Gönderen Konu: yaşlı anaları değiştrme ve yeni bölünecek arıların analarını hazırlama hakkı.  (Okunma sayısı 8853 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı adnantrk

• İşçi Arı
  • Yer: Manisa
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 55
  • Rakım: 70 m 39.enlem

Anagözlerine duble  aşılamanın (arı sütlü bir ana gözünden larvayı alıp yeni bir larva aşılamak)

bazı  sakıncaları var.

Ana gözü arı sütü  dolu olduğu için ve transfer  yaparken de mümkün olduğu kadar küçük larva

kullanıldığı  için larvanın boğulma riski var.

Bir de içerdeki  arısütü küçük larvaya uygun  değilse  içerdeki  sütü olduğu gibi boşaltıyorlar.

Hatta bu sütü boşaltırken bazen  yanlışlıkla küçük larvayı da dışarıya atıyorlar.

Duble aşılamayı hiç denemedim,   yabancı kaynaklarda  okuduğum böyle.
Arı gibi eri olanın , cennet gibi yeri olur.

Arıcılık insanı haberi olmadan zengin eder.

tural55

• Ziyaretçi
neden illaki süt vermekte ısrarcısınız ?

Adem bey hoşgeldin :)

Amacım az arıyla bol sütlü ana arı yetiştirmek :)

Çevrimdışı Adem Genç

• İşçi Arı
  • Yer: konya 0535 550 52 56
  • :)
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 100 üzeri
  • Rakım: 1400
Adem bey hoşgeldin :)

Amacım az arıyla bol sütlü ana arı yetiştirmek :)

hoşbulduk hocam teşekkür ederim,

allah kolaylık versin.

serdar boran

• Ziyaretçi
- Öncelikle ana arıları öldürmeyin 1 çerçeve arıyla arılığın bir köşesine bırakın yoluna devam etsin.

1.2.Sorunuzda aynı sayılır.

Anasını aldığınız koloniye memeleri hemen verebilirsiniz,memeleri iyi ayarlayın biri kapalı biri açık olsunki,oğul riskini ortadan kaldırın.

bu koloni memeleri sahiplenir,memeleri bozacak ana arıdır,tarlacılar ve bakıcılar meme bozmazlar.

bulduğu her kurtçuğu meme yapacaktır bunları temizlemeniz lazım.

memeleri verdiğim zaman meme verdiğim kovanın larvalardan yeni memeler yapacağını belitmişsiniz ve benim bu memeleri bozmam gerektiğini belirtmişsiniz. bu kısıma kadar sıkısntı yok fakat bundan sonraki süreç için yine bir sorum olacak.

yeni yapılack memeleri bozarken illaki kovanı açacağım ve kurcalayacağım bu sürecte verdiğim memedeki ana çıkmış olabilir. bu kovan kurcalamak sıkıntı yaratırmı? çıkan ana yeni yapılan memeleri  bozarmı? çıkan ananın diğer memelerin varlığından dolayı oğula gitme riski nedir.

tural55

• Ziyaretçi
memeleri verdiğim zaman meme verdiğim kovanın larvalardan yeni memeler yapacağını belitmişsiniz ve benim bu memeleri bozmam gerektiğini belirtmişsiniz. bu kısıma kadar sıkısntı yok fakat bundan sonraki süreç için yine bir sorum olacak.

yeni yapılack memeleri bozarken illaki kovanı açacağım ve kurcalayacağım bu sürecte verdiğim memedeki ana çıkmış olabilir. bu kovan kurcalamak sıkıntı yaratırmı? çıkan ana yeni yapılan memeleri  bozarmı? çıkan ananın diğer memelerin varlığından dolayı oğula gitme riski nedir.

İlk çıkan oyunu bozar ;D

iki ana aynı anda çıkarlarsa oğul çıkar,

o nedenle memeler biri açık biri kapalı olması sigortadır.

Kovanı açmanın fazla bir sakıncasısını ben görmedim,en çok fazla dışarda tutarsanız ana uçabilir.

ben birkaç kez uçurdum,ama havada yakaladım,

birkeresindede uçtu gitti,ama kovanı bir süreliğine açık tuttum kendisi geri geldi.

yalnız bu uçan ana çiftleşmişti o yüzden geri geldi,bakireler gittinmi geri gelmiyor :D

serdar boran

• Ziyaretçi
İlk çıkan oyunu bozar ;D

iki ana aynı anda çıkarlarsa oğul çıkar,

o nedenle memeler biri açık biri kapalı olması sigortadır.

Kovanı açmanın fazla bir sakıncasısını ben görmedim,en çok fazla dışarda tutarsanız ana uçabilir.

saygılar abim.

Çevrimdışı arifkab

• Pupa
  • Yer: Bursa Mustafakemalpaşa
  • Arif KABAKCI
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 24
  • Rakım: 0 a yakın
Ana arı adayı kurçuğun daha fazla arı sütü alması için memenin kapanmasına yakın kapanmadan meme ucu genişletilerek daha fazla arı sütü alması şeklinde uygulama yapanlar olduğunu duydum. Memenin daha geç kapanarak daha fazla arı sütü alması sağlanıyormuş. Bu uygulamanın faydası varmıdır

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1355
Ana arı adayı kurçuğun daha fazla arı sütü alması için memenin kapanmasına yakın kapanmadan meme ucu genişletilerek daha fazla arı sütü alması şeklinde uygulama yapanlar olduğunu duydum. Memenin daha geç kapanarak daha fazla arı sütü alması sağlanıyormuş. Bu uygulamanın faydası varmıdır
Kurtçuğun gününe göre süt verildiğini biliyorum.2 günlük sütle 4 günün sütü aynı özellikte süt değil.Arıların işine karışmamak lazım.Faydasının olacağını sanmıyorum.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

Çevrimdışı arıbeyi42

• Larva
  • **
  • Yer: polatlı
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 940
Çok ana gözünde özellikle oğul icin yapilan Anaari gözlerinde sütün fazla gelip katılaştığını görürüz. Bence de müdahale edilmemeli. Sakin ve verimli arıdan çoğaltmaya bakmalı

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi