Gönderen Konu: zayıf kalan kovana hangi işlem uygulanır  (Okunma sayısı 11982 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismail06

• Boş Petek
  • Yer: ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 2
zayıf kalan kovana hangi işlem uygulanır
« : Nisan 30, 2015, 09:08:35 »
bana yardımcı olan bütün abilerime teşekkür ediyorum şimdiki sorum 2 kovan arım var ve bir kovan açlık sebebiyle yarısı öldü yarısı da ya yan kovana geçti yada kaçtı ( yan kovana geçme olasılıg varmı çünkü baya bi yogunluk var 9 çıta var birde yetmemiş içene petek çıkmışlar) kuruyan kovanda hala 2 -3 petek arı ve ana arı mevcut bu kovan bal dönemine yetişirmi yoksa bu kovona diger kovandan nakil yapmalımıyım yada nakil harici ana arı kendi kovanında başka kovan yapıp diger seneye yeni bir kolonimi kurmalıyım yada sizin tecrübelerinize göre bana yardımcı olursanız sevinirim
Oldugu Kadar Omadıgı Şükürle Kader

Çevrimdışı salimaktas

• Larva
  • **
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 7
  • Rakım: 900
Ynt: zayıf kalan kovana hangi işlem uygulanır
« Yanıtla #1 : Nisan 30, 2015, 09:55:18 »
Yan kovana geçme diye bir şey olmaz. Kovanın neden zayıfladığı ayrıca detaylı bilgi ışığında irdelenebilir.
Ben bu kovanı güçlendirebilmen için bir kaç tavsiye verebilirim. Ana  arı mevcut demişsin bundan eminsen besleme ve takviye ile arıyı toparlayabilirsin hatta bala yetiştirmen bile mümkün olabilir. Arının tam olarak ne kadar çerçeveye bastığını kontrol et 2 ise çerçevenin birini al üçüne de basıyorsa kalsın. 1/1 şerbet vermeye başla sayı az olduğu için azar azar vermekte fayda var.  Bu arada diğer koloniyi koloni yönetimi kurallarını sıkı bir şekilde uygulayarak geliştirmeye devam et. Çünkü onlara ihtiyacın var. Arı mevcudu artmaya başlayınca iyi durumda olan koloniden arısız kapalı yavrulu çerçeve takviyesi yaparsan çok daha hızlı iyileşme sağlayabilirsin.
Hatta kapalı gözlü çerçeve takviyesini şu anda bile yapabilirsin ama verdiğin çerçeveyi arının sarması gerekiyor. Şöyle bir şey de olabilir bu üç çerçeveden yavrulu olanı incele az miktarda kapalı göz varsa yada daha hiç kapanmamış ve seyrek yavru atılmış bir çerçeve ise onu arılarını silkeleyip al, yerine güçlü koloniden bulduğun en dolu ve kapalı gözlü çerçeveyi arısız olarak ver diğerini de güçlü olana. Bu kapalılar kısa sürede çıkacağı için kovanda hızlı bir nüfus artışı sağlamış olursun. 

Çevrimdışı IbrhmAkgl

• Ana Arı
  • Yer: Çarşamba / Samsun
  • Kovan Sayısı: 17
  • Rakım: 30 Metre
« Yanıtla #2 : Nisan 30, 2015, 10:06:06 »
İsmail Bey, yenisiniz ve buna bağlı olarak reçete bilgi istiyorsunuz bu olmaz. Forumu ince ince okuyun, bilginiz arttıkça sorunlara kendi çözümlerini bulacaksınız.

Bizler ancak sizin verdiğiniz bilgiler istikametinde yorum yapabiliriz, ki bu durumda da her şeye hakim olmadığımız için yanlışlıklar olabilir.

Arılar çok istisnai durumlar dışında kovandan kovana geçmez, zayıf koloninin anası duruyorsa 1 çerçeve de olsa kurtarılabilir ama bala yetişeceğini sanmam.

Ben olsam zayıf koloniye ne yapardım:

1- İyice sıkıştırır, çerçeveleri kovanın ortasına alıp, sağlı-sollu bölme tahtası koyarım. Aldığım fazla çerçeveleri boş olarak güçlüye verirdim(İhtiyacı varsa).

2- Sıkışmış koloniye gücüne göre her gün koyu besleme yapardım.

3- Kendini toparlamaya başlayınca güçlü koloniden zayıfa arısız olarak kapalı-çıkanlı çerçeve verip zayıftan açık yavrulu çerçeveyi güçlüye vererek destek olurum. Bunu bir hafta ara ile iki kez yaparım.

4- Zayıf koloni 4-5 çerçeveye ulaşınca güçlüden kapalı-çıkanlı çerçeveyi arısı ile beraber zayıf kolonide bölme tahtası dışına veririm. Ertesi gün bölme içine alıp normal çerçeve düzeni sağlarım. Arılı destek yaptığınız ve ertesi gün zayıfa besleme yapmayın.

diye liste uzayabilir,

Şimdi bunları nasıl yapacağım, "kapalı-çıkanlı" nasıl oluyor gibi sorular gelmeden önce mesajımın başına atıfta bulunayım:" Forumu ince ince okuyun."

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
« Yanıtla #3 : Nisan 30, 2015, 10:22:30 »
bana yardımcı olan bütün abilerime teşekkür ediyorum şimdiki sorum 2 kovan arım var ve bir kovan açlık sebebiyle yarısı öldü yarısı da ya yan kovana geçti yada kaçtı ( yan kovana geçme olasılıg varmı çünkü baya bi yogunluk var 9 çıta var birde yetmemiş içene petek çıkmışlar) kuruyan kovanda hala 2 -3 petek arı ve ana arı mevcut bu kovan bal dönemine yetişirmi yoksa bu kovona diger kovandan nakil yapmalımıyım yada nakil harici ana arı kendi kovanında başka kovan yapıp diger seneye yeni bir kolonimi kurmalıyım yada sizin tecrübelerinize göre bana yardımcı olursanız sevinirim
Bir avuç arıyla çıkmıştı bir koloni,bir avuç genç arı verdim önce,sonra bir avuç daha baktım zayi etmiyor yürüyor,kapalı çıkmak üzere bir çerçeve arıyı yaşlıları uçurmak  şartıyla verdim derken,her şey yolunda gidiyor,şuan dört çerçevede söz verdim o ana arıya seni kata çıkartacağım kestanede.

SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

Çevrimdışı IbrhmAkgl

• Ana Arı
  • Yer: Çarşamba / Samsun
  • Kovan Sayısı: 17
  • Rakım: 30 Metre
« Yanıtla #4 : Nisan 30, 2015, 11:12:23 »
bir avuç genç arı verdim önce,sonra bir avuç daha...

Abi sadece arı verirken nasıl yapıyorsunuz?

Ben iki kez tarlacıları körükle uçurup kalanı zayıfa silkeledim ama her iki taraftan toplamda neredeyse silkelediğim kadar telef oldu.

• Ana Arı
« Yanıtla #5 : Nisan 30, 2015, 11:29:46 »
Abi sadece arı verirken nasıl yapıyorsunuz?

Ben iki kez tarlacıları körükle uçurup kalanı zayıfa silkeledim ama her iki taraftan toplamda neredeyse silkelediğim kadar telef oldu.
Hocam ortada şerbetlik var,yan tarafına bir avuç arıyı az ballı bir çerçeveyle bırakıyorum bizim şerbetlerde kekik var belki onun kokusu  etkili olabiliyor birleşme için.Ana koloni belli bir güce ulaşınca tam bir ballı çerçeveli arıyı aynı şekilde verdim yan tarafa yine ama,koloninin ortasına da kapalı verdim arısız ertesi gün her kez iş başındaydı.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

• Ana Arı
« Yanıtla #6 : Nisan 30, 2015, 11:39:48 »
Bir avuç arıyla çıkmıştı bir koloni,bir avuç genç arı verdim önce,sonra bir avuç daha baktım zayi etmiyor yürüyor,kapalı çıkmak üzere bir çerçeve arıyı yaşlıları uçurmak  şartıyla verdim derken,her şey yolunda gidiyor,şuan dört çerçevede söz verdim o ana arıya seni kata çıkartacağım kestanede.
Burada bir can alıcı noktayı atlamışım,kapalıyı direk arılarıyla ana koloninin ortasına vermiyorum,arısız veriyorum.Yan tarafına şerbetliğin boş tarafına genç arıları ballı bir şeklilde veriyorum yaşlıları uçurarak ,ana koloniden ayrılar zaman icerisinde yan tarafa geçiyorlar ve balıda taşıyorlar.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #7 : Nisan 30, 2015, 13:11:59 »
söz verdim o ana arıya seni kata çıkartacağım kestanede.

Sözünü dinler...

