Gönderen Konu: yumurtalık tamamı bal ve polen dolu ana nereye yumurtlayacak  (Okunma sayısı 3525 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
Ynt: yumurtalık tamamı bal ve polen dolu ana nereye yumurtlayacak
« Yanıtla #15 : Temmuz 07, 2016, 00:06:19 »
valla benim başıma geldi,anayı öldürdüler..

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1000
Ynt: yumurtalık tamamı bal ve polen dolu ana nereye yumurlayacak
« Yanıtla #16 : Temmuz 07, 2016, 00:38:50 »
Arıların dünyasını basit düşünmemek gerekir.
Biz bölmelere neden besleme yaparız?
Bölmeler genellikle işçi arı çeşitliliği bakımından dengesiz olur.
Ya tarlacı sayısı fazla olur veya genç işçi fazla olur.
Doğal oğullarda bu olumsuzluk olmaz.
Bölmelerde yeterince stok yoksa tarlacıda yeterli değilse tabiki besleme yaparım.
Stok durumu iyi olan kovana besleme yapmaya gerek yoktur zira yavru olmayan bir kovanda bal tüketimi asgari düzeyde olur.
Yavru görüldüğü an besleme kademeli olarak artırılmalıdır.
Yumurta olmayan bir kovanda anayı öldürmek normal şartlarda pek mümkün değildir.
Ayrıca ana arının işçiler tarafından öldürüldüğü garanti değildir.
Ana sakat olabilir kaldı ki böyle bir durumda sakat ana yumurta attıktan sonra anayı yenilemek için imha ederler.
Ana uçuşlardan dönmeyebilir

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Temmuz 07, 2016, 01:03:50 »
Göksel beyin söylediklerine  bende bir ilave yapıyım

katlı bir kovanım meme asmıstı

anayı kovandan 2 çerçeve ile ayırdım,tek meme bıraktım

mevcut memedeki ana arı çıkana kadar,bulduğu açık yavrulardan meme yapmaya çalıştı onlarıda bozdum

meme yapacak yavru kalmayınca meme asamadı

bu kolonide ana doğdu,ancak 20 çerçeve ballıydı,ana bakireydi,dışardanda bal geliyordu

şerbet yada bal hiç farketmez arı için,kesecek olsaydı bu koloni bu anayı keserdi.

Çevrimdışı Hüsrev Yücekaya

• Pupa
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #18 : Temmuz 08, 2016, 01:52:00 »
Arkadaşlar selaminaleykum  konuyla belki pek alakası yok ama sizde nde bir fikir alayım. Ben 8 yıldır ariyla uğraşıyorum şimdiye kadar hiç kat izgarasi kulanmadim bu sene tüm kovanlarima ızgara koydum   ve sonuç olarak memeden başımı alamadım katları atarken kuluckaliktaki 2 kapalı çıkmak üzere olan siyah petekleri üst kata koydum assagiyada 2 ve 9 .sıraya ham petek verdim balliktaki citalar tamamen kabartildi yavru da mükemmel bal akımına 25 gün kal ızgara koyup anayı aşağı kata aldım o günden sonraki her hafta memeden başımı alamadım tarih temmuz 7 olmuş hala meme var  analar 2016 sezonu anaları yaşlı ana deyil ler. Ve bal durumda oldukça az acaba izgarayi koyarken bi hatami yaptım fikir verirseniz sevinirim.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Temmuz 08, 2016, 11:48:54 »
Arkadaşlar selaminaleykum  konuyla belki pek alakası yok ama sizde nde bir fikir alayım. Ben 8 yıldır ariyla uğraşıyorum şimdiye kadar hiç kat izgarasi kulanmadim bu sene tüm kovanlarima ızgara koydum   ve sonuç olarak memeden başımı alamadım katları atarken kuluckaliktaki 2 kapalı çıkmak üzere olan siyah petekleri üst kata koydum assagiyada 2 ve 9 .sıraya ham petek verdim balliktaki citalar tamamen kabartildi yavru da mükemmel bal akımına 25 gün kal ızgara koyup anayı aşağı kata aldım o günden sonraki her hafta memeden başımı alamadım tarih temmuz 7 olmuş hala meme var  analar 2016 sezonu anaları yaşlı ana deyil ler. Ve bal durumda oldukça az acaba izgarayi koyarken bi hatami yaptım fikir verirseniz sevinirim.

Izgaraları erken koymuşsunuz,tam bal akımı başladığında konulmalı.

