BOMBUS ARISI > Bombus Bilgi Kaynakları

Bombusla ilgili bir araştırma yazısı

(1/4) > >>

Scuba:
Linkten Bombus arısı ile ilgili araştırma yazısına ulaşabilirsiniz.

http://www.uludagaricilik.org.tr/dergi/2005/2005-3/Dergi%202005.3.2.pdf

Scuba:
Dun aksam internetten yaptığım araştırma sonucunda, Antalya'daki üretici firmaya mail yolu ile ulaştım.Bugün firma yetkilisi telefonla arayarak arı hakkında bilgi verdi. Örtü altı üreticilerine kovanı dahil 170 TL verdiklerini,dışarıda üretimde kullanılmasını teşvik edilmesi için kovanı dahil 100 TL olabileceğini söylemiştir.Ana arının seneye üremesi konusunda ise böyle birseyin mümkün olmadığını ve koloninin 1 sene içinde söneceğini belirtmiştir.

Satın almak yada daha çok bilgi için firma yetkilisinin telefonu :  Atilla Yurtkulu o 533 415 95 50

Halil BİLEN:
Mümkün deseydi şaşardık. Koloni sürekliliği yokmuş ama o kadar da bilgi sahibi olduk ki yeni genç ana arılar kışlayarak yeni koloniler oluşturuyorlarmış.

Scuba:
Halil bey,
Benim düşüncemde şöyle, laboratuvar ortamında ana arıya kolonisini kurdurup gelecek sezon için döllenen dişiler ayıklanıp ana arı ve işçi arı şeklinde piyasaya veriliyor.Yoksa sizin dediğiniz gibi ana arının üretmiş olduğu genç ana arılar ile koloniler devam etmeli.Böyle olursa da firma 1 sene sonra bu işi bırakması gerek.

Ali Varol:
Salih Bey merhaba,
Koloni fiatlarının 100 ve 170 tl olşu gayet mantıklıdır. Sözgelimi kovanın içinde 50 adet arı var. 1 arı 2 tl ise 50 arı 100 tl eder. O zama 170 tl olan kovanda  75 adet arı var demektir. Küçük bir bahçe için 50 arılık bir koloni yeter. Ama bahçe büyükse 170 liralık kovandan almak gerek.
Fiatı belirleyen başka bir etken de koloninin kalan ömrüdür. Domates seralarında ilk çiçekle son çiçeğin arası ortalama 60 gündür. Rastlantıya bak yeni gelişmeye başlayan bir bombus kolonisi  ortalama 60 gün daha polen toplar. Seraya konduktan 60 gün sonra kolonide erkek arılar ve ana arılar çoğalır, işçi arılar azalır. Koloni polen toplamayı bırakır. Bu hesapları seraya koloni dağıtan ziraatçılar bilir ve garanti verirler. "Koloni iki ay çalışacak domatesleri tozlayacak. Çalışmazsa yenisi ile değiştiririz." Ve öyle de olur.

Ana arı üretimine gelince,
Laboratuarda üreme koşulları sağlanır ve yılboyu üretim sağlanır. Bombuslarda her döllenmiş yumurtadan ana arı olmaz. Ana arılar koloni geliştikten sonra koloninin gücüne ve bazı diğer özelliklerine göre işçi arılar tarafından seçilir ve üretilir. Yani kolonini başlangıcında döllü yumurtadan ana arı üretilemez.
Yazın seralarda ihtiyaç az olur. Ana arı üretimi yazın da devam eder. Fazla ana arılar yapay olarak kış uykusuna yatırılır. Yani stoklanır. İhtiyaç fazla olunca da kış uykusundan yapay olarak uyandırılır ve kuluçkaya yatırılarak koloni oluşturulur.

Yani yılboyu ana arı bulup işçi arı üretebilmenin yolu yapay uyutma ve stoklama yollarıdır. Bunlar da çok basit değil ama yapılamayacak şeyler de değil

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git