ANA ARI > Bal Arılarında Yalancılama

Kovana ana arı kabul ettirmeme rağmen yalancı analar yumurtlamaya devam ediyor ?

(1/3) > >>

izzet6786:
Yalancılayan kovanımı 200 mt ileriye götürüp yerine boş kovan koyup çerçeveleri sirkeledim.Sirkelediğim çerçeveleri diğer kovanlara dağıttım.Boş kovana diğer kovanlardan ballı polenli kapalı yavrulu 3 adet çerçeve verip yeni genç ana arıyı kafesle verdim.Sirkelediğim arılar kovana döndüler 3 çerceveyide sardılar.4 gün sonra kontrol ettiğimde ana arının kabul edildiğini görüp kovanı kapattım.Bugün yaptığım kontrolde erkek arı pupalarını ve günlük yumurtaları gördüm ana arıda kovandaydı.12 gündür kovanda ana arı olmasına rağmen yalancı analar yumurta atmaya devam ediyor.
       1-)Kovanı 200 mt ileriye sirkelediğim halde yalancı analar nasıl kovana döndüler.
       2-)Kovanda ana arı olmasına rağmen yalancı analar neden hala yumurtluyor.
       3-)Kovanda neden ana arı dururken yalancı analara rağbet var.

mustafa kemal alkoç:
kovanı bu kadar iyi takip edemeyebilirsin o yumurtalar mevcut ana arıya ayittir.

izzet6786:
Kovanda 12 gündür ana arı var ise kapanan yavrular erkek yavrusu ise yumurtalar yalancı analarındır.

Mustafa Karakuzu:

--- Alıntı yapılan: izzet6786 - Ağustos 19, 2016, 02:34:23 ---Yalancılayan kovanımı 200 mt ileriye götürüp yerine boş kovan koyup çerçeveleri sirkeledim.Sirkelediğim çerçeveleri diğer kovanlara dağıttım.Boş kovana diğer kovanlardan ballı polenli kapalı yavrulu 3 adet çerçeve verip yeni genç ana arıyı kafesle verdim.Sirkelediğim arılar kovana döndüler 3 çerceveyide sardılar.4 gün sonra kontrol ettiğimde ana arının kabul edildiğini görüp kovanı kapattım.Bugün yaptığım kontrolde erkek arı pupalarını ve günlük yumurtaları gördüm ana arıda kovandaydı.12 gündür kovanda ana arı olmasına rağmen yalancı analar yumurta atmaya devam ediyor.
       1-)Kovanı 200 mt ileriye sirkelediğim halde yalancı analar nasıl kovana döndüler.
       2-)Kovanda ana arı olmasına rağmen yalancı analar neden hala yumurtluyor.
       3-)Kovanda neden ana arı dururken yalancı analara rağbet var.

--- Alıntı sonu ---

Yalancı analar 200 metre uzaktan dönemezler.
Koloniye verdiğiniz ana dölsüz yumurta atabilir.
Kurtçukların tamamı mı erkek?
Kısa bir süre( ananın kokusu kovana hakim oluncaya dek) içerideki yalancı analar yumurta atabilir.
İçeride ana olduktan sonra artık endişe etmenize gerek yok.

Murat AKIN:
Arıları SİRKELEMİŞSİN silkelediğn arılardan yalancı ana arı gelmiş olsa bile ana arı varken yumurtlama olmaz

Sorun sizin ana arıda.

Bir daha bekleyiniz

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git