Gönderen Konu: Çerçevelerin bir bölümünde sırlı bal olması  (Okunma sayısı 2441 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet BOZCAN

• Pupa
  • Yer: Kahramanmaraş
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 1250
Çerçevelerin bir bölümünde sırlı bal olması
« : Şubat 29, 2016, 10:49:33 »
Geçen sene kovanda katta 10 çerçeve vardı. Bal hasadında 10 çerçevenin hemen hemen hepsinde bölümler halinde sırlı bal vardı. Yani 2/3' ü sırlı ballı çerçeve yoktu. Böyle bir durumun sebepleriyle ilgili;
1)Dışarıdan gelen nektar az olduğu için mi arılar 10 çerçeveye balı yaydılar?
2)Dışarıdan gelen nektar az ise ben kata 10 çerçeve yerine 5 çerçeve mi koymalıydım ki hepsi de hemen hemen 2/3 oranında sırlansın?
3)Yoksa arı sayısı mı yeterli değildi?

Çevrimdışı vedat uzel

• Ana Arı
  • Yer: ankara
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 130
  • Rakım: 1150
Ynt: Çerçevelerin bir bölümünde sırlı bal olması
« Yanıtla #1 : Şubat 29, 2016, 14:29:52 »
Geçen sene kovanda katta 10 çerçeve vardı. Bal hasadında 10 çerçevenin hemen hemen hepsinde bölümler halinde sırlı bal vardı. Yani 2/3' ü sırlı ballı çerçeve yoktu. Böyle bir durumun sebepleriyle ilgili;
2)Dışarıdan gelen nektar az ise ben kata 10 çerçeve yerine 5 çerçeve mi koymalıydım ki hepsi de hemen hemen 2/3 oranında sırlansın?
arılar çerçevelerinin hepsini sırlamaz, nedeni kışa tam sırlı çerçeve ile girerse kışın açlıktan ölme tehtidi, yani kışın tam ve yarım salkıma girdiği zaman sırlı bölgeyi açamazlar, aynı zamanda sırlı ballın üzerinde yatamazlar, çerçevelerin bir kısmını sırlama yapmazlar istedikleri zaman o bölgedeki ballı tüketir veya taşırlar boşaltığı bölgeye polen veya yavru yaparlar

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Şubat 29, 2016, 20:40:36 »

Ahmet bey

kattaki çerçeveler yarım sırlandıysa,siz arının ihtiyacından fazla çerçeve vermişsiniz.

Bal akımında bile verilen çerçeveler arıyla orantılı olmalıki,mermer gibi sırlasınlar.

kuluçkalıkta ise  vedat beyin söyledikleri gibi tam sırlamazlar,biraz yavru biraz polen ve bunların üstüne doğru sırlı bal yapar.

Çevrimdışı Ahmet BOZCAN

• Pupa
« Yanıtla #3 : Mart 01, 2016, 09:42:09 »
Ahmet bey

kattaki çerçeveler yarım sırlandıysa,siz arının ihtiyacından fazla çerçeve vermişsiniz.

Bal akımında bile verilen çerçeveler arıyla orantılı olmalıki,mermer gibi sırlasınlar.

kuluçkalıkta ise  vedat beyin söyledikleri gibi tam sırlamazlar,biraz yavru biraz polen ve bunların üstüne doğru sırlı bal yapar.

İbrahim Bey,
Geçen sene sadece 1 kovanla bu işe başlamıştım. Doğal olarak kuluçkalıktaki kapalıları sürekli kata çekerek ilerlemiştim. Bu durumda da ister istemez kat çerçeve dolmuştu haliyle. Dediğiniz doğrultusunda belki katta 3 veya 5 çerçeve olsaydı tamamına yakını sırlı bal alacaktım gibi.
Şu anda ise kovan sayım 2. Bu sayıyı önümüzdeki birkaç ay içinde hazır ana vererek 4 yapmayı düşünüyorum.
Şimdi başlangıçta neden 1 kovanla bu işin iyi olmayacağını bana söyleyenleri anlamış oldum. O halde bazı kovanları bala çalıştırarak (koloni destek yöntemi) bal akımına girmek gerekiyor sanki. Nasıl mı? Mesela bala çalıştıracağımız kovanda katı belli sayıya ulaştırdıktan sonra bu kovanın kuluçkalığındaki kapalıları diğer destek koloniye vermek gibi.
Yanlış söylemiyorum umarım.

Çevrimdışı Ahmet BOZCAN

• Pupa
« Yanıtla #4 : Nisan 26, 2016, 08:45:46 »
Ana nektar akımında ikinci ballığa (kuluçkalık ve birinci kat arası) 2-3 kabarmış çerçeve ekleyip çerçeveleri bal doldurup sırlandıkça alarak yeniden aynı şekilde çerçeve vermek mi iyidir yoksa katı komple doldurmak mı?

