ANA ARI > Ana Arı Üretme Yöntemleri

AMATÖRCE ANA ARI ÜRETİMİ

<< < (2/476) > >>

Murat Çakır:
Yazında vurguladığın bir konuyu, daha vurgulu hale getirmek istiyorum. Çoğunlukla gözden kaçırılan bir durum.

Kullanım değeri yüksek ana ile anaç (ya da damızlık) ana birbirinden ayrı şeyler. Arıcılar olarak en çok karıştırdığımız nokta burası.

Arıcılık kitaplarında kısaca, analarınızı arılığınızdaki en verimli kolonilerden üretirseniz diye geçiştiriliyor.

Senin de belirttiğin gibi, yeni analarımızı bir nesil geri giderek, verimli anaları ürettiğimiz kolonilerden üretmemiz gerekiyor.

Ana üretip verimli olduğumuz koloniden, yeni üreteceğimiz anaların da verimli olma ihtimali yükseliyor.

Ananın kullanım değeri, koloninin genel başarısı ile ölçülüyor. En çok bal, en çok yavru vs.

Fakat bir arının anaçlık (damızlık) değeri, genetik özelliklerini kendinden sonraki nesillere aktarabilme kapasitesi ile ölçülüyor.

Arılığımızdaki çok başarılı bir arıdan ürettiğimiz analar da aynı özelliklere sahip olmuyorsa, anaçlık (damızlık) değerinin düşük olduğunu anlıyoruz.

Tam tersi, ürettiğimiz analar, üretildikleri koloninin bütün özelliklerini devam ettiriyorsa elimizde anaçlık (damızlık) değeri yüksek bir arı olduğunu anlıyoruz.

Bunu tesbit edebilmenin yöntemi de, disiplinli bir kayıt sistemi oluşturmak, yıllar içinde bütün kolonilerin verimliliklerini, birbirleriyle olan aile ilişkilerini bilebilmek.

Bu kayıt sistemi oluşturulduğunda, hangi arıdan ne alınacağı eldeki sağlam verilere dayanarak bilinebildiğinden, gerisi sadece teknik bir takım uygulamalar yapmaya kalıyor.

İlkbahara daha çok, işin teorik altyapısını oturtalım, pratik bilgi kısmı en kolayı.

derman dede:
Murat agabey,halil agabey,
aciklamalar cok guzel,konuyu dagitmak istemiyorum ama,

Bu kayit tutma islemiyle ilgili,herhangi bir cizelge veya bir numune varsa onuda koyarsaniz sevinirim agabey, bende uzun zamandir kovanlarimin kayitlarini tutmak istiyorum,bir kac defa denedim ama,tatmin edici bir sey bulamadim
tskler

Halil BİLEN:
Kayıt tutma ile ilgili standart bir format yok. Her arıcının kendine has uygulamaları var.

Ancak ne şekilde tutarsanız tutun, olması gerekenleri yazalım.

Her koloni için...

Ana arı rengi/numarası
Ana arının temin edildiği/geldiği yer
Ana arının ilgili koloniye veriliş tarihi (Oğul ise yumurtladığı tarih)
Ana arı verildiğindeki koloni gücü
Ana arı üretimi kendimiz tarafından yapılıyorsa üretildiği anaç koloni
Ana arı yumurtlama tarihi
Ana arının yumurtlama performansı
Yavrulama alanı topluluğu/düzgünlüğü
Ana arının değiştirilme isteği (Supercedure)
Oğul verme eğilimi başladığı durum
Sakinliği/Dönemsel Hırçınlığı
Bal toplayıcılığı/Stoklaması
Polen toplayıcılığı/Stoklaması
Petek kabartma hızı ve düzgünlüğü
Varroa ile mücadelesi
Hijyenikliği(Kovan içi temizliği)
Ulaştığı güç zirvesi
Ana arı öldü ise ölüm tarihi
Ölen ana arının gösterdiği performans

Ayrıca arılıktaki kolonileri de genel bir değerlendirmeye tabi tutmak gerekiyor.

Özellikle Buckfast ekibinin internet sitesindeki güncel kayıtlarını takip ettiğimde birçok değerlendirmeler yapıyorlar.

Bizlerde ne istiyorsak, ne istemiyorsak bu özellikleri sıralayacağız ve 1-6 arası puanlar vereceğiz.

Puan toplamları ile bizimde gözlemlerimiz paralellik gösteriyorsa doğru kolonilere doğru bir yönelme olacaktır.

zeusfaber:
Güzel...

Uzunzamandır ben de ilk konu açanlardan biri miolsam da şöyle reytingi yüksek bir konu bulsam diyordum. Niyetim vardı bu soruyu sormaya. Soruyu görünce tamam dedim ben açmadım ama bu konu burada tavan yapar...

Hele hele konuya yaklaşım damızlık koloni seçimi ve benim sevdiğim konu olan kayıt tutma işi de işin içine girince tamam dedim. Tamam dedim ama ben bu yazıya yarın iş vyerinde geniş zamanda yazayım.

Not: Bu mesajıneden yazdım, "İletilerime yazılan yeni yanıtları göster." kısmında çıksın ki konuyu kaçırmayayım.

Şimdilik bir virgül koyup ben arı kanadı yolmaya devam edeyim bari..

Halil BİLEN:
Hakan bey, işe ne zaman gidiyor ki, hala tık yok.

Arı kanadı yolmak?

Kubital indeks mi yoksa?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git