Gönderen Konu: TANIŞMA  (Okunma sayısı 4107 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yusuf Güloğlu

• İşçi Arı
  • Yer: adana - ceyhan
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 25
Ynt: TANIŞMA
« Yanıtla #15 : Mayıs 12, 2016, 09:12:22 »
Memnun oldum serdar bey: Antalya'da yaşadığınızı yazmışsınız. Ben de Adana / Ceyhan'da deniz kenarındayım. Forumdaki bilgilerden yararlanırken genel bilgiler veriliyor bu genel bilgiler bazen bizim gibi sıcak bölgelerdeki arıcılara pek uymuyor.
Mesela: Arı iç ve doğu bölgelerde birkaç ay hiç çalışmazken yani kış salkımındayken buralarda hemen hemen hiç salkıma girmiyor. Hava müsait olduğundan arılar devamlı uçuyor ama pek bir şey bulamadan geri dönüyor. Bu durum da kış arılarının ömürlerinin kısa olmasına sebep oluyor. Yani şunu demek istiyorum: Genel bilgi işçi arılar kışın 4-5 ay yaşar, buralarda tam bilemiyorum ama 2 aydan fazla yaşadığını sanmıyorum. Arılar yumurtlama faaliyetini hiç durdurmuyor.
Ayrıca gezgin arıcılık yapanlar ile sabit arıcılık yapanların uygulamalarında da çok farklar olabilir.
Forumdaki paylaşımlarda bu hususlara dikkat ederseniz sizin için faydalı olur kanaatindeyim.
Her düşüşte bir öğreniş; Ne düşüş biter ne öğreniş

Çevrimdışı karavan

• Boş Petek
  • Yer: Antalya
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 50 mt
« Yanıtla #16 : Mayıs 12, 2016, 09:41:39 »
Serdar abi hoş geldiniz
Hoşbuldum Muammer kardeşim.Teşekkür ederim.

Çevrimdışı İsmail Bayındır

• ismail
  • Ana Arı
  • Yer: Çanakkale/Çan
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #17 : Mayıs 12, 2016, 22:49:57 »
Hoşbuldum Muammer kardeşim.Teşekkür ederim.
Hayırlı olsun, foruma hoş geldin Serdar abi.
"ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol"

şehitler diyarı Çanakkale'den selamlar

534 776 9733

Çevrimdışı karavan

• Boş Petek
« Yanıtla #18 : Mayıs 13, 2016, 07:50:16 »
Memnun oldum serdar bey: Antalya'da yaşadığınızı yazmışsınız. Ben de Adana / Ceyhan'da deniz kenarındayım. Forumdaki bilgilerden yararlanırken genel bilgiler veriliyor bu genel bilgiler bazen bizim gibi sıcak bölgelerdeki arıcılara pek uymuyor.
Mesela: Arı iç ve doğu bölgelerde birkaç ay hiç çalışmazken yani kış salkımındayken buralarda hemen hemen hiç salkıma girmiyor. Hava müsait olduğundan arılar devamlı uçuyor ama pek bir şey bulamadan geri dönüyor. Bu durum da kış arılarının ömürlerinin kısa olmasına sebep oluyor. Yani şunu demek istiyorum: Genel bilgi işçi arılar kışın 4-5 ay yaşar, buralarda tam bilemiyorum ama 2 aydan fazla yaşadığını sanmıyorum. Arılar yumurtlama faaliyetini hiç durdurmuyor.
Ayrıca gezgin arıcılık yapanlar ile sabit arıcılık yapanların uygulamalarında da çok farklar olabilir.
Forumdaki paylaşımlarda bu hususlara dikkat ederseniz sizin için faydalı olur kanaatindeyim.

Merhaba Yusuf kardeşim bende sizlerle tanıştığıma memnunum.Dediklerinizde haklısınız.Uyarılarınızı da dikkate alacağım.Teşekkür ederim.

Çevrimdışı karavan

• Boş Petek
« Yanıtla #19 : Mayıs 13, 2016, 07:51:54 »
Hayırlı olsun, foruma hoş geldin Serdar abi.

Hoş buldum İsmail kardeşim.İlgine teşekkür ederim.

