Gönderen Konu: Varoset şerit kullanımı hakkında  (Okunma sayısı 1190 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zdemir_mustafa

• Günlük Yumurta
  • *
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Varoset şerit kullanımı hakkında
« : Kasım 07, 2015, 18:13:55 »
Kış yaklaşırken arılarıma varroa mücadelesi için varoset şerit verdim. Bir tanesini de 6 çerçeve kadar bir arı olduğu için daha küçük kovana dikkatlice aktardım( ana arının aktarıldığından emin oldum, yani gözümle gördüm) . Aktarılan yeni kovana da bir şerit koydum kovanı kapattım. Arılarım kovanlara sanki girmek istemiyor gibi gözlemledim, her iki kovanada. Bu kanıyada arılarım polenli gelmesine rağmen giriş dediğinin önünde olan yığılma. Sizce bir hata  mı yaptım arkadaşlar. Yaklaşık yarım saat geçmesine rağmen yığılma devam etti..
Antalya'da n yapmaktayım.
TURKCELL T50 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı maakbulut06

• İşçi Arı
  • Yer: Bağlum Ankara
    • maakbulut@mynet.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 1086
Ynt: Varoset şerit kullanımı hakkında
« Yanıtla #1 : Kasım 07, 2015, 18:38:24 »
Yeni kovana transfer yapıldığında 1-2 saat arıların alışması için zaman geçer. devam ederse sorun var demektir.
Ankara-Keçiören-Bağlum'lu Mehmet Ali AKBULUT

Sevelim;  Yaratan'dan dolayı, yarattıklarını.

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Kasım 07, 2015, 19:50:27 »
Kış yaklaşırken arılarıma varroa mücadelesi için varoset şerit verdim. Bir tanesini de 6 çerçeve kadar bir arı olduğu için daha küçük kovana dikkatlice aktardım( ana arının aktarıldığından emin oldum, yani gözümle gördüm) . Aktarılan yeni kovana da bir şerit koydum kovanı kapattım. Arılarım kovanlara sanki girmek istemiyor gibi gözlemledim, her iki kovanada. Bu kanıyada arılarım polenli gelmesine rağmen giriş dediğinin önünde olan yığılma. Sizce bir hata  mı yaptım arkadaşlar. Yaklaşık yarım saat geçmesine rağmen yığılma devam etti..
Antalya'da n yapmaktayım.

Önceki kovan boyutuyla aktardığınız kovan boyutu farklı olduğu için, arıların bu davranışı gayet doğaldır.

düzelir sıkıntı yok.

Çevrimdışı zdemir_mustafa

• Günlük Yumurta
  • *
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #3 : Kasım 07, 2015, 20:14:34 »
Teşekkürler ibrahim bey. Sabah ilk işim kontol etmek olacak..