Gönderen Konu: yaşlı anaları değiştrme ve yeni bölünecek arıların analarını hazırlama hakkı.  (Okunma sayısı 8492 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

serdar boran

• Ziyaretçi
merhaba ustalarım....

yaşlı analı kolonilerin  anasını değiştirmek ve yapacağım bölmelerin anasını hazırlamak için, belirlemiş olduğum kolonilere ana arı memesi yaptırmak sureti ile bu memeleri kullanmak sureti ile  değişimleri gerçekleştirmek ve bölmeleri yapmak istiyorum...

merak ettiğim sorularım var ve siz değerli ustalarımdan bu sorular hakkında görüş ve bilgi istiyorum...   yorumlarınız ve bilgileriniz için şimdiden teşekkürler...

yapmak istediğim uygulamayı kısaca anlatmak istiyorum....

önce ana memesi üreteceğim kolonilerdeki ana arıları, kapalı, larvalı, günlük yumurtalı 2 çıta ve yanlarına ballı-polenli iki çıta olacak şekilde yeni bir kovana aktarıyorum...  sonra anaları alınan kolonilerde 5 gün kapalı, 7 gün açık meme temizliği yapıyorum...

sorum şu...   1--  anasını değiştirmek istediğim kolonilere analarını öldürüp  bu memelerden 2 tanesini versem (tabi vermelimiyim, vermeliysem bunu anasını öldürdükten kaç saat sonra yapmalıyım) bu memelerden koloni sahiplenirmi yoksa mevcut yumurta ve larvalardan yeni memeler yaparlarmı...??

2--- yapacağım bölmeleri, elde ettiğim memelerdeki analar çıkmaya yakın yapamak istiyorum... yapacağım 2 çıtalık bölmelere aynı anda bu memelerden versem bölünen koloni bu memeye sahiplenir anayı çıkarırmı yoksa bölme esnasında kullandığım çıtalardaki yumurtalardn ve larvalardan yine yeni ana memeleri yaparmı( bu durumda ne yapmalıyım)...??

bu yapmak istediğim uygulamalar ne derece doğrudur.     

Çevrimdışı salihzubar

• Ana Arı
  • Yer: hatay / defne / değirmenyolu mah.
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
merhaba ustalarım....

yaşlı analı kolonilerin  anasını değiştirmek ve yapacağım bölmelerin anasını hazırlamak için, belirlemiş olduğum kolonilere ana arı memesi yaptırmak sureti ile bu memeleri kullanmak sureti ile  değişimleri gerçekleştirmek ve bölmeleri yapmak istiyorum...

merak ettiğim sorularım var ve siz değerli ustalarımdan bu sorular hakkında görüş ve bilgi istiyorum...   yorumlarınız ve bilgileriniz için şimdiden teşekkürler...

önce ana memesi üreteceğim kolonilerdeki ana arıları, kapalı, larvalı, günlük yumurtalı 2 çıta ve yanlarına ballı-polenli iki çıta olacak şekilde yeni bir kovana aktarıyorum...  sonra anaları alınan kolonilerde 5 gün kapalı, 7 gün açık meme temizliği yapıyorum...

sorum şu...   1--  anasını değiştirmek istediğim kolonilere analarını öldürüp  bu memelerden 2 tanesini versem (tabi vermelimiyim, vermeliysem bunu anasını öldürdükten kaç saat sonra yapmalıyım) bu memelerden koloni sahiplenirmi yoksa mevcut yumurta ve larvalardan yeni memeler yaparlarmı...??

2--- yapacağım bölmeleri, elde ettiğim memelerdeki analar çıkmaya yakın yapamak istiyorum... yapacağım 2 çıtalık bölmelere aynı anda bu memelerden versem bölünen koloni bu memeye sahiplenir anayı çıkarırmı yoksa bölme esnasında kullandığım çıtalardaki yumurtalardn ve larvalardan yine yeni ana memeleri yaparmı( bu durumda ne yapmalıyım)...??

en başta ufak bir iki soru

hava sıcaklığı bu işlemler için uygun mu ?

arılığınızda erkek arı mevcudu var mı ?

