Gönderen Konu: Bal alma hk  (Okunma sayısı 2030 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lergun77

• Larva
  • **
  • Yer: ankara
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
Bal alma hk
« : Temmuz 21, 2016, 14:06:57 »
Merhaba,
geçen yıl başladığım bu keyifli maceramda hep kafana takılan bir soru var.
Müsadenizle sizlerle paylaşmak istiyorum... geçen yıl kovan sayım 2 adette kalmıştı. kovan başı yaklaşık 18 arılı çıta mevcudum vardı. Bulunduğum yer Konya nın 15 km dışında BEYBES denilen sessiz sakin bir ortamda idi. Flora zengindi.ama ne hikmetse 2 kovandan 3 çıta bal alabildim. bu sene ise 21 Temmuz a girdik, 2 hafta önce kovanları ziyaret ettim 4 kovanda bal kemeri var ama çıtalar daha dolmamış.  ( tabii bir de havalar çok ama çok sıcak geçtiği için kovana verdiğim kabartılmış petekler erimiş  :-[    )
sitemizde yaptığım araştırmalarda ( kesin olmamakla beraber ) Ankara da bal akım zamanının Haziran sonu ile Temmuz ortasına kadar devam edeceğini öğrenmiştim. bu sebeple ana arıyı aşağıya kulaçkalığa geçirerek ana arı ızgarasıda koymuştum. arılığımı ziyarete gittiğimde hiç bir arının ızgarayı geçmediğini gördüm...
sonuç olarak arı 2. ballığa geçmemiş zaten geçse de BAL olmadığı için elim boş döndüm.
siz saygıdeğer üstadlarıma sormak istediğim " ben neden çıta çıta bal alamıyorum ? "
teşekkürler.

Çevrimdışı Cem Şeker

• Ana Arı
  • Yer: Amasya/Gümüşhacıköy
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 22+3 Sepet olmuşuz.
  • Rakım: 800
Ynt: Bal alma hk
« Yanıtla #1 : Temmuz 21, 2016, 16:44:39 »
Merhaba.

Öncelikle durumunuzun biraz garip olduğunu belirtmeliyim. 18 çerçeve arısı olan bir kovan size en kötü 5-8 çerçeve bal vermeliydi.

Izgara atınca yukarı çıkmayan arı nüfus olarak az olmalı.Yada tahminimce arılarınız oğul vermiş olmalı.

Sezonda 2 hafta uzun bir süre sık gidemediğiniz anlaşılıyor, sezon başında yapılan her türlü işlem sizin alacağınız bal oranını doğrudan etkiler.

Arılar galiba mucize canlılar...

G.Hacıköylü arılığı.

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Kovan Sayısı: 15
« Yanıtla #2 : Temmuz 21, 2016, 16:44:59 »
üst kata arıların geçmemesinin sebebi bence üste geçecek kadar arı nüfusunun olmamasıdır.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
« Yanıtla #3 : Temmuz 23, 2016, 00:14:37 »
Yada siz çerçeve eklervken çok seyrek ekliyorsunuz,ve 18 çıtam var diyosunuz,acemilik yillarımda yaptiğım en büyuk hata buydu,birkaç ari gördummü eklerdim citayi,sonra,güveler mahfederdi arımı,yani petek gelişigüzel eklenmez,ari herzaman sıkışık çalışmalı..üsttüste birikip çalışmalı..bence o fazla çerceveliri alin..

Çevrimdışı yavuz selim

• Larva
  • **
  • Yer: Konya Kızılören
« Yanıtla #4 : Temmuz 23, 2016, 12:18:56 »
Merhaba,
geçen yıl başladığım bu keyifli maceramda hep kafana takılan bir soru var.
Müsadenizle sizlerle paylaşmak istiyorum... geçen yıl kovan sayım 2 adette kalmıştı. kovan başı yaklaşık 18 arılı çıta mevcudum vardı. Bulunduğum yer Konya nın 15 km dışında BEYBES denilen sessiz sakin bir ortamda idi. Flora zengindi.ama ne hikmetse 2 kovandan 3 çıta bal alabildim. bu sene ise 21 Temmuz a girdik, 2 hafta önce kovanları ziyaret ettim 4 kovanda bal kemeri var ama çıtalar daha dolmamış.  ( tabii bir de havalar çok ama çok sıcak geçtiği için kovana verdiğim kabartılmış petekler erimiş  :-[    )
sitemizde yaptığım araştırmalarda ( kesin olmamakla beraber ) Ankara da bal akım zamanının Haziran sonu ile Temmuz ortasına kadar devam edeceğini öğrenmiştim. bu sebeple ana arıyı aşağıya kulaçkalığa geçirerek ana arı ızgarasıda koymuştum. arılığımı ziyarete gittiğimde hiç bir arının ızgarayı geçmediğini gördüm...
sonuç olarak arı 2. ballığa geçmemiş zaten geçse de BAL olmadığı için elim boş döndüm.
siz saygıdeğer üstadlarıma sormak istediğim " ben neden çıta çıta bal alamıyorum ? "
teşekkürler.
Kardeşim bende Konya kizilorenden 4 kovan ile bu sene başladım. Değil 18 ister 28 citan olsa bir gram bal yok bu sene. Çevrede Muğlalı arıcılar var hiç olmayanın 400 kovanı var bir gram bal sagmadan gitmeye başladılar. Seneye Allah kerim.

Lenovo P70-A cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı lergun77

• Larva
  • **
  • Yer: ankara
  • Kovan Sayısı: 5
« Yanıtla #5 : Ağustos 19, 2016, 14:34:26 »
Tekrar merhaba,
aklıma gelen bir bilgiyi de paylaşmak istedim. bal akım zamanını kaçırmış olabilir miyim ?
Çünkü geçen haftasonu da gittim arılığa inanın 5 kovanımdan toplamda 1 petek bal ancak alabilirim. bankacı olduğum için bazen haftasonları da çalışıyoruz. yanlış hatırlamıyorsam bal akım zamanı 2-3 hafta arılığıma gidememiştim.
takip edemeydiğim için zamanı kaçırmış olabilirim :(

Çevrimdışı alp er

• Larva
  • **
  • Yer: ordu
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: yok
  • Rakım: 3
« Yanıtla #6 : Ağustos 19, 2016, 15:52:23 »
        ergün bey sizin kaçırmanız sorun değil de, arılar kaçırmasalar iyiydi.

Çevrimdışı Cem Şeker

• Ana Arı
  • Yer: Amasya/Gümüşhacıköy
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 22+3 Sepet olmuşuz.
« Yanıtla #7 : Ağustos 19, 2016, 15:55:42 »
Tekrar merhaba,
aklıma gelen bir bilgiyi de paylaşmak istedim. bal akım zamanını kaçırmış olabilir miyim ?
Çünkü geçen haftasonu da gittim arılığa inanın 5 kovanımdan toplamda 1 petek bal ancak alabilirim. bankacı olduğum için bazen haftasonları da çalışıyoruz. yanlış hatırlamıyorsam bal akım zamanı 2-3 hafta arılığıma gidememiştim.
takip edemeydiğim için zamanı kaçırmış olabilirim :(

Merhaba.

Meslektaş bir arı meraklısı olarak şunu söyleyebilirim.

Senin arılığa gidip gitmemen çok önemli değil. Bal akımını sen kaçırsanda arı kaçırmaz.

Ancak şu olabilir gitmediğin dönemde arı oğul verdiyse sen arıyı kaçırmış olabilirsin.

Bunun dışında 5 adet katlı normal bala çalışabilecek arıdan 1 çerçeve bal almak pek normal değil.

Kovanlarının durumu önemli. Güçlü değilseler bal yapamazlar.
Arılar galiba mucize canlılar...

G.Hacıköylü arılığı.