Gönderen Konu: Ahmet DURAN Arılığı.  (Okunma sayısı 7334 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1355
Ynt: Ahmet DURAN Arılığı.
« Yanıtla #15 : Mayıs 22, 2016, 12:55:36 »
Arılarınız ve arılığınız hayırlı olsun, hoşgeldiniz.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

Çevrimdışı ahmet duran

• Boş Petek
  • Yer: KAYSERİ
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #16 : Mayıs 22, 2016, 12:59:09 »
Ahmet ne yaptığımızı anlamalıyız bir defa varroa uygulaması yapmak o anki arıların üzerindekini düşürmek demektir.

(uçuş deliğinden içeri atılan vamitrat amitraz dumandır plastik tabanları mutlaka eritir deler )

Amitraz dumanlar 3 gün arayla dört sefer kullanılmalı yavrulu zamanda.

Fulimetrin şeritler en uzun süreli kullanılan ilaçlardır ve kovandaki varroaların mutlaka etkisine maruz kalacağı bir süredir.

Kovanınızda erkek arı gözlerini temizleyin varroa kontrolü yapın eğer varsa formik uygulayın yada fulimetrin şerit takın.

Sizin kovanlarınız şuan zayıf Bal toplama gücünde değiller.
İlginize çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz çok kıymetli Mustafa bey Pazartesi ilk is flumertin şeritleri takmak olsun ozaman beslemeye 2 günde bir 1\1 serbetle mi devam edelim bu konuda ne tavsiye edersiniz  birde fonda şeker kullan demissiniz onu tam anlayamadım

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
« Yanıtla #17 : Mayıs 22, 2016, 13:37:07 »
İlginize çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz çok kıymetli Mustafa bey Pazartesi ilk is flumertin şeritleri takmak olsun ozaman beslemeye 2 günde bir 1\1 serbetle mi devam edelim bu konuda ne tavsiye edersiniz  birde fonda şeker kullan demissiniz onu tam anlayamadım

Eğer haftada bir gidiyorsanız arıların yanına Konya fondan şeker var kek gibi katıdır onu kullanabilirsiniz.

Bu güçteki bir koloniye üç günde bir bir litre şerbet yeterlidir.Eğer mevcut durumunda stoğu varsa.

Bu tür ormanlıklarda kirpi çok olur kirpi kovan söndürür,mutlaka yerden 30 cm yukarı kaldırın kovanlarınızı.
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

Çevrimdışı ahmet duran

• Boş Petek
« Yanıtla #18 : Mayıs 22, 2016, 13:46:49 »
Eğer haftada bir gidiyorsanız arıların yanına Konya fondan şeker var kek gibi katıdır onu kullanabilirsiniz.

Bu güçteki bir koloniye üç günde bir bir litre şerbet yeterlidir.Eğer mevcut durumunda stoğu varsa.

Bu tür ormanlıklarda kirpi çok olur kirpi kovan söndürür,mutlaka yerden 30 cm yukarı kaldırın kovanlarınızı.
Bulunduğu yer pek orman sayilmaz yonca ekili bir tarlada duruyor yinede biraz daha yulseltelim kovanlari ne olur ne olmaz 3 günde bir gidebilirim sanirim beslemeye ilerleyen günlerde yeni resimler atarım yine bir istişare yapariz

Çevrimdışı İsmet Tekin

• Pupa
  • Yer: Sungurlu/ÇORUM
  • Kovan Sayısı: Şuan Yok
« Yanıtla #19 : Mayıs 23, 2016, 19:42:58 »
Hayirli ve bereketli olsun ahmet bey

Çevrimdışı ilter

• Larva
  • **
  • Yer: adana
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 27
« Yanıtla #20 : Mayıs 23, 2016, 22:56:47 »
Arılığınız ve arılarınız hayırlı olsun Ahmet bey yeriniz güzelmiş  kovanları birbirine yaklaştırın çalışırken vakit kazanırsınız 
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur.

Çevrimdışı ahmet duran

• Boş Petek
« Yanıtla #21 : Mayıs 23, 2016, 23:02:50 »
Hayirli ve bereketli olsun ahmet bey
Teşekkürler hepimize inşallah

Çevrimdışı ahmet duran

• Boş Petek
« Yanıtla #22 : Mayıs 23, 2016, 23:05:47 »
Arılığınız ve arılarınız hayırlı olsun Ahmet bey yeriniz güzelmiş  kovanları birbirine yaklaştırın çalışırken vakit kazanırsınız
Teşekkür ederim aslında cokda mesafe yok resimde uzak çıktı galiba yoksa en fazla 2 metre

flow hive

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Mayıs 24, 2016, 21:40:46 »
Ahmet Bey arılığınız hayırlı olsun

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ahmet duran

• Boş Petek
« Yanıtla #24 : Mayıs 25, 2016, 10:25:21 »
Dün ariliga gittim, en son verdiğim ham petek kabarmış içinde günlük yumurta vardı bende en son petegin bi önüne bir ham petek daha verdim, iki kovanda 10 cita oldu tavsiyleriniz üzerine varoa için arı malzemesi satan arkadaşın tavsiyesi üzerine   

bu ilacı aldim 21 gün etkiliymis flumertin yoktu .
Haftaya kat atılır diye düşünüyorum

araya cita koyarken bir kac arı öldürdüm vicdanım sizlamadi değil bu acemilikten mi yoksa sizde oluyor mu ?

Çevrimdışı Cem Şeker

• Ana Arı
  • Yer: Amasya/Gümüşhacıköy
  • Kovan Sayısı: 30 küsur.
  • Rakım: 800
« Yanıtla #25 : Mayıs 25, 2016, 11:33:25 »
Ahmet bey yeni hobiniz hayırlı olsun.

Arıya bakarken arı ölümü normaldir.İster istemez olur. Kovanınızda henüz yoğunluk yok, yoğun kovanda ne yaparsanız yapın ezersiniz.

İlaca gelince aldığınız kişi bir kez mücadele yapmış diyorsunuz ve sizede bir karton vermiş onu uyguladınızmı?

Bu zamandan sonra verilen uzun etkili ilaçlar bala karışabilir, sağlık için ürettiğimiz balı kendi elimizle kirletmek istemeyiz herhalde.

Biraz erkek arı gözlerine bakın varova bulamıyorsanız bence mücadeleyi hasat sonrasına bırakabilirsiniz.

Bütün ruhsatlı ilaçlarda bal akım zamanına 1 ay kala uygulanma sonlamalıdır yazar.Bulunduğunuz yer için bal akımına 1 aydan az kalmıştır sanırım.

Kat atma, petek verme, vs işlemler için Koloni Yönetimi konusunun hatim edilmesini öneririm.

Kolay gelsin.
Arılar galiba mucize canlılar...

G.Hacıköylü arılığı.

Çevrimdışı ahmet duran

• Boş Petek
« Yanıtla #26 : Mayıs 25, 2016, 11:46:15 »
Ahmet bey yeni hobiniz hayırlı olsun.

Arıya bakarken arı ölümü normaldir.İster istemez olur. Kovanınızda henüz yoğunluk yok, yoğun kovanda ne yaparsanız yapın ezersiniz.

İlaca gelince aldığınız kişi bir kez mücadele yapmış diyorsunuz ve sizede bir karton vermiş onu uyguladınızmı?

Bu zamandan sonra verilen uzun etkili ilaçlar bala karışabilir, sağlık için ürettiğimiz balı kendi elimizle kirletmek istemeyiz herhalde.

Biraz erkek arı gözlerine bakın varova bulamıyorsanız bence mücadeleyi hasat sonrasına bırakabilirsiniz.

Bütün ruhsatlı ilaçlarda bal akım zamanına 1 ay kala uygulanma sonlamalıdır yazar.Bulunduğunuz yer için bal akımına 1 aydan az kalmıştır sanırım.

Kat atma, petek verme, vs işlemler için Koloni Yönetimi konusunun hatim edilmesini öneririm.

Kolay gelsin.

Koloni yönetimini yarıladım neredeyse resimler silinmese daha anlaşılır olurmuş ama yinede çok faydalandım.  Birde hemşehrim Kadir ÇAKIR arılığı var onuda bitirdim,gerçekten forumda çok kıymetli bilgiler var okudukça daha oturuyor bazı şeyler  . İlacı aldığım kişiye bala karışma endişemi bende belirttim oda  kekik özünden yapılan doğal bir ilaç olduğunu söyledi sadece sıcaklık 26 dereceyi geçerse sorun olabiliyormuş sanırım acemilik işte hata yapa yapa doğruyu bulucağız el birliği ile inşallah .

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Mayıs 25, 2016, 13:23:25 »
Ahmet bey

Koloni yönetiminde resimler yok haklısınız ama, forumda çareler tükenmez arkadaşlarımız sağ olsun düzenlemişler.

resimler mevcut.

https://docviewer.yandex.com.tr/?url=ya-disk-public%3A%2F%2FenN%2B0KXUF6hCK5wnQxS6bzH%2FZzTspb5r8vh%2FHPe%2B634%3D&name=Koloni%20Y%C3%B6netimi.docx&c=57457c23cc45

Çevrimdışı sercancelenk12

• Larva
  • **
« Yanıtla #28 : Mayıs 26, 2016, 14:37:13 »
Hayirli olsun

LG-D693TR cihazımdan gönderildi

Çevrimdışı ahmet duran

• Boş Petek
« Yanıtla #29 : Mayıs 26, 2016, 14:54:50 »
Ahmet bey

Koloni yönetiminde resimler yok haklısınız ama, forumda çareler tükenmez arkadaşlarımız sağ olsun düzenlemişler.

resimler mevcut.

https://docviewer.yandex.com.tr/?url=ya-disk-public%3A%2F%2FenN%2B0KXUF6hCK5wnQxS6bzH%2FZzTspb5r8vh%2FHPe%2B634%3D&name=Koloni%20Y%C3%B6netimi.docx&c=57457c23cc45
Bu çok ikrama geçti işte teşekkürler  :D :D