Gönderen Konu: 20 gün önce başladım ve sıra kat vermeye geldi yardımlarınıza ihtiyacım var!  (Okunma sayısı 8435 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
İplik kesme makası satın alın.

Püskürtücünün içine şerbet püskürtün.

Ana arıyı bulun. Körükle işçileri uçurun.

Biraz uzakta kovan kapağının üzerindeyken, çerçevenin iki tarafındaki arıların üzerine şerbeti püskürtün.

Kovan kapağının içine çerçeveyi  alttaki arılar ezilmeyecek şekilde koyun, eldivenleri çıkartın.

Baş ve işaret parmağınızı birleştirin. Avucunuzun içi, ana arının başı yönüne bakacak şekilde, iki parmak ucunda kalan boşlukla, ana arının başının gerisinde kalan kısma (sırt, boya sürülen yer) dokunup, yakalayın. Diğer elinizle bir kanadını yakalayın, diğer elinize makası alıp, diğer kanadın ucundan biraz kesin.

Sonra İbrahim Akgül hocamın dediği gibi arıları örtüye çırpın. Üzerlerine şerbet püskürtüp, aralarına, kovanın giriş deliğinin önüne ana arıyı salın.

Dikatli olun!!! ana arının içeri girdiğinden emin olun. Rampanın altına girmesin.

Artık meme görürsen, yapacağın 2 tane en irisinden bırakmaktır.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı Muzaffer Tasdemir

• Ana Arı
  • Yer: Besigheim-Almanya
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 20 Anakoloni(Wirtschaftsvölker)
  • Rakım: D 350
Bu birazda arinin karekterine bagli bir durum,ogul egilimi fazla bir Ari ise bu artarak devam edebilir.5-6 gün sonra yine bakmaniz lazim.kovanda  devamliAnaarinin yumurtlayaci alan olmasi lazim.ama bu devamli yeni petek yeni cerceve ekleyecegiz manasina gelmez,Koloni yönetimini ögrenmeye calisin.
ogul önleme mücadelesi her Arici icin gün dönümüne kadar devam eden bir durum,gün döndükten sonra rahatlamaya basliyorlar.
Ben hazirlikli olmanizi tavsiye ederim.hazirda bir bos kovan tutun sikistiginiz yerde bölersiniz.
Sizin kontrolünüzdeki bölme bal üretimine pozitiv yansir.
Selamlar.
Aricilik bal icin yapilirsa kar kazanir, Ari icin yapilirsa Diyar kazanir.

Çevrimdışı IbrhmAkgl

• Ana Arı
  • Yer: Çarşamba / Samsun
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 17
  • Rakım: 30 Metre
Bölmeden önce son çare olarak anayı 7-8 gün tüpe alıp meme temizliği yapıp sonra tekrar serbest bırakmayı düşünüyordum.

Ben kanat kesme işini hiç düşünmemiştim ama bölmeden önce bir de bunu deneyeyim.

Çevrimdışı muammer polat

• Ana Arı
  • Yer: ANKARA
  • muammer@ensar-makina.com
  • Kovan Sayısı: 63+1
  • Rakım: 950-975
Öncelikle yorum yazan, yeni başlayanları sıkılmadan dinleyen ve yol gösteren herkesten Allah razı olsun okudukça çok şey öğreniyorum. 20 gün önce 7 çerçeveyle başladım sizlerin dediği gibi gün aşırı şerbet beslemesi yaptım ve şu an arılarım 9 çerçeve oldu sayıları çok arttı ve 9.da günlük yumurta var. Kat vereceğim fakat bir çok kaynaktan okudum video izledim aşağıdaki linki de okudum ana arı ızgarası ne zaman koyulacak bulamadım.
https://www.aricilik.gen.tr/index.php?topic=205.0

Şimdi en çok merak ettiğim ana arı memeleri var 5-6 tane onları temizledikten sonra kat verirken kuluçkalıktaki siyahlaşmış eski yavrulu 2 çerçeveyi kata aldım diyelim; iki yavrulu ortada sağına soluna ham petek koydum. Kuluçkalıkta boş kalan yerlere ise 2.ve 9. boşluklara ham petek yerleştirdim bunlar doldukça merkeze alacağım bunu da anladım. Peki ben ana arı ızgarasını kuluçkalıkla ballık arasına ne zaman yerleştireceğim ballıktaki 2 ham petek de şişirilip yavrulu olunca mı bunu öğrenmek istiyorum. Amacım tek kovandan bal almak ve bu işi şimdilik tek kovanla öğrenmek.

Mithat bey öncelikle arılarınız hayırlı olsun ilk katı atarken ana ızgarasını koymayın arınız oğula yönlenir ızgarayı ikinci katı atarken koyarsınız

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
  • Yer: Bursa-Karacabey
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 5+1 çiftleştirme kutusu
İplik kesme makası satın alın.

Püskürtücünün içine şerbet püskürtün.

Ana arıyı bulun. Körükle işçileri uçurun.

Biraz uzakta kovan kapağının üzerindeyken, çerçevenin iki tarafındaki arıların üzerine şerbeti püskürtün.

Kovan kapağının içine çerçeveyi  alttaki arılar ezilmeyecek şekilde koyun, eldivenleri çıkartın.

Baş ve işaret parmağınızı birleştirin. Avucunuzun içi, ana arının başı yönüne bakacak şekilde, iki parmak ucunda kalan boşlukla, ana arının başının gerisinde kalan kısma (sırt, boya sürülen yer) dokunup, yakalayın. Diğer elinizle bir kanadını yakalayın, diğer elinize makası alıp, diğer kanadın ucundan biraz kesin.

Sonra İbrahim Akgül hocamın dediği gibi arıları örtüye çırpın. Üzerlerine şerbet püskürtüp, aralarına, kovanın giriş deliğinin önüne ana arıyı salın.

Dikatli olun!!! ana arının içeri girdiğinden emin olun. Rampanın altına girmesin.

Artık meme görürsen, yapacağın 2 tane en irisinden bırakmaktır.

Adem bey çok teşekkür ederim çok faydalı bilgiler fakat bu yazdıklarınızın resmi ya da videosu olsa çok daha iyi anlardım çünkü bugün ana arı memesini kesme işini bile 2 saatte yapabildim acemilik işte :)

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
  • Yer: Bursa-Karacabey
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 5+1 çiftleştirme kutusu
Bir de arıları aldığım arıcı teyze de çok oğul verdirmiş. Acaba arıların cinsinde mi var bu özellik? Kovan bölme yapmış, memeli arıları bölmüş 2 tane meme bırakmış bölünmesine rağmen onlar da oğul vermiş hem de defalarca!

Çevrimdışı Cihat ÇETİN

• İşçi Arı
  • Yer: Balıkesir
  • Kovan Sayısı: 17
anlasılan oğula meyilli bi arı. ayrıca ana arı ızgarası koydum tamam olmuyor öyle bilgi ve takib ister.
Sabah namazını kılan kimse Allah'ın himayesindedir.

Şikayet zayıfların silahıdır. ((HZ EBUBEKİR)

Çevrimdışı ozgunceto

• Boş Petek
  • Yer: kıbrıs
  • Kovan Sayısı: 2
kovanlarıma ikinci katı atmak istiyorum.Kat atma işlemini nasıl yapabilirim.yardımcı olabilirmisiniz?

Çevrimdışı Muzaffer Tasdemir

• Ana Arı
  • Yer: Besigheim-Almanya
  • Kovan Sayısı: 20 Anakoloni(Wirtschaftsvölker)
  • Rakım: D 350
kovanlarıma ikinci katı atmak istiyorum.Kat atma işlemini nasıl yapabilirim.yardımcı olabilirmisiniz?
Özgün bey,Kolonideki Ana gözlerini konrol ettikten sonra,Iki Kapali gözlü Cerceveyi alin Bosalan alani dikkatlice birlestirin, 2 ve 9 uncu cerceveleri ham Petek girin,duman verip cercevelerin üstündeki mumu kaziyip alin,hazirladiginiz Kati
Yerlestirin alt kattan aldiginiz iki cerceveyi 5 ve 6inci cerceve olarak girin Cerceveleri iyice birlestirin ve kapatin. bu kadar.
basarilar.
Aricilik bal icin yapilirsa kar kazanir, Ari icin yapilirsa Diyar kazanir.

Çevrimdışı Ali Ömerli

• İşçi Arı
  • Yer: Kayseri
  • Kovan Sayısı: 3 Koloni, 2 Bölme
  • Rakım: 1450

Özgün bey,Kolonideki Ana gözlerini konrol ettikten sonra,Iki Kapali gözlü Cerceveyi alin Bosalan alani dikkatlice birlestirin, 2 ve 9 uncu cerceveleri ham Petek girin,duman verip cercevelerin üstündeki mumu kaziyip alin,hazirladiginiz Kati
Yerlestirin alt kattan aldiginiz iki cerceveyi 5 ve 6inci cerceve olarak girin Cerceveleri iyice birlestirin ve kapatin. bu kadar.
basarilar.

Muzaffer Bey,

Ben de bu yıl almanların yaptığına (5-6'ya kabarmış, diğerini ham.) benzer kat atmayı planlamıştım.

Sizin öneriniz de çok aklıma yattı aslında.

Kapalıları 5-6'ya koyup diğerlerini ham mı veriyorsunuz?

Ayrıca elimizde fazla kabarmış varsa kata 5-6'ya kapalı yavrulu, 3-4 ve 7-8'i de kabarmış koymak uygun olur mu?

Sent from my iPhone using Tapatalk

tural55

• Ziyaretçi
Muzaffer Bey,

Ben de bu yıl almanların yaptığına (5-6'ya kabarmış, diğerini ham.) benzer kat atmayı planlamıştım.

Sizin öneriniz de çok aklıma yattı aslında.

Kapalıları 5-6'ya koyup diğerlerini ham mı veriyorsunuz?

Ayrıca elimizde fazla kabarmış varsa kata 5-6'ya kapalı yavrulu, 3-4 ve 7-8'i de kabarmış koymak uygun olur mu?

Ali bey

Nasıl kat verirseniz verin kuluçkada yeteri kadar arı yoğunluğu yoksa,

Arılar kata çıkmayacaktır

Yavrulu çerçeve çektiğiniz zaman,yavruyu koruma içgüdüsüyle çıkacaktır belki ama

Kuluçkada boşluk oluşacaktır.

9ncu çerçevede yavruyu gördüğünüzde,katı atın 3 adet ham verin

kapalı yavrular çıktıktan sonra siz istemesenizde arı kata çıkacaktır.

Çevrimdışı Ali Ömerli

• İşçi Arı

Ali bey

Nasıl kat verirseniz verin kuluçkada yeteri kadar arı yoğunluğu yoksa,

Arılar kata çıkmayacaktır

Yavrulu çerçeve çektiğiniz zaman,yavruyu koruma içgüdüsüyle çıkacaktır belki ama

Kuluçkada boşluk oluşacaktır.

9ncu çerçevede yavruyu gördüğünüzde,katı atın 3 adet ham verin

kapalı yavrular çıktıktan sonra siz istemesenizde arı kata çıkacaktır.

İbrahim Bey,

Arıların kata çıktığını teyit et risk alma diyorsunuz.

Çıkmaya başladığını teyit ettikten sonra örneğin kat düzenini 1-2-3 ham, 4 kabarmış, 5-6 yavrulu, 7 kabarmış ve 8-9-10 ham yapmak sizce mantıklı mı?

Arının yavruyu ortalaması nedeni ile kattaki düzeni de ortalamak daha mantıklı gibime geliyor.

(Arılığa sadece pazarları gidebildiğimiz için hızlı gelişen süreçte yeterli takibi yapamıyorum, bu nedenle komple kat atmayı hedefliyorum bu yıl. Geçen yıl çok sıkışıp oğula niyetlendiler.)

tural55

• Ziyaretçi
İbrahim Bey,

Arıların kata çıktığını teyit et risk alma diyorsunuz.

Çıkmaya başladığını teyit ettikten sonra örneğin kat düzenini 1-2-3 ham, 4 kabarmış, 5-6 yavrulu, 7 kabarmış ve 8-9-10 ham yapmak sizce mantıklı mı?

Arının yavruyu ortalaması nedeni ile kattaki düzeni de ortalamak daha mantıklı gibime geliyor.

(Arılığa sadece pazarları gidebildiğimiz için hızlı gelişen süreçte yeterli takibi yapamıyorum, bu nedenle komple kat atmayı hedefliyorum bu yıl. Geçen yıl çok sıkışıp oğula niyetlendiler.)

Kayseri bildiğim kadarıyla soğuk iklime sahip bir ilimiz

Madem arılığa sürekli gidemiyorsanız,

Yukarı yavrulu çerçeve çekmeyin

Katı koyun komple ham petek doldurun

Bu diğer yöntemden daha garantili olacaktır

Arılığa sürekli gidemeyen için yavrulu çerçeve çekmek oldukça risklidir

arıyı siz oğula yönlendirmiş olursunuz

çünkü yukarı çektiğiniz çerçevelerde, arı ana memesi yapacak uygun kurtçuk bulursa meme asar ve oğula gider.

Çevrimdışı Caner Büyükçoban

• Ana Arı
  • Yer: Balçova/İzmir
  • Kovan Sayısı: 34+39+5 aktif ana kutusu
  • Rakım: 0-100
Hergün arısıyla ilgilenemeyenler için kata yavru çekmenin alemi yok ki...
Hangi taşın altına bakacağını bilmiyorsan eğer, aradığını bulamazsın...

Çevrimdışı Ali Ömerli

• İşçi Arı
Teşekkür ederim.