Gönderen Konu: Bal hasadı hemen sonrası koloni yönetimi? (Sonbahar bakımı öncesi)  (Okunma sayısı 10978 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı H.Kaya

• İşçi Arı
  • Yer: BOZÜYÜK
  • Hüseyin KAYA
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 73
  • Rakım: 1000 m.
Bu konu farklı başlıklar altında anlatıldı, tartışıldı. Bu konuda çok şeyler yazıldı aslında ama ben gene de kısaca yazayım:
        Bal hasadı sonrası ilk iş fazla çerçeveleri alıp arıyı sıkıştırmak ve derhal varroa mücadelesine başlamak olmalı. Sonra teşvik yemlemesi yapılarak kışı geçirecek genç nesil oluşturulmalı. Akabinde besin durumu yetersizse stok beslemesi yapılmalı. Daha sonra gerekiyorsa tekrar sıkıştırma yapılarak arılar kışa sokulmalı. Yavrunun olmadığı kış döneminde bütün varroalar arıların üzerindeyken son kez varroa mücadelesi yapılmalı. Hasattan bahara kadar yapılacak işler özet olarak bunlar.

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
  • Yer: Bursa-Karacabey
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5+1 çiftleştirme kutusu
Bu konu farklı başlıklar altında anlatıldı, tartışıldı. Bu konuda çok şeyler yazıldı aslında ama ben gene de kısaca yazayım:
        Bal hasadı sonrası ilk iş fazla çerçeveleri alıp arıyı sıkıştırmak ve derhal varroa mücadelesine başlamak olmalı. Sonra teşvik yemlemesi yapılarak kışı geçirecek genç nesil oluşturulmalı. Akabinde besin durumu yetersizse stok beslemesi yapılmalı. Daha sonra gerekiyorsa tekrar sıkıştırma yapılarak arılar kışa sokulmalı. Yavrunun olmadığı kış döneminde bütün varroalar arıların üzerindeyken son kez varroa mücadelesi yapılmalı. Hasattan bahara kadar yapılacak işler özet olarak bunlar.

Hüseyin bey teşekkürler ama bu yazdıklarınızı defalarca okudum ama yeni başladığım için bu kadarı yetmedi daha çok ayrıntıya ihtiyacım vardı onu da zaten okuyarak araştırarak öğrendim.

Mesela sıkıştırma yapın diyosunuz yeni başlayan birine bunu sadece bir kelimeyle anlatmak mümkün değil.

Koloni sıkıştırma konusu Halil BİLEN beyin resimlerle ayrıntılı açıklayacak kadar ayrıntılı bir konu bana göre. Biz acemilere de işte böyle resim ve video daha etkili oluyor çünkü yakın çevrede bize bu işi öğretecek arıcı yok. O yüzden bu forumdayız daha fazlasını sorup öğrenmek için.

Bazen daha önce açılmış bir konuya yazıyoruz sorumuzu fakat onda gözden kaçabiliyor ama böyle yeni bir başlık açtığımız zaman biliyorum konu fazlalığı oluyor ama daha çok cevap veren oluyor bu benim gözlemim. Teşekkürler, saygılar...

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
Sıkıştırmayı yaparken çerçevelerde yavru olsa dahi alacakmıyız

Yoksa alınacak çerçevedeki yavrunun çıkmasını bekleyeceğiz?

Stok durumu iyi olsada besleme yapılmalımı  yavru için

Senin sorular benim sorulardan daha mantıklı Tatar kardeş bazen bilmeden okumadan saçmalayabiliyoruz  :)

Çevrimdışı H.Kaya

• İşçi Arı
  • Yer: BOZÜYÜK
  • Hüseyin KAYA
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 73
  • Rakım: 1000 m.
Soru çok kapsamlı olunca cevaplar da mecburen özet oluyor haliyle :) Ayrıntılı yazılsa sorunuzun cevabı sayfalarca tutar. Soruyu sıkıştırma nasıl yapılmalı gibi sorarsanız, o zaman biz de size "İçinde yavrulu gözlerin bulunmadığı, bal ve polen yönünden en zayıf, kuluçka faaliyeti için çok uygun olmayan, çok fazla siyahlaşmış, erkek gözü fazlaca olan, kırık, yamuk, kötü çerçeveler öncelikli olmak üzere fazla çerçeveler alınır, en dışa bölme tahtası yerleştirilir. Daraltma kışa yönelik yapılıyorsa açık renkli petekler de alınır, mümkün oldukça esmer petekler kovanda bırakılır. Daraltmayı öyle yapmalısınız ki kovan içindeki bütün petekler arı tarafından sarılmalıdır. Son çerçevenin dış yüzeyi bile tamamen arılarla kaplı olmalıdır." gibi cevap verebiliriz :)

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
Soru çok kapsamlı olunca cevaplar da mecburen özet oluyor haliyle :) Ayrıntılı yazılsa sorunuzun cevabı sayfalarca tutar. Soruyu sıkıştırma nasıl yapılmalı gibi sorarsanız, o zaman biz de size "İçinde yavrulu gözlerin bulunmadığı, bal ve polen yönünden en zayıf, kuluçka faaliyeti için çok uygun olmayan, çok fazla siyahlaşmış, erkek gözü fazlaca olan, kırık, yamuk, kötü çerçeveler öncelikli olmak üzere fazla çerçeveler alınır, en dışa bölme tahtası yerleştirilir. Daraltma kışa yönelik yapılıyorsa açık renkli petekler de alınır, mümkün oldukça esmer petekler kovanda bırakılır. Daraltmayı öyle yapmalısınız ki kovan içindeki bütün petekler arı tarafından sarılmalıdır. Son çerçevenin dış yüzeyi bile tamamen arılarla kaplı olmalıdır." gibi cevap verebiliriz :)

İşte bu  :) şimdi oldu teşekkür ederim. Demek neyi nasıl soracağımızı bilmiyoruz daha :)

Çevrimdışı Mürşit Özbek

• Pupa
  • Yer: Böğrüdelik
  • Kovan Sayısı: 13
  • Rakım: Konya - Ankara arası

Demişsiniz  şu anda bende yavru gözü olan çok deyil ama  arının sıkışık olmadıgı kovan var

ben şimdi bu yavru gözlerinin çıkmasını beklemeden o çerçeveyi almalımıyım ?

yoksa yavrular çıktıktan sonramı almalıyım

tural55

• Ziyaretçi
Demişsiniz  şu anda bende yavru gözü olan çok deyil ama  arının sıkışık olmadıgı kovan var

ben şimdi bu yavru gözlerinin çıkmasını beklemeden o çerçeveyi almalımıyım ?

yoksa yavrular çıktıktan sonramı almalıyım

Sıkıştırma pat diye yapılmaz,

kademe kademe

boşa çıkanı almalıyız.

Çevrimdışı hamzakahraman

• Ana Arı
  • Yer: kırşehir
  • Bismillah her hayrın başıdır.
  • Kovan Sayısı: 20 dolu 5 boş (inşallah hepsi dolacak)
kışa girerken minimum kaç çerçevede yavru olması gerekir?

tural55

• Ziyaretçi
kışa girerken minimum kaç çerçevede yavru olması gerekir?

Duvarlar hariç hepsinde olmalı.zaten genelde öyle oluyor.

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
Duvarlar hariç hepsinde olmalı.zaten genelde öyle oluyor.
Benim 9 çerçeve var bunlardan 2 tane duvar tamamen sırlı ballı 7 tane çerçevenin de 6 tanesi yarısı kemeri ballı yarısı polen sadece 1 çerçevede yavru var o da çok az bunda bir anormallik mi var o zaman İbrahim abi? Ana arıda mı sorun var yoksa?

tural55

• Ziyaretçi
Benim 9 çerçeve var bunlardan 2 tane duvar tamamen sırlı ballı 7 tane çerçevenin de 6 tanesi yarısı kemeri ballı yarısı polen sadece 1 çerçevede yavru var o da çok az bunda bir anormallik mi var o zaman İbrahim abi? Ana arıda mı sorun var yoksa?

Sorun yok,hasattan sonra ana bir süreliğine yavruyu keser,sonra normale döner.

Çevrimdışı Mürşit Özbek

• Pupa
  • Yer: Böğrüdelik
  • Kovan Sayısı: 13
  • Rakım: Konya - Ankara arası
Sıkıştırma pat diye yapılmaz,

kademe kademe

boşa çıkanı almalıyız.

Anladım teşekkürler

Bahsettiğim çerçevede yavru az o şekilde alacaktım artık çıktıktan sonra alırım.

Çevrimdışı Hüsrev Yücekaya

• Pupa
  • Yer: Ankara Ayaş
Yavrunun bittiği yere koyabilirsiniz,

kuluçkalıktaki sırlı ballı olanlardan fazla bırakmamanızı öneririm,

biz sağım yaparken,yavruyu gördüğümüz yere kadar balları alırız

duvara ballı polenli bir çerçeve verdiğimizde sıkıntısız kışı çıkarır.
Foruma üye olalı çok az bi zaman oldu beni burada ilk karsilayanlardan biride ibrahim bey , sorduğum soruların karşılığını ilk önce yanıtlayan bir kaç arkadaştan birisi bende ayrıca ibrahim beye ve diyer dostlara teşekkür ederim konuyu bolduysem özür dilerim.saglicakla kalın.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi