Gönderen Konu: FORMIK ASITIN SONUCU...  (Okunma sayısı 9745 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ertuğrul

• İşçi Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa/BURSA
    • Arı Bahçesi
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 23
Ynt: FORMIK ASITIN SONUCU...
« Yanıtla #90 : Ekim 15, 2016, 18:47:47 »
Ne tür yemlik kullanıyorsunuz ? Üstten yada çanta tipi fark yaratabilir.
Çanta tipi

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Deniz Aybar

• Boş Petek
  • Yer: Bursa
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 300
« Yanıtla #91 : Ekim 16, 2016, 00:58:36 »
Çanta tipi

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bildiğimden değil ancak tahminim arılar şerbeti tükettikçe açılan alan yüksek konsantrasyonda  formik asit gazıyla dolmuş olabilir

Çevrimdışı karadoruk

• Larva
  • **
  • Yer: çorum
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #92 : Ekim 19, 2016, 10:11:24 »
Pazar günü uygulama yaptım havalar da hemen soğudu bilmiyorum olumsuz bir etki olmuş mudur! Salı günü çekmeceleri kontrol ettim bazılarında epey varoa ölüsü vardı. Bu da onlardan biri.

SM-N900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
« Yanıtla #93 : Ekim 19, 2016, 11:11:00 »
Pazar günü uygulama yaptım havalar da hemen soğudu bilmiyorum olumsuz bir etki olmuş mudur! Salı günü çekmeceleri kontrol ettim bazılarında epey varoa ölüsü vardı. Bu da onlardan biri.

bu uygulamadan kaç gün önce ne gibi bir uygulama yapmıştınız,bu kovanın nufusü ne kadardır ? dökülmeleri takip edin peşini bırakmayın kış geldi durum içaçıcı değil.
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

Çevrimdışı karadoruk

• Larva
  • **
« Yanıtla #94 : Ekim 19, 2016, 23:22:26 »
bu uygulamadan kaç gün önce ne gibi bir uygulama yapmıştınız,bu kovanın nufusü ne kadardır ? dökülmeleri takip edin peşini bırakmayın kış geldi durum içaçıcı değil.
Bu uygulamadan önce şu TV'lerde minik parmaklarıyla tattıkları ilacı uyguladım 1 tane bile düşürmedi. Bu kovan 8 çıtalık bir kovan bu senin en verimli arısıydı. Cumartesi günü bir doz daha vereceğim.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Pupa
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 18
  • Rakım: 110
« Yanıtla #95 : Ekim 20, 2016, 05:14:21 »
merhaba karadoruk ben eldiven gözlük ve normal toz maskesi kullanıyorum tabi asidin buharını solumamaya dikkat ediyorum şu ana kadar bir kaza olmadı şükür,bu sene formik sit ugulamasını biraz erken havalar 30 derecelerdeyken uyguladım bazı kovanlarımda ana kayıpları oldu, bunuda tecürbe ederek öğrenmiş oldum,yani kesinlikle 26-27 derecenin üzerinde olmaması gerekir,ve dozajda 10-miligramı geçmemeli.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı karadoruk

• Larva
  • **
« Yanıtla #96 : Ekim 20, 2016, 21:09:11 »
merhaba karadoruk ben eldiven gözlük ve normal toz maskesi kullanıyorum tabi asidin buharını solumamaya dikkat ediyorum şu ana kadar bir kaza olmadı şükür,bu sene formik sit ugulamasını biraz erken havalar 30 derecelerdeyken uyguladım bazı kovanlarımda ana kayıpları oldu, bunuda tecürbe ederek öğrenmiş oldum,yani kesinlikle 26-27 derecenin üzerinde olmaması gerekir,ve dozajda 10-miligramı geçmemeli.
Hava sıcaklıkları müsait şu an 20 dereceyi geçmiyor buralarda. Güçlü koloni lere 15 mg civarı verdim inşallah bir şey olmaz. Bugün baktım önlerinde arı ölüsü yoktu. Polen tuzaklarında ölü varoa lar artmış. Pazar yapmıştım uygulamayı, Cumartesi bir uygulama daha yapacağım uygun mudur sizce?

