Gönderen Konu: BİR AVUÇ ARI  (Okunma sayısı 7250 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı murat_e

• İşçi Arı
  • Ertuğrul Murat
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 30-50
  • Rakım: 175
Ynt: BİR AVUÇ ARI
« Yanıtla #15 : Ocak 13, 2016, 20:37:08 »
Kışa  bir  avuç girip bahara da  çıkabilirdi. Göksel beyin dediği gibi stok sorunu yoksa diğer  sebeb varroa. Ana arının çevresinde kalan arı kendini toparlayamaz. Sağlıklı arı katmak gerek.
Yaptığını bilen. Bildiğini yapan.

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 100+
  • Rakım: 260
« Yanıtla #16 : Ocak 13, 2016, 21:46:32 »
Yapacağın tek şey, yarım boy çerçeve alan 3cm kalınlıkta strafor 1 kutuya koyman. Kurtarırsın. bu yıl ilk kez deneme amaçlı strafor ana kutusunda 2 mini çerçeve kadar arı kışlattım. halen aynı duruyor. Geçen haftaki lodosta devrilmiş kapağı uçmuş. Sağolsun kasım abi toplayıp kapatmış, Alttaki resmi hafta sonu çekmiştim.

https://goo.gl/photos/vsqKD6CCf85CV1kW8
Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #17 : Ocak 13, 2016, 23:28:06 »
Yapacağın tek şey, yarım boy çerçeve alan 3cm kalınlıkta strafor 1 kutuya koyman. Kurtarırsın. bu yıl ilk kez deneme amaçlı strafor ana kutusunda 2 mini çerçeve kadar arı kışlattım. halen aynı duruyor.

Ana arı kutusu veya benzer özellikte olan kovancık içindeki arılar beslenme sorunu yaşarlar.

O yüzden kış boyunca sürekli beslemek gerekir.
Bu besleme kek olması daha uygundur.

Çevrimdışı ARISEVDASI

• Pupa
  • Yer: KAYSERİ
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #18 : Ocak 13, 2016, 23:29:25 »
Salkım bozuldu diye arı zayıflamaz ki. Ana arının kaliteli olduğunu biliyorsan, zayıflayan arının kovan önüne  güçlü arılardan arı silkelemeniz  gerek. Anayı kesmemeleri gerek. Başka da kurtaramazsın.
Kovanın altının halini görseniz bana hak verirdiniz hafta sonu resmini atarım.

Çevrimdışı Adnan YAVUZ

• Pupa
  • Yer: Gölcük
  • Kovan Sayısı: 129 oldu şimdilik ama daha çok artacak ya da azalacak sanırım...
  • Rakım: 129 metre yükseklikte, denize 3 km uzaklıkta...
« Yanıtla #19 : Ocak 14, 2016, 00:57:49 »
Sevgili kardeşim,

Şimdi sana ilginç bir yöntem anlatacağım. Belki uygularsın, belki başka bir arkadaşımız da uygular. Ben bu yöntemin uygulanabileceğini, hiç olmazsa denemeye değer bir fikir olduğunu düşünüyorum. 

Bir ikindi vakti arılığa gidiyorsun. En kuvvetli kovanının üzerini usulcacık, sessizce açıyor, bir iki minik körük vuruyor, arıları havalandırmadan kovanın üzerine ana arı ızgarası koyuyorsun.

Sonra hiç ses çıkarmadan ve de arıları huylandırmadan üzerine ballığı koyuyorsun.

Sonra 2015 analı dediğin arıların bulunduğu koloninin BALLI ÇERÇEVELERİni teker teker ya da arıların bulunduğu iki çerçeveyi aynı anda ama gürültü yapmadan arıların bulunduğu kısmın üzerine usulca koyuyorsun.

Ballıkta bulunan çerçevelerin sağına soluna varsa bölme tahtası, strafor vb. koyuyor ve kovanı gürültü yapmadan kapatıyorsun.

Bu yöntem ile bir kovanda iki koloni kışlatma imkanımız olabilir. Bence denemeye değer.

Alt katın tarlacı arıları ertesi gün yukarıya çıkarlarsa da ballı çerçeveler ile daha çok ilgilenirler. O bir avuç dediğin arılar da kraliçeyi ilk zaman başarıyla koruyabilir. Zamanla kokuları birleşir. Üst katta kalan kraliçe yumurtaya başladığında (Eğer başlama imkanı bulabilirse) alt kattaki bakıcı arılar yardıma koşacaklardır.

Baharın ilerleyen aylarında ise alt katta bulunan koloniyi bir kısım arılı çerçeve ile arılığın öbür ucuna, kovanın hemen yanına ya da 5 km. uzaklığa götürmek tercihine kalmış.
Arıcılık bizim işimizdir çok şükür...
Körük cennetten çıkmadır...
Manda doyar, arı doymaz... (S.Halat)
Bilginiz sadece Arılarla sınırlıysa, işiniz zordur.
Paran kadar Arıcı'sın.
Honey talk.

Çevrimdışı uzuner

• Ana Arı
  • Yer: Massachusetts, Amerika
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 8
« Yanıtla #20 : Ocak 14, 2016, 01:53:53 »
Sevgili kardeşim,

Şimdi sana ilginç bir yöntem anlatacağım. Belki uygularsın, belki başka bir arkadaşımız da uygular. Ben bu yöntemin uygulanabileceğini, hiç olmazsa denemeye değer bir fikir olduğunu düşünüyorum. 

Bir ikindi vakti arılığa gidiyorsun. En kuvvetli kovanının üzerini usulcacık, sessizce açıyor, bir iki minik körük vuruyor, arıları havalandırmadan kovanın üzerine ana arı ızgarası koyuyorsun.

Sonra hiç ses çıkarmadan ve de arıları huylandırmadan üzerine ballığı koyuyorsun.

Sonra 2015 analı dediğin arıların bulunduğu koloninin BALLI ÇERÇEVELERİni teker teker ya da arıların bulunduğu iki çerçeveyi aynı anda ama gürültü yapmadan arıların bulunduğu kısmın üzerine usulca koyuyorsun.

Ballıkta bulunan çerçevelerin sağına soluna varsa bölme tahtası, strafor vb. koyuyor ve kovanı gürültü yapmadan kapatıyorsun.

Bu yöntem ile bir kovanda iki koloni kışlatma imkanımız olabilir. Bence denemeye değer.

Alt katın tarlacı arıları ertesi gün yukarıya çıkarlarsa da ballı çerçeveler ile daha çok ilgilenirler. O bir avuç dediğin arılar da kraliçeyi ilk zaman başarıyla koruyabilir. Zamanla kokuları birleşir. Üst katta kalan kraliçe yumurtaya başladığında (Eğer başlama imkanı bulabilirse) alt kattaki bakıcı arılar yardıma koşacaklardır.

Baharın ilerleyen aylarında ise alt katta bulunan koloniyi bir kısım arılı çerçeve ile arılığın öbür ucuna, kovanın hemen yanına ya da 5 km. uzaklığa götürmek tercihine kalmış.

Bu yontem benim yaptigim ve de burda paylastigim bir yontem. Tek fark bu ayda degil, erken ilkbaharda yaptim, arinin salkimda olmadigi , yavrunun oldugu zaman.

Ayni seyi bulundugum yerde simdi yapsam sanirim ise yaramaz, arilar salkima gecince zayif taraftaki yani ustteki arilar anayi birakip altta salkima katilirlar.
Zengin bir flora hepimizi daha iyi arici yapar.
Bey yerine adimla hitap edebilirsiniz.

Çevrimdışı acar1945

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: antalya
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 500
« Yanıtla #21 : Ocak 14, 2016, 08:52:17 »
benım de geçen senenın suni bölme yaparakl aldıgım ogul 3 çıta aldıgım ogul kasım da 1  çıtaya duşdu baktım çıtanın altına guve gırmış.Çıtanın altındakı guvelı yeri kestım kalan arıyı strafor ruşete aldım arı yenıden toparlamaya başladı ocak 2016 da 2 çırayı tam sarıyo kurtardı  gıbi
ilk halı youtubeye attım

https://youtu.be/hKYyNPXR9jI
antalyadan herkese slm

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
  • Yer: Bursa-Karacabey
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5+1 çiftleştirme kutusu
« Yanıtla #22 : Ocak 14, 2016, 09:01:45 »
Sevgili kardeşim,

Daha garanti olsun diye ana arıyı ballıkta kafese alsak kat ile ballık arasına ızgaranın yanında bir de gazete koysak hem kovana gelen işçi arıları daha kolay kabul edip hem de ana arı garanti altına alınmaz mı? Öğrenme amaçlı soruyorum

Çevrimdışı murat_e

• İşçi Arı
  • Ertuğrul Murat
  • Kovan Sayısı: 30-50
  • Rakım: 175
« Yanıtla #23 : Ocak 14, 2016, 10:04:23 »
Kovanın altının halini görseniz bana hak verirdiniz hafta sonu resmini atarım.

Çekmenize  gerek yok, yoksa bende  çekerim :) altını değil içini. Fare arının yanında kışlasa da  zayıflamaması gerek. Ana  arıda  da  sorun olabilir.
Yaptığını bilen. Bildiğini yapan.

Çevrimdışı Adnan YAVUZ

• Pupa
  • Kovan Sayısı: 129 oldu şimdilik ama daha çok artacak ya da azalacak sanırım...
« Yanıtla #24 : Ocak 14, 2016, 10:54:17 »
Bu yontem benim yaptigim ve de burda paylastigim bir yontem. Tek fark bu ayda degil, erken ilkbaharda yaptim, arinin salkimda olmadigi , yavrunun oldugu zaman.

Ayni seyi bulundugum yerde simdi yapsam sanirim ise yaramaz, arilar salkima gecince zayif taraftaki yani ustteki arilar anayi birakip altta salkima katilirlar.

Sayın Uzuner...

Foruma bugüne kadar yazdığınız 700 küsur iletinizi okudum. Bahsettiğiniz paylaşımı bulamadım.

Bir link verseniz de görsek? Bakalım aynı şeyden mi bahsediyoruz? (Sonra tabi ki diyeceklerim olacak.)
Paran kadar Arıcı'sın.
Honey talk.

Çevrimdışı Cem Şeker

• Ana Arı
  • Yer: Amasya/Gümüşhacıköy
  • Kovan Sayısı: 30 küsur.
  • Rakım: 800
« Yanıtla #25 : Ocak 14, 2016, 10:58:13 »
Daha garanti olsun diye ana arıyı ballıkta kafese alsak kat ile ballık arasına ızgaranın yanında bir de gazete koysak hem kovana gelen işçi arıları daha kolay kabul edip hem de ana arı garanti altına alınmaz mı? Öğrenme amaçlı soruyorum

Salkımda tüpte ana arı olmaz.

Ayrıca bu kadar zayıflamış ve sebebi tesbit edilememiş koloninin çerçevelerini diğer kolonilere vermekte pek akılcı değildir.
Arılar galiba mucize canlılar...

G.Hacıköylü arılığı.

Çevrimdışı Adnan YAVUZ

• Pupa
« Yanıtla #26 : Ocak 14, 2016, 11:01:53 »

Daha garanti diye bir şey yok diye düşünüyorum. Çünkü arı milleti o ana arıda problem olduğunu görürse, kafes falan anlamaz, beslemeyi bırakır, sağlam koloninin, sağlıklı arıların yanına giderler diye düşünüyorum.

Yani verimsiz kolonideki Ana Arı iş yapmayacak ise, ısrar etmenin de alemi yok. İlkbaharda Kraliçe Arının "Kral"ını yapmak elimizde. Sabretmekten başka zaten bu elimizden pek bir şey gelmez.