Çevrimdışı ismailgirne

• Boş Petek
  • Yer: izmir
« Yanıtla #20 : Aralık 19, 2018, 15:15:57 »

Tüm arı dostlarına merhaba

38 yaşında aslen izmirliyim ancak uzun yıllar yurtdışında ofis ortamında sürekli masa başında çalıyorum. bir kaç yıldır vatana dönme planları yapıyordum ancak yılların verdiği kapalı ortamda bulunma psikolojisi ile açık alanda Türkiyede ne iş yapabilirim diye zaman zaman araştırma yapıyordum. Çocukken rahmetli babamın yakaladığı oğul ile arıcılığa başlaması ve rahmetli olduğu ana kadar arılar ile uğraşması çok küçük olmama rağmen aklımda yer etmişti. Bunun üzerine acaba arıcılık yapabilirmiyim diye internette araştırırken google amcanın sıkça sorduğum sorular sonrası bu kıymetli forumla tanıştım ve günlerdir fırsat buldukça forumda her konuyu okumaya özen gösterdim. siz değerli ustaların yeni arıcılara yardımlarınızı ve tecrübelerinizi paylaşmanıza hayran oldum.

kendimce bir iş planı yaptım. buna göre;

Bu yaz bir bölge belirleyip (İzmir'in tire, bayındır yada Ödemiş ilçelerinin yüksek kesimleri) kestane, zeytin, ceviz yada incirin (en az birinin bol olduğu) bölge yada muğlanın dalaman, göcek yada fethiye ilçelerinin çamla kaplı ormanlarının olduğu yerlerin birinde 10 dekar kadar arazi edinip akasya ekmeyi düşünüyorum.

Akasyanın 2.yılı baharında yurda dönüp bu yerde 8-10 kovan arı ile işe başlamayı düşünüyorum.

Siz değerli ustalara sormak istediğim, florası zengin olan bir bölgede akasya gibi polen ve bal kaynağı yüksek bir ağacın tarımı ile sabit arıcılığa başlasam arıcılıkta katkısı olur mu.

Ve ayrıca bu hazırlık süreci esnasında yurda dönmeden önce teorik bilgi edinebileceğim kitap tavsiyeleriniz nelerdir.

Değerli tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

biraz uzun oldu affınıza sığınıyorum.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #21 : Aralık 19, 2018, 19:10:06 »
Sayın ismailgirne:

Önce aramıza hoş geldiniz.

Arıcılık kapalı ortamda ve masa başı çalışmanın sıkıntılarını azaltmak için iyi uğraştır.

Kestanenin dışındaki yazdığınız o ağaçları arı için düşünmeyin.

5 - 10 dekar akasya arı için yeterli değildir o yüzden yaz aylarında Ödemiş'in yüksek yerlerini kış içinde .Karaburun civarını düşünürsünüz veya çamın yoğun olduğu bir yerlere taşırsınız.

Kitap olarak Muhsin Doğaroğlu'nun "Modern arıcılık teknikleri" kitabını edinin sonra arkası gelir.

Çevrimdışı ismailgirne

• Boş Petek
« Yanıtla #22 : Aralık 20, 2018, 11:51:49 »

Cevabınız için çok teşekkürler Murat hocam..

En kısa zamanda Muhsin Doğaroğlu'nun kitabını edineceğim.

Yetiştirmeyi düşündüğüm bir kaç ürün daha var o yüzden maalesef gezgin arıcı olma şansım yok. Flora bakımından zengin olan bir bölgede bal ve nektar akımının olmadığı dönemde tarım yaparak arıları desteklemeyi düşünüyorum. Flora bakımından zengin tavsiye edebileceğiniz bir bölge var ise yurda dönüşte yerleşme planımı o bölgeye yapabilirim. Ayrıca arıları tarımla desteklemek için akasya dışında tavsiye edebileceğiniz başka ekilebilecek bitki tavsiyeniz varmıdır.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #23 : Aralık 20, 2018, 20:44:46 »
Hiç bir şey kır çiçeğinin yerini tutamaz, o yüzden arılık yapacağınız yere yakın geniş boş alan, askeri bölge, mezarlık olursa iyi olur..

Ama bahar beslemesine yardım olması amacıyla biraz kanola ekebilirsiniz.

Ana bal özü akımından önce çiçeklenecek şekilde arılar için arı otu da ekebilirsiniz.

Çevrimdışı ismailgirne

• Boş Petek
« Yanıtla #24 : Aralık 21, 2018, 12:51:47 »
tavsiyeleriniz için çok teşekkürler murat hocam