ANA ARI > Ana Arı Üretme Yöntemleri

AMATÖRCE ANA ARI ÜRETİMİ

(1/476) > >>

HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN:
Sevgili Murat ÇAKIR,Halil BİLEN ve Arif UYSAL abi ;
-İnternet ortamında bir çok yerde jenter kullanılarak ana arı üretimini okudum ancak elinde yeterli ekipman ve parası olmayan arkadaşlar ne yapacak?
-Mesela 10 koloni arısı olan birisi kendi bölge ekotipini nasıl üretecek?
-Kendi beğendiği arıları çoğaltmak için illa oğul almasımı gerekecek, arılarını bölerek(Sunni oğul) amatörce anayı daha -doğrusu iyi anayı nasıl üretecek?
-Esas merak konusu Duble ve verimli anayı nasıl üretirim(jenter olmadan)?
Hadi buyrun Hazır arılarla meşgul olmaya başlamadan bu konular hakkında bizleri aydınlatınki esas pratiğe başlamadan kafamızda stajı yapalım. Bu konuda bilgili ve tecrübeli sitedeki tüm arkadaşların katkısını bekliyoruz:-X

mnevsehir:
Bu yaz deneme maksatlı uyguladığım yöntemden bahsedeyim.Kovana zorunlu supersedure ana uygulaması yaptırmayı denedim.Mevcut anaarının orta bacaklarından birini kestim.İki gün sonra anaarı kovanda yoktu ve memeler başlamıştı.Uygulamayı 7 Temmuzda yaptım.7 ağustosta anaarı yumurtaya başlamıştı.1 Eylülde toplam 7 çerçeve arı 4'ü kapalı ve açık yavrulu olacak şekilde idi.Şu an 5 çıta ile kışlama vaziyetinde.

Halil BİLEN:
Bu konuda bir talep olmadan birşeyler yazıp yazmama konusunda tereddütler yaşadığımızı söyleyebilirim.

Ana arı üretimi konusunda o kadar uç noktalar var ki ne yazarsak yazalım, "Pehhhh" diyecekler hazır.

Aramızda zamanında ticari ana arı üretimi işletmelerinde çalışan ama şu anda başka işlerle ilgilenen arkadaşlarımızın varlığını da biliyorum.

Ana arı üretmek konusunda özellikle az sayıda kolonisi olanlar için sıkıntılar mevcut.

Koloni sayısı arttıkça bazı olaylar çok kolaylaşıyor ama koloni sayısı artışı için ise mutlaka ana arı yetiştirmek gerekiyor.

İlk yıllarda bu bilgi altyapısını ve materyal altyapısını kuran arıcılar, finalde başarılı bir arıcılığı ve arılığında niteliğini bildiği kolonileri olacaktır.

Az sayıda kolonisi olan arıcının ana arı yetiştiriciliği için gereken malzeme edinme maliyetleri sadece kaliteli 1 ana yetiştirilerek çıkartılabilmektedir.

Ana arı üretimi konusunda tecrübelerinden çok faydalandığım büyüklerimizin de forumda aramızda olması bizler için avantaj ayrıca.

Ana arı üretiminin tüm ayrıntılarını, püf noktalarını yazmak gerektiğinin zamanı geldi de geçiyor göründüğü kadarıyla...

İlk önce ne yapmalıyız ana arı yetiştirmek için?
Birçok yerde damızlık koloni ifadesinden bahsedilir. Ancak bu damızlık koloni ifadesini kullanmamak gerektiğini düşünüyoruz.

Damızlık koloniden ziyade anaç koloni ifadesi daha yerinde olacaktır ana arı üretimimiz için.

Bunu nasıl tespit edeceğiz?

Kendi arılığımızda olması şart değil anaç kolonilerin.

Anaç koloni tespit etmek...

Arılığınızda bulunan tüm kolonilerin elinizde kayıtları olsun. Bu kayıtlarda ilgili kolonilerin hangi koloniden ürediği, nereden alındığı ve tüm kolonilerin beğendiğimiz özellikleri / beğenmediğimiz özelliklerini kayıt altına alacağız.

Kısacası birisi arılığınıza gelse hangi koloninden çok memnunsun diye sorsa göstereceğin koloni anaç koloni değildir.

Anaç koloni bu gösterdiğiniz koloninin üretildiği / geldiği / alındığı kolonidir...

Özellikle ırklarla ilgili hiçbir girdi yapmamak gerekiyor sanırım ki bu saatten sonra yerel ırkların dışında bir seçeneği düşünmememiz gerekiyor.

Yerel arıyı nereden bulacağız?

Çevrenizde uzun süredir arıcılık yapan arıcılardan, doğada kendi başlarına yaşama yeteneği kazanmış doğal kolonilerden anaç koloni bulunabilir.

Belli bir müddet sonra kendi arılığınızda anaç koloni niteliği taşıyan koloniler bulabileceksiniz.

Anaç koloniyi tespit etmek kadar, arılığınızda bulunmamasını istediğiniz tüm kolonilerin de analarını imha etmeyi de göğüslemek gerekebilir.

Bu ayıklamayı yaptıkça, istenilen özellikte arılarla çalışmak ve başarılı olmak mümkündür.

Bu çalışmalar hemen 1-2 yıl içinde olabilecek kadar basit olmamakta ve uzun süre sonunda bilinçli davranıldığında istediğimiz özelliklerde kolonilere sahip arılığa sahip olabiliriz.

Bu konuda özellikle tespit yapılması gereken bir durumdan bahsetmeliyiz.

Damızlık koloni kavramı ile saf ..... ırkı ana arısı sahibi olmanın karıştırılmaması gerekiyor.

Yurtdışından / yurtiçinden değişik bölgelerden getirildiği ve saf olduğu söylenen ana arıların ve bunlardan üretilen ana arıların bölge adaptasyonlarının test edilmeden kullanılmasının sonuçlarının ağır olduğu görülüyor. Saf olduğu söylenen ana arıdan üretilen ana arıların her bölgede başarılı olacağına inanan saf arıcılardan olmamak adına bu anaç koloni kavramını özümsemeliyiz.

Anaç koloni kavramı konusunda katkı yapacak arkadaşlarımızın katkıları sonunda anaç koloni konusunu alıp, bir kenara koyarız ve devam ederiz.

Üzeyir Okkan:
Sayın Halil Bilen,bu forumu uzun süredir takip ediyorum inanın amatörcede olsa ana yetiştirme konusu bence en öncelikli konulardan birisi geçtiğimiz sezon ben ilk kez denedim ve çok iyi sonuçlar aldım çokta güzel deneyim kazandım tabi ki bu herşeyi öğrendik anlamında değil, yolun çok çok başındayım sizden isteğim bu konuyu hemen geçiştirip kapatmak yerine uzun uzun işlenmesi inanınki buna çok kişinin ihtiyacı var.

Halil BİLEN:
Abi daha girişteyiz. Anaç koloniyi özümseyelim hep beraber ki bende katkı bekliyorum. Gelen katkılarla belki de bir başvuru kaynağı çıkartabiliriz finalinde...

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git