Çevrimdışı mehmetsicramaz

• Pupa
  • Yer: adana imamoğlu,kozan
  • Kovan Sayısı: 4 kovan 6 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 60
« Yanıtla #97 : Ekim 25, 2016, 22:41:54 »
Miligram (mg) değil de mililitre (ml) olmasın

Çevrimdışı mehmetsicramaz

• Pupa
  • Yer: adana imamoğlu,kozan
  • Kovan Sayısı: 4 kovan 6 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 60
« Yanıtla #98 : Ekim 25, 2016, 22:45:16 »
bu sene formik asit uygulamalarını akşam ezan okunurken serinlikte yaptım ama yine de, en iyi 2 koloni ile bir açk nun analarını kestirdim neyse ki yedekte ana vardı.

Çevrimdışı Muzaffer Tasdemir

• Ana Arı
  • Yer: Besigheim-Almanya
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 20 Anakoloni(Wirtschaftsvölker)
  • Rakım: D 350
« Yanıtla #99 : Ekim 28, 2016, 00:45:06 »
Yurtdışından paylaşım yapan arkadaşların şu tavırları beni rahatsız ediyor.

Çok açık ve hepsi beni bu yüzden sevmez.

Arıcılık başarısı dediğimiz olguda flora eşitsizliği ve ülkesel farklar çok önemli iken göz ardı ediliyor.

Yani şartlar eşit değil.

Bu yetmiyor hemen bir sürü makale ve benzeri döküman ortalığa dökülüyor.

Varroa...

Yahu bizim kadar bu konuda gelişmiş ülke yok ki.

Çakmasını bile yaparız en kral ilacın.

Ama siz istediğiniz kadar uğraşın temizleyin.

Hacı abinin yan tarafta umurunda değil.

Balı aldı mı tamam.

Makale, varroa.

Ben ilaç yaptım yeğenim modunda.

Yurtdışından yine rahatsız olduğum diğer konu ise bu Ülke arıcısını topyekün beşpara etmez kategorisinde değerlendirilmesi.

Öyle uzaktan olmuyor buyur gel o yurtdışı bilgilerinle burada arıcılık yap görelim diyoruz.

Adam diyor sen gel. Yabancı Dil öğren.

Yahu ben gelsem ağzınız açık kalır arıcılık nasıl yapılır görürler de.

Flora konusu da çok tartışılır.

Adam 2 tane arı resmi atıyor ve ahkam kesiyor.

Valla öyle arı resmi yükleriz biz de dilini yutar adam.

Biz içinde bulunduğumuz sektörün yanlışlarını anlatmaktan göstermekten bıkmış iken.

Bir de Yurtdışında şöyle böyle denince.

Eeee görelim o zaman deyince 1 tane 5 katlı arıdan hasat.

Diğer arılar 5 katlı mı? diye sorunca.

Senin yabancı dilin var mı?

Yoksa yapılan güzel uygulamalar paylaşılınca kim itiraz eder ki.

Arılarında yaptığı uygulamayı paylaşırken itiraz et ve seyret.

Hemen makale...

Hemen senin yabancı dilin var mı?

Yahu arılar konuşmuyor ki yabancı dil ihtiyacı olsun.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Eger bir sempati kaybiniz söz konusu ise,sebebi sizin tavrinizdir,..
Coban..,Hopbidi.., Halt etmis..,Caylar..,Papazin yanina gitti..,Gecirmek..,gibi ithamlarinizdir.baskaca birsey degil.
Cok sükür, hala bu örneklerin, muhtevasini ve ihtivasini anlaya biliyoruz.asil sorun,Forumda bunlari hic kimsenin anlamamasi, anlamazdan gelmesi.
Biz disardakilerin bir artisi, disarida ve iceridekileri kiyas etme imkanina sahip olmamiz.
Siz görüyorsunuz, Biz dokunuyoruz..
Size sunu sormak isterim, Yurt disindakilerin zoru (sorunu) nedir ? Aricilik acisindan,Her Birinin  tuzu en az sizin kadar kuru iken,niye cirpiniyorlar?

