Gönderen Konu: Kaş Halk Eğitim Arıcılık Kursu Açtı  (Okunma sayısı 2248 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gencer

• Pupa
  • Yer: Kaş
    • Kayra'nın Arıları
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 2+2 Ruşet
  • Rakım: Sıfır.
Kaş Halk Eğitim Arıcılık Kursu Açtı
« : Nisan 06, 2015, 13:00:17 »
Merhabalar,
Halk Eğitimin Kursu açıldı ve başladık. Nasipse belgemi alıp 2 adet kovanla başlayacağım.
Plastik tabanlı ve polen tuzaklı  kovanlarla başlamayı düşünüyorum. Ama kursa katılan arkadaşlar ki 300 arısı olan profesyonel abiler de  var. Pahallı, gerek yok gibi telkinlerde bulunuyorlar. Aklım karıştı.  Bir tarafta 150 , 200 TL fiyatlı yeni nesil kovanlar öbür tarafta 75-80 TL klasik kovan. Tavsiyeniz nedir ?

Sınıf sohbetlerinde burada hep tek kat (kuluçkalık) kovanla çalışıldığı söyleniyor. Kovan başına 10 kilo bal süper bir rakam olarak kabul ediliyor.
KOLONİ YÖNETİMİ doğru uygulanırsa 20 yada 30 çerçeve ile çalışmak olası mıdır ? Bu arada 10 yada 20 Kilo bal almak gibi bir hedefim yok ama sezon sonu bal elde etmeliyim. Attığım taş ürküttüğüm kuşa değmeli.
Tüm bunlara ek olarak her türlü tavsiyeye açığım ve şimdiden teşekkürler.
Hayırlı, bereketli sezonlar.

Çevrimdışı Mehmet Güngör

• İşçi Arı
  • Yer: Kayseri
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
Ynt: Kaş Halk Eğitim Arıcılık Kursu Açtı
« Yanıtla #1 : Nisan 06, 2015, 13:35:03 »
Hayırlı bereketli olsun,

Kovan konusu için, bizlerin geçim kaynağı arıcılık olmadığı için hobi olarak, öncelikli olarak kendi ihtiyacımız için arıcılık yapıyoruz.
daha sonra keşke polen tuzaklı kovan alsaydım demektense, biraz daha fazla para verip polen tuzaklı kovan almak daha iyi gibi bence,
Kayseri için polen tuzaklı kovanlar 120 TL.

Çevrimdışı orcndnz

• Boş Petek
« Yanıtla #2 : Nisan 07, 2015, 19:32:06 »
Ilk kovanlarin tecrube edinmek icin kullanacagindan bence cok masraf yapma. Bu sene tabi ki bal alirsin ama amacin koloniyi yasatmak buyutmek ve onumuzdeki kisi atlatmak olursa o zaman daha makbul olacaktir.zaten kolonilerin kis oncesi buyumus ve guclenmis olursa istedigin kg da urun alirsin. Tabi bu benim yorumum farkli yorumlar olabilir selamlar.

orcundeniz

Çevrimdışı gencer

• Pupa
  • Yer: Kaş
    • Kayra'nın Arıları
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 2+2 Ruşet
  • Rakım: Sıfır.
« Yanıtla #3 : Nisan 07, 2015, 20:40:37 »
Değerli yorum ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.