Gönderen Konu: ismail AKYÜZ Arılığı  (Okunma sayısı 274893 defa)

adem çelik, ahmet yesil, yasinyusufyaman ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 140
  • Rakım: 240
Ynt: ismail AKYÜZ Arılığı
« Yanıtla #945 : Ocak 20, 2018, 21:17:28 »
ballı babalar ve yaban defne ciceği actı,akım başlıyor,10 gun sonra koloni yönetimi basliyacak..erken kalkan yol alır..

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #946 : Ocak 20, 2018, 21:32:37 »

erken kalkan yol alır.

Bu atasözünün devamı var...

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #947 : Ocak 20, 2018, 21:45:19 »
Bu atasözünün devamı var...

Erken kalkan yol alır, erken evlenen döl alır. ;D ;D

Yapacakları işe erken başlayanlar kazançlı olurlar. Bir işi işin içinde çözmek çok daha doğru olacağı gibi, erken evlenen bir insanında erken çocuğu olur. Erkenden birçok hayat konusunu tecrübe edenler, yaşıtlarına göre çok daha ileride olurlar.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #948 : Ocak 20, 2018, 23:21:58 »
arkadaşlar,arı zehri üretmeye karar verdim ,uygun zaman ve makineyi alabilme firsatım olursa inşallah..

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #949 : Ocak 20, 2018, 23:34:28 »
nereye pazarlamayı düşünüyorsunuz? Varmı hazır alıcı?

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #950 : Ocak 20, 2018, 23:42:02 »
nereye pazarlamayı düşünüyorsunuz? Varmı hazır alıcı?

inanırmısın,bal,propolis yada ürettiğim kremleri üretirken hiç düşünmedim nasıl pazarlıycağımı,hatta kim alacak benden propolisi kimse bilmez diye şüphelenmiştim,kimse almazssa ben kullanırım,akrabalara dağıtır hayır dualarını alırım diye düşünmüştüm,ama allaha şükür her sezon hepsini satıyorum,ama her üründe aklımda bildiğim muhtac insanlar var,mesela her balı sağdığımda onlara birer kavanoz ayrlarım,mutluluklarını görmek bana o parayı almaktan daha fazla haz veriyor..ve yüce rabbim rızkımı gönderiyor çok şükür..

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #951 : Ocak 20, 2018, 23:58:53 »
bu aparat yerine daha pratik ve hijyenik çok düşük maliyetli kendiniz yapabileceğiniz bir yöntem söyleyebilirim.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #952 : Ocak 21, 2018, 00:00:58 »
bu aparat yerine daha pratik ve hijyenik çok düşük maliyetli kendiniz yapabileceğiniz bir yöntem söyleyebilirim.

söyleyin muammer bey,sevinirim! :)

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #953 : Ocak 21, 2018, 00:27:10 »
Nasibi yoksa ne gelir elden, nasibi varsa gelir Yemen'den demişler. gramı 500 tl ediyormuş, iyi bir tercih olabilir.

Hazır makineye dünya para vermektense aynı makinayı kendiniz de yapabilirsiniz. Ayrıca bu makinenin camını küçük buldum. Yani Sistemi çalıştırmak için elektriği açtığınızda, arılar saldırıp bütün arılar üst üste kalacak elektriği verdiğinizde, arıların alta kalanının canı çıkabilir yani. Arılar birbirini sokabilme durumu ve arı zehirine arıların bacaklarındaki tozların karışma durumu olabilir.

Bu tip makinalar yatay çalışır. Size tavsiyem,

30 cm*40 cm bir camın, tam orta kısmına 20 cm genişliğinde bir alana, eski adaptörlerin bakır tellerinden önlü arkalı dolayarak ve 9 voltluk bir pil takarak, açma kapama anahtarı da ilave ederek sisteme, bu camı 45 derece açıyla teller yatay hiza gelecek şekilde desteklemeniz. Tellerin önüne de arıların iğnelerini batırabilmeleri için Alüminyum folyo koymanız ve üstten yanlardan tutturmanız. Arılar tele saldırdığında da arı zehirinin aşağıya doğru akması için ve arıların zehirinin hijyenik olarak toplanabilmesi için U şeklinde camdan bir aparat yaparak, pazarlamayı bu cam aparata hiç el değmeden yapmanız. El değmeden üretim, direkt ilaç firmasının laboratuvarına test için ve satış için gönderim yapmanız.

ayrıca;

10 kovan arınızdan 1-2 gr. zehir almanız mümkün. Hemde sürekli.

kısa bir maliyet gelir hesabı yaparsak:

10 kovan güçlü arınızdan diğer bal ürünlerini de alarak: ayrıca arı zehiri alabilirsiniz.

sizin performansınıza ve arıya sağlayacağınız şartlara bağlı kalarak: teorik olarak yılda 24 gram ile 228 gram arasında arı zehiri almanız mümkün olabilir, matematiksel olarak.

