ARICILIK > Sabit Arıcılık

yeni doğan ana arıya çiftleşme uçuşundan önce silkeleme verilirmi..

(1/2) > >>

ismail akyüz:
merhaba arkadaşlar 2 ay önce ana arıyı öldürüp yalancıya gitmiş bir koloni vardı 50 metre uzağa gidip silkeleme yaptım geri dönenlere bir tane ana arı memesi verdim,çıkar çıkmaz yine öldürdüler,bu sefer aç bıraktım ve yeni ana çıktı,ve sahiplendi,ama koloni bir çerçevenin çeyreği kadar zayıf,hepsini toplasan bir avuç etmez,ama inat değilmi tutturdum ana arıyı,size sorum,acaba çiftleşme uçuşundan evvet başka kovandan bir çıta pupalı yeni yavrulu  aktarsam olurmu,anaya zarar vermesinler yine..

Salih İşlek:
             Uğraşmaya değmez başka analı bir arıyla uygun bir yöntemle birleştirin gitsin.

belliufuk:
bence, silkelemek yerine arılı bir çerçeveyi getirin koku kullanarak birleştirin.
arı birleşince bir iki gün sonra fazla çerçeveyi tekrar çekin.

silkelerseniz hırçınlaşıp anayı kesebilir.

alp er:
ismail bey inat demiş, vakit kaybı,emek kaybı diyebiliriz .ama ila yapacağım diyorsa da çıkmaya yakın kapalı yavrusu olan çerçeve verilebilir, illa arı takviyesi olsun deniliyorsa bir bez üzerine yeni yavrular silkelenip biraz beklenir ( genelde tarlacılar ve yaşlı arılar hemen uçar) kalan arılar da takviye olarak verilebilir. burada da birleştirme tekniklerine uygun davranılırsa risk alınmamış olur.

ffmsahin:

--- Alıntı yapılan: alp er - Mayıs 25, 2016, 09:43:16 ---ismail bey inat demiş, vakit kaybı,emek kaybı diyebiliriz .ama ila yapacağım diyorsa da çıkmaya yakın kapalı yavrusu olan çerçeve verilebilir, illa arı takviyesi olsun deniliyorsa bir bez üzerine yeni yavrular silkelenip biraz beklenir ( genelde tarlacılar ve yaşlı arılar hemen uçar) kalan arılar da takviye olarak verilebilir. burada da birleştirme tekniklerine uygun davranılırsa risk alınmamış olur.

--- Alıntı sonu ---

şöyle olamaz mı? arıyı bölermiş gibi kovanı A yerinden yeni bir B yerine kovanı taşırız. kovanın eski yerine yani A yerine boş bir kovan koyarız ve kabartılmış çerçeve koyarız içine. bu A kovanına biraz kek ve bolca şurup koyarız. sonra  B kovanının bütün tarlacı arıları gelir A kovanına girer. A kovanına başka bir koloniden günlük yavru koyarız. başka bir kovanın kapalı göz üzerindeki bakıcı arılarını A kovanına silkeler tekrar eski yerine koyarız kapalı yavruları. A kovanında kek, tarlacı arılar ve bakıcı arılar ile günlük yumurta kalır. günlük gözlerinden ana memesi dikip ana çıkmasını bekleriz. tarlacılar bu kovanı rahatlıkla besler.

B kovanında sadece bakıcı arılar kalır. bu kovana kek veririz, şurubu varsa alırız kovandan çıkartırız. vakit geçirmeden hazır ana veiririz. raptiyesini açıp anayı çerçevenin üzerine bırakırız. anayı kovalamıyor ve sokmaya çalışmıyorlarsa olduğu gibi bırakırız. tam tersi ise çullanıp sokmaya çalışıyorlarsa, ana kaçıyorsa kovan içinde uçuşuyorsa çerçeve çerçeve, anayı kekini açarak ana kutusunda veririz içine 2 gün sonra anayı kabul edip çıkartırlar. büyük olasılıkla anayı kabul edeceklerdir. B kovanında günlük yavru olmadığına emin olmamız gerekir.

atladığım bişey varmı?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git