Gönderen Konu: Besleme Usülü  (Okunma sayısı 20284 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
  • Yer: Balıkesir - Merkez
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 190
Ynt: Besleme Usülü
« Yanıtla #60 : Nisan 11, 2015, 09:37:11 »
mm faraday kafesi, elektirkle ilgili.
Yine foruma ait bir deyim mi ? Forum disinda hic duymadim.

Faraday kafesi yönetim tarafından yazması kısa süreli yasaklanan üyelerimiz için kendi aramızda kullandığımız bir takılma.

Genel bir kullanım değil.
Zeki insanları severim. Uyanıkları ise asla...

Çevrimdışı Suat35

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: İZMİR
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 25 Oldu
  • Rakım: 300
« Yanıtla #61 : Mart 22, 2016, 19:14:26 »
herkese iyi akşamlar..bugun baktığım 5 kovanımda bal stoğunun hızlı bir şeklde de azaldığını gördüm duvarlar kapalı yavrulu,ustalar sormak istediğim yarımşar kg kek verip 2/1 şerbete devam edeyim mi acaba??

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #62 : Mart 22, 2016, 20:03:46 »
herkese iyi akşamlar..bugun baktığım 5 kovanımda bal stoğunun hızlı bir şeklde de azaldığını gördüm duvarlar kapalı yavrulu,ustalar sormak istediğim yarımşar kg kek verip 2/1 şerbete devam edeyim mi acaba??

İzmir ana bal akım dönemini bilemeyiz ama,

çerçevelere üstten baktığında beyazlanmaları görene kadar besleyin.

Çevrimdışı İsmail Bayındır

• ismail
  • Ana Arı
  • Yer: Çanakkale/Çan
« Yanıtla #63 : Mart 22, 2016, 20:07:13 »
Stok tamamlatmak için koyu ılık besleme yapıyorum ben. Bu yıl ilk defa poşetle besleme yapmaya başladım ve çok memnun kaldım. Şerbeti açıkta vermediğimiz için koku da olmuyor, dolayısıyla yağma da olmuyor. Yağma riski olmadığı için günün istediğiniz saatinde verebilirsiniz.
"ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol"

şehitler diyarı Çanakkale'den selamlar

534 776 9733

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1355
« Yanıtla #64 : Mart 22, 2016, 21:16:41 »
Bizim buralarda dikkatmi çeken arılara besleme için akide şekerinin sık sık veriliyor olması.Arılara uygun olmayacağımı söylüyorum ama dinleyen yok.Bildiğim kadarıyla akide şekeri yüksek ısıl işleme tabi tutuluyor, buda arı için uygun değil.
Akide şekerinin arılara verilmesi hakkıda görüş olan varmı.

Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #65 : Mart 22, 2016, 21:21:53 »
Bizim buralarda dikkatmi çeken arılara besleme için akide şekerinin sık sık veriliyor olması.Arılara uygun olmayacağımı söylüyorum ama dinleyen yok.Bildiğim kadarıyla akide şekeri yüksek ısıl işleme tabi tutuluyor, buda arı için uygun değil.
Akide şekerinin arılara verilmesi hakkıda görüş olan varmı.

Fındıklı akide şekeri verilebilir ;D

rüşdü bey,boşver sen görevini yap hatırlat zararlı de yapmayın de

onlar yine devam ederse etsinler.

normal kaynatılmış şerbetin bile arının sindirimini bozacağını hepimiz biliyoruz.kaldıki akide şekeri ne yapmaz.

Çevrimdışı Suat35

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #66 : Mart 22, 2016, 21:25:19 »
Benim daha ilk yılım arıcılığa başlayalı geçen sene temmuzda hayıt,eylülde çam da basra başladı.. şuan forumdan baktığım kadarıyla benim acilen stok yaptırmam lazım...

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #67 : Mart 22, 2016, 21:29:03 »
Akide şekeri genelde HURDA ŞEKER dir.
Birinci sınıf akide şekeri yok mu? tabiki var.,

Şekerciler genelde diğer şekerlemeler yapılırken kırılan ufalanan veya artan işe yaramaz şekerleri yeniden eritirler.
Değişik ürünler olduğundan biraz daha fazla ısı ile işlem görürler.
Dolayısıyla şekerde hafif bir yanık tadı alır.
İçine boya, fındık, fıstık koyup albenisi çoğaltırlar.

Biliyorsunuz ateşte işlem görmüş şeker arıda sindirim sorunu yaratır, bu şeker yandığı için haydi, haydi sıkıntılıdır.

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #68 : Mart 22, 2016, 21:29:14 »
Benim daha ilk yılım arıcılığa başlayalı geçen sene temmuzda hayıt,eylülde çam da basra başladı.. şuan forumdan baktığım kadarıyla benim acilen stok yaptırmam lazım...

Suat bey

Özellikle güçlü kolonileri beslemekten korkmayın,yavru alanını daraltmamak şartıyla 2/1 koyu besleme yapın.