bu da gramını 500 tlye satsanız yılda 10 kovandan teorik olarak maksimum 114.000 TLye kadar arı zehirinden, gerçekçi yaklaşımla bunun yarısı kadar satabilirseniz ve paranızı alabilirseniz tabi 65.000 TL + 250 KG kadar bal+ en az 80 kg polen, en az 40-50 kg kadar da propolis almanız mümkün olabilir. her yıl anayı değiştirmeniz gerekebilir ve 2 katlı strafor kovanda yapmanız gerekebilir. Kışlamayıda 2 katlı olarak yapmanız gerekir (denendi). Sonbahar başlangıcında balı aldıktan sonra bir defada en az her kovana 10 kg koyu şurup, peşinden kış salkımına kadar bitirdikçe verecek şekilde sürekli koyu şurup ve polen gelişi kesildiği dönemde kek takviyesi gerekir(denendi). Arı mevcudu arttıkça kabarmış petek verilmez(denendi), temel petek verilir (denendi). Mevcut arttıkça alt katın %70i arılandığında, içinde 10 çıta ham petek olan ballık katı tek severde verilerek yukarıya doğru çıkılır(denendi). Oğul mevsiminde yada nektar akımında kovan girişleri daraltılmaz, bal sağımından sonra ilk bahara kadar kovan girişleri daraltılır(denendi). Yıl boyunca da kovan bölme yapılmaz(1 kez bölünerek denendi).

Mümkün olabilir diyorum matematiksel olarak.

Her zamanki gibi YAPICI eleştiriye açığız.

Benim arılığımda Bu sistemin denediğim bölümleri var. Sabit arıcılığı daha da ilerlettiğimde denediğim bölümler oldukça yorum olarak yazarım. Siz de Yaparsanız resimlerini atınız.

aşağıdaki linkten 163. sayfa ve devamını inceleyiniz. Yüksek Lisans Tezi

https://www.google.com.tr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0ahUKEwie1_3ItOfYAhVHJ-wKHcG9D-cQjhwIBQ&url=https%3A%2F%2Ftez.yok.gov.tr%2FUlusalTezMerkezi%2FTezGoster%3Fkey%3DWY5CM7tPNE2z_YM6pBu0t_AoYi4KBmWueFRRgHOapUwr14O1kIEmZmXmnx1VLRbn&psig=AOvVaw0E6oK_GU9Yy7-cyM5IZ0hQ&ust=1516567258804052

http://www.hurriyet.com.tr/ari-zehrinin-grami-500-tlye-satiliyor-40199554

Çevrimdışı borva

• Larva
  • **
  • Yer: Aydın-Efeler
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: yok
« Yanıtla #954 : Ocak 21, 2018, 00:41:50 »
Allah her daim ve hepimizin hayırlarını kabul etsin. Arıya merak salmam genel olarak arıcı arkadaşlarla tanıştıkça bu gönlü bol oluşlarıydı...

Ayrıca hava sıcaklığı gündüz ve gece kaç derece oluyor acaba ? Maşallah bahar gelmiş oralara...

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #955 : Ocak 21, 2018, 09:05:46 »
Allah her daim ve hepimizin hayırlarını kabul etsin. Arıya merak salmam genel olarak arıcı arkadaşlarla tanıştıkça bu gönlü bol oluşlarıydı...

Ayrıca hava sıcaklığı gündüz ve gece kaç derece oluyor acaba ? Maşallah bahar gelmiş oralara...
gündüz 16 gece 5 derece..

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #956 : Ocak 21, 2018, 09:41:50 »
muammer bey,ellerinize sağlık güzel bir roman yazmışsınız,galiba elleriniz ve klavye tam bağdaşmışki üşenmeden uzun uzun yazılar yazıyorsunuz, ;D
sabrınıza hayran kaldım..
bahsetiğiniz 9 voltluk dibi oval camlı arı zehir toplma makinesinin yapımı için incelemerde bulunacağım..

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #957 : Ocak 21, 2018, 15:21:46 »
Nasibi yoksa ne gelir elden, nasibi varsa gelir Yemen'den demişler. gramı 500 tl ediyormuş, iyi bir tercih olabilir.

Hazır makineye dünya para vermektense aynı makinayı kendiniz de yapabilirsiniz. Ayrıca bu makinenin camını küçük buldum. Yani Sistemi çalıştırmak için elektriği açtığınızda, arılar saldırıp bütün arılar üst üste kalacak elektriği verdiğinizde, arıların alta kalanının canı çıkabilir yani. Arılar birbirini sokabilme durumu ve arı zehirine arıların bacaklarındaki tozların karışma durumu olabilir.

