ANA ARI > Ana Arı Üretme Yöntemleri

AMATÖRCE ANA ARI ÜRETİMİ

<< < (476/476)

KARABACAK:
Üstatlar kusura bakmayın amma inanın konuyu okumak istiyorum amma o kadar çok okunacak sayfa var ki bu üretimle alakalı yinede sormadan geçemiyorum.

Çifleştirme kutularının  oluşturduk. Ana arılığımızın bulunduğu yerde çiftleştirme kovanlarının bulunması yağmaya neden olur mu?  Başak bir yerde arılık yapma şansımız yoksa bu

uygulama aynı yerde yapılabilir mi?

İsmail Gümüş:
Çiftleştirme kutularını oluşturduğunuz gün sıvı besleme yapmayın, sadece kek verin. Eğer uçuş deliğini açık bırakırsanız ve tarlacılar şerbet ile dönerse eski kovanlarına yağma kaçınılmaz olur.

Uçuş deliğinin 3 gün kapalı tutulması uygulaması da öneriliyor ama tarlacıların 15 gün sonra dahi eski kovanlarına döndüğünü belirtmişti Halil Bilen üstat. Dolayısı ile kapatmanıza gerek yok diyordu.

Uçuş deliği açık, tarlacılar o gün ya da ertesi gün döndü. Siz de sıvı beslemeye başlayabilirsiniz. Ana kural hava kararmaya yakın saatte, sağa sola bulaştırmadan besleme yapılması.

Bu durumda aynı arılıkta olabilir.

KARABACAK:
Teşekkürler  :)

ademselvi:
ömer bey gibi bende başlatıcıyı ana memeleri beslettirmeye devam ettirdim. sakıncası olmadı, ancak şöyle bir sakınca ihtimali var. Memeleri yetiştirirken bal mevsimi başladı ise, dışarıda başka kovandan kovulan, canını zor kurtaran, ana değiştirirken öldürüleceğini anlayan analar falan, fevkalade bu yetiştirici kovana girebiliyorlar... Mevsim erkense ihtimal daha az..  Birde ben başlatıcı kovanda, ana memelerinin etraflarının örüldüğünü gördüm, memelerin ağzı bile zor bulunabiliyordu. Yinede hallettim. Sorun olmadı ama, memeleri son 1-2 gün kala bugidiye (kafese ) alamadım..Alamamış oldum.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git