Gönderen Konu: VARROA İLE İLGİLİ MÜCADELELER.  (Okunma sayısı 78404 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

keramettin

• Ziyaretçi
VARROA İLE İLGİLİ MÜCADELELER.
« : Ocak 06, 2008, 22:25:54 »
 Arıcı arkadaşlar varroa ile mücadelede bir çok yöntemler var.Son dönemlerde bazi organik  asidler biraz öne çıkmıştır.Bu asidlerin en önemlisi formik asid ve oksalik asiddir.Uygun dozda kullanıldığında balda en az kalıntı bırakan mücadeleler arasındadır.Ayrıca organik üretimlerdede kullanılabilir.Bazı arıcılar bu asitlere karşı çıkmaktadırlar,karşı çıkarken ellerinde bir delil olmaması üzücü.Bu bahsettigimiz asidler 10-15 yıldır Avrupada uygulanmakta ve bir sürü testlerden geçmiş.Bazı şeyleri inat haline getirmemek lazım.İlk önce hangi asidi  kullanacağımıza karar verip,deneme yaptıktan sonra karşı çıkarsak daha isabetli karar vermiş oluruz.Bu asidler diğer mücadelere nazaran daha ucuz.Hangi asidi kullanacaksak kovanın altana bir kağıt yayıp,asidi uyguladık bu akşam,ertesi gün gidin bakın bakalım kagıtta neler var.Birde şuna dikkat etmeliyiz hangi yöntem olursa olsun ,her yıl degiştirmeliyiz yoksa varroalar direnç kazanıyor.Bu uygulamalar yurt dışında binlerce kez denenip başarı yüzdeleri yayınlanmıştır,o listeleri isteyen arar bulur buraya yazmaya gerek görmedim,gerekirsede yazarım.Herkese saygı ve sevgiler sunuyorum.

Çevrimdışı mitras

• Boş Petek
Ynt: VARROA İLE İLGİLİ MÜCADELELER.
« Yanıtla #1 : Ocak 14, 2008, 11:46:52 »
bilgiler için teşekkür ederim

Bu asitlerin faydaları hakkında bende bayağı bilgi topladım.fakat arıcılığa yeni başladığım için.Hem bu asitlerin hemde diğer arıcılık yan ürünlerinin needen bulunacağını bilemiyorum.varsa bildiğiniz bir yer yazmanızı rica ediyorum.istanbul da veyahut trabzondan ..

esenlikle kalın
saygılarımla

taskýn

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 23, 2008, 06:36:43 »
selamlar

varoa önemli konu açan arkadaşa teşekkür
bu seneki arı ölümleri genel olarak varoadan gibi görünüyor

Çevrimdışı gokhan_70

• Boş Petek
  • Yer: karaman
« Yanıtla #3 : Şubat 12, 2008, 01:45:04 »
arkadaşlar perizini tek gecerim üzerine ilaç tanımam biraz fiyatı tuzlu ama olsun.

Çevrimdışı apismellifera

• Larva
  • **
  • Yer: burdur
  • ASİL AZMAZ BAL BOZULMAZ
« Yanıtla #4 : Şubat 13, 2008, 23:28:09 »
evet perizin kuvvetli ama kokusu bala karışıyor

Çevrimdışı reis45

• Larva
  • **
« Yanıtla #5 : Şubat 16, 2008, 23:26:26 »
bizlerin yapacakları. 1- heryıl ilacımızı değiştireceğiz.2-kalıntı bırakmıyan ilaç kullanacağız.3-kesinlikle bal akış dönemine yakın,ve hasad edene kadar. hiçbir ilaç kullanmıyacağız.saygı ve selamlar...

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #6 : Şubat 16, 2008, 23:35:12 »
Varroa ile mücadeledeki problemimiz Reis45'in işaret ettiği noktalar.

Türkiye'de temel problem varroanın öldürülmesi olarak görülüyor. Tamam varroa ölsün ama şifa niyetine sattığımız balın içine elimizle zehir karıştırırsak bunun ne anlamı var.

Varroayı öldürmenin yöntemleri çok, sağolsunlar arıcılar elma kurdu ilacından, büyükbaş hayvan kene ilacına kadar bir sürü yöntem geliştirmişler.

Burada ana problem balın içine elimizle zehir bulaştırıyor muyuz yoksa tüketiciye gönül rahatlığıyla sağlıklı bal sunabiliyor muyuz?

Varroa mücadelesinde buna odaklanmak gerek.

Çevrimdışı keykubat

• Larva
  • **
« Yanıtla #7 : Mart 22, 2008, 01:06:22 »
meraba arıcı dostlarım ben perizin hakkında bir bilgi vermek istiyorum perizin varooa ^ya karşı etgili bir ilacta olsa bu ilac ana arıda kısırlıgıda neden olabiliyo bazı ırkların ovaryol yumurta tüpleri hassas zarar görüyo ve köreliyo teşekkürler

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Mart 22, 2008, 08:50:45 »
Dostum,
Çok ilginç bir bilgiden bahsediyorsun.  Verdiğiniz bilgi bilimsel mi?Kaynağınız güvenilir bir kaynaksa dikkat edilmesi gerekir.
Selam ve saygılarımla...

Çevrimdışı keykubat

• Larva
  • **
« Yanıtla #9 : Mart 22, 2008, 19:17:00 »
meraba abadile arkadaşım ben samsunda yaşıyorum yaklaşık 8 senedir bu için içindeyim nigde ünü camardı m.y.o arıcılık proramından mezun oldum ve arıcılık hakkında cok kurslar verdim bende ilk başta perizin ilacının bu yanını bilmiyodum ama bazı ırklar bu ilaca karşı dayanıksız en iyi yöntem bence vamitrat veya rulamit bunuda yaparken en önemliside zamanı iyi ayarlamak gec kalırsak ilaclamaya bir anlamı olmuyo sadsece yogunluk azalıyo erken ilkbahar gecikmeden ilaç saygılarımla görüşmek üzere

Çevrimdışı kerimcoşkun

• Pupa
« Yanıtla #10 : Nisan 05, 2008, 00:07:04 »
Arkadaşlar bazı arıcılar mavrik adlı bir tarım ilacı kullanıyorlar. Yalnız tütse ile. BU durum hakkında ne düşünüyorsunuz. Ege üniversitesinde tahlil ettirdiklerini  ve balda her hangi bir kalıntı çıkmasığını söylüyorlar. ve bu konuda çok iddalılar. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz.
İzmir'li arıcılar izmir bölümüne mesaj atsın tanışalım

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #11 : Nisan 05, 2008, 00:38:01 »
ilaçta olmazsa olmaz olan kural, kullanılacak dozun bilinmesidir. Tütsüye kapakla dökülen mavrik ya da benzeri tarım ilaçlarının kovan içine ne kadar doz kimyasal madde verdiğini kim biliyor?

Ayrıca bu mavrik, bayticol ya da benzeri ilaçları kullananların hepsinin benzeri iddiaları var, bir üniversite tahlil yapmış, bir profesör bunu önermiş. Efsane bol fakat bunu öneren hangi profesör ya da tahlil sonuçları neler bunu bilen yok.

Sevgili arkadaşlar tahlil konusunda yanıldığımız bir nokta var. Biz labaratuvara bal gönderdiğimiz zaman, oradaki ilgili kişi bu balı pirincin içinden taş ayıklar gibi, içindeki bütün maddelerine ayırıp ne var ne yok söyleyemez.

Ben çok şahit oldum, arkadaş balını tahlile göndermiş, tahlil ticari glikoz olup olmadığı hakkında yapılmış. Ticari glikoz olmadığı doğal bal olduğu teyit edilmiş, sevgili arıcımız bunu balında hiçbir zararlı unsur olmadığı şeklinde yorumluyor.

Yapılan tahlil mavrik kalıntısı var mı şeklinde yapıldıysa, labaratuvar buna o gözle bakar. Ama bu balı tahlil ettirmek istiyorum dediğinizde, balda ticari glikoz aranır, polen tahlili yapılarak hangi bitkiden toplandığı bulunur, HMF tahlili yaparak ısıtılıp ısıtılmadığı araştırılır.

Başka bir konu da şu, siz bir kimyasal maddeyi ilaç olarak kullandığınızda ilk hasat ettiğiniz baldaki kalıntı çoğu zaman labaratuvar testleriyle anlaşılamayacak orandadır.

Asıl kalıntı balmumunda oluşuyor. Balmumu kimyasal maddeleri sünger gibi içine çekiyor ve aynı ilaç sürekli kullanıldığında, balmumu içinde birike birike tehlikeli boyutlara çıkıyor.

Sonuçta varroayı her türlü öldürmenin yöntemi var, ama Allahın bize şifa olarak sunduğu balı  zehire çevirecek riskli uygulamalardan kaçmak gerek.

Özellikle arıcılığın gelişmiş olduğu bölgelerdeki arkadaşlar bu tür kimyasalları varroa mücadelesinde kullanıyorlar.

Fakat enteresan olan bir durum var, geçen sene İstanbula gelen Egeli arıcıların kovanlar varroa kaynıyordu. Ben şimdiye kadar hiç bu kadar çok varroa taşıyan kovan görmedim.

Bu durumun basit bir nedeni var, sürekli aynı kimyasalları kullanmak belli bir süre sonra varroalarda bu maddeye karşı direnç artışına neden oluyor.

Bu tür maddeler gelişmiş ülkelerde arılıklarda kullanılması yasaklanmış. Elma kurdu öldürücü ilaçların ya da büyükbaş hayvan kene ilaçlarının bu şekilde gıda ile temas ettirilerek kullanılması, uzun vadede muhakkak problemlere neden olur.

İnsan vücudu bir çok maddeyi böbreklerden dışarı atabiliyor. Ama bazı kimyasalları eritemiyor ve vücuttan dışarı atılamıyor.

Bu maddeler azar azar birike birike 20-25 yıl içinde insan sağlığını tehdit eden ve kanserli hücrelerin gelişmesine neden olan oranlara ulaşıyor.

Ama başka yazılarda da belirttiğim gibi ülkemiz yurtdışında satılamayan ilaçların doğal pazarı haline geldiği için, bu tür uygulamalara kimse ses etmiyor.

Çevrimdışı Hasan 28

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #12 : Nisan 09, 2008, 17:09:49 »
Arıcı arkadaşlar Bayticol,Mavrik gibi ilaçları kullanmanız hem gereksiz hemde bu ilaçlar büyük baş hayvan ve zirai amaçlı üretildiği için bunları arılarda kullanmak belki doz ayarı yapılarak kullanılırsa arıları öldürmeyebilir.Fakat bizim için arılar kadar üretilen ürünlerinde önemi büyük.Onun için Bayticol - Fulumetrin içerikli ilaç karşılığı Bayvarol hemde arıcılarımız için üretilmiş bir ilaç.Mavrik Fuluvalinate içarekli bir ilaç karşılığı Apistan öyle ise bizim amacımıza uygun olmayan ve ruhsatlandırılmamış ilaçları kullanmak için nasıl kullanabilirim araştırmaları yerine mevçut ilaçları kullanmayı tercih edelim.

Çevrimdışı keykubat

• Larva
  • **
« Yanıtla #13 : Nisan 15, 2008, 16:37:05 »
arıcı dostlarım varoa ya karşı birde yeni cıkan bir ilaç var bayrarol isimli etgili bir ilaç ayrıca yan etgiside yok kullanımıda kolay tavsiye ederim saygılar

Egehan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Nisan 15, 2008, 19:39:32 »
Yan etkisi olmadığı söyleniyor demek daha uygun. Yan etkisi yok demek biraz sakıncalı.

Benim kovanlarda da 2 şerit asılı ama yan etkisi konusu başka bir şey.