Gönderen Konu: yeni planım  (Okunma sayısı 1879 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lergun77

• Larva
  • **
  • Yer: ankara
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
yeni planım
« : Ekim 24, 2016, 14:17:58 »
Merhaba,
Kapalı bir Ankara günü... sanırım yağmur geliyor.
Ankarada ki arılığım için çevresi MDF tepesi ondülünden küçük bir baraka yapacağım.kışın kardan ve ayazdan yazın ise aşırı sıcaktan koruyacak. Aralık ayında ise 1 dönüm boş arazi var. orayı sürdüreceğim ve Mart ayında 15 gün arayla faselya ekeceğim.
Kovan sayım azalmıştı onu da Ankaranın ilçesi KAZAN dan önsiparişte bulundum. toplamda 5 kovanım olacak. 1 kovan ise boşta bekleyecek oğul veren olursa diye....
bakalım nasıl verimli olacak....
bekliyorum.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
Ynt: yeni planım
« Yanıtla #1 : Ekim 24, 2016, 16:40:59 »
mdf yağmur yedimi hemen şişer daynıksızdır,arıyı öldüren en büyük etken soğuk değil açlıktır,arı sıkışık vetok ise hiç bişeyden kolay etkilenmez soğuktan çok endişeleniyorsanız arıcı marketlerde 4 tl lik kovan giydirme brandası var,ne yağmur ne hava etkilemez..

Çevrimdışı lergun77

• Larva
  • **
« Yanıtla #2 : Ekim 25, 2016, 15:54:04 »
tek korkum soğuk, ayaz havalar değil. bu yaz çok ama çok sıcak geçtiği için sıcaktan da korusun istedim. bu yüzden küçük bir baraka ya benzer bişey olsun istedim. tabii önü açık olacak ve direkt faselya ları görecek. 15 gün arayla ekim yapacağım için bir kısım kururken ikinci bölüm çiçeklenecek, ikinci bölüm kururken  üçüncü kısım çiçeklenecek..döngü olacak inşallah :)

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1355
« Yanıtla #3 : Ekim 25, 2016, 19:06:50 »
tek korkum soğuk, ayaz havalar değil. bu yaz çok ama çok sıcak geçtiği için sıcaktan da korusun istedim. bu yüzden küçük bir baraka ya benzer bişey olsun istedim. tabii önü açık olacak ve direkt faselya ları görecek. 15 gün arayla ekim yapacağım için bir kısım kururken ikinci bölüm çiçeklenecek, ikinci bölüm kururken  üçüncü kısım çiçeklenecek..döngü olacak inşallah :)
Gün dönümüyle beraber arı otunun hepsi birden kurur.Yeterli yağış görmezsede boylanmadan aynısı olur.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

Çevrimdışı lergun77

• Larva
  • **
« Yanıtla #4 : Ekim 26, 2016, 10:45:59 »
hımmm...
Bilmediğinde nasıl da komik oluyor değil mi ?
Ben ne düşünmüştüm siz ne dediniz. bilgilendirme için teşekkür ederim. peki bana nektara katkı sağlaması için nasıl bir tavsiyede bulunursunuz. çünkü 2016 yaz ayı çok kötü geçti. balın kokusunu bile duyamadım. belki müdahalemle biraz olsun bal alabilirim diye düşündüm...

Çevrimdışı İbrahim 10AK

• İşçi Arı
  • Yer: Balıkesir
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 75
« Yanıtla #5 : Ekim 27, 2016, 22:45:12 »
Baraka gibi birşey yapmayı bende düşündüm ama yapıp yapmama konusunda bir karar veremedim. Baraka yapılırsa iyi olur herhalde ama ustalar daha iyi bilir.

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 240
« Yanıtla #6 : Ekim 27, 2016, 23:48:33 »
kış aylarında barakanın hep avantajı hemde dezavantajı vardır bence,kışın güneş çıktığında güneş almayan yerler çok daha fazla soğuk olur illaki yapacakanız ağız ağız tarafı güneybatıya baksın,ama bence arıcılarda satılan kovan brandası var onu kullanın ve arıyı aç bırakmayın..

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1355
« Yanıtla #7 : Ekim 28, 2016, 17:37:01 »
hımmm...
Bilmediğinde nasıl da komik oluyor değil mi ?
Ben ne düşünmüştüm siz ne dediniz. bilgilendirme için teşekkür ederim. peki bana nektara katkı sağlaması için nasıl bir tavsiyede bulunursunuz. çünkü 2016 yaz ayı çok kötü geçti. balın kokusunu bile duyamadım. belki müdahalemle biraz olsun bal alabilirim diye düşündüm...

Sabit arıcı iseniz kovanlarınızda çokda fazla bal beklemeyiniz.Anladığım kadarıyla çok kısır bölgedesiniz.Nektar akımının yüksek olduğu bölgelere kovanlarınızı taşırsanız daha verimli olabilir.
Bir yerde görmüştüm,arıcı kovanların önündeki araziye arılarının tarım ilaçlarından etkilenmemesi için faselya ekiyordu.
Baraka yapımının bal verimine veya arı gelişine katkısı çok da katkısı olacağını sanmıyorum. Kovanların yağmurda kardan korur ve artan malzemeleri depolamaya yarayabilir.Forumdaki çoğu kovanlar  barakasız açıkta duruyor.Kovanların altında sehpada olması iyidir.
Arılarınıza zamanında bakımlarını yaparak güçlü tutarsanız ve ana nektar akımına yeterli tarlacıyı oluştursanız sorunlar kendiliğinden çözülür.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)