Gönderen Konu: Arı eşitlemek nasıl olur yardımmmm  (Okunma sayısı 5895 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BillKara

• Pupa
  • Yer: Tekirdag
  • Bilge Karabay
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 60
Ynt: Arı eşitlemek nasıl olur yardımmmm
« Yanıtla #15 : Mart 30, 2016, 14:38:17 »
Benim gibi acemi arıcılar için en basit yöntem, güçlüden kapalı çıkanlıyı al arısız vaziyette zayıfa ver, zayıftan günlüklüyü al arısız vaziyette güçlüye ver.

Selamlar, benim kafam karışti;
Bir bakıyorum yavruların hepsi kapalı, haftaya hepsi açık.  Sanki ana işi götürü almış, 1 günde işi bitirip 1 hafta yatıyor...

Insanin en son ogrenecegi cahilligidir; bunu ogrenebilmek gercek bilginin ilk harfini ogrenmektir.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #16 : Mart 30, 2016, 14:43:10 »
Teşekkür ederim Özgür bey. Benim sorunum, acemilik.. Ana arıyı kafese alamıyorum. Takviye yapacağım çerçeveyi vereceğim kovandaki bölme tahtasının arkasına şerbetleyip versem iki üç günlüğüne... Daha sonra bölme içine alsam, yine de ana arıyı kesme ihtimali olur mu?

Sayın Kemal SERT:

Bölme arkasına vereceğiniz çerçevede yumurta veya yavrulu göz yoksa arılar orada hiç durmazlar.

Yumurta ve yavrulu göz varsa yaşlılar orayıterk eder gençlerde ısıtamaz. yavrular ölür..

Sana tembel işi bir şey:

3 kg lık boş  bir yoğurt kovasının içine bir bardak kadar işçi koy üzerine şerbet püskürt veya kovanın içine akmayacak kadar az şerbeti arıların üzerine döküp hafifçe çalkalayınız.
Sonra kovadaki arıları zayıf kovana dökünüz 
Islak arılar yalanıp temizlenirken alışırlar. kırılma olmaz.
Bu işi günün sıcak saatında yapın.

Çevrimdışı Kemal SERT

• Larva
  • **
  • Yer: KÜTAHYA
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 26
  • Rakım: 900
« Yanıtla #17 : Mart 30, 2016, 16:19:53 »
Hafızaya aldım.. Teşekkür ederim Murat Hocam..

Çevrimdışı ARISEVDASI

• Pupa
  • Yer: KAYSERİ
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #18 : Mart 30, 2016, 17:31:15 »
Sayın Kemal SERT:

Bölme arkasına vereceğiniz çerçevede yumurta veya yavrulu göz yoksa arılar orada hiç durmazlar.

Yumurta ve yavrulu göz varsa yaşlılar orayıterk eder gençlerde ısıtamaz. yavrular ölür..

Sana tembel işi bir şey:

3 kg lık boş  bir yoğurt kovasının içine bir bardak kadar işçi koy üzerine şerbet püskürt veya kovanın içine akmayacak kadar az şerbeti arıların üzerine döküp hafifçe çalkalayınız.
Sayın hocam 1-2 çerçeve arısı olan kovanda bu uygulamayı yaptığımızda ana arıyı kafese koyacakmıyız?

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Mart 30, 2016, 18:19:50 »

Sana tembel işi bir şey:

Sayın arısevdası

Murat hocam size bu uygulamayı söylemişki hiç uğraşmayasınız diye

ana arıyı kafese almana gerek yok.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #20 : Mart 30, 2016, 21:04:24 »
Sayın hocam 1-2 çerçeve arısı olan kovanda bu uygulamayı yaptığımızda ana arıyı kafese koyacakmıyız?

Bu birleştirme aşırı arı desteğinde zorluk çıkarır.

Bu birleştirme az bir yardım yapmak  için uygundur.

Çevrimdışı Mürşit Özbek

• Pupa
  • Yer: Böğrüdelik
  • Kovan Sayısı: 13
  • Rakım: Konya - Ankara arası
« Yanıtla #21 : Mart 31, 2016, 02:52:54 »
Geçtiğimiz sonbahar girişinde Ağustos-Eylül civarıydı ufak bir oğul yakaladım 1 hafta 10gün sonra yumurtaya başladı.

Bende diğer kovanlardan 1 çerçeve kapalı-çıkanlı arısıyla birlikte direk koydum komple şerbet püskürttüm üstlerinede

zayıf kalmasın diye yapmıştım bu destegi, öğlen vermiştim akşam üzeri kontrol edeyim diye vardım kovanın önü savaş alanı ölüler yaralılar

anasına ellememiştm kovanı açtım içeriside aynı, anaya çullanmışlar aklım sıra destek yaptım .

sadece anaya saldırmamışlr arılar birbirini kırmıştı , arısıyla verirken başka bir hatamı yaptık acaba ?

şimdi arısıyla çerçeve vermeye çekiniyorum yine birbirini kırarsa arılar diye  böyle durumlarda ne yapmalıyız?

Bu anlattıgım koloni kışı çıkardı yavru yaptı biraz gelişmeye başladı ama diğerlerine göre baya zayıf 

bu koloniye sadece kapalı çıkanlı arısız versek deyiştirsek yani kendi yavrulu çerçevesiyle,arılı vermeye çekiniyorum yine berbat etmeyim diye

Kemal abininde buna benzer bir durum heralde  ne yapmamız lazım.

Bal akımına yetişebilirmi

Çevrimdışı aydın14

• Larva
  • **
  • Yer: bolu
  • Kovan Sayısı: 6+6 ruşet
  • Rakım: 730
« Yanıtla #22 : Mart 31, 2016, 10:09:10 »
o kovanla uğraşma ondan kapalı al kuvvetliye ver kuvvetliden aldığın açığı ona ver en azından kuvvetli bal yapsın

mnevsehir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Mart 31, 2016, 11:47:37 »

şimdi arısıyla çerçeve vermeye çekiniyorum yine birbirini kırarsa arılar diye  böyle durumlarda ne yapmalıyız?

Bunu kullanın.

http://urun.gittigidiyor.com/diger-her-sey/hassas-camasir-yikama-filesi-mesh-dryer-bag-207281377

Çevrimdışı Kemal SERT

• Larva
  • **
  • Yer: KÜTAHYA
  • Kovan Sayısı: 26
  • Rakım: 900
« Yanıtla #24 : Mart 31, 2016, 12:07:12 »
Aklınla bin yaşa Mehmet bey... Paylaşınca ne güzel fikirler çıkıyor ortaya. Ölçülerde bir çerçeve için çok uygun. (Çift taraflı iki file kullanılabilir) 27 cm* 40 cm.  Peki hocam; Kapalı yavrulu çerçeveyi arısı ile birlikte filenin içine koyduk. Son çerçeve olarak mı verilecek ayrıca ne kadar süre sonra hapis bitecek ? Paylaşımınız için teşekkür ederim.

mnevsehir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Mart 31, 2016, 12:17:16 »
Aklınla bin yaşa Mehmet bey... Paylaşınca neler çıkıyor ortaya. Ölçülerde bir çerçeve için çok uygun. (Çift taraflı iki file kullanılabilir) 27 cm* 40 cm.  Peki hocam; Kapalı yavrulu çerçeveyi arısı ile birlikte filenin içine koyduk. Son çerçeve olarak mı verilecek ayrıca ne kadar süre sonra hapis bitecek ? Paylaşımınız için teşekkür ederim.

Arılı son çerçeve olarak verin, iki - üç gün sonra serbest bırakırsınız.

Çevrimdışı murat_e

• İşçi Arı
  • Ertuğrul Murat
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 30-50
  • Rakım: 175
« Yanıtla #26 : Mart 31, 2016, 12:31:04 »
Zayıf kalan arınızın ana arısı verimli mi ? yavru düzeni nasıl ? şerbeti çekebiliyor mu?  Eğer  cevabınız verimli bir  ana arı şeklindeyse güçlendirmeyi düşünün.

Kuvvetlendireceğiniz kovanın işçi arı sayısı çok önemli değil. (1 avuçta kalmış olabilir )

Arı katacağınız arının içinden analı çerçeveyi ayıracaksınız, genç arılı bir çerçeveyi destekleyeceğiniz kovanı yere  koyup önüne  silkeleyeceksiniz (Kovan Önüne  çuval  sermeniz  iyi olur). Sonra  kuvvetli arıyla yer  değiştireceksiniz.

AKŞAM ÜZERİ yapacaksınız.

Anayı keserler mi ? Kesmezler.

Yağma  olur mu ? Olmaz.

Yaptığını bilen. Bildiğini yapan.