Gönderen Konu: KOLONİ YÖNETİMİ-KOLONİYİ BALA YÖNLENDİRME  (Okunma sayısı 34149 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cemal ersin

• Larva
  • **
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 850- 1200
Ynt: KOLONİ YÖNETİMİ-KOLONİYİ BALA YÖNLENDİRME
« Yanıtla #105 : Haziran 12, 2020, 04:54:09 »
Ben de bu sene ilk defa yaklaşık 20 koloniyi 6+9 sistemine geçirdim. Genelde 15-20 çerçeve gücünde idiler. Polenle bloke olmuş çerçeveleri bölmelere ve oğullara verdim. Epey güzel bir sisteme benziyor baya kafama yattı. Burada paylaşan bilgi veren arıcılara çok teşekkür ederim. Tabii ki bazı hatalar ve yanlış kararlar verdim bazı kolonilerde petekler gözüme fazla eski göründü o yüzden kuluçkalığa 2-3 adet boş temiz sarı kabartılmış petek verdim sonra baktım yumurta atmış. Yalnız 6+9'a geçtiğim her koloni yukarıda meme yapmış, bazılarında alt katta da meme gördüm temizledim. Umarım hata yapmamışımdır biraz yorucu ve dikkat dağıtıcı bir iş, bazı koloniler de aşırı hırçın. 2-3 gün geçmesine rağmen katta hemen çıkan kapalı yavrular yerine bal depolanmaya başlamış. Eğer oğula kaçırmazsam bu sistemin kesinlikle başarılı olacağını düşünüyorum.

Bir kolonide ise acayip bir olay yaşadım. Anayı göremediklerimin hepsini çırpıyorum. Ana gördüğümü ise çerçevesiyle birlikte kuluçkaya yerleştiriyorum. Arı sinirli olduğunda çırpma hareketine aşırı sinirleniyor çünkü. Kovan önüne beyaz örtü serdim arıları buraya çırptım. Yalnıza bir kolonide uçuş deliği tahtası altında salkım yapmış. 2-3 gündür öylece birkaç avuç arı duruyor. Ellemedim...
Burası Ankara geceleri bazen soğuk oluyor acaba neden içeri girmiyorlar?

Bunun dışında bir de yarım ballıklı kolonide bir test yaptım. Aşağıyı 6 çerçeve kuluçka bir üstüne ızgara ve örülmüş yarım ballık 9 çerçeve onun da üstüne de 6 çerçeve yavrulu. Bu koloniye 4 çerçeve gün aşırı başka kolonilerden kapalı yavrulu çerçeve transfer edeceğim. Oğul kontrolü de yapıp duruma bakacağım.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #106 : Haziran 12, 2020, 22:01:28 »
Arıların hırçınlığını azaltmak ve erkek arıların kovandan uçuş yapmaları için ana arı ızgarası önüne küçük bir uçma deliği açarsanız iyi olur.

Yani çift uçma delikli kovan olur isteyen ızgaradan geçme zorluğuna girmeden giriş çıkış yaparlar.

Çevrimdışı cemal ersin

• Larva
  • **
« Yanıtla #107 : Haziran 13, 2020, 11:00:07 »
Onun için ballık katına matkapla delik açmam lazım artık onu seneye yaparım. bu sene kapalı erkek yavrularının üst kısmını kestim hem varroaya karşı az da olsa faydası olsun diye. Üst katta erkek olmayacak yani. Meme kontrolü yaparken de açtığımda temizliyorum

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #108 : Haziran 14, 2020, 11:23:50 »
Onun için ballık katına matkapla delik açmam lazım artık onu seneye yaparım.

Ana arı ızgarasına çepeçevre çıta çakıyorsunuz.
Ön çıtayı 2  parçalı yapıp ortasında delik bıraksanız yeter kovan gövdesini delmenize gerek yok.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• İşçi Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
« Yanıtla #109 : Haziran 14, 2020, 21:38:50 »
Şükürler olsun bu sene az da olsa bahar balı alabildim 28 dar çerçeveden 33 kilo bal çıktı, aslında çok bal var ama henüz sırlanmamış bal gelmeyede devam ediyor bu sene bereketli olacak gibi.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı cemal ersin

• Larva
  • **
« Yanıtla #110 : Haziran 19, 2020, 00:58:28 »
bereketli olsun sizin adınıza sevindim.

Çevrimdışı mfa

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ÇORUM-MERKEZ (DÜNYANIN MERKEZİ)
  • Mahmut Fazıl AYANOĞLU
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 937
« Yanıtla #111 : Haziran 26, 2020, 16:13:52 »
  Merhaba bu ilk iletim :) Hayırlı olsun vatana millete.

