ARICILIK TAKVİMİ > Yaz Dönemi ve Hasat

ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü

(1/8) > >>

metro1970:
arkadaşlar bulunduğum bölge itibarıyla en geç yaklaşık gündönümü itibarıyla hasat yapmamız gerekiyor.Bu konu ile ilgili deneyimlerimi sizinle paylaşmak istedim.
Yüksek düzeyde bal alınabilmesi için üç unsurun bir araya gelmesi gerekli.BunlarA)doğadan bal akımı B)Güçlü koleni C)ana arı ızgarası( ızgaranın koyulma zamanı çok önemli)
1.Bal akımının gelimi yöreden yöreye değişmekle birlikte  genelde 40-45gün  civarı olmaktadır.Bu tarihi peteklerde kemer balını görmeye başladığımız andan arının yavru için petek örmeyi bıraktığı tarihe kadar geçen süreyi baz alarak söylüyorum.(1 mayıs-15haziran)
2.ana arı ızgarasını niçin koyuyoruz? Belirli bir güce ulaştırdığımız kovanda, tarlacı oranını arttırmaya başlayıp, yavruyu kaba tabirle yiyiciyi azaltmak için. O zaman bu ızgarayı ne zaman ve hangi kovana koyacağız.Öncelikle yukarıda belirttiğim unsurları dikkate alarak kovanda istediğimiz gücü görmeliyiz.Ben kata çıkardığım arıda, katta en az 7-8 yavrulu çıta görmeden bu ızgarayı kullanmıyorum.Yaklaşık tarihim(15-20 mayıs).
Izgara koyduğum tarih bölgemizde arıcılık yapan diğer arkadaşlarıma göre çok erken ancak aldığım bal verimi kovan başı en az 25 çıta bal.
3. Izgara koyduktan sonra bu kovana kesinlikle kapalı takviyesi vermiyorum.Çoğu arkadaşımızın bana göre yaptığı en büyük hata bu kovanlara arısı az kalmış diye kapalı takviyesi vermesi.Ancak işte yukarıda bahsettiğim yiyici meselesi burada ortaya çıkıyor.Bu durumlarda yapılması gereken bal akımının kısa süreli olması nedeniyle, petekli bal alamama endişemiz varsa tersine bu kovanlardan kapalı çalmak veya bazı petekleri almak. Yani  diğer bir deyişle 20 çıtalı bala yatmış bir kovan düşünelim bu kovanın içindeki tarlacı, bu kovanın ihtiyacını görecek sayıdadır.Tarlacı sayısını arttırmak için ızgarayı koyduğumuzu unutmayalım.
4.Izgarayı erken koyduğumuz için doğal olarak ana sıkışacak ve memeye yönelebilecektir.Bu durumda kovanan kuluçkalığında 2ve 9 numaralara, 2. kata ise kuluçkalıktan belirli aralıklarla çektiğimiz kapalı çıtaların aralarına çiğ petek atarak arıya sürekli iş vermemiz gerekmektedir.Kovanları en geç üçer gün arayla kontrol ederek verdiğimiz bu işlerin yapılıp yapılmadığını kontrol etmemiz gereklidir.
( katlarda görebileceğimiz memeler sürekli temizlenmelidir.Bu temizleme çıtalardaki kalabilecek kapatılmamış yavrular olabileceği içindir) Petek örmenin kovanda bittiği görüldüğü anda kuluçkadan kapalı çekme durdurulmalıdır.Çünkü bu dönem genelde arının artık bala yattığı dönemdir.
5.Öncelikle neden gündönümü?Çünkü bu tarihten sonra bal gelimi seneden seneye değişmekle beraber oldukça azalmakta.Dolayısıyla bu tarihe kadar peteklerde gördüğümüz bal miktarı sürekli eksilmektedir.O halde bütün hesaplarımızı bu tarihe göre yapmalı, bu tarihten sonra da bal gelirse ne ala(bahsettiğim bal çiçek balıdır.)
6.Gündönümü geldiğinde öncelikle hedeflediğim 10 çıta balı almaktayım bu çıtalar ızgaranın üstündeki çıtalar olmaktadır.Aldığım katın yerine 2. katı koyarak hem arıyı sıkıştırmakta hemde 2. katta yarım kalan işleri yaptırmaktayım( bu durumda ikinci katttaki petekler aşağı yukarı yarıya yakın sırlı olmaktadır.)Eğer akım devam ederse ne ala o zaman bu katıda 10-15 gün sonra alabiliyirum.Sonuçta yukarıda bahsettiğim gücü kovan içi dengeyi bozmadan korumakta, hedeflediğim bal miktarını da almaktayım(emet-kütahya)

HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN:
Kıymetli arkadaşım önce verdiğiniz bilgiler için teşekkür .Evet bizde bu uygulama tarzına yakın bir çalışma yapıyoruz ancak merak ettiğim iki konu var.1- Hiç bir zaman ben  25 çıta bal alamadım gezgincilik yapıyorum tabiki kısa mesafelerde ve uygun şartlarda işte bunu merak etmekteyim,2-Ballıkta oluşan ana memeleri konusu ızgara konulduktan sonra ballıkta ana memeleri görülüyorsa heleki kapalı memeler iş işten geçmiş demektir.Onun için ana ızgarası kullanımı bence faydalı olduğu kadar arıya yanlış zamanda verildiğinde oğula yöneltebilecek unsurlardan birisidir ki tamamen dikkatli davranmak gerekir.Ayrıca memeler görüldüğünde bence işi oluruna bırakmak gerekir aksi halde arıda gereksiz yere sitres oluşturulabilir. Buda hem verimi hemde kolonideki gelişimi olumsuz yönlere tetikleyebilir.
Bende son iki yıldır ortalama koloni başına 1 tenekeye yakın bal almaktayım ve ana arı ızgarasını çok az kolonide kullanıyorum bunun sebebide hala bir şeyleri kendimce tam manasıyla beceremememden kaynaklanmakta mesela ısrarla balı petek olarak satmamak gibi vs.Selam ve saygılarımla.

metro1970:
Sevgili Hüseyin Bey, ben sabit arıcıyım.Bu işi 7 yıldır yapmaktayım.Ancak bu metodu kullanalı üç yıl oldu ve çok ta memnunum. bahsettiğiniz konularda çok haklısınız.Özellikle kovan sayısı fazla olan arkadaşların bu kontrolleri sürekli yapabilmesi belki zor olur.Oluşturulan güçlü kovanların artık belirli bir zaman sonra kaybedilmesi istenmiyen bir şeydir.Bu durumda yapılabilecek en doğru şey o kovanı kendi haline bırakmak olmamalıdır. Belki anayı kovandan almak ve ve tek meme bırakmak, belki de yeni ana vermek ama bu kovanı asla oğul verdirmemek olamalıdır bence. Amacımızın bal olduğunu düşünürsek artık bu güçteki kovanlarda hedefe doğru ilerlemek için gerekirse bu kovanları anasız bile çalıştırmalıyız.

Murat AKIN:
Sayın metro1970:
Geniş bir anlatım olarak ana arı ızgarası koymasını anlatmışsınız.

uygulamada biraz farklılık var

Ana arı ızgarası koymuşsanız ballıkta ana memesinin ne işi var? siz ızgarayı nereye koyuyorsunuz.

Amaç oğul verdirmemek diyorsunuz.

Aldığınız eski ana arıyı ne yapıyorsunuz?

Tek ana memesi bırakmak risklidir, kapalı meme içini göremediğiniz için ana arı taslağı ölü olabilir. ondan dolayı bir kapalı bir açık meme bırakmak daha iyidir.
Kapalı meme içindeki çıkmamış ana arı taslağı çarpma veya darbelerle ölebilir çünkü çok naziktir.
Kapalı meme yanında bir de açık meme içindeki kurtçuğu görüp bozulmadan bırakılır.

Ana arı ızgarası koyulma tarihi genelde ana bal akımından dört hafta önce koymak daha uygundur.

metro1970:
sevgili murat akın bey, ana ızgarasının koyulması tarihinde problem yok.Ancak benim anlatmak istediğim ızgarayı koyduktan sonra yaklaşık olarak 40 gün gibi bir zamanımızın olması.
Niçin ızgaranın üstünde bulunan 10 çıta ile yetiniyoruz? Bulunduğum yer itibarıyla çok az 3 veya4 katlı kovan görüyorum.Çünkü analar bu gücü kaldırmıyor.Üstelik bu kovanlara bir de ızgara koyuyoruz.3. katı ızgaradan sonra kovanın kendi içinden(takviye vermeden)oluşturuyoruz.Yani ızgaranın altından çekmiş olduğumuz kapalılardan (Sizin dediğiniz ızgaranın üstündeki memeler bu tabandan çektiğimiz çıtalarda kapatılmamış larvaların ana memelerine çevrilmesiyle oluyor

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git