ARICILIK KAYNAKLARI > Anaarı

Ana arı dölsüz yumurta atmaya başladı

(1/2) > >>

ismail akyüz:
Merhaba arıcı abilerim,9 çıtalı ballı kovanı kontrol ettiğimdw peteklerin çoğunda dölsüz ve bir gözde birden fazla yumurta gördüm hemn 100 metre ileri götürüp silkeledim,kovanda 2 gün boşlukta aç sallandılar eski çerçevelerinden bir tane vermeye gelince kovamda genç ana arıyı gördüm,hayretler içinde kaldım meğer yalancıya gitmemiş ananın kendisi bir gözde birden fazla yumurta ve erkek gözlerini kendi atiyormuş ama önceleri çok güzel yumurtluyordu ne yapayım ana yı kesiyimmi?

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yasinyusufyaman:
Bi ara forumda tartışılmıştı bu konu genç ana ilk zamanlar çok yumurtlama isteğinden bi göze iki defa yumurta atıyormuş normalmiş Murat Hocam söylemişti.

Murat AKIN:

--- Alıntı yapılan: ismail akyüz - Ekim 04, 2016, 17:39:46 ---
kovamda genç ana arıyı gördüm,hayretler içinde kaldım meğer yalancıya gitmemiş ananın kendisi bir gözde birden fazla yumurta ve erkek gözlerini kendi atiyormuş ama önceleri çok güzel yumurtluyordu ne yapayım ana yı kesiyimmi?


--- Alıntı sonu ---

Pekiyi bu ana arı o güzel yumurta atan olduğuna eminmisiniz?

Ana arı döllenmeyince, yeni döllenince veya ömrünün sonuna doğru döl azalması ile petek gözüne birden çok yumurta yapar.


ismail akyüz:
Murat abi bu senenin bölmesi genç arı, mayıs ayında yapmıştım çok düzgün yumurtluyordu,hatta diğerlerinden farklı bir rengi vardı,aynı koloniden 8 meme almıştım bu esmer uzun farkĺı bir cins çıktı diyer ablaları gibi değil,bu durunda enterasandı ama yumurtaması bala çalışması harikaydı,kara kız koymustum adını,anayı öldürmüşler sandım,kovanı uzağa döktüm onlarla beraber geri geldi..ilginc durum..

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ismail akyüz:

--- Alıntı yapılan: yasinyusufyaman - Ekim 04, 2016, 18:20:41 ---Bi ara forumda tartışılmıştı bu konu genç ana ilk zamanlar çok yumurtlama isteğinden bi göze iki defa yumurta atıyormuş normalmiş Murat Hocam söylemişti.

--- Alıntı sonu ---
Benim durum farklı ilkinde güzel yumurtluyodu,şimdi tam bozdu...bide genç ana..

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git