Çorum' dan selamlar öncelikle. Ben de 6-9 değil de 8-9 uyguladım bu yöntemi neden derseniz; Bu sene ilk defa eldeki imkanlar ölçüsünde uygulama fırsatı bulduğum destek koloni yönetimi sistemi ile 4 üretim ve 3 destek koloni ile bahar çalışmalarını gerçekleştirdim, üretim kolonileri kısa zamanda kata geldiler ancak havalar burada son yıllarda haziran ayı ortası hatta sonuna kadar serin-yağışlı geçmekte ballıktaki yavruları üşütmemek adına ballıkta iki çerçeve fazladan arı olursa daha iyi ısıtırlar diyerek böyle bir uygulama gerçekleştirdim. Koloniler çok güzel gelişti. 19.04.2020 tarihinde yaklaşık 6 çerçevede (3,5 - 4 yavrulu 5 - 6 arı basmış) almış olduğum (3 destek 4 üretim olmasına rağmen) kolonilerin ikisi şu an itibarı ile kuluçka+2 ballık seviyesinde ikisi de kuluçka+2+0,5 ballık seviyesinde. Çok şükür oğul ile ilgili de en ufak bir sorun yaşanmadı, hiç ana memesi görülmedi.

Hem arılığın merkeze 5 km olması hem de Pandemi dolayısı ile her gün veya gün aşırı arılığa gitme şansım olduğu için arılarla bu sene önceki senelere göre daha çok ilgilenme şansım oldu.

Şimdilik bi sıkıntı görünmüyor gibi, yani; kuluçka 8 çerçeve ballıkta da 9 çerçeve çalışmak en azından benim uygulamam özelinde faydalı oldu. Tabi diğer değişkenler de var ama onlar ustalarımızın tartışacağı konular şu aşamada bizim işimiz değil.
Hubbül vatan minel iman

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• İşçi Arı
« Yanıtla #112 : Haziran 26, 2020, 18:14:30 »
Ve aleyküm selam aramıza hoşgeldin Mustafa ya bilgi birikiminiz çok iyi yada acemi şansı oğul yok katlar dolu bizede maşallah demek düşer.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #113 : Haziran 26, 2020, 23:31:55 »
6 - 9 da amaç arıları bala yönlendirmek için  yapılan uygulama olduğu gibi aynı zamanda arıları kuluçkalık içinde kışa hazırlamaktır.

Ülkemizde genelde kovanlarda arılar kışlarken sıkıştırma düşüncesinin uygulamasıdır.

Çevrimdışı mfa

• Günlük Yumurta
  • *
  • Mahmut Fazıl AYANOĞLU
« Yanıtla #114 : Haziran 28, 2020, 20:08:38 »
Ve aleyküm selam aramıza hoşgeldin Mustafa ya bilgi birikiminiz çok iyi yada acemi şansı oğul yok katlar dolu bizede maşallah demek düşer.
  Sayın Çılgındağlı
  Bes yıldır kendi çapımızda arıcılık yapıyorduk, bu sene tek başıma yapmaya başladım, diğer taraftan da meslek icabı (ziraat mühendisiyim) sektorle hep ilgiliydim.
Hubbül vatan minel iman

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #115 : Haziran 28, 2020, 23:46:15 »

diğer taraftan da meslek icabı (ziraat mühendisiyim) sektorle hep ilgiliydim.

Madem ki mesleğiniz, karşılıklı yorumlarımız daha anlamlı olur.

Çevrimdışı mfa

• Günlük Yumurta
  • *
  • Mahmut Fazıl AYANOĞLU
« Yanıtla #116 : Haziran 29, 2020, 00:08:19 »
Madem ki mesleğiniz, karşılıklı yorumlarımız daha anlamlı olur.
  Sayın Murat AKIN Hocam;
  Bes yıl öncesine kadar Arıcılık konusunda bilgim ancak 1993-94 senesinde Ziraat Meslek Lisesinde gördüğümüz haftalık bir saatlik bir dersten kalanlar ve Tuncelide çalışırken orda edindiğim çok küçük bir tecrübeden ibaretti. Ariciliga basladiktan sonra forumdan cok faydalandim o acidan da yorumlari ile benim gibi acemilere destek olan tüm hocalara-ustalara teşekkür ederim.
Hubbül vatan minel iman

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• İşçi Arı
« Yanıtla #117 : Haziran 29, 2020, 07:29:43 »
  Sayın Çılgındağlı
  Bes yıldır kendi çapımızda arıcılık yapıyorduk, bu sene tek başıma yapmaya başladım, diğer taraftan da meslek icabı (ziraat mühendisiyim) sektorle hep ilgiliydim.
Merhaba Mustafa adım Rıdvan sizin başarınızın sırrı mektepli oluşunuzmuş +5 sene tecrübe,tespilerim doğruymuş başarılarınız tesadüf değilmiş,tekrardan aramıza hoşgeldin kolaygelsin.
Rıdvan (çılgındağlı)