kars ilinde olduğunuz yazıyor bu işlemler için henüz çok erken sanırım

7 gün meme temizliği yapmanıza gerek yok bence

4 gün sonra yüksükleri verin oluşan memeleri bozun benim gözlemlerime göre arı aşağıya yüksük yapmıyor artık

anasını değiştireceğiniz kovanın anasını bulun öldürün ve kovan içerisine atın ben 3 saat sonra kapalı yüksükleri veriyorum sorun yok

siz gene de 4-5 saat sonra verin işiniz garanti olsun istediğiniz kadar da yüksük verebilirsiniz hepsine bakarlar ve iyi olan kazanır

yüksükler yapandıktan 10-11 gün sonra ana arılar çıkar siz yüksükler kapandıktan 9 gün sonra bölmeleri oluşturup 4-5 saat sonra yüksükleri bölmelere verebilirsiniz

size bir öneri yüksükle bölme almak yerine ana arı çiftleştirme kutuları edinin ana yüksükleri ana arı kutularına dağıtın

ana arılar bu kutuda çıksın ve çiftleşsin kaliteli olan ana arıları seçip hazır ana arı ile bölme alın

böylece sürekli yedek ana arı da bulundurmuş olursunuz ve sıkıntılı olan ana arılar yüzünden bölmelerinizi dağıtmak yada yeniden ana arı ürettirmek zorunda kalmazsınız
arsız güçlü olunca, haklı suçlu olurmuş..

serdar boran

• Ziyaretçi
Salih kardeş. Konu ile ilgilendiğin için teşekkür ederim öncelikle...

evet senin de belirttiğin gibi kars ilinde bu mevsim için bu işlemler imkansız. biz bölmelerimizi nisan sonu ve mayıs başı gibi yapıyoruz. zaten yapacağım bu uygulamalar belirttiğim tarihlerde yapmayı planladığım uygulamalardır.

anasını değiştireceğim koloninin anasını öldürüp 3 saat sonra kapalı memeyi verdiğimde anasız bu koloni kendi yumurtalarından meme yapmaz benim verdiğim memelerin bakımını yapar diyorsunuz doğrumudur??

bölmelere vereceğim memelerden sonra bölmedeki yamurtalardan tekrar meme yaparlarmı bunuda açıklarsanız sevinirim..

öneriniz içinde ayrıca teşekkür ederim. henüz ylun başında olduğum için bu anlatmış olduğunuz yöntemi arılığımda yavaş yavaş oturmaya çalışacağım...

tural55

• Ziyaretçi
merhaba ustalarım....

- Öncelikle ana arıları öldürmeyin 1 çerçeve arıyla arılığın bir köşesine bırakın yoluna devam etsin.

1.2.Sorunuzda aynı sayılır.

Anasını aldığınız koloniye memeleri hemen verebilirsiniz,memeleri iyi ayarlayın biri kapalı biri açık olsunki,oğul riskini ortadan kaldırın.

bu koloni memeleri sahiplenir,memeleri bozacak ana arıdır,tarlacılar ve bakıcılar meme bozmazlar.

bulduğu her kurtçuğu meme yapacaktır bunları temizlemeniz lazım.

serdar boran

• Ziyaretçi
İbrahim abi yorumun için teşekkürler..

abi yorumunuzdan analadığım şey...  kapalı memeyi verdiğim zaman illaki verdiğim koloni bunun haricinde kendi yumurta ve larvalarından yeni memeler yapacaktır...

benim verdiğim kapalı memeler haricinde diğer memeleri bozuyorum... doğrumudur.

Çevrimdışı salihzubar

• Ana Arı
- Öncelikle ana arıları öldürmeyin 1 çerçeve arıyla arılığın bir köşesine bırakın yoluna devam etsin.

1.2.Sorunuzda aynı sayılır.

Anasını aldığınız koloniye memeleri hemen verebilirsiniz,memeleri iyi ayarlayın biri kapalı biri açık olsunki,oğul riskini ortadan kaldırın.

bu koloni memeleri sahiplenir,memeleri bozacak ana arıdır,tarlacılar ve bakıcılar meme bozmazlar.

bulduğu her kurtçuğu meme yapacaktır bunları temizlemeniz lazım.

ben direk eziyorum kafasını ibrahim abi çok gaddar oldum bu aralar :D

kapalı yüksük verdiğim kovanlarda yeni yüksük yapılmadı hatta bir tane açık yüksük vardı ertesi gün baktığımda temizlemişlerdi şaşırdım bu son söylediğinize

verilen yüksüklerdeki ana arı oluşturulacak yüksüklerden önce çıkacağı için 2 çerçevelik bir bölme için oğul riski teşkil eder mi ?

ana arı çıktığı zaman çıkmamış yüksükleri bozmaz mı ?

serdar boran

• Ziyaretçi
Salih kardeş aslında İbrahim abi haklı...  bırak bir köşede kalsın kendine uğraşı arı olsun sonra zamanı gelince kendiliğinden anasını değiştirir.

Kapalı yüzük verdiğim kovanlarda yüzük yapılmadı diyorsun...  bunu bende bu sene deneyip göreceğim...  :) inşallah dediğin gibi olurda uğraştırmaz beni..

verilen yüksüklerdeki ana arı oluşturulacak yüksüklerden önce çıkacağı için 2 çerçevelik bir bölme için oğul riski teşkil eder mi ?

sanırım bizim verdiğimiz ananın diğer memelerin varlığından dolayı oğula gitme riski olabilir...