Benim önerim zaten ilk soğukta ölecek bir koloni için adeta göle maya çalmak gibi. Lakin, tutarsa ne ala...

Hiç olmaz ise işçi arılar kurtulur. Başkaca bir çare ben göremedim... Denemeye değer bir fikir olduğunu düşünüyorum.

Ben bu iletiyi yazarken Cem Şeker bey de aynı şeyi yazmış. Sonuna kadar katılıyorum. ARGE çalışması olarak bir yapalım. Başkaca bir çare yok. Ya orta kuvvette bir koloni ile birleştireceğiz, ya bu uygulamayı yapacağız. 3-5 tane uygulama yapsak, 1-2 tanesi tutsa fena mı olur? Hiç yapmamaktan evladır diye düşünüyorum..
Paran kadar Arıcı'sın.
Honey talk.

Çevrimdışı Özcan Tosun

• Ana Arı
  • Yer: ARTVİN-İSTANBUL
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 600-1600
« Yanıtla #27 : Ocak 14, 2016, 12:50:49 »
benım de geçen senenın suni bölme yaparakl aldıgım ogul 3 çıta aldıgım ogul kasım da 1  çıtaya duşdu baktım çıtanın altına guve gırmış.Çıtanın altındakı guvelı yeri kestım kalan arıyı strafor ruşete aldım arı yenıden toparlamaya başladı ocak 2016 da 2 çırayı tam sarıyo kurtardı  gıbi
ilk halı youtubeye attım

https://youtu.be/hKYyNPXR9jI

acar1945 senin videodaki arılar anamız yok diyor.
El eli yur (yıkar), el de döner yüzü yur.

Çevrimdışı Şeref KORKMAZ

• Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Şile - Ağva
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 200
« Yanıtla #28 : Ocak 14, 2016, 13:10:45 »
   O bir  avuç  arının  bahara  çıkma  durumu  var . Şu anda arı  salkımda  ise  sıcak tutabilecek takviyeler yap

Havaların  ısındığında  ilk  işin  o  koloniye  takviye  olsun. Burada koloniyi yok zaten , amaç  anayı  nasıl  kurtarırım.

Takviye  yaparken  kuvvetli  arın  varsa  yaparsın , yoksa bunu  böyle  bahara  çıkarmaya  çalış baharda  bu  koloniye  takla  attırırsın.

Çevrimdışı Hasan YAVUZ

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA/Merkez
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1043
« Yanıtla #29 : Ocak 14, 2016, 14:01:56 »
İlk önce bu üç çerçeve arının neden bir avuç kaldığını düşünelim. Üç çerçeve arı

bir anda o kadar kalmaz, burada ana arıda sorun olduğunu düşünüyorum,

ana yumurtayı erken kesti ise yaşlanan arılar "km'yi dolduran" arılar mutlaka

ölecektir, devamı yetişmeyincede kovan nüfusu azalacaktır, bu kaçınılmaz son.

Anamız illada  iyi diyorsanız size bir tavsiye; Adnan beyin ve diğer arkadaşların

dediği gibi, önce arınınzı çiftleştirme kutusuna alın, güçlü " on "çerçeveli bir

koloniye kat verin katla kuluçkalık arasına sağlam bir çuval koyun'ki alttaki

arılar yukarıya çıkmasınlar, çuvalın üstünede yani katın içine çiftleştirme

kutusunu koyun, kattan bu ruşete küçük bir delik açın iyi besleyin, alttaki

güçlü arının ısısı ile bunlar baharı göreceklerdir.

NOT: Çiftleştirme kutusunu kata  koyduktan sonra, kat içinde kalan boş kısımları

eski bez parçalarıyla  mutlaka doldurun ve katın üzerini iyice kapatın, birde

beslemeyi akşamları azar azar yapın.

İnsan olarak dünya'ya gelen, bunun bilincinde olan, tüm insanlara merhaba.