özgür

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Temmuz 08, 2016, 12:07:10 »

Izgaralarin kenarlarina ve alt ortasina çıta koymadiysaniz yeterli havalandirma yoksa bunlar olur.
İbrahim abinin dedigi gibi erken koymuysunuz ayrica.
Bizde ana bal akimi 1 haziranda başladi. Ben izgaralari 25 mayista koymuştum. Sıkıntı olmadı

• Pupa
« Yanıtla #21 : Temmuz 08, 2016, 13:49:40 »
Sanırım biraz erken koymusum izgarayi murat akın abinin bi yorumunda alta 1cm lik cita konulması gerektiğini okumuştum onu aynen uyguladım fakat muhsin doğar oğlu hocanın tv programında bal akımı ndan en az 5 hafta önce konulması gerektiğini üzerine basa basa söylediği için bal alımından 25 gün önce koymuştum muhsin hoca balliktaki yavrular 21 gün içinde çıkıp bal akımı zamanında bal konulacak yerler tamamen boşalır demişti bana da mantıklı geldi ama kuluckaliktaki düzenin bozulacagiyla ilgili bi yorumunu izlemedim açıkçası pişman oldum izgarayi koyduğuma

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Temmuz 08, 2016, 13:53:03 »
Sanırım biraz erken koymusum izgarayi murat akın abinin bi yorumunda alta 1cm lik cita konulması gerektiğini okumuştum onu aynen uyguladım fakat muhsin doğar oğlu hocanın tv programında bal akımı ndan en az 5 hafta önce konulması gerektiğini üzerine basa basa söylediği için bal alımından 25 gün önce koymuştum muhsin hoca balliktaki yavrular 21 gün içinde çıkıp bal akımı zamanında bal konulacak yerler tamamen boşalır demişti bana da mantıklı geldi ama kuluckaliktaki düzenin bozulacagiyla ilgili bi yorumunu izlemedim açıkçası pişman oldum izgarayi koyduğuma

Arıcılıkta fikirler zaman geçtikçe deneme yanılma yöntemiyle değişebiliyor

forumdada bazen bu gibi değişkenlikler olabiliyor.

siz son söylenenleri baz alın.

daha çok forumdaki uygulamaları değerlendirin pişman olmazsınız.

• Pupa
« Yanıtla #23 : Temmuz 08, 2016, 14:12:34 »
İbrahim bey dediğiniz gibi deneme yanılma yöntemiyle    çalışmak ve tecrübeyi uzun yıllara yaymak daha mantikli tabi bizlerden daha tecrübeli dostlarda fikirlerini  esirgemezlerse sezonu daha verimli ve mutlu gecirecegimizi umud ediyorum.

• Pupa
« Yanıtla #24 : Temmuz 08, 2016, 14:15:22 »
Izgaralarin kenarlarina ve alt ortasina çıta koymadiysaniz yeterli havalandirma yoksa bunlar olur.
İbrahim abinin dedigi gibi erken koymuysunuz ayrica.
Bizde ana bal akimi 1 haziranda başladi. Ben izgaralari 25 mayista koymuştum. Sıkıntı olmadı
Özgür kardeşim sizler her sezon muhakkak kullaniomusunuz izgarayi yoksa koloninin durumuna göre kulanmadiginiz kovanlarim varmı teşekkürler.

özgür

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Temmuz 08, 2016, 16:06:17 »
Özgür kardeşim sizler her sezon muhakkak kullaniomusunuz izgarayi yoksa koloninin durumuna göre kulanmadiginiz kovanlarim varmı teşekkürler.

2 yildir Bala çalişacak her kovana koyuyorum.
Benim için faydasi tartisilmaz

• Pupa
« Yanıtla #26 : Temmuz 08, 2016, 16:32:05 »

2 yildir Bala çalişacak her kovana koyuyorum.
Benim için faydasi tartisilmaz
Özgür bey izgarayi bal akımı ndan bi kaç gün önce koyuyorum dediniz alt kuluckaliktaki ballı polenli citalardan yukarı veriomusnuz  yoksa kuluckaliga hiç müdahale edilmiyormu benim kuluckaliktaki citalarda baktığımda (sonradan farkettim) polenli 4 bazı koloniler de 5 cita bal ve polenli olduğunu gördüm bu konuda ne yapabiliriz aşağıya bu durumda müdahale edilmelimidir yoksa olduğu gibi birakacakmiyiz. Teşekürler yanıtlarınız için

özgür

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Temmuz 08, 2016, 16:50:54 »
Özgür bey izgarayi bal akımı ndan bi kaç gün önce koyuyorum dediniz alt kuluckaliktaki ballı polenli citalardan yukarı veriomusnuz  yoksa kuluckaliga hiç müdahale edilmiyormu benim kuluckaliktaki citalarda baktığımda (sonradan farkettim) polenli 4 bazı koloniler de 5 cita bal ve polenli olduğunu gördüm bu konuda ne yapabiliriz aşağıya bu durumda müdahale edilmelimidir yoksa olduğu gibi birakacakmiyiz. Teşekürler yanıtlarınız için

Ben kuluçkadan bal almiyorum.

Ful kapali yavrulu 2 veya 3 çerçeveyi kata çikariyorum.

Kuluçkada 7 veya 8 çerçeve bırakiyorum.

Duvara bölme tahtasi koyuyorum