Gönderen Konu: Emrah ÇITAK ARILIĞI  (Okunma sayısı 14109 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mesutalsan

• İşçi Arı
  • Yer: Karacabey\BURSA
  • tüm arıcı dostlarına selamlar
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 50
Ynt: Emrah ÇITAK ARILIĞI
« Yanıtla #120 : Nisan 30, 2019, 14:56:31 »
Ana arının verimsiz olduğunu düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden sıkın kafasını atın kovanın içine mevsim erken yeni ana yaparlar ve sezona yetişir. Meme kontrolünü elden bırakmamak şartı ile.
Hayatta ya tozu dumana katarsın yada tozu dumanı yutarsın...                                                                                         Yeniyenice köyü\ BANDIRMA

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #121 : Nisan 30, 2019, 15:30:17 »
Ana arının verimsiz olduğunu düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden sıkın kafasını atın kovanın içine mevsim erken yeni ana yaparlar ve sezona yetişir. Meme kontrolünü elden bırakmamak şartı ile.

ana arıyı şimdi üretmeye başlasa 25 gün sonra ilk yumurtayı görür sezona yetişmesi riskli olabilir , ama sezon sonunda eylülde akım olursa o zaman bal alabilir
hazır ana da alternatif olabilir isteğe bağlı tabi ,
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı Ramazan Çetintaş

• İşçi Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 220
« Yanıtla #122 : Mayıs 01, 2019, 00:19:11 »

Anaarı arıyı şimdi öldürseniz elinizde başka ana yoksa sezon kaçmış demektir . Yeni ana yumurtaya başlaması azami 25 gün. Yumurtladı arılar çıktı tarlaci oldu 40 gün . Ayrıca  kovanda kalan arıların hepsi yaşlı  arı.
İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan kork. N.F.K.

Çevrimdışı ileri19

• Pupa
  • Yer: çorum
  • Merkat et , Araştır, Öğren ve Uygula
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 600
« Yanıtla #123 : Mayıs 07, 2019, 13:34:37 »
Bugün kovan kontorlü ve kat atma yaptım.

Zayıf atom da 3 çıtada kapalı gözlü arı var. Kovan iyi gelişiyor. 7. Çıtayı da örülü petek olarak koydum. Bu sezon bu ana ile devam.

Diğer 3 kovanima katları attım. Geçen yıldan kalma örülü petekleri çoğunlukla kullandım eğer üst kat da dolarsa zayıf kovanima destek yapabilirim.  Galiba bunun için sabretmek lazım. 

Kovanlarım köyde.  Yaklaşım 100 er metre yakında 2 komşumuzun evi ve bizim eviniz. Kovan kontrolünden sonra arılar biz saldırıyor sokmaya çalışıyor.  Normalde kontrol yapmadigimda hırçınlıkları yok  .

EMRAH ÇITAK

Emrah ÇITAK

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Pupa
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 18
  • Rakım: 110
« Yanıtla #124 : Mayıs 07, 2019, 17:00:39 »
Kötü hava şartlarında kovanı karıştırırsan etrafta ne varsa herşeye saldırırlar oyužden bu tür işleri sakin arıların çalıştığı zamanlarda yapsan iyyi olur.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı ileri19

• Pupa
« Yanıtla #125 : Mayıs 13, 2019, 14:49:00 »
Kötü hava şartlarında kovanı karıştırırsan etrafta ne varsa herşeye saldırırlar oyužden bu tür işleri sakin arıların çalıştığı zamanlarda yapsan iyyi olur.
Arıya baktığımda hava gayet güzeldi. Duman mi azdı diye düşünüyorum.  Yarın güneşli havada bol duman ile bakacağım umarım kimseyi sokmazlar

EMRAH ÇITAK

Emrah ÇITAK

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #126 : Mayıs 13, 2019, 21:22:53 »

Zayıf atom da 3 çıtada kapalı gözlü arı var. Kovan iyi gelişiyor. 7. Çıtayı da örülü petek olarak koydum. Bu sezon bu ana ile devam.

Arılıkta olması gereken değişik koku vardır veya rüzgarda olabilir.

Çerçeve değilmiydi onlar.

Çevrimdışı ileri19

• Pupa
« Yanıtla #127 : Mayıs 14, 2019, 16:23:04 »
Bugün kovan kontrolünü yaptim.
 1 kovanim da ana memesi vardı.
Onları kestim. Yeni petekler verdim. Umarım tekrar oğula meyletmez.
Zayıf kovanim da 7 çıta var 4 unde yavru var. Gelecek hafta yavrular çıkacak diye düşünüyorum.  O zaman kovana kapalı gözlü arı desteği yapacağım umarım haziran ayına  yetişir.
Diğer iki kovanim da oğula meyil yok ama aşırı polen vardı. Bu yüzden polen tuzaklarını açtım. Ilerleyen günler de tekarar kapatırım.

EMRAH ÇITAK

Emrah ÇITAK

Çevrimdışı ileri19

• Pupa
« Yanıtla #128 : Mayıs 18, 2019, 10:43:52 »
Perşembe günü tekrar kontrol yaptim
---- oğula meyleden kovanda yine ana gözü gördüm ve bozdum. Yeni petekler verdim. Ama günlük yumurtayı da gördüm.  Salı günü tekrar kontrol edeceğim
---- iki kovanim da üst katta bal depolamaya başlanmış.  Sezon mu erken başladı yoksa normal bir durum mu bilmiyorum.
----1 kovanim da bal yok şerbet veriyorum hemen bitiyor.  Bu kovan üst kata yavru atmış.
----- Güçsüz kovanima kozadan çıkmakta olan iki çıta verdim . Yumurta sayısı iyi ama genç arısı çok az umarım desteğim işe yarar. Biraz risk aldım

EMRAH ÇITAK

Emrah ÇITAK

Çevrimdışı ileri19

• Pupa
« Yanıtla #129 : Mayıs 29, 2019, 09:50:17 »
Salı günü yine kovan kontrolü yaptım.

- 2 kovanım da ana gözü vardı.  Kovanlardan biri 2 haftadır ana gözü yapmaya devam ediyor. Gözleri  çıtaların altına yaptığı için oğul vermek istediğini biliyorum.  Bende sürekli yeni petekler veriyorum.  Olmuyordu. Bu hafta 2 çıtasını alarak yeni bir kovan yaptım. Bakalim yine göz yapacak mı.
--- kovanlardan birinde gelmiş ve arılar peteği sirlamis bende bal sezonu başladı diyerek ana arı ızgaralarını 3 kovanima koydum.
---- zayıf kovanim artık zayıf değil ama diğerlerine yetişmesine daha var. Bu kovanima da katı attım ama ızgara koymadım.
------ güçlü kovanlarımdan 2 şer tane çıta aldım 5 çıtalık yeni bir kovan yaptım.  Hem diğer kovanlar rahatladı hem de elimde yeni bir ana olur dedim. Koyduğum çıtalarda kapalı  ana gözü var.  Umarım erkenden ana sahibi olur kovan.

EMRAH ÇITAK

Emrah ÇITAK