Gönderen Konu: Mustafa ŞAHİN Arılığı ( mustan35 )  (Okunma sayısı 118572 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
Ynt: Mustafa ŞAHİN Arılığı ( mustan35 )
« Yanıtla #105 : Haziran 28, 2015, 19:17:45 »
Önder abi teşekkür ederim evet ayaklar cıvatalı olabilir matkapla delip Civata takıla bilir maktabım var bir kampanya da ucuz buldup almıştım öneriniz için teşekkür ederim saygılar abi
Çok güzel bir sistem bulmuşsunuz Mustafa,Murat hocamın dediği gibi yalpalama yapması imkansız çünkü sıkı geciyor ve mesafe kısa,Önder beyin dediği gibi vidalama da sakına yapmayın çünkü pratikliğini kaybeder o sistem zaten üstten basınç ve sıkılı vidalama işine gerek bırakmaz , şu hali dokuz numara bir iş olmuş hem sağlam hem pratik.

Bende buna çok yakın bir sistemle yaptım şimdi çoğaltmak için ya daha iyisini yada bu ikisinden birinin tercih edeceğim.
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

• Ana Arı
« Yanıtla #106 : Haziran 28, 2015, 19:28:32 »

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

mustan35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #107 : Haziran 28, 2015, 21:02:50 »
Mustafa abim sizin gibi üstattan bunları duyduğuma sahsım adına cok sevindim beğendiğiniz için teşekkür  ederim zaten vidalama yapmayacağım bu yapı evet takması ve sökmesi ayrıca taşımada yer kaplamıyor gezginciler için oldukça iyi olur bana dokuz puan vermişsiniz sizinki burda aradaki demirin biri fazla bence tek olsa yeter maliyetde biraz düşmüş olur seri üretime geçeceğiz ya anladığım kadarıyla sizin üst kovan kovma yeri sehba benimkisi gibi dört köşe olmayacak nakliyede daha az yer kaplar size puanım 10

• Ana Arı
« Yanıtla #108 : Haziran 28, 2015, 21:37:41 »
Mustafa doğru diyorsun seri üretimde o çift demiri teke düşüreceğim çünkü simetriklik ayakta değil onu anladım.

Yeni modeli uzun demirlerin ucundaki ayakları 25 cm,taşıyıcılar 5 cm mi firen ve geçme olmak üzere toprağa basan kısmı 10 cm olarak düşünüyorum.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

mustan35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #109 : Haziran 28, 2015, 21:52:06 »
Mustafa abi elinize sağlık guzel olmuş  araya çerçevede giriyorsa tamam bu iş

• Ana Arı
« Yanıtla #110 : Haziran 28, 2015, 21:58:58 »
Mustafa abi elinize sağlık guzel olmuş  araya çerçevede giriyorsa tamam bu iş
Bende öyle yapmıştım ancak iki işi görsün düşüncesiyle hareket etmiştim fakat ne gerek var kovanların altındaki sehpanın çerçeveye ne faydası olabilir.

Asıl sorun şu kovan bu tür geniş sehpalarda kayma riski var,taşma payı az kalıyor,yeni tipler daha dar olacak.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

mustan35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #111 : Haziran 28, 2015, 22:05:41 »
Abi bu amaç boşta sehpa kalırsa raf niyetinde kullanmak evet doğru söylüyor sunuz arıyla meşgul olan birinin sanırım boşta sehpası kalmaz ve birde kovanların dediğiniz gibi önden ve arkadan taşması çok az dikkatsiz davranmak şiddetli rüzgar işi bozar bende araya çerçeve giren ölçüde yaptım ama şimdide kovanı sehpaya sabitlemek için tutma yerinden bağlamayı düşünüyorum

mnevsehir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #112 : Haziran 28, 2015, 22:17:20 »
Engebeli zeminde kullanma rahatlığı için ayarlanabilir ayak tavsiye ederim.

mustan35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #113 : Haziran 28, 2015, 22:31:06 »
Engebeli zeminde kullanma rahatlığı için ayarlanabilir ayak tavsiye ederim.

Mehmet abi teşekkür ederim tavsiyeniz için engebe konusunda şimdilik el çapası iş gördü

Çevrimdışı ilter

• Larva
  • **
  • Yer: adana
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 27
« Yanıtla #114 : Haziran 28, 2015, 23:02:57 »
Arılığınız hayırlı olsun Mustafa bey sehpalar da güzel olmuş Allah bereketini versin
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur.

mustan35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #115 : Haziran 28, 2015, 23:07:33 »
Arılığınız hayırlı olsun Mustafa bey sehpalar da güzel olmuş Allah bereketini versin
Sayın ilter teşekkür ederim Allah tüm emek verenlerin gözünü güldürür inşallah

Çevrimdışı Muzaffer Tasdemir

• Ana Arı
  • Yer: Besigheim-Almanya
  • Kovan Sayısı: 20 Anakoloni(Wirtschaftsvölker)
  • Rakım: D 350
« Yanıtla #116 : Haziran 29, 2015, 01:43:48 »
Bende öyle yapmıştım ancak iki işi görsün düşüncesiyle hareket etmiştim fakat ne gerek var kovanların altındaki sehpanın çerçeveye ne faydası olabilir.

Asıl sorun şu kovan bu tür geniş sehpalarda kayma riski var,taşma payı az kalıyor,yeni tipler daha dar olacak.
Mustafa  bunu iyi düsünmüssün,Kontrollerde cektigin ilk Cerceveyi aynen resimdeki gibi yerlestirip kullanabilirsin,kayma riski icin sehpanin disinda yeterli mesafe kalmiyorsa, Sehpanin icine girecek sekilde tabanlara 2 cm.lik iki
cita monte edersen risk ortadan kalkar.kovanlar agirlastiginda Profiller yere batmasin diye önlem düsünmelisin.
Cok güzel olmus güle güle kullan.
Selamlar.
Aricilik bal icin yapilirsa kar kazanir, Ari icin yapilirsa Diyar kazanir.

mustan35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #117 : Haziran 29, 2015, 08:21:16 »
Mustafa  bunu iyi düsünmüssün,Kontrollerde cektigin ilk Cerceveyi aynen resimdeki gibi yerlestirip kullanabilirsin,kayma riski icin sehpanin disinda yeterli mesafe kalmiyorsa, Sehpanin icine girecek sekilde tabanlara 2 cm.lik iki
cita monte edersen risk ortadan kalkar.kovanlar agirlastiginda Profiller yere batmasin diye önlem düsünmelisin.
Cok güzel olmus güle güle kullan.
Selamlar.
Abi çalışan biri olunca arıya zaman ayırmak kısıtlı oluyor evet ayaklar biraz benimde içime sinmedi zamanla paslanmaz deforme olmasi açısından dört köşe saç kaynatsam zemine hiçte fena olmaz kafam da var ama artık yeni yaptıklarımda yaparım fırsat buldukça degisiklik yaparım. Kovan kayma konusunda evet benimde düşüncem bir gün şarjlı vidalama yı alıp alttan kaymaya önlem için ahşap vidasi atacağım ama zaman allahtan günler uzun işten sonra gidiyorum

mustan35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #118 : Temmuz 01, 2015, 21:27:59 »
Bu gün 3 tane polenli kovan 5 adet kat aldım malum benim bölmelerin bir kaçı bana katı hazırla artık diyorlar   gün arılık için iyi bir zaman değildi ama fırsat fırsatır hazır arabada varken aradan çıksın kovanları götüreyim kovanları aldım yola düştüm ama  yağmur vardı ani karardan dolaya konteyner anahtarı yanında yok arılığa gittim ıslanıp nem almasın diye polenli kovanlara katları koydum yanlış anlaşılmasın katlar boş şuanda yediği önünde yemediği arkasında derler ya benim kovanların arkasında Hayıtlar var küçük bir dere dilelim her taraf böyle Hayıtlar güzel çiçek açmış eğer bal vermezlese bu sezon tekmeyi vururum bu kovanlara benden bu kadar

Çevrimdışı IbrhmAkgl

• Ana Arı
  • Yer: Çarşamba / Samsun
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 17
  • Rakım: 30 Metre
« Yanıtla #119 : Temmuz 02, 2015, 00:33:44 »
Mustafa Bey, hep kovan hep envanter biraz da bal görelim :)