Bu tip makinalar yatay çalışır. Size tavsiyem,

30 cm*40 cm bir camın, tam orta kısmına 20 cm genişliğinde bir alana, eski adaptörlerin bakır tellerinden önlü arkalı dolayarak ve 9 voltluk bir pil takarak, açma kapama anahtarı da ilave ederek sisteme, bu camı 45 derece açıyla teller yatay hiza gelecek şekilde desteklemeniz. Tellerin önüne de arıların iğnelerini batırabilmeleri için Alüminyum folyo koymanız ve üstten yanlardan tutturmanız. Arılar tele saldırdığında da arı zehirinin aşağıya doğru akması için ve arıların zehirinin hijyenik olarak toplanabilmesi için U şeklinde camdan bir aparat yaparak, pazarlamayı bu cam aparata hiç el değmeden yapmanız. El değmeden üretim, direkt ilaç firmasının laboratuvarına test için ve satış için gönderim yapmanız.

ayrıca;

10 kovan arınızdan 1-2 gr. zehir almanız mümkün. Hemde sürekli.

kısa bir maliyet gelir hesabı yaparsak:

10 kovan güçlü arınızdan diğer bal ürünlerini de alarak: ayrıca arı zehiri alabilirsiniz.

sizin performansınıza ve arıya sağlayacağınız şartlara bağlı kalarak: teorik olarak yılda 24 gram ile 228 gram arasında arı zehiri almanız mümkün olabilir, matematiksel olarak.

bu da gramını 500 tlye satsanız yılda 10 kovandan teorik olarak maksimum 114.000 TLye kadar arı zehirinden, gerçekçi yaklaşımla bunun yarısı kadar satabilirseniz ve paranızı alabilirseniz tabi 65.000 TL + 250 KG kadar bal+ en az 80 kg polen, en az 40-50 kg kadar da propolis almanız mümkün olabilir. her yıl anayı değiştirmeniz gerekebilir ve 2 katlı strafor kovanda yapmanız gerekebilir. Kışlamayıda 2 katlı olarak yapmanız gerekir (denendi). Sonbahar başlangıcında balı aldıktan sonra bir defada en az her kovana 10 kg koyu şurup, peşinden kış salkımına kadar bitirdikçe verecek şekilde sürekli koyu şurup ve polen gelişi kesildiği dönemde kek takviyesi gerekir(denendi). Arı mevcudu arttıkça kabarmış petek verilmez(denendi), temel petek verilir (denendi). Mevcut arttıkça alt katın %70i arılandığında, içinde 10 çıta ham petek olan ballık katı tek severde verilerek yukarıya doğru çıkılır(denendi). Oğul mevsiminde yada nektar akımında kovan girişleri daraltılmaz, bal sağımından sonra ilk bahara kadar kovan girişleri daraltılır(denendi). Yıl boyunca da kovan bölme yapılmaz(1 kez bölünerek denendi).

Mümkün olabilir diyorum matematiksel olarak.

Her zamanki gibi YAPICI eleştiriye açığız.

Benim arılığımda Bu sistemin denediğim bölümleri var. Sabit arıcılığı daha da ilerlettiğimde denediğim bölümler oldukça yorum olarak yazarım. Siz de Yaparsanız resimlerini atınız.

aşağıdaki linkten 163. sayfa ve devamını inceleyiniz. Yüksek Lisans Tezi

https://www.google.com.tr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0ahUKEwie1_3ItOfYAhVHJ-wKHcG9D-cQjhwIBQ&url=https%3A%2F%2Ftez.yok.gov.tr%2FUlusalTezMerkezi%2FTezGoster%3Fkey%3DWY5CM7tPNE2z_YM6pBu0t_AoYi4KBmWueFRRgHOapUwr14O1kIEmZmXmnx1VLRbn&psig=AOvVaw0E6oK_GU9Yy7-cyM5IZ0hQ&ust=1516567258804052

http://www.hurriyet.com.tr/ari-zehrinin-grami-500-tlye-satiliyor-40199554

Sayın Muammer Şahin:

Arı zehiri ile ilgili ayrı konu başlığı açıp burada yazarsanız bulunması daha kolay olacaktır. Bekliyorum.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #958 : Ocak 21, 2018, 23:08:43 »
bir internet sitesinden siparş verdigim tel germe aparatı elime ulastı,ama memnun kalmadim,bende kendime göre şekil verdim guzelde oldu,daha ucuzu vardı,sıkıştırmalı,keske onu alsaydım,demekki    her pahali daha kaliteli anlamına gelmiyor

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #959 : Ocak 21, 2018, 23:15:03 »
Keşke almadan bana sorsaydın ya abicim.aynısın dan  bende aldım Aynı memnun değilim.
Aldığım gün kaynakciya gidip alt tarafa demir kaynattım.
Ama makara sistemi berbat .
Onun yerine başka birşey düşünüyor um
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk