Gönderen Konu: Kastamonu - Pınarbaşı (Sümenler Köyü - Kazla mahallesi)  (Okunma sayısı 4115 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı boran.yeleser

• Boş Petek
  • Yer: İstanbul
Merhaba,

İstanbul'da ikamet etmekteyim.   Özel bir bankada yazılım geliştiricisi olarak çalışıyorum.
Son 2 senedir köyümüzde arıcılık ile uğraşan abimizden bal temin edemediğimiz için acaba kendi balımızı üretebilir miyiz diye düşünmeye başladık. Bu nedenle forumu takip etmeye başladım.

Amacım;

Warre kavan ya da fenni kovan kullanarak karakovan balı elde etmek. Karakovan derken hayranı olduğum için değil, bakımı olmadığından. Arıları kovana koyduktan sonra düzenli olarak bakım yapma olasılığım olmayacak. En fazla yılda 2 defa o da bayram izini ve yıllık izin.

Eğer başarıya ulaşabilirsem , köyde yaşayan babanı teknik arıcılığa ikna edebilirim. (2 senedir ikna edemedim.)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: Kastamonu - Pınarbaşı (Sümenler Köyü - Kazla mahallesi)
« Yanıtla #1 : Ekim 12, 2015, 19:03:51 »
En fazla yılda 2 defa o da bayram izini ve yıllık izin.

Bayramların hep yaza geleceğini düşünmüyorsunuz değil mi?

Çevrimdışı boran.yeleser

• Boş Petek
« Yanıtla #2 : Ekim 12, 2015, 19:27:22 »
Bayramların hep yaza geleceğini düşünmüyorsunuz değil mi?

İyi akşamlar Murat Bey, 

Benim amacım bu şeklide sürdürmek değil.  Bir kere tecrübe edip bu işin yapılabilirliğini babama göstermek. Eğer muvaffak olursam  babamı yönlendireceğim. Hem Küre dağları gibi bir güzellikte boşuna vakit geçirmez hem de kapı kapı dolaşıp bal aramaz. Belli mi our, belki gelir bile elde edebilir.

"Hayatta umutsuz durumlar yoktur,  sadece umutsuzluk besleyen insanlar vardır. Booth"

Bababımı umutsuzluktan kurtarmak istiyorum.

Çevrimdışı aydin_etci

• İşçi Arı
  • Yer: ZONGULDAK-ÇAYCUMA
  • Kovan Sayısı: 64
  • Rakım: 300-650
« Yanıtla #3 : Ekim 12, 2015, 20:13:52 »
Boran Bey; düşenceniz güzel "kendi balınızı kendiniz üretmek." Foruma Nisan ayında üye olmuşsunuz. Forumdaki konuları az çok okumuşsunuzdur.  Yıllık bakımlarda genel olarak neler yapılıyor az çok öğrenmişsinizdir. Teşvik beslemeleri, petek verme, varroa mücaleleri, oğul takibi... Bunlar malesef yılda 2 defa arılığa gitmekle yapılamıyor. Ama babanızı bu işin işene bir çekebilirseniz birdaha çıkamaz. Çokta iyi olur.

Benim arılık bulunduğum yere 15 km haftada 1 ancak gidebiliyorum bazen hafta içi de gitmem gerekiyor. Babamı bu işin içine çektik. Ben gidemediğim zamanlar takibini babama yaptırıyorum. Arıcılık sıkı takip ve yönetmek isteyen bir iş. İşi ucu kaçtı mı bir daha yakalanmıyor.

Eğer babanızı bu işin içine çekebilirseniz bu iş olur. Olmazsa da sıkıntı yapmayın, bal sıkıntısı çekmezsiniz, çünkü bizde var :)

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ekim 12, 2015, 20:25:06 »
Merhaba,

İstanbul'da ikamet etmekteyim.   Özel bir bankada yazılım geliştiricisi olarak çalışıyorum.
Son 2 senedir köyümüzde arıcılık ile uğraşan abimizden bal temin edemediğimiz için acaba kendi balımızı üretebilir miyiz diye düşünmeye başladık. Bu nedenle forumu takip etmeye başladım.

Amacım;

Warre kavan ya da fenni kovan kullanarak karakovan balı elde etmek. Karakovan derken hayranı olduğum için değil, bakımı olmadığından. Arıları kovana koyduktan sonra düzenli olarak bakım yapma olasılığım olmayacak. En fazla yılda 2 defa o da bayram izini ve yıllık izin.

Eğer başarıya ulaşabilirsem , köyde yaşayan babanı teknik arıcılığa ikna edebilirim. (2 senedir ikna edemedim.)

Boran  bey

Öncelikle foruma hoşgeldiniz

merak ettiğiniz konulara göz gezdirirseniz büyük ölçüde altyapı oluşacaktır

daha sonra zaten bazı kararları almada zorluk çekmeyeceksiniz

şimdi biz,size ne desek yanlış olur.

tavsiye;Bence karakovan arıcılığı zordur, sizinde söylediğiniz gibi fenni kovanla bu işe adım atmalısınız.

Çevrimdışı boran.yeleser

• Boş Petek
« Yanıtla #5 : Ekim 12, 2015, 20:45:07 »
İyi akşamlar

Aydın bey, öncelikle bir hemşehrimle tanıştığım için memnun oldum.  Şuan İstanbul'dayım ama doğma büyüme Zonguldaklıyım.  İzin dönemi Kastamonuya geçmeden önce Gökçebey(çanakçılar)de çalışan abime uğrarım. Birdahaki sefere fırsat olursa, ziyaret edip tanışmak isterim.

Nisan ayından beri gerek internette bulduklarımı gerek bu forumda yazılanları fırsat buldukça okuyorum. İnsan konu hakkında bilgi sahibi olmayınca forumda ne arayacağını da bilmiyor. Bu nedenle önce kurs almaya karar verdim. Şuan ismek kursuna ön kayıt yaptırdım ama 39 . sıradan yedekteyim :)

Okumaya ve araştırmaya devam ediyorum. Forumda "Arıcılık Sözlüğü" başlığını fark ettim. Başlangıç için güzel olcak.

İbrahim bey,
Yorum ve tavsiyeniz için teşekkürler. Yazılanları/yazılacakları dikkate alıyorum

Çevrimdışı Hasan Durmaz

• Ana Arı
  • Yer: Belcika-Liege Yozgat-Sorgun
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 75m
« Yanıtla #6 : Ekim 12, 2015, 21:10:09 »
boran bey foruma hoc geldiniz..
aricilik bir tutku isi bir baslayin bayramlari birakin hafta sonlari memlekete gitmeye baslarsiniz...
istambulda aricilikla ugrasan cok kisi var televizyonlardan gordugumuz kadar...
neden istambulda yapmiyorsunuz?
<<<VARROANIN ŞAKASI YOK>>>

Çevrimdışı boran.yeleser

• Boş Petek
« Yanıtla #7 : Ekim 12, 2015, 21:19:38 »
boran bey foruma hoc geldiniz..
aricilik bir tutku isi bir baslayin bayramlari birakin hafta sonlari memlekete gitmeye baslarsiniz...
istambulda aricilikla ugrasan cok kisi var televizyonlardan gordugumuz kadar...
neden istambulda yapmiyorsunuz?

Teşekkürler Hasan bey, hoş bulduk.

İstanbul Ümraniyede bir apartmanda oturuyorum. Apartmanda yapılabildiği ile ilgili bir örneğe raslamadım. Sanırım merkeze uzak olan köylerde yapılıyordur.  Eğer anadolu tarafında bu işi yapan birileri ile tanışırsam tabiiki de önce İstanbulda şansımı denerim :)

İyi Akşamlar...

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #8 : Ekim 12, 2015, 21:38:29 »

Bababımı umutsuzluktan kurtarmak istiyorum.

Önce hoş geldiniz.

Aslında işin en can alıcı yeri burası.

Sanırım babanızın yaşı 60 civarı onu durgun hayattan kurtarırsanız daha mutlu olursunuz.

Her sabah umutlu olarak güne başlar.

Verimli olduğundan kendini mutlu olarak düşünür. 

Çevrimdışı Hasan Durmaz

• Ana Arı
  • Yer: Belcika-Liege Yozgat-Sorgun
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 75m
<<<VARROANIN ŞAKASI YOK>>>

Çevrimdışı boran.yeleser

• Boş Petek
« Yanıtla #10 : Ekim 12, 2015, 22:03:00 »
Önce hoş geldiniz.
Aslında işin en can alıcı yeri burası.
Sanırım babanızın yaşı 60 civarı onu durgun hayattan kurtarırsanız daha mutlu olursunuz.
Her sabah umutlu olarak güne başlar.
Verimli olduğundan kendini mutlu olarak düşünür.

Hoş bulduk Murat Bey,

Dediğiniz gibi, babam 59 yaşında. Ama pek durgun bir hayatı yok. Emekli olduktan sonra kış mevsimi haric memlektte yaşıyor. Artık köylü kavramı da yavaş yavaş kayboluyor sanırım. Bizim köyde ne hayvancılıkla ne de tarımla uğraşan var. Hal böyle olunca yapacak iş bulamayan köylüler birbirine sataşmaya başlıyor. Babam son 2 senedir kendini hayır işerine adadı cami onarımı, köy çeşmesi yapımı vs. vs.  Buna rağmen hala yapılan bu hayır işlerini eleştiren köylüler çıkabiliyor. Son olarak kurban bayramındaki gündemimiz su kavgasıydı. (Allah'ın suyu paylaşamıyor 5 haneli köy)

Özet olarak huzur bulmak için memlekete giden babam pek huzurlu değil. İlgisini başka yöne çekmeye çalışıyoruz.   

Lisedeyken akvaryum kurmak istediğimi söylemiştim kendisin. "Oğlum bakamazsın sen ona, ölür o balıklar.." demişti. Sonrasında 1 damlık lepistes yavrulayıp 30 tane olunca, her hafta kendisi farklı bir balık almaya başlamıştı :)

Arıcılık meselesi de böyle olur inşallah...

Çevrimdışı Muzaffer Tasdemir

• Ana Arı
  • Yer: Besigheim-Almanya
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 20 Anakoloni(Wirtschaftsvölker)
  • Rakım: D 350
« Yanıtla #11 : Ekim 12, 2015, 23:26:06 »
Merhaba,

Amacım;

Boran Bey, Merhaba..
Niyetiniz hayirli olsun,Bütün mesele Ariyi tanimakla basliyor,Siz biraz bal penceresinden bakiyorsunuz ama,Eger Ariyi gercekten tanirsaniz Babanizi ikna etmenizde kolaylasir diye düsünüyorum.
Ariciligin yapilamayacagi yer yok gibidir,sartlari farklidir sadece..
Pariste Binalarin Catisinda,Berlinde Bir Otelin Catisinda,Ariligi kuran sahistan duydum (Hr.Kohfing).BW. Basbakaninin bahcesinde,Benim bahcede,balkonda yapiliyorsa,istanbulda da Aricilik yapilacak bir yer vardir elbet,diye düsünürüm.
lakin Köyde bir baska olur tabi,Balda Bir baska olur.. Fakat Sizin sartlarinizda,Sizin bahsettiginiz kovanlarla olmaz.hacmi büyük olan kovanlardan secmelisiniz,cünkü az müdahale edecek ve tasimayacaksiniz.
http://www.bienen-beute.de/blog2.php/die-abmessungen-der-hs-beuten
Ari olur,olabilir..Varoadan kurtarin yeter.
Bunun disinda adeta arinin bize ihtiyaci yokki. bizim Ariya ihtiyacimiz var.
Cevremizi o kadar kirletiyoruz,dengeleri öyle bozuyoruzki,temizleyip düzenleyicilere yardim eden Arilara yatsinamayacak derecede ihtiyacimiz var.
Basarmaniz ve Baslamaniz dilegiyle.
Basarilar dilerim.
Aricilik bal icin yapilirsa kar kazanir, Ari icin yapilirsa Diyar kazanir.

Çevrimdışı Mehmet Güngör

• İşçi Arı
  • Yer: Kayseri
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
« Yanıtla #12 : Ekim 13, 2015, 08:20:21 »
Merhaba Boran Bey,

Sizlerde biliyorsunuz ki insanın içinde merak yoksa daha başlamadan o konuda  başarısız oluyor, başlamamak daha iyi bu noktada
Sizde uzaktan yapamazsınız
Babanızın samimi meraklı arkadaşlarına başlatın, köyde ki tanıdıklarınızı teşviklendirin, teknik konular hakkında onlara yardımcı olun
Birbirlerine vesile olurlar İnşallah, paylaştıkça merak duygusunun artacağını düşünüyorum