TANIŞALIM KAYNAŞALIM > Arıcılık Hatıraları

Arılar ve arıcılar hakkında ilginç anılar

<< < (2/11) > >>

HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN:
ömerbey bende tarihi merak ettim geçen yılmı oldu bu olay benzeri bir durumda ben yaşadım geçen yıl  şubat ayı sonuydu sakarya kenarı rakım 100 olan bir mevkide günlük güneşlik bir gündü kolonileri konrol etmek için arılığa gittim bir kaç kovandan arı çıkmıyordu kapakları açıp kontrol ettiğimde arıların hiç kıpırdamadan durdukarını (salkımda)gördüm hatta biraz daha yakın baktım aynı durum devam ediyordu bu şekilde olan üç kovanı arabaya atıp malzemeleri koyduğum dükkana getirdim bu kolonilerin sönmüş olduklarını düşünüyordum cebe gelen bir telefonla kovanları bırakıp aceleyle dükkandan ayrıldım ertesi günü dükkana gittiğimde bir uğultu sormayın uğultu kovanlardan geliyordu dikkatsizce kovan kapaklarını açınca arılar hep birden çıkışmaya başladılar tabi üstüme konanlar beni sokanlar oldu üç kovandada durum aynı idi çaresiz kapakları kapatıp uçma deliklerini açtım ve dükkanı terk ettim akşam arılar içeriye girdiler sabaha karşı kovanları kapatıp arılığa tekrar götürdüm hala bu üç kovan yaşam serüvenini devam ettiriyor.Bana gelince bende bir hafta rapor alıp dışarıya azami ölçüde çıkmadım Tarih şubat sonu 2009

Ömer Gülbeyaz:
günlerden 27 mart 2000. ilk bakım için kolonileri açıyorum. içinde 9 çerçevesi bulunan birini açtım.
1. çerçevede yumurta yok, bal dolu,
10. çerçevenin bulunması gereken boşluğa tam dalak asmış. tam 9 çerçeve full yavru var(dalak dahil). yavrudan hariç yerler bal ve polen dolu. koloni resmen kat istiyor. bölsem ortaya 3 tane taş gibi koloni çıkar. normalde mayısın 15 lerinde olması gereken arı gibi.
Allah'ım! bize her sene böyle koloniler nasib et.
hey gidi günler...

yasar:
27 Mart 2000: Arıcılığa başladığım ve ilk arılarımı aldığım tarih. Hey gidi günler heyyyy...

bekir albaş:
en süperi benimkidir iki kovan arı aldım ilk olarak bir arıcı arkadaş ilgileniyor arılarımla ben onu izliyorum arkadaş agrılıylı memleketine gitmişti bana 3 gün sonra şerbet ver dedi tabi nasıl verilecegini göstermişti  şerbeti yaptım arıların yanına tam teşekkül yiyinip gittim ilk kovanın kapagını indirdim üst kapagı araladım içeriden bir ugultu koptu korkudan nasıl kapatıp kactım unutamam tabii şerbette veremedim. :-[ :-[ ;D  o günü hiç unutamam,şimdi ise cogu zaman maske bile kullanıyorum. birde ilk ogulu alırken cok heyecan ve zevk almıştım cok sevinmiştim

Ömer Gülbeyaz:

--- Alıntı yapılan: yasar - Ocak 08, 2010, 09:35:01 ---27 Mart 2000: Arıcılığa başladığım ve ilk arılarımı aldığım tarih. Hey gidi günler heyyyy...

--- Alıntı sonu ---

yaşar bey arıcılığa o yıl başlamadım. gözümü arılıkta açtım. çocukluğum arıların içinde geçti.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git