Çevrimdışı salihzubar

• Ana Arı
Salih kardeş aslında İbrahim abi haklı...  bırak bir köşede kalsın kendine uğraşı arı olsun sonra zamanı gelince kendiliğinden anasını değiştirir.

sanırım bizim verdiğimiz ananın diğer memelerin varlığından dolayı oğula gitme riski olabilir...

benim ana arı gibi bir sorunum yok bol bol ana arı var elimde neden beğenmediğim ana arıyı elimde tutayım ki

verdiğiniz yüksükteki ana arı arının kendi oluşturduğu yüksüklerdeki ana arılardan iki hafta önce çıkacaktır

ilk çıkan ana arının diğer yüksükleri bozması lazım ki iki çerçevelik bir kovanda oğula meyil daha az olmalı

tural55

• Ziyaretçi
İbrahim abi yorumun için teşekkürler..

abi yorumunuzdan analadığım şey...  kapalı memeyi verdiğim zaman illaki verdiğim koloni bunun haricinde kendi yumurta ve larvalarından yeni memeler yapacaktır...

benim verdiğim kapalı memeler haricinde diğer memeleri bozuyorum... doğrumudur.

Doğrudur,şayet uygun kurtçuk bulrsa meme yapar buda belli olur zaten,3 gün sonra temizlersen sıkıntı ortadan kalkar.

serdar boran

• Ziyaretçi
benim ana arı gibi bir sorunum yok bol bol ana arı var elimde neden beğenmediğim ana arıyı elimde tutayım ki

verdiğiniz yüksükteki ana arı arının kendi oluşturduğu yüksüklerdeki ana arılardan iki hafta önce çıkacaktır

ilk çıkan ana arının diğer yüksükleri bozması lazım ki iki çerçevelik bir kovanda oğula meyil daha az olmalı

sende kendince haklısın kardeş..   bolluk böyle birşey olsa gerek :) varsa yenisi eskisini ne yapayım...  :)

evet bencede 2 çerçevelik bir koloniden oğul çıkma ihtimali zayıf...  ama diğer konularda okuduğum yorumlardan böyle birşeyin olabileceğide mümkün...

serdar boran

• Ziyaretçi
Doğrudur,şayet uygun kurtçuk bulrsa meme yapar buda belli olur zaten,3 gün sonra temizlersen sıkıntı ortadan kalkar.

abi teşekkürler...   abi elinde hazır ana bulunmayan biri için bu yöntem ile yapılan bölmelerin zaman kazandıracağı düşüncesindeyim ve ilk kez bu tarz bir bölme yapacağım içinde yarar ve zararlarını öğrenmek istedim...  tşkler

Çevrimdışı salihzubar

• Ana Arı
sende kendince haklısın kardeş..   bolluk böyle birşey olsa gerek :) varsa yenisi eskisini ne yapayım...  :)

evet bencede 2 çerçevelik bir koloniden oğul çıkma ihtimali zayıf...  ama diğer konularda okuduğum yorumlardan böyle birşeyin olabileceğide mümkün...

arıda olmaz diye bir şey yok arı isterse yapar

ama bu durumda yeni bölme ve güçlü bir arı değil yani biraz daha düşük bir ihtimal

olurda arı yüksük oluşturursa sütü ziyan etmeyin :D

tural55

• Ziyaretçi

Sanırım yanlış anladınız,

vereceğiniz memelerden çıkan analar aynı anda doğarsa yumurta kadarda olsa oğula gidebilir.

biri açık biri kapalı meme verirseniz,bu risk sıfıra iner.

NOT:iki memeden açık olan kapanmaya yakın olursa güzel olur,malum süt önemli.

Çevrimdışı salihzubar

• Ana Arı
Sanırım yanlış anladınız,

vereceğiniz memelerden çıkan analar aynı anda doğarsa yumurta kadarda olsa oğula gidebilir.

biri açık biri kapalı meme verirseniz,bu risk sıfıra iner.

NOT:iki memeden açık olan kapanmaya yakın olursa güzel olur,malum süt önemli.

burada çiftleştirme kutusunun ne kadar rahat olduğu apaçık ortada

bir tane yüksük tak yedeklemeye hiç gerek yok

yedeklesen de oğul riski yok ilk hangi ana arı çiftleşir de dönerse o kovanın ana arısı o oluyor :D

serdar boran

• Ziyaretçi
arıda olmaz diye bir şey yok arı isterse yapar

ama bu durumda yeni bölme ve güçlü bir arı değil yani biraz daha düşük bir ihtimal

olurda arı yüksük oluşturursa sütü ziyan etmeyin :D

olur Salih kardeş...  israfa bende karşıyım... :)