Gönderen Konu: 2 ve 3 ballıklı kovanlarda yapılacak rutin işlemler ve oğul engelleme yöntemi  (Okunma sayısı 1367 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ÖZCAN ÜNLÜ

• Pupa
  • Yer: Afyon/ Sandıklı
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 1+1
  • Rakım: 1233m
       Selam Arkadaşlar,
  Arıcılık yapmaktaki temel amacımız bal almak. Buna istinaden kata çıkmış bir kovan ile ilgili ne tür işlemler takip etmeliyiz ki kovan daha sağlıklı gelişsin ve oğula meyletmekten vazgeçsin.
  Öyle arıcılardan duyuyorum ki kovanlara 3. ballığı koymuşlar. Nasıl oluyor da bu kovanlarda oğul hevesi kırılıyor. Benim elimdeki şu an 20 çerçevedeki arım 5 gün önce çokta olmasa da 5/6 meme dikmişti. Memeleri bozdum ama bakalım nereye kadar gidecek, meme bozma ile oğul hevesinden vazgeçirmek zor gibi görünüyor bana. işi bu seviyeye getirmeden ne gibi önlemler almalıyız. Benim basitçe yaptığım peteklerdeki yavru durumuna ve boşluğa göre ballıktaki çerçeveler ile kuluçkalıktakileri 4-5 günde bir yer değişikliği yapıyorum. ne kadar doğru ise tabi.2. ballığa komple temel petek takıp kuluçkalık ile 1. ballık arasına koyanlar var okuduğum kadarı ile. Koysam benim arı 2 ve 9 a koyduğum 2 temel peteği bile kabartmakta nazlanır iken. 10 temel petek ile ne yapar acaba.
   Bu konuda tecrübesi olan arkadaşların tecrübelerini merakla bekliyorum.

Çevrimdışı Uğur Dika

• Ana Arı
  • Yer: zonguldak/göbü köyü
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Özcan bey 3 katlı kolonilerin hepsi oğula meyledecek diye bir şey yok.

Şuan bala çalışan kolonilerimin 4 tanesi de 3 katlı.

Ve 2. ballığı vereli bir oğul meyli gözlemlemedim.

Fakat 15 günde bir fırsat bulunabilirse kuluçkalıktaki durumlar takip edilmeli.

Kuluçkalık ile 1. ballık arasına komple kabarmamış çerçeve girme olayı çoğunlukla ana bal akımı sırasında bal çok gelmeye başladığında ve koloni sıkıştığı zaman yapılmaktadır.

Bunun haricinde doğadan bal gelmezse ve yiyecek sıkıntısı varsa petek kabarttırmanız biraz zor.

Kendi kolonilerimde şu aşamadan sonra oğul meylini kontrol etmek çok zor.

Bulunduğum bölgede kestane açtı ve arılar çok çalışıyor.

Tüm ballıkları indirip kuluçkayı kontrol etmeye kalkıştığımda arılar kuluçkadan kenarlara taşıyor.

Ve ne kadar körük vurarsam vurayım nüfuz fazlalığından aşağıya indiremiyorum.

Bu yüzden hasata kadar kendi kaderlerine bıraktık.
RABBİM NEYLERSE GÜZEL EYLER...

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 38 kovan kayıtlı
Oğula meyleden kolonide meme temizligi yapıldıktan sonra başka temiz bir kovana koloniyi aktarırsan, koloni kendini oğul vermiş gibi hisseder ve oğul meylinden vazgeçer.

Çok fazla polenli ve ballı çerçeve var ise alınıp kabarmış cerceve verilerek Anaya yumurta yeri açılabilir.