Gönderen Konu: ARICILIKTA GENETİK KAYNAKLARIN KORUNMASININ ÖNEMİ VE ARICININ YAPMASI GEREKENLER  (Okunma sayısı 22218 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Muhittin YILMAZ

• Ziyaretçi
Yani benim gibi acemiler için, kendi arından ihtiyacın kadar ana üret, iki yılda bir ana yenile ve bunu takip et...
Şuandaki analarım ANADOLU MELEZİ  diye biliniyor. (Tabi bunu Doğanşehir'deki usta arıcılar söylüyor. Ben arı ırkını iyi tanımıyorum.) :)

Çevrimdışı Yeşil Çay'lı

• Ahmet BAŞKURT
  • Ana Arı
  • Yer: Kütahya
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 7
  • Rakım: 969
yeri buramısıdır bilemiyorum ama sitede böyle bir ilan gördüm internetten arastırdım rastlayamadım.Neyin nesidir acaba?

http://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-bocekler-ari-dunyanin-en-iyi-arisi-belfaz-sahibinden-satiliktir-77011451/detay/
EY KENDİNİ İNSAN BİLEN İNSAN ! KENDİNİ OKU...

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
:) ülkemizde oynanan komedilerden birisidir.

Belfaz, bekfast, bulfast, belfast, bakfast... gibi bir sürü ses benzetmesi yapılan kelime ile tabir ediliyor.

Aslı Buckfasttır. Hibrit bir arıdır. Ana hattı ve baba hattı kontrollü şartlarda yetiştirilir ve izole alanlarda çiftleştirilerek elde edilir.

Ülkemizdekiler, isminden de anlaşılacağı üzere ÇAKMADIR.

Almanya, Hollanda, Fransa ya da İngiltere ile bir şekilde irtibatı olanlar cebine koyup getiriyor ve burda çoğaltarak satmaya çalışıyor.

Hibrit konusunu incelerseniz mevzuyu daha iyi anlarsınız.

Ürettiği israil domatesinden tohum alıp, bunları başka çiftçilere israil domatesinin tohumu diye satmaya çalışanlarla aynı mantık.

Ülkemizde alıp da başarılı olabilen arkadaşa henüz rastlamadım.

Çevrimdışı Yeşil Çay'lı

• Ahmet BAŞKURT
  • Ana Arı
  • Yer: Kütahya
  • Kovan Sayısı: 7
  • Rakım: 969
Geçen gün piyasaya yeni çıkan bir  kitabın sayfalarında gördüm,peygamber efendimizin (sav) bir sözü vardı."dünyada ilk kalkacak rahmet taun,ilk kalkacak olan nimet bal" şeklinde bu gidişle insanoğlu kendi eliyle özelliklede gözünü hırs bürümüş arıcılar sayesindemi olacak dersiniz?
EY KENDİNİ İNSAN BİLEN İNSAN ! KENDİNİ OKU...

Çevrimdışı Hasan EFE

• Pupa
  • Yer: TEKİRDAĞ/ Çerkezköy
  • Doğayı korumaya, azimle çalışmaya devam
  • Kovan Sayısı: 25 Kovan, 50 adet ana çiftleştirme kutusu
( Ynt: ARICILIKTA GENETİK KAYNAKLARIN KORUNMASININ ÖNEMİ
« Yanıtla #19 : Aralık 28, 2014, 08:23:12 »
Kendi yöre arımızla çalışarak. Arılığın içinde iyi verimli iyi özellikleri her yönüyle taşıyan kovanlardan ana üreterek arılarımızı iyileştirebiliriz. En iyi verimi bu şekilde alacağız anlaşılan.
Anadolu arısının üstün özellikleri olduğunu dış kaynaklarda belirtiyor.
Anadolu arısı doğuda değil daha çok iç Anadolu bölgesi (ege, Marmara bölgesi) bir kısımlarını kapsayan bölgelerde özelliklerini göstermiş. 
''Bilgi Paylaştıkça Değerlidir.''
0 505 543 43 18