Çevrimdışı alper demir

• Pupa
  • Yer: edremit
  • Kovan Sayısı: 4
« Yanıtla #69 : Mart 22, 2016, 22:35:27 »
Hey gidi şekerleri görünce çocukluğuma gittim

ASUS_T00I-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı BillKara

• Pupa
  • Yer: Tekirdag
  • Bilge Karabay
  • Kovan Sayısı: 60
« Yanıtla #70 : Mart 22, 2016, 22:56:21 »

Suat Bey ben besleme konusunu iktisat konusu gibi düşünüyorum. Zaten arıcı açısından da ekonomi ilminin konusudur. Aynı Ayşe Teyze nin pazara gitmesi gibi...

Kovan da sınırlı sayıda petek gözü olduğu gerçegi üzerinden gidersek, koloni için özelikle şu günlerde iki seçenek var.
1- Âçlık ihtimaline karşı stokta bal bulundurmak.
2-gelecekteki koloni gücünü ve refahını arttırmak amacı ile stoklardan feragat edip stok alanına yavru atmak.

İlk seçenekte arı yavaş ilerler az yavru atıp, gelecekte doğacak genç yavruların tüketimini minimum seviyede tutmaya çalışır. Arıcı ise arıyı kandırmak yada gelecekte açlık çekmeyeceğine ikna etmek dolayısıyla stok alanını da yavru alanına çevirmesi için - düzenli - şerbet vermeye başlar. Koloni geleceğine yatırım yapmak için hane halkının rızkını birikim/yatırım yapmak için harcamaya başlar. Koloni yavru sökümleri ile take off a geçecektir. Stok alanını azaltmış, yavru alanını genişletmiş, hatta sağ çıtadan sol çıtaya yavruyu dayamıştir. Bu durum çerçeve sayısindan kısmen bağımsızdır, yani 3-4 çerçevelik kolonidede 7-8 çerçevelik görülür, mevsimine göre arıcının o seneki strateji takvimine göre görülmesi istenir. Sadece bu durum kuvvetli koloniler için daha riskli (aslında kovan terki vs ihtimalinde arıcı içinde) olabilir.
     Bu durum oluşunca ki ben bu durumu benim arılarımdan ziyade bu forumdaki arılık fotoğraflarında görüp şefke geliyor hemde mutlu oluyorum. Lakin esas nokta bu durumda aynı bir kartalın koyunu kapıp gökyuzu de yükseklere uçurması gibi bir hal yaşar koloni. Kartal koyunu bırakırsa koyun av olur. Kartal koyunu bırakmayıp yuvasına yavrulariyla oynasın diye götürürse koyun av olaktan kurtulabilir(taa ki ilk bal hasadina kadar).
    Şu anda koloniyi almış yükseklere taşıyorsunuz. Beslemeyi kesmeniz koyunu çakılmak üzere boşluğa bırakmanız gibi olabilir.

Benim bu forumdan öğrendiğime göre, şerbete başlayınca peteklerde beyazlık görünceye kadar, beslemeye devam etmemiz gerekiyor.

Saygilarimla.
Insanin en son ogrenecegi cahilligidir; bunu ogrenebilmek gercek bilginin ilk harfini ogrenmektir.

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #71 : Mart 22, 2016, 23:32:19 »
Erken ilkbaharda, sonbaharda, ana bal akımında peteklerde beyazlama olur.

İlkbaharda arıların aşırı çoğalma istekleri olduğunda beyazlamayı zor görürsünüz.
Çünkü aşırı yavru üretimi vardır.

Beyazlama şeker fabrikasınla anlaşıp her kovana için şerbetleme hattı döşenmesi gerekir.

Çevrimdışı Suat35

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #72 : Mart 22, 2016, 23:42:05 »
Murat AKIN hocam,İbrahim TURAL abi ve Bilge bey cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim.Ben hava soğuk ederse arının açlıktan ölmemesi için nasipse yarın 1/2  kek 2 günde bi de şerbet takviyesi ile stok yaptırmayı deneyecem....

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #73 : Mart 22, 2016, 23:44:53 »
Erken ilkbaharda, sonbaharda, ana bal akımında peteklerde beyazlama olur.

İlkbaharda arıların aşırı çoğalma istekleri olduğunda beyazlamayı zor görürsünüz.
Çünkü aşırı yavru üretimi vardır.

Beyazlama şeker fabrikasınla anlaşıp her kovana için şerbetleme hattı döşenmesi gerekir.

Murat hocam

Ana bal akımına kadar rutin besleyip,

akım olduktan sonra beyazlamalar başladıktan sonra besleme kesilmeli,

ben yanlışmı yazdım acaba.

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #74 : Mart 22, 2016, 23:47:28 »
Murat AKIN hocam,İbrahim TURAL abi ve Bilge bey cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim.Ben hava soğuk ederse arının açlıktan ölmemesi için nasipse yarın 1/2  kek 2 günde bi de şerbet takviyesi ile stok yaptırmayı deneyecem....

Şu aşamada yapılması gerekende budur zaten.