Gönderen Konu: Oğul ne zaman çıkar?  (Okunma sayısı 13910 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hamravat

• Ana Arı
  • Yer: Yapraklı--Ergani
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 950
Ynt: Oğul ne zaman çıkar?
« Yanıtla #45 : Mayıs 10, 2016, 14:52:45 »
merhaba bende arılarımı bölmüştüm 15 gün sonra gidebildim baktığımda ana memelerden çıkılmış vak vaklama vardı ama baktım sadece 1 ana arı gördüm oda çiftlenmemiş kovanda geziniyordu oğulda çıkmamış peki bu kovan oğul verirmi yada başka birşeymi olmuş bu arada 2 bölmüş olduğum kovanda memeler kapalıydı.

Ana arı ötüyorsa içerde başka bir ana arnının varlığı veya memeden çıkacak bir anaya işarettir. Kısaca o öten ana oğula gider...

Çevrimdışı bursamurat

• Larva
  • **
  • Yer: BURSA MUSTAFA K.PAŞA
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 7
« Yanıtla #46 : Mayıs 10, 2016, 17:31:44 »
evet baska memeler mevcuttu fakat meme içinde ana ötermi yada cıkmış olanmı öter

Çevrimdışı hamravat

• Ana Arı
  • Yer: Yapraklı--Ergani
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 950
« Yanıtla #47 : Mayıs 10, 2016, 18:09:51 »
Evet meme içinde de dışında da öterler.

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1355
« Yanıtla #48 : Mayıs 10, 2016, 20:59:16 »
Bölmede olsa meme sayısını ikiye düşürmedikçe küçük küçük oğulcuklar veriyor.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 260
« Yanıtla #49 : Mayıs 10, 2016, 21:43:36 »
Öten ana varsa oğul durumu vardır. ana arı öterek ve dolaşarak kovan içerisinde kendine yandaş toplar. oğul verecektir kovan. Ya 2. bir ana ya da meme filan vardır. BU kovan eğer kalabalıksa mutlaka bölün riske girmeyin.
Zayıf kovanlarda hatalı işlemlerden kaynaklanan oğul olur. Eğer anası olduğu bilinen bir kovanda kapalı meme varsa, muhtemelen ilk oğul gitmiştir. öten de yeni çıkan analardan biridir.
Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı mertbozatli

• İşçi Arı
  • Yer: istanbul
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #50 : Mayıs 12, 2016, 10:40:46 »
Ana arının meme içinde ve çıktıktan sonra kovan içinde ötmesini forum'u takip eden arıcı bir ağabeyimiz şöyle açıkladı;Ana meme içinde ötüyorsa bende önce çıkan varsa gitsin mesajı veriyor.Memeden çıkan ananın ötmesi osman arkadaşımızın dediği gibi kendine gitmek için taraftar toplama maksatlıdır.Enteresan birşey oldu.Güçlü 10 çita olan kovanımda öten bakire bir ana vardı,İşaretledim.Aramama rağmen ikinci anayı bulamadım.Birkaç gün sonra uçma tahtasında işaretli olmayan ana vardı,Ölmüş.Fakat işaretlediğim ana hala ötüyordu.Oğul'a meyil etmiş anayı vazgeçirmek zor olsa gerek?Yada tek kaldığından haberi'mi yoktu?  :) İmha edip yerine başka bir bakire ana koydum.Kabul ettiler 10 gün sonra yumurtlamaya başladı.

Çevrimdışı Mehmet NEVŞEHİR

• Ana Arı
  • Yer: Edirne / Merkez
    • Yeni Arıcı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 50
« Yanıtla #51 : Mayıs 12, 2016, 10:48:23 »
Ana arının meme içinde ve çıktıktan sonra kovan içinde ötmesini forum'u takip eden arıcı bir ağabeyimiz şöyle açıkladı;Ana meme içinde ötüyorsa bende önce çıkan varsa gitsin mesajı veriyor.Memeden çıkan ananın ötmesi osman arkadaşımızın dediği gibi kendine gitmek için taraftar toplama maksatlıdır.Enteresan birşey oldu.Güçlü 10 çita olan kovanımda öten bakire bir ana vardı,İşaretledim.Aramama rağmen ikinci anayı bulamadım.Birkaç gün sonra uçma tahtasında işaretli olmayan ana vardı,Ölmüş.Fakat işaretlediğim ana hala ötüyordu.Oğul'a meyil etmiş anayı vazgeçirmek zor olsa gerek?Yada tek kaldığından haberi'mi yoktu?  :) İmha edip yerine başka bir bakire ana koydum.Kabul ettiler 10 gün sonra yumurtlamaya başladı.

Ana arı, ortamda tek olduğunda da ötüyor.

http://www.dailymotion.com/video/xd16u8_anases1_animals

https://www.aricilik.gen.tr/index.php?topic=1567.msg17162#msg17162

Çevrimdışı bursamurat

• Larva
  • **
« Yanıtla #52 : Mayıs 20, 2016, 14:48:07 »
Evet oğul vermiş büyük olasılıkla öten mi bakacağım dah gidip kontrol edemedim işaret koymuştum bakire anaya

Çevrimdışı bkb1988

• Pupa
  • Yer: Bursa - Umurbey
« Yanıtla #53 : Temmuz 14, 2016, 08:37:03 »
Selam abiler ;
Konuyla çok alakali değil ama enteresan bir rüya gördüm dun:)) bu yil oğulla kafayi yediğinden mutevelid heralde.
Rüyamda arilar ogula kalkiyorlar bir dakika sonra gidip kovan giris deliğini/kapagini kapatiyorum daha fazla oğul kacmasin diye.
Gerçekte çok mantiksiz ve yanlis bir uygulamadır tabi rüyamda çikan ari sayisi 1-2 çita oldu da :)) gerçekte boyle bir şey yapsak herhalde kovan içinde iç savaş cikar diye hayal ettim değil mi?

VIA_V8C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #54 : Temmuz 14, 2016, 10:16:52 »
Arıyı ana arı memesi ile bölerken ballı polenli petek veriyorum, koyduğum çereçeve sayısı kadar arı silkeliyorum. Meme sayı 2-3 adet. Kapalı yavru 2-3  çerçeve.

Şerbet veriyorum, kovanın kapağını 1 hafta kapatıyorum.

Amaç kuluçka alanını ısıtacak arıların bir müddet içeride kalması, kapalı kuluçkadan biraz arı doğması, ana arılardan birinin galip gelmesi.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı bursamurat

• Larva
  • **
« Yanıtla #55 : Temmuz 14, 2016, 10:18:36 »
Selam abiler ;
Konuyla çok alakali değil ama enteresan bir rüya gördüm dun:)) bu yil oğulla kafayi yediğinden mutevelid heralde.
Rüyamda arilar ogula kalkiyorlar bir dakika sonra gidip kovan giris deliğini/kapagini kapatiyorum daha fazla oğul kacmasin diye.
Gerçekte çok mantiksiz ve yanlis bir uygulamadır tabi rüyamda çikan ari sayisi 1-2 çita oldu da :)) gerçekte boyle bir şey yapsak herhalde kovan içinde iç savaş cikar diye hayal ettim değil mi?

Sen bukadar  takma oğul çıkar kaçar hepsi kaderinde ne varsa o olur rüyana girdiyse bayağı takmışsın bukadar üzülmene takmana deymez.

Çevrimdışı bursamurat

• Larva
  • **
« Yanıtla #56 : Temmuz 14, 2016, 10:22:34 »
Arıyı ana arı memesi ile bölerken ballı polenli petek veriyorum, koyduğum çereçeve sayısı kadar arı silkeliyorum. Meme sayı 2-3 adet. Kapalı yavru 2-3  çerçeve.

Şerbet veriyorum, kovanın kapağını 1 hafta kapatıyorum.

Amaç kuluçka alanını ısıtacak arıların bir müddet içeride kalması, kapalı kuluçkadan biraz arı doğması, ana arılardan birinin galip gelmesi.

1 hafta kapağı neden kapalı kalıyor ki ?? Saten arı o eski yeri unutmaz giden gider birde 1 hafta arı çalışmamış olur şerbet verdiysen bile onu alıp uçurmak için dışarı çıkma ihtiyacı olur wc su ihtiyacı olur .

Çevrimdışı bkb1988

• Pupa
  • Yer: Bursa - Umurbey
« Yanıtla #57 : Temmuz 14, 2016, 10:28:32 »
Sen bukadar  takma oğul çıkar kaçar hepsi kaderinde ne varsa o olur rüyana girdiyse bayağı takmışsın bukadar üzülmene takmana deymez.
Aynen öyle abi ; allahtan yakalayabildim (:(:
Takmiyorum artikda aklima takildi hakikaten ne olur diye :))
Tecrübe her şey abi o oğul cikmasa oğul yakalamayi ogrenemezdik her seyde hayir var! :)

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #58 : Temmuz 14, 2016, 10:32:43 »
1 hafta kapağı neden kapalı kalıyor ki ?? Saten arı o eski yeri unutmaz giden gider birde 1 hafta arı çalışmamış olur şerbet verdiysen bile onu alıp uçurmak için dışarı çıkma ihtiyacı olur wc su ihtiyacı olur .

1 hafta kapalı olmasını açıkladım, sorularının cevabı var. Su ihtiyacını şerbet karşılar. İçin rahat değilse kovan içine su verebilirsin. Dışkılama ihtiyacını kapak açıldıktan sonra halleder.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #59 : Temmuz 14, 2016, 22:34:54 »
wc su ihtiyacı olur .

Bunlar modern arı olmalı.
Bizimkiler dışarı çıkınca aklına geldiği yere yapıyorlar.