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #8 : Nisan 30, 2015, 13:21:04 »
Bende 1 nisanda  anası olan 2 cercevelik arımı 10 çerçeve lik arımın yerine taşıdım.10 cercevelik arıyıda 5 mt uzağa koydum.tarlacıların tamamı aakşam dönünce 2 çerçeve lik kovana girdiler.bi kaybım olmadı.hesaplarıma göre 10 çerçeve lik kovandan doğal yolla 2 çerçeve lik arı almışım.şuan biri 6 diğeri 10 .ikisinde de sıkıntı yok.
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı uzuner

• Ana Arı
  • Yer: Massachusetts, Amerika
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 8
« Yanıtla #9 : Nisan 30, 2015, 14:46:48 »
Bir cerceveyi kaplayabilen zayıf bir ariyi üzerine ana ızgarası koydugum bir kuvvetki kovanin uzerune yerlestirdim.  Yukarda uc cerceve var. Izgaraya, dis cercevelere surup sepeledim kapagi kapadim. 1 haftadir sulh icinde iki ana da devam. Ustteki 3 çerçeve de ari ile kapli simdi.
Zengin bir flora hepimizi daha iyi arici yapar.
Bey yerine adimla hitap edebilirsiniz.

Çevrimdışı salimaktas

• Larva
  • **
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 7
  • Rakım: 900
« Yanıtla #10 : Nisan 30, 2015, 14:57:37 »
Ben de ilk defa denediğim bir şeyi anlatayım gerçi daha başarıya ulaşmış sayılmaz ama şimdilik iyi gidiyor.
Tamamen sönüp bir avuç bile değil 10-15 arı ile anası kalan kolaniden anayı kafese alıp iki adet ballı polenli çerçeve ile bir ruşete koyup üzerine güçlü kolonilerimden şerbetliğin altında toplanan arılardan silkeledim. İki farklı koloniden alarak yaptım şerbet verdim koku olarakta soğan kullandım. ilk başta yarım çerçeve kadar arı kaldı kovanda ama anayı kabul ettiler. 2 kez daha aynı şekilde arı silkeledim. Şu an 2 çerçeveyi saran arı var ana yumurtaya hız vermiş. Bu hafta sonu kapalı yavrulu çerçeve takviyesi vermeyi düşünüyorum. toplama bir koloni oluşumu diyebiliriz. Bu işlemler sırasında kovan içinde ve önünde arı ölüsüne rastlamadım. 

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #11 : Nisan 30, 2015, 15:49:50 »
Bir cerceveyi kaplayabilen zayıf bir ariyi üzerine ana ızgarası koydugum bir kuvvetki kovanin uzerune yerlestirdim.  Yukarda uc cerceve var. Izgaraya, dis cercevelere surup sepeledim kapagi kapadim. 1 haftadir sulh icinde iki ana da devam. Ustteki 3 çerçeve de ari ile kapli simdi.

Sayın uzuner:

Başlangıcı kayıt ettiğinize göre bakalım bir kovanda iki ana arı kaç gün yaşayacak?

• Ana Arı
« Yanıtla #12 : Nisan 30, 2015, 17:27:59 »
Bende 1 nisanda  anası olan 2 cercevelik arımı 10 çerçeve lik arımın yerine taşıdım.10 cercevelik arıyıda 5 mt uzağa koydum.tarlacıların tamamı aakşam dönünce 2 çerçeve lik kovana girdiler.bi kaybım olmadı.hesaplarıma göre 10 çerçeve lik kovandan doğal yolla 2 çerçeve lik arı almışım.şuan biri 6 diğeri 10 .ikisinde de sıkıntı yok.
Özer bu işlem sadece bir Nisanda olabilir Nisan bir şakası olur arılara  :) Güçsüz kolonilerde tarlacılar sorun çıkartabilirdi.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

Çevrimdışı uzuner

• Ana Arı
  • Yer: Massachusetts, Amerika
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 8
« Yanıtla #13 : Nisan 30, 2015, 18:10:38 »
Sizce hocam ?

Sayın uzuner:

Başlangıcı kayıt ettiğinize göre bakalım bir kovanda iki ana arı kaç gün yaşayacak?
Zengin bir flora hepimizi daha iyi arici yapar.
Bey yerine adimla hitap edebilirsiniz.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #14 : Nisan 30, 2015, 20:29:12 »
Özer bu işlem sadece bir Nisanda olabilir Nisan bir şakası olur arılara  :) Güçsüz kolonilerde tarlacılar sorun çıkartabilirdi.
Vallaha onlara saka yaptım onlar gülerken kaynaşıp gittiler :-))).simdi onlar bana saka yapıyor....
Kovanda toplasan bir avuç yavru vardı.kapalı olarak.şuan 5 çerçeve full yavrulu.
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk