Gönderen Konu: Ana arı üretimi  (Okunma sayısı 3446 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı akg

• Boş Petek
  • Yer: kastamonu
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 34
  • Rakım: 250-350m
Ana arı üretimi
« : Mayıs 28, 2014, 16:12:51 »
Öncelikle bu sitenin paylaşmış olduğu kaynaklar ve değerli bilgiler için tecrübelerini aktaran bütün arıcılara teşekkür ederim. gerçekten bilmediğim çok şey öğrendim. öğrendiğim her bilgide paylaşanlara dua ettimi bir minnet borcu olarak burdan duyuruyorum.

Soruma gelince;
Bir Ana arı üretim kutusu aldım arıcıdan dikdörtgen şeklinde içine ana arıyı hapsedip yumurtlatıyorsun. sonra ana memelerini çıtaya takıp yumurtaların gelişmesi için arıya verdim. Verdiğim arılar ilavedeydi ilavesini indirip arıyı sıkıştırdım. bir kovana 26 bir kovana 13 göz verdim. buraya kadar herşey güzel. herşey yolunda giderse 16 gün sonra 39 yeni kız anam olması gerekir. memeleri verdiğim kovanların analarını öldürmelimiydim acaba bu konuda tecrübenize ihtiyacım olacak. o gözleri kovanın arısı tahrip edermi diye düşünüyorum. teşekkür ederim.
Ahmet-Kemal-Günaydın
               AKG

Çevrimdışı ademselvi

• İşçi Arı
  • Yer: tosya
    • tosyadaaricilik
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 900
Ynt: Ana arı üretimi
« Yanıtla #1 : Mayıs 28, 2014, 16:23:03 »
Bilader........
Önce teker teker cümleleri yazın..
yazdıklarınız bitince kontrol edin...
Çok karışık anlatmışsınız. .
Siz konuyu bildiğiniz için yazdığınızı anlıyorsunuz....
Bir ana arı üretim kutusu aldım. İçine anayı hapsettim ne demek....Kovanda anamı vardı tek başına...
Memeleri çıtaya taktım ne demek...Kaç çıtalık arıya, kaçıncı gün memeleri verdiniz, kaç meme verdiniz...
Ayrıca, üyelik bilgilerinizi düzenleyip, adınızı yazmanız , şehir, rakım ve kaç arı olduğu gibi konuları yazmanız çok iyi olur...
Haksız mıyım?
Bu arada bizlere bilgilerini esirgemeyen arkadaşlara müteşekkir olmanız çok güzel... Bende müteşekkirim...

Çevrimdışı hamzakahraman

• Ana Arı
  • Yer: kırşehir
  • Bismillah her hayrın başıdır.
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 20 dolu 5 boş (inşallah hepsi dolacak)
« Yanıtla #2 : Mayıs 28, 2014, 16:29:30 »
Bilader........
Önce teker teker cümleleri yazın...
Cümle bitince nokta koyun...
Yeni cümle büyük harfle başlasın...
Çok karışık anlatmışsınız. .
Siz konuyu bildiğiniz için yazdığınızı anlıyorsunuz....
Bir kutu aldım.İçine anayı hapsettim ne demek....
Mesela....
Ana arı üretmek için çiftleştirme kutuları aldım....
Damızlık arıdan  kurtçuklu petek çıkarttım... Larvaları transfer ettim... gibi....
Ayrıca, üyelik bilgilerinizi düzenleyip, adınızı yazmanız , şehir, rakım ve kaç arı olduğu gibi konuları yazmanız çok iyi olur...
Haksız mıyım?

adem abi benim anladığım şu. arkadaş analı kolonide ana üretme çabasında :))

Çevrimdışı ademselvi

• İşçi Arı
  • Yer: tosya
    • tosyadaaricilik
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 900
« Yanıtla #3 : Mayıs 28, 2014, 16:36:15 »
Ama gayretli...ne güzel....
Arkadaşın ana arı üretmesi için arıcılık tecrübesini artırması lazım...
Önce koloni yönetimine alışması gerek...
Tecrübesinide oraya yazarsa, kaç yıllık..anlarız...
Bu sitede ''amatörce ana arı yetiştirme''  başlığı halinde çok güzel kaynak var...Hem özet halinde hemde soru cevap şeklinde  ayrıntılı...
Arı sayınız 20 den fazla ise larva transferi yöntemi en iyisi heralde....
Ama arı az ise miller yöntemi veya daha basit yöntemler var...
İyi çalışmalar dileriz...

Çevrimdışı akg

• Boş Petek
« Yanıtla #4 : Mayıs 28, 2014, 17:24:14 »
tamm yazmışım da yazmışım. tekrar sorayım o zaman kısa ve öz olsun.. günlük yumurtaları transfer ettim. ana üretecem. güçlü bir kovan seçtim ve kovana verdim. anası olan bir kovana mı vermem gerekirdi. anasını öldürmelimiyim.
Ahmet-Kemal-Günaydın
               AKG

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
« Yanıtla #5 : Mayıs 28, 2014, 17:37:36 »
Ahmet Kemal Bey,
Foruma Hoşgeldiniz!

Aceleye gerek yok...

Önce bu soruyu, konunun işlendiği diğer soru ve yanıtların yakınına taşıyalım.

Sonra, oradaki  ( https://www.aricilik.gen.tr/index.php?board=16.0 ) uygulamalara bakalım…

Anaarı anamemelerini sevmez...

Eski anaarıyı hemencecik öldürmeyin... Belki bir işe yarar.
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

Çevrimdışı akg

• Boş Petek
« Yanıtla #6 : Mayıs 28, 2014, 18:15:17 »
Ahmet Kemal Bey,
Foruma Hoşgeldiniz!

Aceleye gerek yok...

Önce bu soruyu, konunun işlendiği diğer soru ve yanıtların yakınına taşıyalım.

Sonra, oradaki  ( https://www.aricilik.gen.tr/index.php?board=16.0 ) uygulamalara bakalım…

Anaarı anamemelerini sevmez...

Eski anaarıyı hemencecik öldürmeyin... Belki bir işe yarar.

o zaman o kovanların anasını alayım mı. almam gerekir değil mi. alırsam onlara bir er çerçevelik arı koysam bütün yaz gelişir.
Ahmet-Kemal-Günaydın
               AKG

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
« Yanıtla #7 : Mayıs 28, 2014, 18:46:35 »
o zaman o kovanların anasını alayım mı. almam gerekir değil mi. alırsam onlara bir er çerçevelik arı koysam bütün yaz gelişir.

Eski anaarıyı kendi kolonisinden bir-iki çerçeve arıyla bir kovana koyarsanız, belirttiğiniz gibi, yaz boyunca gelişir. Gerekirse yaz sonunda, sonbaharda anaarısını değiştirirsiniz.

Anaarı yetiştirme konularını iyice incelemeden başlamışsınız gibi bir izlenim edindim…
Bu durumda daha açık olarak uyarmam gerektiğini hissediyorum:
Her aşama için gerektikçe bilgi edinilerek yapılabilecek bir iş değil.
Öncelikle, ilgili konuları incelemeniz gerekiyor.

Kolaylıklar dilerim.

(Transfer edilen canlının yumurta olmadığını; kurtçuk, diğer adıyla larva olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.)
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

Çevrimdışı FERHAT TEKİN

• Pupa
  • Yer: NEVŞEHİR
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #8 : Mayıs 26, 2015, 12:27:44 »
   Ana arı üretimi konusunda formda farklı uygulamalar bulunmakta bu nedenle de yeni bir konu başlığı oluşturmak istemedim. Ana arı üretimi konusunda yaptığım uygulamayı anlatıp foruma katkım olsun istedim ( benim gibi acemiler için).
   Ana arı yaşını bilmediğim  bir kovan arı almıştım, 2-3 destek kovanı oluşturup birisine birşey olduğunda diğeriyle çalışırım yada takviye amaçlı düşünerek günlük yumurtanında bulunduğu 3 çerçeve ile yeni bir koloni oluşturdum.  Oluşturduğum kovanda 7-8 tane ana memesi yapıldı fakat ben üçtanesini sağlam bıraktım (yanlıştı). Velhasılı ikitanesinin çıktığını farkettim, 3. sü ise kontrol esnasında çıktığını gördüm. Sonra hemen gözden kayboldular -ilk çıktıklarında işçi arılar gibiler, seçemiyorsunuz-. Bir açıdan sevindim bir açıdanda üzüldüm; ana arı çıkarken izlemek hoşuma gitmişti. Sevincim korkuya dönüştü; aceba üçtane ana arı bir kovanda neyapacaklardı. Usta bir arıcı çıkan analardan birisi hayatta kalır diğerleri öldürülür demişti (kovandaki arılarda 3 çerçeve olduğu için oğula kaçamazlar demişti) ama benimki öyle olmadı. Kovan kontrolümde arılar arasında bir guruplaşmanın olduğunu farkettim; kovanda iki küme arı birbirine karışmıyordu. Doğal haline bırakarak beklemekten başka birşey yapamadım çünkü ana arıları da bulamıyordum hepsi birbirine benziyordu. Sonunda olan oldu üç çerçeve arım çok azalmıştı. Oğulu da bulamadım. İki meme bırakıp birisini kafese alsam yine aynı şeyleri yaşarmıydım bilemiyorum. Öğrendiğime göre zayıf koloni de oğula kaçmaz, tezi de tarafımca ispat edildi. Şuanda suni olarak oluşturduğum kovan sayım 4 e çıktı (üçü destek biriside hasat yapacağım kovan).
İnsan kaybederken de kazanıyor bazen. Önemli olan elindekilerinin değerini bilmek.

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Mayıs 26, 2015, 22:11:01 »
   Ana arı üretimi konusunda formda farklı uygulamalar bulunmakta bu nedenle de yeni bir konu başlığı oluşturmak istemedim. Ana arı üretimi konusunda yaptığım uygulamayı anlatıp foruma katkım olsun istedim ( benim gibi acemiler için).
   Ana arı yaşını bilmediğim  bir kovan arı almıştım, 2-3 destek kovanı oluşturup birisine birşey olduğunda diğeriyle çalışırım yada takviye amaçlı düşünerek günlük yumurtanında bulunduğu 3 çerçeve ile yeni bir koloni oluşturdum.  Oluşturduğum kovanda 7-8 tane ana memesi yapıldı fakat ben üçtanesini sağlam bıraktım (yanlıştı). Velhasılı ikitanesinin çıktığını farkettim, 3. sü ise kontrol esnasında çıktığını gördüm. Sonra hemen gözden kayboldular -ilk çıktıklarında işçi arılar gibiler, seçemiyorsunuz-. Bir açıdan sevindim bir açıdanda üzüldüm; ana arı çıkarken izlemek hoşuma gitmişti. Sevincim korkuya dönüştü; aceba üçtane ana arı bir kovanda neyapacaklardı. Usta bir arıcı çıkan analardan birisi hayatta kalır diğerleri öldürülür demişti (kovandaki arılarda 3 çerçeve olduğu için oğula kaçamazlar demişti) ama benimki öyle olmadı. Kovan kontrolümde arılar arasında bir guruplaşmanın olduğunu farkettim; kovanda iki küme arı birbirine karışmıyordu. Doğal haline bırakarak beklemekten başka birşey yapamadım çünkü ana arıları da bulamıyordum hepsi birbirine benziyordu. Sonunda olan oldu üç çerçeve arım çok azalmıştı. Oğulu da bulamadım. İki meme bırakıp birisini kafese alsam yine aynı şeyleri yaşarmıydım bilemiyorum. Öğrendiğime göre zayıf koloni de oğula kaçmaz, tezi de tarafımca ispat edildi. Şuanda suni olarak oluşturduğum kovan sayım 4 e çıktı (üçü destek biriside hasat yapacağım kovan).

Ferhat bey

teknik arıcılık dışında yakın arıcılarlada istişare edin,

ancak siz forumdan duyduklarınızın dışında uygulama yapmayın

normal faaliyetine devam eden zayıf koloni oğula gitmez bu doğru ancak

bir koloni 2 çerçevede olsa içinde 2 adet ana memesi varsa oğul riski yüzde ellidir.