Kafama en çok takılan soru da şu? Zamanla kata aldığımız kapalı gözlerden çıkan yavrulardan boşalan yerlere de arı nektar yayarsa? Öncelikle bu çıkan yavru gözlerine mi nektarı serer yoksa bizim ara kata ilave edeceğimiz kabarmış veya hamlara mı? Çıkan yavrulu gözlere sereceği için yoksa ara katı hiç ilave etmeden bu çıkan yavrulu gözlere serip sırlamasını mı beklemek gerekir?

Kusura bakmayın. Bu soruyu niye soruyorum derseniz? Geçen sene birçok çerçeve yarısı ve az ballı şeklinde idi de o yüzden. 2/3 oranında ballı veya sırlı çerçevem yok denecek kadar azdı.

Çevrimdışı H.Kaya

• İşçi Arı
  • Yer: BOZÜYÜK
  • Hüseyin KAYA
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 73
  • Rakım: 1000 m.
« Yanıtla #5 : Nisan 26, 2016, 09:32:54 »
Ana nektar akımında ikinci ballığa (kuluçkalık ve birinci kat arası) 2-3 kabarmış çerçeve ekleyip çerçeveleri bal doldurup sırlandıkça alarak yeniden aynı şekilde çerçeve vermek mi iyidir yoksa katı komple doldurmak mı?

Kafama en çok takılan soru da şu? Zamanla kata aldığımız kapalı gözlerden çıkan yavrulardan boşalan yerlere de arı nektar yayarsa? Öncelikle bu çıkan yavru gözlerine mi nektarı serer yoksa bizim ara kata ilave edeceğimiz kabarmış veya hamlara mı? Çıkan yavrulu gözlere sereceği için yoksa ara katı hiç ilave etmeden bu çıkan yavrulu gözlere serip sırlamasını mı beklemek gerekir?

Kusura bakmayın. Bu soruyu niye soruyorum derseniz? Geçen sene birçok çerçeve yarısı ve az ballı şeklinde idi de o yüzden. 2/3 oranında ballı veya sırlı çerçevem yok denecek kadar azdı.

Katta yavru varken araya kat atılmaz, bu bilgi yanlış kalmış aklınızda (Çok analı sistemler, oğul engelleme vb. gibi bazı özel durumlar hariç). Araya kat atma şu şekilde uygulanır: Üstteki kata bal dolar, sırlanmasını beklemeden araya yeni kat atarsınız, araya verdiğiniz kata bal girerken üstteki bal da sırlanır.

Siz en iyisi nektar akımı başlarken araya ana arı ızgarası kullanın.

özgür

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Nisan 26, 2016, 11:50:34 »
Ari bali sırlamamış ise öncelikle çerçeve sayısı fazla gelmiştir. Nektar aniden kesilebiliyor aşırı kurak veya yağmur buna sebep olabilir. Bu durumda çerçeveler tam sırlanmaz. Balın hasadı biraz geciktirilirse kattaki orta çerçeveleri arı sırlar. Sırlamayı dışdaki çerçevelerden bal alıp yapar yani balı bir araya toplar ve sırlar

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
« Yanıtla #7 : Haziran 26, 2016, 21:38:42 »
sırlanmamış bal alınmazmı,yenmezmi,balı hasad etmek için sırlanmasınımı beklemeliyiz?bide temuzda hasad yapılmazmı,illa ağustosumu beklemeliyiz,erkenden hasad yapıp şurulapla besleme takviyesi yapılmazmı??teşekürler..

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Haziran 26, 2016, 21:46:47 »
sırlanmamış bal alınmazmı,yenmezmi,balı hasad etmek için sırlanmasınımı beklemeliyiz?bide temuzda hasad yapılmazmı,illa ağustosumu beklemeliyiz,erkenden hasad yapıp şurulapla besleme takviyesi yapılmazmı??teşekürler..

Sırlanmamış ama olgunlaşmış balı alabilirsiniz.

balın kıvama geldiğini anlamak için çerçeveyi yere doğru hafifçe hareket ettirin

eğer bal akmıyorsa alabilirsin.

sırlandıysa hemen alabilirsin.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
« Yanıtla #9 : Haziran 26, 2016, 22:04:58 »
yani akıyorsa yenmezmi? çünkü çerçevenin yukarısı sırlı alt kısmında bazı gözlerden akıyor..

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Haziran 26, 2016, 22:07:24 »
yani akıyorsa yenmezmi? çünkü çerçevenin yukarısı sırlı alt kısmında bazı gözlerden akıyor..

Akıyorsa olgunlaşmamış(sıcaklarında etkisi olur)

olgunlaşmayan bal ekşiyebilir.

özgür

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Haziran 26, 2016, 23:10:25 »

Yenir yenmesinde sıkıntı olmaz fakat bekletince ekşime riski var.

Çerçevelerin 2/3 ü sırlanmışsa alınabilir.