TANIŞALIM KAYNAŞALIM > Arıcılık Hatıraları

Arılar ve arıcılar hakkında ilginç anılar

(1/11) > >>

Ömer Gülbeyaz:
güzel bir bahar sabahıydı. kolonilerin ilk bakımlarının yapılması gerekiyordu. işi bir günde bitirmek için erken vakitte arıları açmaya başladım.
ilk baktığım 5-6 çerçevelik koloninin açlıktan sönmüş olduğunu gördüm. arılar çerçevelerin üzerinde kuruyup kalmışlardı. arıları alt tablaya silktim kovandaki herşeyi edrafta öylece bırakıp diğerlerini bakmaya koyuldum. ortalıkta yağma tehlikesi olmadığından dolayı bir süre öylece durmalarının sakıncası yoktu.
5-6 koloni daha baktım. oturmuş dinlenirken arada bir sönen koloniye öylece bakıyordum. tam o sırada ölü halde yığılmış olan arı yığınından bir parıltı gördüğümü sandım. yanına gittiğimde bir arının, tek kanadını kıpırdattığını gördüm. öylece bakarken birisi daha, derken birisi daha güneşin etkisi ile canlanmaya çalıştığını gördüm. hemen eve gidip biraz şurup hazırladım. sonra ağzıma alıp ölü arı kümesine püskürttüm. yığını iyice karıştırıp her arının şurupla temas etmesini sağladım. ve iki çerçeve arı canlandı ve koyduğum çerçevelere tırmandılar.

bozkır:
     Merhaba Ömergülbeyaz Arkadaş  ,O iki çerçeveye çıkan arılar ne oldu sonunu yazmamışsın. Merak ettim. Selamlar

Ömer Gülbeyaz:

--- Alıntı yapılan: bozkır - Aralık 16, 2009, 00:01:07 ---     Merhaba Ömergülbeyaz Arkadaş  ,O iki çerçeveye çıkan arılar ne oldu sonunu yazmamışsın. Merak ettim. Selamlar

--- Alıntı sonu ---

konuyu hatırlayamadım, arattım bulamadım hangi 12  ???

bekir albaş:
12 degil cerceveye cıkan iki cerceve arıyı soruyor ben öyle anladım tabii bende merak ettim iki cerceveye cıkan arı yaşıyormu?

Ömer Gülbeyaz:
elbette yaşadı. ama daha sonra ne oldu hatırlamıyorum. muhtemelen başka bir koloni ile birleştirmiş olmalıyım.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git