Kenan Gisan Beyin, Bölünme serzenisi olmasaydi, yazmayacaktim.

Aricilik bal icin yapilirsa kar kazanir, Ari icin yapilirsa Diyar kazanir.

Çevrimdışı karadoruk

• Larva
  • **
« Yanıtla #100 : Kasım 06, 2016, 22:19:08 »
Bu da 2. Uygulama sonucu bugüne kadar formik yapmamanın pişmanlığı...

Çevrimdışı Deniz Aybar

• Boş Petek
  • Yer: Bursa
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 300
« Yanıtla #101 : Ocak 22, 2017, 19:55:31 »
tüm okumalar , değerlendirmeler sonucunda ilki 24 Eylül'de olmak üzere 15 kovana  5 adet uygulama yaptım. uygulamalar sırasında 18*20 cm lik süngerleri kullandım. Vileda'nın süngerleri en iyi sonucu verdi. Daha sağlamlar ve kovandan alırken parçalanma oranları daha düşük süngerleri plastik ana arı ızgaraları üzerine koydum. 24 saat sonunda süngerleri kovandan geri almak gerekiyor Yoksa arılar propolisli süngerleri ızgaralara yapıştırıyorlar uygulama sırasında sıcaklıkların 25 derece üzerine çıkmamasına dikkat ettim. Nem genelde yüzde 60 ile 80 ler arasında. genelde her uygulamanın sonrasında dördüncü ya da beşinci gününde bir sonraki uygulamaya geçtim yaptığım araştırmalar sonucu süngerleri durulayıp suyunu iyice sıktıktan sonra kovan lara verip yüzde 60 lık formik asit verdim. Yüzde 85 lik formik asit Saf su ile seyredildi. ilk gün 4 adet kovan da akşam üzeri deneme yaptım 2 kovana 15 mililitre iki kovana da 20 mililitre asit verdim 20 mililitre verdiklerimde 80 100 adet kadar arı ölüsü gördüğüm için sonraki uygulamaları 15 mililitre olarak devam ettirdim ki bu da günlük 9 gram aside eşdeğer. Diğer tüm uygulamalar  sabah 9 ile  11 saattir arasında yapıldı. Sonuç olarak çekmecelerde bol miktarda ölü varroa ile beraber canlısıda görünüyor. süngerlerin kuruması 6 ila 10 saat arasında gerçekleşiyor. toplam  75 uygulamanın  hiçbirisinde Arılar kovan dışına akın etmedi . 2 hafta sonra polen çekmecelerini doğal varroadüşüşünü kontrol etmek için gözden geçireceğim sonuçları buradan tekrar bildiririm.
yorumlar sizin. teşekkürler.
 saygılar
 not:kovanlarımın tamamı, biri hariç polen çekmeceli ve çekmeceleri  uygulamadan  Bir hafta önce  kapattım. Girişleri ise  tamamen açtım .kapaklar ise strafor ile yalıtılmış ,örtü bezi olarak ise sera naylonu kullanıyorum. Polen çekmeceli olmayan kovanda da bir olumsuzluk görmedim.
Yabancı dil sorun olmayacaksa
http://www.biovet.ch/en/ bu sitedeki ürün ve kullanma klavuzlarını ve kaynakçalarını incelemenizi öneririm. Bazı püf noktalar önemli.

Yukarıdaki uygulamadan sonra gecikmiş olsamda, 17 ocakta hava sıcaklığı 8°C de damlatmayla oksalik asit yaptım. Çekmeceleri 1, 2 ve 4 günlerde temizledim. 4 günde dahi 50 kadar ölü varroa vardı. Toplamda sayılar 50 ile 200 arasında değişmekte. haziranda aldığım Oğullara 5 gün içinde varroa mücadelesi yaptığımdan bunlarda en fazla 20 tane. Döküldü.
Korkarakta olsa 3 orta güçte kovandan 1 er çerçeve çekip kontrol ettim ve yavru faaliyeti görmedim.
Tüm kış polen çekmeceleri açıktı. Belki de sebep budur.