim memleketimizde bal yapmadılarsonuç neoldu biliyormusunuz o kovanlardan alan acemi arıcılar o kış arıların hepsini öldürdüler sadece usta arıcılar anaları değiştirmek suretiyle kovanlarını yaşattılar.saygılarımla

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #24 : Ocak 28, 2010, 11:45:18 »
Irklar konusunu çeşitli başlıklar altında tartıştık, tartışmaya da devam ederiz. Çünkü ucu bucağı olmayan bir konu.

Ülkemizde ırklarla ilgili 2 temel görüş var.

Birincisi yıllardan beri yapılan gezgin arıcılık ve bölgeler arası arı alışverişleri yüzünden bütün ırklarımız melezlendi, bölgesel ekotipler kalmadı. Bu görüşün hararetli savunucuları genelde ana arı satıcıları ve ziraat mühendisi kökenliler.

İkinci bir görüş ise, daha çok biyoloji ve genetik bilimi kökenliler savunuyor, tamam gezginci arıcılık yapılıyor bölgeler arasında arı alışverişleri var, ama bu hareket bütün Anadoludaki arıların melezlenmesine yol açmaz, özellikle gezgin arıcılığın yoğun olmadığı bölgelerde hala yerli ekotipler varlığını sürdürüyor şeklinde.

İkinci görüşü destekleyen en büyük veri ise, Alyay arkadaşımızın bahsetmiş olduğu bölge dışından getirilen arıların adaptasyon sorunları yüzünden kısa sürede yok olmaları.

Bugün buna benzer bir çok olay yaşanıyor. Örneğin Trakya bölgesine geçtiğimiz yıllarda yoğun Kafkas anası satışları yapıldı. Fakat bölgeye uyumsuzluk yüzünden bir çoğu ilk sene söndü gitti.

Yerel ırklar kendi bölge şartlarına adapte oldukları için, yaşama gücü açısından dışarıdan gelen ırklara karşı büyük bir avantaj elde ediyorlar.

Yabancı arı girişi durdurulduğu zaman 5-10 sene içerisinde bölge arılarının yine kendi özelliklerine döndüğü konusunda yapılmış araştırmalar var.

Fransa'da 1960'lı yıllarda yoğun bir İtalyan arısı ithalatı yapılıyor. Belli bir süre sonra verim alınamadığı için bu ithalattan vazgeçiliyor. 30 sene sonra Fransız arılarının genetik özelliklerine baktıklarında, İtalyan arılarından kalan en ufak bir kalıntı izi görülmüyor.

Bu konuda ülkemizde de yapılmış bir doktora tezi var. Çeşitli bölgelerden toplanan arıların laboratuvar ortamında genetik özelliklerine bakıldığında, yerel ekotiplerin genetik zenginliklerini halen devam ettirdikleri görülüyor.

Araştırma çok ayrıntılı ve okuması zor. Fırsat buldukça okumaya devam ediyorum, yakın zaman içinde bir özetini çıkaracağım.

20 yıldan beri ülkemizde orjinal arı kalmadı, hepsi melezlendi diyen ana satıcıları, sonuçları görünce epey şaşıracaklar.

1940 yılında Anadoludaki arıların genetik özelliklerini belirleyen bir araştırma yapılmış. 2007 yılında yapılan bu araştırma verileri ile 1940 yılındaki veriler karşılaştırıldığında arada çok az bir fark görülüyor.

Çevrimdışı bekir albaş

• İşçi Arı
  • Yer: seferihisar -izmir
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: kış sonrası 4 de düşmüştü şimdi8 oldu haziran 12 yeter
« Yanıtla #25 : Ocak 28, 2010, 19:13:39 »
murat abi calışmalarınızda başarılar benim gibi yeni arıcılara cok faydanız oluyor allah razı olsun senden ve halil bilen'den ve bu siteye bildigini aktaran tüm arkadaşlardan tuttugunuz altın olsun saygılar.

Çevrimdışı mehmet55

• Pupa
  • Yer: samsun çarşamba
    • http://mehmet55.blogspot.com/
« Yanıtla #26 : Ocak 28, 2010, 19:48:15 »
farklı bölgelerden arı veya ana arı almamak lazım ana arı ve arılı kovan satan arkadaşlarda kendi bölgesinin arısını kendi bölgesinde satsa bu problemler asgari düzeye düşer ve bundan kimse zarar görmemiş olur
benim şahsi kanaatim

Çevrimdışı Ömer Gülbeyaz

• İşçi Arı
  • Yer: giresun/duroğlu
  • (canikov)
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 400
« Yanıtla #27 : Şubat 14, 2010, 20:38:57 »
arkadaşlar 25 gündür küçük bir türkiye turuna çıkmıştım. birkaç gündür de mesajları okumaya çalışıyorum.

arkadaşlar; önceden de belirttim, gene söylüyorum:
birkaç senedir manisa'dan, muğla'dan çeşitli ırkta arılar getirdiler ve oldukça da pahalı sattılar. almadım ve almaya çalışanları vazgeçirmeye çalıştım. sonuçları şüpheye yer bırakmayacak kadar açıktı.
alyay arkadaşımızın dediği gibi, arılar bal yapmadılar, işi bilenler güzün anaları değiştirdi. bilmeyenler ve acemilerin kovanları söndü gitti.

muğla arısı gibi arılar giresun'da çalışmaz, çalışamaz. çünkü giresun'da güneşsiz geçen, sisli, puslu, soğuk aylar ve yazlar olur. bugün 14 şubattı 20 derece sıcaklık vardı. ama tüm mayıs ayı boyunca yağmurlu ve soğuk geçebilir. ağustosta üşüyebilirsiniz. kısacası muğla'nın tam tersi bir iklime sahiptir. lütfen herkes çevresini bu konuda uyarsın.
anlamayanı kendi haline bırak! zaman ona uygulamalı olarak anlatsın.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #28 : Şubat 15, 2010, 13:46:49 »
Muğla ya da Trakya arılarının Karadeniz bölgesinde yaşamını devam ettirme şansı çok az.

Birinci neden farklı bölge ekotipleri, yeni gittikleri bölgede bitkilerin nektar salgılama döngüsünü bilmedikleri için sürekli yanılıyorlar.

İkinci neden ise, Karadeniz bölgesinde Komar (orman gülü) bitkisinin arılar üzerindeki olumsuz etkisi. Karadeniz bölgesi arılarının bu bitkiye karşı bağışıklık kazandıkları ama yabancı bölge arılarının bu bitkiden olumsuz etkilendikleri konusunda literatürde bilgi var.

Bu durumun benzeri örnekleri başka ülkelerde de yaşanıyor. Örneğin, İtalyan arısı Güney İtalya bölgesinin arısı. 100 yıldan beri bu arıyı Kuzey İtalya'ya da adapte etme çalışmaları yapılmış ama henüz başarılamamış.

Başka bir bilgi de İsviçre'den vereyim. Kuzey Avrupa'nın yerli arısı var, latince ismi apis mellifera mellifera. Siyah arı da deniliyor.

Teknik arıcılık açısından değerlendirildiğinde bir çok olumsuz özelliğe sahip. Hırçın, oğul eğilimi fazla, bal stoklaması zayıf, dili kısa. Fakat olumsuz kış koşullarına olan uyumu ise hiç bir arıda yok. Çok olumsuz kış koşullarında bile ölmeden kışı çıkartabiliyor.

Çalışma zorluklarından dolayı bir çok ülkedeki arıcılar bu ırkla çalışmayı bırakıp, karniyol ve italyan arısına geçmişler.

Fakat İsviçre kendi iklim şartları nedeniyle bu arı ile çalışmayı tercih etmiş. Bir kaç hattı ıslah edilmiş, olumsuz özellikleri asgariye indirilmeye çalışılmış.

AB ülkeleri arasında kovan başı üretimi en yüksek ülkelerden birisi de İsviçre.

Lafı uzattım, herkes kendi bölgesinin arısına bakarken, bardağın dolu tarafını görse, bu muhabbetleri yapmayacağız.

Çevrimdışı karınca

• Boş Petek
« Yanıtla #29 : Şubat 16, 2010, 13:31:14 »
Şu an arılarımın ne âlemde olduğunu bilmiyorum, 2,5 aydır İstanbul'dayım, yakın zamanda gidip bakacağım.Bizim Giresun bölgesinde (sahilden 15 Km. iç kesimlerde bulunmaktayım/Tirebolu-Ketençukur) ilk bahar bakımı ne zaman başlanır.Ben, arıcılığa yeni başlamış acemilerdenim, bilgileride siz değerli form arkadaşlarından ve köydeki bu işi yapan eş-doslardan öyrenmeye çalışıyorum.Tüm değerli form arkadaşlara 2010 yılında bal hasadının bol olmasını diler, teşekkürlerimi sunarım.